Acum aprox 20 de ani , pe programul national , am vazut un reportaj despre o echipa de cercetatori romani care si-au propus sa imbunatateasca performantele unei masini prin injectarea apa sub forma de particule in galeria de admisie.Ce s-a intamplat cu ei ? au ajuns oare la vre-un rezultat ? Din cate imi aduc aminte \"sistemul \" prezenta unele avantaje cum ar fi racirea motorului o \"detenta \" mai buna , in camera pistonului datorata volumului de vapori si implicit reducerea consumului de carburant In cazul unui motor cu injectie ar putea dezechilibra sistemul de asistenta a injectiei ( sonda landa). Ar conduce la uzura prematura a motorului prin depunerea de minerale in camera de ardere?.Exista studii in strainatate in acest sens?