Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 10-06-11, 22:15   #16
bujuKYL

Stage 5
 
bujuKYL's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 3,796
Default Re: Power Box pe Bertone Cabrio G 1,6 16v

Quote:
Originally Posted by andreiand1 View Post
Scuza-ma din nou, dar in unul din posturi cereai sfaturi despre ce ai putea face sa duci motorul tau in 130-150cp, iar prin analogie cu primul post in legatura cu power box-ul, dupa logica mea se poate ca tu sa te fi gandit la power box ca si solutie de a duce motorul tau la puterea respectiva...in sensul asta am spus ca nu are nici o sansa de izbanda acesta incercare cu "cutiuta de putere", dat fiind ca alte motoare non-turbo necesita modificari majore pentru o astfel de crestere de putere.
Ca sa nu mai fiu "pedinafara", din cunostintele mele, acest power box, se monta cu predilectie pe motoare turbo-diesel (TURBO!), iar de acolo e o poveste lunga cu fiabilitatea si performantele reale obtinute. Iar aceste cutiute sunt de mai multe feluri (preturi).....din ce stiu eu, la cele low budget, rata de nemultumire a utilizatorilor este destul de mare, iar la cele top budget, pretul este astfel incat nu stiu daca renteaza mai mult acesta "cutie cu rezistente" sau o resoftare a la carte.
Parerea mea este ca la un benzinar aspirat de cilindreea 1.6, sau si in general la benzinare aspirate, e destul de greu de obtinut o crestere de putere de aprox 30-40% cu astfel de artificii. Exemplu il am la un Golf V Gti (200cp), care dupa resoftare a obtinut un plus de aprox 20-22% de putere, asta in situatia in care la cresterea asta nu era riscul de a risca fortarea cutiei....oricum pentru o crestere mai mare, i s-a recomandat si schimbarea intercooler-ului....oricum nu mai intru in detalii offtopic.
Sper sa nu fiu din nou "pedinafara" si cu postul asta.
ajuta-ma atuncea ce as putea face? sa am si eu macar acolo 130caluti?...sa nu fie umblat la exterior interior pe partea audio si motor stock?
bujuKYL is offline   Reply With Quote
Old 11-06-11, 09:14   #17
andreiand1
VW Driver

Stage 4
 
andreiand1's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 264
Member of:
[VW]
Default Re: Power Box pe Bertone Cabrio G 1,6 16v

Tocmai asta spunem in posturile anterioare ca la un motor de 1.6 aspirat o crestere de 25% (rezulta appx 130cp) e cam irealizabila fara investii notabile....nu stiu daca mai are rost sa iti bati capul cu variante si solutii de a creste puterea acestui motor. Lasa-l mai bine asa....eventual incearca o resoftare, dar tare ma mir daca o sa fii multumit de plusul de putere castigat, luand raportul cp/Euro. Parearea mea e ca motorul asta de 1.6 e limitat dpdv al tuningului motor.
__________________
"Remember to keep yourself alive, there is nothing more important than that"
andreiand1 is offline   Reply With Quote
Old 11-06-11, 20:52   #18
bujuKYL

Stage 5
 
bujuKYL's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 3,796
Default Re: Power Box pe Bertone Cabrio G 1,6 16v

am vorbit azi la Satu Mare cu ceva baieti, si la o resoftare nu ma ajuta aproape cu nimic, adica consta in faptul ca nu ar prea avea rost sa dau 200-300 euro pentru ce? o crestere de 4,5 maxim 6cp!...atunci merg pe ideea ta! mai bine asa, mie deajuns evacuare inox si admisia care le am deja!
__________________
Wir Lieben Autos
bujuKYL is offline   Reply With Quote
Old 13-06-11, 22:36   #19
mikafly

Stage 5
 
mikafly's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 1,637
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[A.C.S. Speedline Motorsport]
Default Re: Power Box pe Bertone Cabrio G 1,6 16v

Tipic romanesc......jdemii de cai doriti.....consum cat mai mic....cum a mai zis cineva.....tehnologie extraterestra.....Parerea mea.....motorul tau este bashit....poti sa ii faci 100 de softari...sa ii pui 300 de evacuari.. si 40 de power-box-uri......si tot ca o basina va merge......cred ca este cat se poate de evident ca producatorul masinii si-a dorit prin acest model...mai ales prin motorizare ceva cat mai economic posibil,lipsit de orice fel de urma de sportivitate.Si cum ai fixat tu un target de 130-140 de cai?......acolo ai fi fost tu multumit?......iti spun eu./...sigur nu.........deci sfatul meu.....cand ai okazia .....fa-i un transplant de motor........si ai rezolvat problema,fara bani aruncati pe cutiute miraculoase si filtre inchipuite.
__________________
Dacia Nova 2.0 16v Turbo on gt28rs....Rats on Cocaine...E34 Turbo....Porumbar turbo fara blocant
Imi deschid bordel!!!
mikafly is offline   Reply With Quote
Old 15-06-11, 01:17   #20
B111SKL

Stage 1
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 12
Default Re: Power Box pe Bertone Cabrio G 1,6 16v

Salutare , am si eu tot un bertone 1.8 , intradevar , pe aspirat nu te poti astepta sa scoti prea mult , colegul bluey , se referea prin " LET " la Z20LET si anume motorul 2.0 Turbo de pe bertone , dezvolta undeva la 190 - 192 CP , si da , cu o diferenta de apx. 1000 E sau mai putin poti lua un bertone turbo , sunt destul de multe la vanzare si atunci crede-ma ca stam altfel , dar daca te tenteaza ideea da-mi un PM , cunosc eu cativa colegi care isi vand frumusetile ...deja upgradate putin :P . si eu vand 1.8 -ul meu pt ca vreau turbo in special
B111SKL is offline   Reply With Quote
Old 15-06-11, 13:32   #21
bujuKYL

Stage 5
 
bujuKYL's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 3,796
Default Re: Power Box pe Bertone Cabrio G 1,6 16v

sa vedem ce va rezerva viitorul, deocamdata cunt in cautare de x5 model 2001-2004 3,0D transmisie manuala...pe urma sa vedem cu cati $ o sa raman si probabil o sa merg pe ideea voastra un 2,0t sau 1,8 t bertone am vazut destule in anglia la pret aceptabil!...
bujuKYL is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -