Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 08-02-12, 15:41   #31
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Anulare catalizator

Quote:
Originally Posted by ValyMk4 View Post
Salut . Ma gandesc de ceva timp sa scot catalizatorul si sa sudez teava in locul lui . Inainte de toate vreau sa va intreb cateva chestii.

1. Creste consumul ?
2. Se simte ceva putere in plus ?
3. Ce alte probleme pot aparea (inafara de itp si zgomot)

Precizez ca am doar 1 sonda si este situata chiar unde incepe evacuarea , deci nu are nici o legatura cu catalizatorul .

Masina este Honda Civic EG3 1.3 16v
La modelul tau daca elimini catalizatoru ai numai avantaje.
Este o operatiune relativ ieftina si eficienta in plus nu o sa ai probleme de functionare.
Frumos ar fi sa faci un dyno inainte sa scoti catul si unul dupa ce l-ai scos.

SUCCES!
__________________
Professional DynoTuning
sebastian@racingcode.ro
0723691731

SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 08-02-12, 17:22   #32
ValyMk4
Honda Driver

Stage 4
 
ValyMk4's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 284
Member of:
[Honda]
Default Re: Anulare catalizator

Ms mult . Chiar asteptam un sfat si din partea ta (vazand in alte topicuri ca nu vorbesti din auzite) .

Din pacate dyno test nu am unde sa fac prin apropiere si nu cred ca ar merita pentru acei 2 -3 cai pe care ii castig(ar merita doar de curiozitate/sa demonstrezi unora ca merita) . Astept cu nerabdare cateva grade cu + )
ValyMk4 is offline   Reply With Quote
Old 08-02-12, 18:02   #33
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Anulare catalizator

Spor la treaba, la cai si la grade!
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 12-02-12, 16:22   #34
Bong
Suzuki Driver

Stage 5
 
Bong's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 876
Member of:
[Suzuki]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Anulare catalizator

la mașinile cu o singură sondă (înainte de cat) nu e nici o problemă, dar eu am următoarea dilemă: cum fac să obțin în continuare un amestec corect, dacă elimin catalizatorul, având mașină euro4 cu o sondă înainte și una după catalizator? atât un amestec corect, cât și o lipsă de erori în bord aș vrea să obțin.
la spa racing zone am găsit un „simulator” pentru sonda lambda, care aparent se montează între sondă și galerie.

este primul produs din lista aceasta: srz.ro/pagini/Galerii%20Evacusre.htm , și costă 35 eur, un preț pe care aș fi dispus să-l plătesc dacă într-adevăr merge, dar acest „magazin” este același care susține o creștere de 10-13cp pe o dacie logan 1.4 mpi 75cp prin montarea unui turbocharger electric (am desfăcut unul, este un fel de cooler de calculator) , deci credibilitatea acestui magazin în ochii mei nu este prea mare.

morala: o merge acest „simulator” ? sau ce variante am să fac modificarea?

întrebarea am pus-o la modul general, că poate o mai citi cineva interesat răspunsul, dar mă privește și în mod direct răspunsul, pentru propria mașină.
__________________

If you gotta go down...GO LOUD!
GO STRONG!
GO PROUD!
GO ON!
GO HARD OR GO HOME!
Bong is offline   Reply With Quote
Old 22-02-12, 15:36   #35
Santon

Stage 5
 
Santon's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 514
Member of:
[Toyota]
[AUDI]
Default Re: Anulare catalizator

Quote:
Originally Posted by Bong View Post
la mașinile cu o singură sondă (înainte de cat) nu e nici o problemă, dar eu am următoarea dilemă: cum fac să obțin în continuare un amestec corect, dacă elimin catalizatorul, având mașină euro4 cu o sondă înainte și una după catalizator? atât un amestec corect, cât și o lipsă de erori în bord aș vrea să obțin.
la spa racing zone am găsit un „simulator” pentru sonda lambda, care aparent se montează între sondă și galerie.

este primul produs din lista aceasta: srz.ro/pagini/Galerii%20Evacusre.htm , și costă 35 eur, un preț pe care aș fi dispus să-l plătesc dacă într-adevăr merge, dar acest „magazin” este același care susține o creștere de 10-13cp pe o dacie logan 1.4 mpi 75cp prin montarea unui turbocharger electric (am desfăcut unul, este un fel de cooler de calculator) , deci credibilitatea acestui magazin în ochii mei nu este prea mare.

morala: o merge acest „simulator” ? sau ce variante am să fac modificarea?

întrebarea am pus-o la modul general, că poate o mai citi cineva interesat răspunsul, dar mă privește și în mod direct răspunsul, pentru propria mașină.
Daca acel simulator trimite la ecu informatii standard care nu sunt variabile face toti banii. Daca e doar o bucata de metal infipta in teava... mai bine-ti iei superchargerul electric sa castigi niste cai (vre-o 6 cai frumosi )
__________________
"Soichiro Honda was turned down by Toyota Motor Corporation for a engineering job. He was jobless for a while and started making his own scooters at home. Encouraged by his neighbours, he later setup his own company – Honda Motor Corporation. "
Santon is offline   Reply With Quote
Old 22-02-12, 17:01   #36
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Anulare catalizator

Quote:
Originally Posted by Santon View Post
sa castigi niste cai (vre-o 6 cai frumosi )
Buna asta, buna

Ca sa fiu la subiect, si eu am vrut sa cumpar acel mini-catalizator si este posibil sa aiba celule catalice in el, cat sa "pacaleasca" sonda.
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 22-02-12, 18:34   #37
Bong
Suzuki Driver

Stage 5
 
Bong's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 876
Member of:
[Suzuki]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Anulare catalizator

alți colegi, mai puțin interesați de a face posturi și mai mult de a face ceva util mi-au înpărtășit prin mesaj privat EXPERIENȚA cu aceste distanțiere, care aparent funcționează, conform și unor surse externe (forum-uri din afară).

probabil că dacă nu găsesc o altă alternativă care să fie la prima vedere mai plauzibilă, o să apelez, ori de pe ebay ori de la SRZ, și voi posta rezultatul.

dacă cineva are alte variante, este rugat să posteze, de preferat rezultate concrete, nu păreri.
Bong is offline   Reply With Quote
Old 22-02-12, 18:41   #38
ralu_

Stage 4
 
ralu_'s Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 281
Thumbs up Re: Anulare catalizator

Si ,totusi....la un Logan 1,4 mpi ,euro 3 se merita anularea catalizatorului??? Are 2 sonde una inainte de catalizator si una dupa.... Il tai si pun pur si simplu o teava,sau il golesc si pastrez carcasa...Lamuriti-ma ,vreau sfaturi ,saptamina viitoare sint croit pe el....Se simte citusi de putin la puterea motorului??? Am avut o groaza de masini,dar mai puturoasa ca Loganul nu am mai intilnit....
__________________
Telefon: 0769 827 697 zilnic intre 08-22
ralu_ is offline   Reply With Quote
Old 22-02-12, 20:57   #39
Bolt

Stage 5
 
Bolt's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 356
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Anulare catalizator

Quote:
Originally Posted by Bong View Post
la mașinile cu o singură sondă (înainte de cat) nu e nici o problemă, dar eu am următoarea dilemă: cum fac să obțin în continuare un amestec corect, dacă elimin catalizatorul, având mașină euro4 cu o sondă înainte și una după catalizator? atât un amestec corect, cât și o lipsă de erori în bord aș vrea să obțin.
la spa racing zone am găsit un „simulator” pentru sonda lambda, care aparent se montează între sondă și galerie.

este primul produs din lista aceasta: srz.ro/pagini/Galerii%20Evacusre.htm , și costă 35 eur, un preț pe care aș fi dispus să-l plătesc dacă într-adevăr merge, dar acest „magazin” este același care susține o creștere de 10-13cp pe o dacie logan 1.4 mpi 75cp prin montarea unui turbocharger electric (am desfăcut unul, este un fel de cooler de calculator) , deci credibilitatea acestui magazin în ochii mei nu este prea mare.

morala: o merge acest „simulator” ? sau ce variante am să fac modificarea?

întrebarea am pus-o la modul general, că poate o mai citi cineva interesat răspunsul, dar mă privește și în mod direct răspunsul, pentru propria mașină.
sa zicem ca sunt in aceasi dilema ca si tine, doar ca pe mine ma intereseaza sa scap doar de primul CAT...sa revin la partea tehnica...CITESTE BINE AICI
http://hydrogengarage.com/o2spacer.html o sa vezi mai exact ce face piesa aia
__________________
Nubira II 1.6 16V K&N intake-FK springs-KYB shock absorbers...

Last edited by Bolt; 22-02-12 at 21:05.
Bolt is offline   Reply With Quote
Old 22-02-12, 22:28   #40
liv67

Stage 3
 
liv67's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 91
Default Re: Anulare catalizator

eu am luat simulatorul respectiv de la mihai (SRZ) si a fost super ok (bmw e46 2.0 diesel 150 cp)...nu neaparat pentru performante ci pentru ca a trebuit sa renunt la catalizator unul nou fiind prea scump si nu scapam de eroarea din bord plus consum ceva mai ridicat.

mai am si un prieten care ca dat jos catalizatoarele de pe un 300c 5.7 v8 (a instalat de fapt niste serpi lungi - long tubes care nu aveau cataliatoare si i-au aparut erori in bord) si a luat tot de la mihai si la fel a fost ok.

de altfel baiatul mi-a spus ca daca nu merge inventia asta imi returneaza banii ... deci incercarea moarte nu are...

Last edited by liv67; 22-02-12 at 22:34.
liv67 is offline   Reply With Quote
Old 23-02-12, 06:41   #41
Santon

Stage 5
 
Santon's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 514
Member of:
[Toyota]
[AUDI]
Default Re: Anulare catalizator

Quote:
Originally Posted by liv67 View Post
eu am luat simulatorul respectiv de la mihai (SRZ) si a fost super ok (bmw e46 2.0 diesel 150 cp)...nu neaparat pentru performante ci pentru ca a trebuit sa renunt la catalizator unul nou fiind prea scump si nu scapam de eroarea din bord plus consum ceva mai ridicat.

mai am si un prieten care ca dat jos catalizatoarele de pe un 300c 5.7 v8 (a instalat de fapt niste serpi lungi - long tubes care nu aveau cataliatoare si i-au aparut erori in bord) si a luat tot de la mihai si la fel a fost ok.

de altfel baiatul mi-a spus ca daca nu merge inventia asta imi returneaza banii ... deci incercarea moarte nu are...
Live67, spune-ne si noua ce face anume acel simulator. Cum arata exact si cum l-ai montat (a fost nevoie de sudura ?) In primavara acum vreau si eu sa scap de catalizator si sa-i pun un simulator din acela de la Mihai. Deci isi face treaba da?

Mersi.
Santon is offline   Reply With Quote
Old 23-02-12, 08:09   #42
liv67

Stage 3
 
liv67's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 91
Default Re: Anulare catalizator

Quote:
Originally Posted by Santon View Post
Live67, spune-ne si noua ce face anume acel simulator. Cum arata exact si cum l-ai montat (a fost nevoie de sudura ?) In primavara acum vreau si eu sa scap de catalizator si sa-i pun un simulator din acela de la Mihai. Deci isi face treaba da?

Mersi.
nu sunt mare mecanic, dar presupun ca "pacaleste" sonda lambda sa citeasca niste valori corecte (ca si cum ar fi catalizatorul la locul lui).
cel mai bine il intrebati pe mihai cum functioneaza, pe mine m-a interesat doar sa scap de eroarea respectiva .

nu se sudeaza nimic...infiletezi simulatorul in locul sondei si sonda in el.

Last edited by liv67; 23-02-12 at 08:12.
liv67 is offline   Reply With Quote
Old 23-02-12, 08:13   #43
Santon

Stage 5
 
Santon's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 514
Member of:
[Toyota]
[AUDI]
Default Re: Anulare catalizator

Quote:
Originally Posted by liv67 View Post
nu sunt mare mecanic, dar presupun ca "pacaleste" sonda lambda sa citeasca niste valori corecte (ca si cum ar fi catalizatorul la locul lui).
cel mai bine il intrebati pe mihai cum functioneaza, pe mine m-a interesat doar sa scap de eroarea respectiva .

nu se sudeaza nimic...infiletezi simulatorul in locul sondei si sonda in el.
Perfect! Mersi pt raspuns.
Santon is offline   Reply With Quote
Old 01-03-12, 21:18   #44
ValyMk4
Honda Driver

Stage 4
 
ValyMk4's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 284
Member of:
[Honda]
Default Re: Anulare catalizator

Pot sa golesc bine catalizatorul in loc sa sudez teava ?

Mi-e mai usor asa ...
ValyMk4 is offline   Reply With Quote
Old 01-03-12, 22:07   #45
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Anulare catalizator

Da, poti trebuie doar sa vrei.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -