Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 20-02-04, 18:54   #1
Djorkaeff

Stage 3
 
Djorkaeff's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 142
Default priza de aer pe capota, aer rece pt motor

cam cum trebuie sa fie arhitectura prizei de aer de pe capota ca sa ajunga aer rece la filtru de ael si cu toate astea sa nu ajunga apa cand ploua tocmai in motor?
__________________
Leon 1P negru perlat, 2.0 TFSI, downpipe 76mm, cat-back 64mm, Hks ssqv v2.0, Bmc carbon intake + piping inox 76mm , soft stage 2+, ngk bkr7eix, asbestos wraped exhaust manifold, turbo and downpipe, Raid boost gauge, Powerflex dogbone, pcv upgrade 40+ bar 1 way valve, Wolfrace asia-tec yakuza, Michelin PS2, H&R spring kit, Sachs dampers, aero body kit, Llumar 95%, Momo atomic wheel spacers, custom grill, custom eyelids
Djorkaeff is offline   Reply With Quote
Old 20-02-04, 23:50   #2
DZ1

Stage 5
 
DZ1's Avatar
 
Join Date: May 2003
Posts: 814
Default

....
DZ1 is offline   Reply With Quote
Old 21-02-04, 09:15   #3
Djorkaeff

Stage 3
 
Djorkaeff's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 142
Default

mersi de sfat dar... nu poa sa intre prin filtru de aer ca eu cand mi l-am spalat pe al meu trecea apa prin el de parca nici nu era acolo
Djorkaeff is offline   Reply With Quote
Old 21-02-04, 18:34   #4
DZ1

Stage 5
 
DZ1's Avatar
 
Join Date: May 2003
Posts: 814
Default

....
DZ1 is offline   Reply With Quote
Old 21-02-04, 18:57   #5
F_L_R

No Speed Limit

Stage 5
 
F_L_R's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 2,245
Member of:
[Moderators]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default

Gandeste si tu putin pozitia filtrului si dupa aceea apucate sa tai capota ,dar de preferat asculta sfatul lui DZ1 si trage tubul sau daca ai posibilitatea tuburile.Si nu folosi filtrul pe post de strecuratoare.
__________________
NO SPEED LIMIT ROMANIA
F_L_R is offline   Reply With Quote
Old 21-02-04, 22:18   #6
Djorkaeff

Stage 3
 
Djorkaeff's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 142
Default

lol eu ziceam ca trecea apa prin filtru cand l-am scos de acolo ca sa-l spal in casa, e filtru care se poate spala
Djorkaeff is offline   Reply With Quote
Old 22-02-04, 02:19   #7
yo

Stage 3
 
yo's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 165
Default

am citit pe mai multe forumuri despre faza cu apa... si da au confirmat mai multi ca iti poate ajunge apa in motor daca ajunge pe filtru... deci trebuie sa protejezi filtru.
acuma nu stiu ce masina ai, sau cum e motorul, dar la noi in state inlocuim tubulatura cu tot cu filtru, si mutam pozitia filtrului intr-un lok unde este mai rece, de exemplu undeva in spatele barii (dupa cum a zis DZ1) ... deci vezi daca poti sa muti filtru cu totul, o sa ai radement mai mare decat daca aduci aer pana langa filtru.
ai ca pun niste poze
Attached Images
   
yo is offline   Reply With Quote
Old 22-02-04, 17:36   #8
Djorkaeff

Stage 3
 
Djorkaeff's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 142
Default

marfa pozele... mai ales ultima!
mai vezi tu care e treaba, masinile din ultimele 2 poze cred ca au priza de aer pentru intercoolerele de la turbo, care nu conteaza daca mai curge si niste apa pe radiatoru ala, dimpotriva, ajuta la racire
Djorkaeff is offline   Reply With Quote
Old 23-02-04, 05:23   #9
yo

Stage 3
 
yo's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 165
Default

da, dar capota este inclinata, deci apa curge in jos... desi daca mergi si ploua, cred ca-ti intra apa.... doar daca faci priza asa mai lunga, ar trebui sa mearga.
yo is offline   Reply With Quote
Old 24-02-04, 14:13   #10
U R S U

Stage 5
 
U R S U's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 1,230
Member of:
[2 Roti]
Default

In prima poza e vorba de 2 prize de evacuare a aerului cald de la racirea radiatorului. In a doua si a treia poza sunt prize de admisie a aerului. Foarte mult conteaza filtrul de aer in sine. Un filtru cu pori mai mari va lasa un volum mai mare de aer sa treaaca, dar in acelasi timp vor trece si mai multe particule de praf ... ca vorba aia ... avem din belsug!
Treba cu volumul de aer care trebuie sa intre spre intretinerea arderii in motor e complicata. Se poate controla foarte usor volumul de benzina ce intra spre ardere, in timp ce volumul de aer ... mai greu. De ce?! Pai odata cu cresterea turatiei, a vitezei, iti va trebui si un alt volum de aer!
__________________
MI-AU FURAT VW !!! ... Dati clic aici pentru detalii:
https://forum.4tuning.ro/30-comunitatea-globala-4tuning/42670-furt-auto-rog-ajutati.html

Opel Monza 2.8s ... B-71-ADN !!! O caut !!! Masina disparuta din martie 1998 !!!
https://forum.4tuning.ro/32-poate-inc...ml#post3398918

= inchei ORICE tip de ASIGURARE pe ROMANIA =
https://forum.4tuning.ro/102-bursa-se...re/page-8.html
U R S U is offline   Reply With Quote
Old 01-03-04, 23:35   #11
Stere

Stage 2
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 56
Default

Quote:
Originally Posted by \"yo\"
am citit pe mai multe forumuri despre faza cu apa... si da au confirmat mai multi ca iti poate ajunge apa in motor daca ajunge pe filtru... deci trebuie sa protejezi filtru.
acuma nu stiu ce masina ai, sau cum e motorul, dar la noi in state inlocuim tubulatura cu tot cu filtru, si mutam pozitia filtrului intr-un lok unde este mai rece, de exemplu undeva in spatele barii (dupa cum a zis DZ1) ... deci vezi daca poti sa muti filtru cu totul, o sa ai radement mai mare decat daca aduci aer pana langa filtru.
ai ca pun niste poze
de fapt priza aia de aer de la ford Mustang GT este numai de forma. Nu functioneaza.
Stere is offline   Reply With Quote
Old 08-03-04, 01:27   #12
X-Ray-Eyes
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
X-Ray-Eyes's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 3,299
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[BMW]
Default

Quote:
Originally Posted by \"Stere\"
Quote:
Originally Posted by \"yo\"
am citit pe mai multe forumuri despre faza cu apa... si da au confirmat mai multi ca iti poate ajunge apa in motor daca ajunge pe filtru... deci trebuie sa protejezi filtru.
acuma nu stiu ce masina ai, sau cum e motorul, dar la noi in state inlocuim tubulatura cu tot cu filtru, si mutam pozitia filtrului intr-un lok unde este mai rece, de exemplu undeva in spatele barii (dupa cum a zis DZ1) ... deci vezi daca poti sa muti filtru cu totul, o sa ai radement mai mare decat daca aduci aer pana langa filtru.
ai ca pun niste poze
de fapt priza aia de aer de la ford Mustang GT este numai de forma. Nu functioneaza.
Adica aia de la Ford au facut priza aia de tampitzi ?
Sau de Vortech Superchargers nu ai auzit ?
Eu zic sa te mai gandesti !
__________________
2.0 @ Opel Astra F
3.0 @@ BMW E92 335i
https://www.youtube.com/user/Andrei77WRC
X-Ray-Eyes is offline   Reply With Quote
Old 08-03-04, 05:14   #13
yo

Stage 3
 
yo's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 165
Default

X-Ray-Eyes aia de la ford au facut priza aia pe capota la V6 si V8 Gt for the looks ... faptul ca se poate face modificari si se poate folosi pt supercharger, asta e partea a doua si deja intram in capitolul tuning not stock from the factory.

din cate mi-aduc aminte la mach1 si cobra sunt folosite.
yo is offline   Reply With Quote
Old 08-03-04, 05:24   #14
pimp_lex


Stage 5
 
pimp_lex's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,212
Member of:
[4Tuning International]
Default

Quote:
Originally Posted by \"X-Ray-Eyes\"
Quote:
Originally Posted by \"Stere\"
Quote:
Originally Posted by \"yo\"
am citit pe mai multe forumuri despre faza cu apa... si da au confirmat mai multi ca iti poate ajunge apa in motor daca ajunge pe filtru... deci trebuie sa protejezi filtru.
acuma nu stiu ce masina ai, sau cum e motorul, dar la noi in state inlocuim tubulatura cu tot cu filtru, si mutam pozitia filtrului intr-un lok unde este mai rece, de exemplu undeva in spatele barii (dupa cum a zis DZ1) ... deci vezi daca poti sa muti filtru cu totul, o sa ai radement mai mare decat daca aduci aer pana langa filtru.
ai ca pun niste poze
de fapt priza aia de aer de la ford Mustang GT este numai de forma. Nu functioneaza.
Adica aia de la Ford au facut priza aia de tampitzi ?
Sau de Vortech Superchargers nu ai auzit ?
Eu zic sa te mai gandesti !
Stere si Yo au dreptate, Mustang vine din fabrica cu priza de aer pe capota dar este numai pt estetica la modele GT si V6. S/C Vortech se pot pune, dar nu vine masina din fabrica cu asa ceva. Priza de aer din fabrica e functionala numai pe Cobra care are din fabrica supercharger
pimp_lex is offline   Reply With Quote
Old 10-03-04, 21:57   #15
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,661
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default

Si eu am aceeasi problema, cea cu filtrul de aer. Eu ma gandeam sa dau o gaura in capota exact deasupra admisiei, acolo unde este carburatorul si sa infig deasupra jiglerelor filtrul conic. Si sa acopar gaura cu o priza din fibra.

Voi ziceti sa trageti tubulatura pana la spolier. Pai cu cat distanta de la filtru la admisie este mai mare, cu atat aerul se inalzeste mai tare, nu ??? Tevile de inox se incing super mult pe timp de vara, asa ca aerul tot se incalzeste. Eu zic sa-ti pui filtrul cat mai aproape de admisie si sa traga aer de afara, nu de sub capota.
Hondarul is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -