Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 05-09-11, 11:37   #16
Flo_Vre

Stage 5
 
Flo_Vre's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 352
Default Re: stg3 ecu 1.8t 1997

Quote:
Originally Posted by maff_77 View Post
Florian, acum cateva zile Adrian(PIA) a venit la garaj si i-am scimbat bujiile.
am constatat ca scoate fum alb atat in relanti cat si in sarcina si fum negru.
revenind la bujii, nu a pus nici macar un ngk pfr6q sau ceva iridium ci merge pe bosch, bujii care au un randament foarte scazut preferand varianta low cost.
cele extrase din motor de asemenea au fost BERU.
printre altele imi spunea sa caut mufa de la pompa suplimentara de aer sa o decuplez.
cand deschizi capota o sa vezi o mare dezordine de vacuumuri si nu stii fiecare de unde pleaca si unde intra, mai mult 2 vacuumuri de la n75 sunt scoase.
Am incercat rearanjarea acestora dupa motorul masinii mele si s a constatat totusi o imbunatatire in functionare facea boost, dar intrerupea de la bujiile proaste.
eu cred si stiu ca un 1.8t functioneaza foarte bine cu un IHI si cu injectoatele de subaru si iti pot da o gramada de exemple sunt multe masini care merg in aceasta configuratie.
de aceea cred cu tarie ca Ginel va face o treaba buna.
Draga Ionutz, am citit cele spuse de tine si nu vreau sa comentez , in legatura cu bujiile nu vad care i problema ca merge pe Bosch , oricum sunt platinum cu un grad mai reci deci sunt foarte k ! Eu tind sa cred ca pe tine te bate capu' sa ti faci configuratia amintita mai sus !
Flo_Vre is offline   Reply With Quote
Old 05-09-11, 11:46   #17
Flo_Vre

Stage 5
 
Flo_Vre's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 352
Default Re: stg3 ecu 1.8t 1997

Quote:
Originally Posted by ct77pia View Post
si este usor sa copii si sa faci dupa cineva care deja si-a spart capul cu configuratia asta...
asa ca cel mai bine o schimb
Cine sa copie ce ma , pai copii ceva ce merge nu ceva ce nu merge ! Eu zic sa schimbi masina my friend nu turbina , fumul negru nu i de la turbina , este de la faptul ca merge prea bogat , ai un soft varzet ! Da o fuga la Buzau sau unde stii tu sa si dea cu parerea niste oameni competenti ...
Flo_Vre is offline   Reply With Quote
Old 05-09-11, 11:54   #18
xpartmagazin

Stage 2
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 45
Default Re: stg3 ecu 1.8t 1997

Quote:
Originally Posted by Flo_Vre View Post
Draga Ionutz, am citit cele spuse de tine si nu vreau sa comentez , in legatura cu bujiile nu vad care i problema ca merge pe Bosch , oricum sunt platinum cu un grad mai reci deci sunt foarte k ! Eu tind sa cred ca pe tine te bate capu' sa ti faci configuratia amintita mai sus !
draga Florian , bujiile bosch sunt cele la 14 lei nicidecum reci, ai dreptate cinfiguratia asta am de gand sa o fac eu pe masina mea.
xpartmagazin is offline   Reply With Quote
Old 05-09-11, 12:23   #19
Flo_Vre

Stage 5
 
Flo_Vre's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 352
Default Re: stg3 ecu 1.8t 1997

Quote:
Originally Posted by xpartmagazin View Post
draga Florian , bujiile bosch sunt cele la 14 lei nicidecum reci, ai dreptate cinfiguratia asta am de gand sa o fac eu pe masina mea.
Maff 77 eu am vazut bujiile de care vorbesti tu si sunt f ok , nu s devina ele ca masina lu' Pia nu merge stai chill ! In configuratia care o aveam la Subaru adica 343 cp la roata mergeam cu bujii OEM la sfatul lu' Sebi ( Racing Code ) asa ca...
Abia astept sa vad injectoare de STI si turbina IHI pe A 3 tau ... banuiesc ca stii ce electronica are un Audi din 97' nu ???
Flo_Vre is offline   Reply With Quote
Old 05-09-11, 15:58   #20
bitnet

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 627
Default Re: stg3 ecu 1.8t 1997

Quote:
Originally Posted by Flo_Vre View Post
Abia astept sa vad injectoare de STI si turbina IHI pe A 3 tau ... banuiesc ca stii ce electronica are un Audi din 97' nu ???
Se face si asta. Mai greu, dar iese...
bitnet is offline   Reply With Quote
Old 05-09-11, 17:32   #21
Flo_Vre

Stage 5
 
Flo_Vre's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 352
Default Re: stg3 ecu 1.8t 1997

Perfect de acord cu tine dar nu soft prin posta si piese de natura indoielnica stii cel mai bine despre c vorbesc ...
Flo_Vre is offline   Reply With Quote
Old 05-09-11, 22:40   #22
bitnet

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 627
Default Re: stg3 ecu 1.8t 1997

Quote:
Originally Posted by Flo_Vre View Post
Perfect de acord cu tine dar nu soft prin posta si piese de natura indoielnica stii cel mai bine despre c vorbesc ...
Corect!
bitnet is offline   Reply With Quote
Old 05-09-11, 22:52   #23
xpartmagazin

Stage 2
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 45
Default Re: stg3 ecu 1.8t 1997

astept sa se elibereze vlad(ekn) cu treburile casnice sa-mi arunce toate pe masina si o sa vezi rezultatul. el inca se chinuie cu softul Revo adica nu i prea dau de cap. din ce am mai citit nu prea au facut Revo softuri cu IHI.
xpartmagazin is offline   Reply With Quote
Old 05-09-11, 22:54   #24
xpartmagazin

Stage 2
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 45
Default Re: stg3 ecu 1.8t 1997

Quote:
Originally Posted by Flo_Vre View Post
Maff 77 eu am vazut bujiile de care vorbesti tu si sunt f ok , nu s devina ele ca masina lu' Pia nu merge stai chill ! In configuratia care o aveam la Subaru adica 343 cp la roata mergeam cu bujii OEM la sfatul lu' Sebi ( Racing Code ) asa ca...
Abia astept sa vad injectoare de STI si turbina IHI pe A 3 tau ... banuiesc ca stii ce electronica are un Audi din 97' nu ???
btw in orice catalog te ai uita un 1.8t merge pe pfr6q nu pe bosch piesa OEM. am rulat pe ngk pfr6q ceva timp dar mi a zis cineva sa incerc bujiile de origine in ambalaj audi nu in ambalaj ngk si a fost o mica diferenta deci bujiile au si ele rolul lor

Last edited by xpartmagazin; 05-09-11 at 22:57.
xpartmagazin is offline   Reply With Quote
Old 05-09-11, 23:41   #25
Flo_Vre

Stage 5
 
Flo_Vre's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 352
Default Re: stg3 ecu 1.8t 1997

Da ma , eu ti am dat doar un exemplu n am stat sa verific acum nu stiu ce cataloage sa vad cu ce bujii oem merge masina ta ! Au rolul lor clar dar masina prietenului nostru comun Pia nu a mers din alte considerente nu ca au fost bujiile de vina ! Eu iti urez succes in noul proiect si sa faci numai alegeri bune bro
Flo_Vre is offline   Reply With Quote
Old 06-09-11, 07:09   #26
ct77pia

Stage 5
 
ct77pia's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 1,881
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Anonymous Motorsport ]
Default Re: stg3 ecu 1.8t 1997

bujiile nu sunt de 14 lei buc ..... asa ca nu mai vorbi aiurea
ct77pia is offline   Reply With Quote
Old 06-09-11, 09:09   #27
xpartmagazin

Stage 2
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 45
Default Re: stg3 ecu 1.8t 1997

taci dracu cand ai venit la garaj ai zis ca le ai luat dupa buget
xpartmagazin is offline   Reply With Quote
Old 06-09-11, 09:09   #28
xpartmagazin

Stage 2
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 45
Cool Re: stg3 ecu 1.8t 1997

Quote:
Originally Posted by Flo_Vre View Post
Da ma , eu ti am dat doar un exemplu n am stat sa verific acum nu stiu ce cataloage sa vad cu ce bujii oem merge masina ta ! Au rolul lor clar dar masina prietenului nostru comun Pia nu a mers din alte considerente nu ca au fost bujiile de vina ! Eu iti urez succes in noul proiect si sa faci numai alegeri bune bro
sa fie ms
xpartmagazin is offline   Reply With Quote
Old 06-09-11, 11:31   #29
x-28-TRA
X-Team Racing Club Member

Stage 5
 
x-28-TRA's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 966
Member of:
[X-Team Racing Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[RENAULT]
Default Re: stg3 ecu 1.8t 1997

Quote:
Originally Posted by xpartmagazin View Post
taci dracu cand ai venit la garaj ai zis ca le ai luat dupa buget
dar maff banuiesc ca nu stii ce buget avea el in momentul in care le-a cumparat. poate ca avea bani poate nu
x-28-TRA is offline   Reply With Quote
Old 06-09-11, 12:41   #30
xpartmagazin

Stage 2
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 45
Default Re: stg3 ecu 1.8t 1997

Quote:
Originally Posted by x-28-TRA View Post
dar maff banuiesc ca nu stii ce buget avea el in momentul in care le-a cumparat. poate ca avea bani poate nu
andule atunci nu ti iei masina turbo daca nu ai bani de intretinere.
xpartmagazin is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -