Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 08-06-11, 00:04   #1
bujuKYL

Stage 5
 
bujuKYL's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 3,796
Talking Power Box pe Bertone Cabrio G 1,6 16v

Dupa cum spune si numele se merita investitia de a pune pe motorul din opelul meu un Power Box 1,6 16v Benzina? care ar fi avantajele sau dezavantajele ce primesc sau ce pierd prin asta?...astept pareri si sugesti
__________________
Wir Lieben Autos
bujuKYL is offline   Reply With Quote
Old 08-06-11, 08:44   #2
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Power Box pe Bertone Cabrio G 1,6 16v

Mai bine pui inca o data pe atat si pui un LET.
La ce preturi au ajuns ar fi pacat sa nu faci asta.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 08-06-11, 10:46   #3
raresvintea

Stage 5
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 717
Member of:
[SKODA]
Default Re: Power Box pe Bertone Cabrio G 1,6 16v

Si ce spor aduce acel power box, In primu rand nu cred ca exista, sau daca e sporu de putere e f mic fiind un motor aspirat!
raresvintea is offline   Reply With Quote
Old 08-06-11, 12:08   #4
bujuKYL

Stage 5
 
bujuKYL's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 3,796
Default Re: Power Box pe Bertone Cabrio G 1,6 16v

Quote:
Originally Posted by raresvintea View Post
Si ce spor aduce acel power box, In primu rand nu cred ca exista, sau daca e sporu de putere e f mic fiind un motor aspirat!
exista asa ceva e plin de ele mai nou, e mai performant decat o resoftare,un Power box da undeva un raport de crestere intre 15-30% putere de crestere la motor si un consum redus undeva intre 5-15% mai putin, majoritatea care au montat acest sistem sunt foarte multumiti si creste si durata de viata a motorului! cel putin din cate m-am documentat eu cam asa rezulta!
bujuKYL is offline   Reply With Quote
Old 08-06-11, 12:11   #5
raresvintea

Stage 5
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 717
Member of:
[SKODA]
Default Re: Power Box pe Bertone Cabrio G 1,6 16v

pe motoru tau??? Nu as crede, poate pe motoare turbo, da, dar pe aspirate e greu de crezut 15%....

Si sa sti si tu ca un powerbox doar pacaleste si motorul se adapteaza la parametri, dar in veci o remapare va fi sfanta!
raresvintea is offline   Reply With Quote
Old 08-06-11, 12:11   #6
bujuKYL

Stage 5
 
bujuKYL's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 3,796
Default Re: Power Box pe Bertone Cabrio G 1,6 16v

Quote:
Originally Posted by bluey View Post
Mai bine pui inca o data pe atat si pui un LET.
La ce preturi au ajuns ar fi pacat sa nu faci asta.
unde se gaseste asa ceva, cam la ce pret duce si care sunt rezultatele? si pun si eu o intrebare mai prosteasca cam la ce se rezuma LET?(ce inseamna)...astept un raspuns concret din partea ta, sau o idee ce as putea face sa duc masina undeva intre 130si 150cp! in momentul de fata am undeva la 110cp, admisie+evacuare cap coada.
bujuKYL is offline   Reply With Quote
Old 08-06-11, 12:14   #7
bujuKYL

Stage 5
 
bujuKYL's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 3,796
Default Re: Power Box pe Bertone Cabrio G 1,6 16v

Quote:
Originally Posted by raresvintea View Post
pe motoru tau??? Nu as crede, poate pe motoare turbo, da, dar pe aspirate e greu de crezut 15%....

Si sa sti si tu ca un powerbox doar pacaleste si motorul se adapteaza la parametri, dar in veci o remapare va fi sfanta!
am gasit aicea pe forum despre power box pe motoare diesel si benzinare! eu iti spun doar ce am citit cam la ce rapoarte s-ar putea ajunge cu montarea lui...de aia mi-am deschis un thread ce as putea face sa obtin ceva caluti fara sa montez un turbo, pentru ca este foarte complicat necesita timp si bani plus de asta ar fi posibil sa nu obtin rezultatul dorit!
bujuKYL is offline   Reply With Quote
Old 08-06-11, 19:00   #8
Bong
Suzuki Driver

Stage 5
 
Bong's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 876
Member of:
[Suzuki]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Power Box pe Bertone Cabrio G 1,6 16v

c20let este motorul de 2.0 turbo de pe calibra, vectra etc. motoare bune...cu posibilități multe, dar nu vei găsi prea ieftine īn mințile lor. de asemenea, la benzină aspirat....power box e fix pix. părerea mea... astea cu prelungit viață, consum scăzut....jdemii de cai īn plus....sunt niște povești.
__________________

If you gotta go down...GO LOUD!
GO STRONG!
GO PROUD!
GO ON!
GO HARD OR GO HOME!
Bong is offline   Reply With Quote
Old 08-06-11, 20:09   #9
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Power Box pe Bertone Cabrio G 1,6 16v

C20LET se invarte pe la 200cp cand e functional in parametri specificati de producator.
Daca nu vrei decat 150cp poti monta un motor de 2000cmc aspirat de pe Astra GSI care e mult mai usor de gasit si ceva mai ieftin.
Exista ateliere specializate pentru transplanturi. Gasesti pe sectiunea bazar detalii.
__________________
Stock is for woosies
Smoking is for woosies

The best exhaust for a turbo is the least exhaust.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 08-06-11, 23:01   #10
bujuKYL

Stage 5
 
bujuKYL's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 3,796
Default Re: Power Box pe Bertone Cabrio G 1,6 16v

Quote:
Originally Posted by bluey View Post
C20LET se invarte pe la 200cp cand e functional in parametri specificati de producator.
Daca nu vrei decat 150cp poti monta un motor de 2000cmc aspirat de pe Astra GSI care e mult mai usor de gasit si ceva mai ieftin.
Exista ateliere specializate pentru transplanturi. Gasesti pe sectiunea bazar detalii.
nu cred ca mi sar merita sa pun pe un opel din 2005 motor de la alt opel ceva model mai vechi de prin 93-94!...si motor chiar asa marisor nu am ce face cu el, m-ar usca la buzunar avand in vedere ca fac zilnic "naveta" cu masina la servici intelegi!
bujuKYL is offline   Reply With Quote
Old 09-06-11, 12:00   #11
beck

Stage 5
 
beck's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,108
Default Re: Power Box pe Bertone Cabrio G 1,6 16v

Quote:
Originally Posted by bujuKYL View Post
exista asa ceva e plin de ele mai nou, e mai performant decat o resoftare,un Power box da undeva un raport de crestere intre 15-30% putere de crestere la motor si un consum redus undeva intre 5-15% mai putin, majoritatea care au montat acest sistem sunt foarte multumiti si creste si durata de viata a motorului! cel putin din cate m-am documentat eu cam asa rezulta!
deci....- crestere putere 15-30%
-scade consumul 5-15%
-creste durata de viata a motorului.

tehnologie extraterestra intr-o cutie cu 2 rezistente...
beck is offline   Reply With Quote
Old 09-06-11, 13:00   #12
andreiand1
VW Driver

Stage 4
 
andreiand1's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 264
Member of:
[VW]
Default Re: Power Box pe Bertone Cabrio G 1,6 16v

Quote:
Originally Posted by bujuKYL View Post
unde se gaseste asa ceva, cam la ce pret duce si care sunt rezultatele? si pun si eu o intrebare mai prosteasca cam la ce se rezuma LET?(ce inseamna)...astept un raspuns concret din partea ta, sau o idee ce as putea face sa duc masina undeva intre 130si 150cp! in momentul de fata am undeva la 110cp, admisie+evacuare cap coada.
Scuza-mi interventia, dar nu pot sa imi dau seama cum poti sa ai pretentii de a duce un motor de 1.6 16v aspirat, undeva la 140 cp (facand o medie la cifrele pe care le-ai dat), doar cu un asa zis power box.....nici cu o resoftare din motorul asta nu poti stoarce prea mult.
Nu stiu cum crezi ca, daca conversia la turbo ar putea sa nu aduca in final rezultatul dorit (dpdv al performantelor), atunci un asa zis power box, ar putea sa se ridice la nivelul asteptarilor. Realizezi ca tu cu power box-ul iti doresti sa scoti cai putere mai multi decat reusesc sa scoata altii cu interventii de amploare asupra motorului?? Totusi un + 35% e irealizabil date fiind conditiile pe care le pui. Si prefer sa ma abtin la procentele pe care le vad la capitolul consum si uzura motorului....de performante nu mai zic ca am tot zic pana acum....parerea mea e ca nu tot ce zboara se mananca..
Decat sa cauti tot cauti solutii care de fapt nu exista (date fiind conditiile tale), mai bine ti-ai vinde motorul tau si ai pune sus un 1.8 16v tot de astra care iti da 125cp si esti mai aproape de cifrele pe care le vrei, cu un minim de investitie, decat sa arunci banii aiurea pe cutii magice crezand ca dupa, masina va prinde aaaaripi.
__________________
"Remember to keep yourself alive, there is nothing more important than that"

Last edited by andreiand1; 09-06-11 at 13:06.
andreiand1 is offline   Reply With Quote
Old 09-06-11, 23:06   #13
bujuKYL

Stage 5
 
bujuKYL's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 3,796
Default Re: Power Box pe Bertone Cabrio G 1,6 16v

esti pedinafara nenea, era vorba de altceva! ceream sfaturi ce as rezolva daca mi-as monta un power box, ci nicidecum ceea ce ai scris tu! ceream pareri cum as putea creste puterea motorului cat de cat fara sa il schimb sau sa montez turbo!! pe langa motor mai trebuie schimbate si altele si ajung sa dau pe ele cat mar costa un turbo! nu conteaza ca scot 6 7 cai in plus cu acel power box, eu mai mult am vrut sa aflu ce avantaje si dezavantaje are si de la alte persoane de pe forum, inafara de google si de la sit-urile specializate in vanzarea de chesti tuning pentru motor!

Last edited by bujuKYL; 09-06-11 at 23:08.
bujuKYL is offline   Reply With Quote
Old 10-06-11, 12:28   #14
Bong
Suzuki Driver

Stage 5
 
Bong's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 876
Member of:
[Suzuki]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Power Box pe Bertone Cabrio G 1,6 16v

Quote:
Originally Posted by beck View Post
deci....- crestere putere 15-30%
-scade consumul 5-15%
-creste durata de viata a motorului.

tehnologie extraterestra intr-o cutie cu 2 rezistente...
eu cu una singură am īntālnit ) pentru 1.9 tdi )
oricum...cutiuța e magică...vreo 2-3 zile pānă s-a aprins check engine-ul.
Bong is offline   Reply With Quote
Old 10-06-11, 13:46   #15
andreiand1
VW Driver

Stage 4
 
andreiand1's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 264
Member of:
[VW]
Default Re: Power Box pe Bertone Cabrio G 1,6 16v

Scuza-ma din nou, dar in unul din posturi cereai sfaturi despre ce ai putea face sa duci motorul tau in 130-150cp, iar prin analogie cu primul post in legatura cu power box-ul, dupa logica mea se poate ca tu sa te fi gandit la power box ca si solutie de a duce motorul tau la puterea respectiva...in sensul asta am spus ca nu are nici o sansa de izbanda acesta incercare cu "cutiuta de putere", dat fiind ca alte motoare non-turbo necesita modificari majore pentru o astfel de crestere de putere.
Ca sa nu mai fiu "pedinafara", din cunostintele mele, acest power box, se monta cu predilectie pe motoare turbo-diesel (TURBO!), iar de acolo e o poveste lunga cu fiabilitatea si performantele reale obtinute. Iar aceste cutiute sunt de mai multe feluri (preturi).....din ce stiu eu, la cele low budget, rata de nemultumire a utilizatorilor este destul de mare, iar la cele top budget, pretul este astfel incat nu stiu daca renteaza mai mult acesta "cutie cu rezistente" sau o resoftare a la carte.
Parerea mea este ca la un benzinar aspirat de cilindreea 1.6, sau si in general la benzinare aspirate, e destul de greu de obtinut o crestere de putere de aprox 30-40% cu astfel de artificii. Exemplu il am la un Golf V Gti (200cp), care dupa resoftare a obtinut un plus de aprox 20-22% de putere, asta in situatia in care la cresterea asta nu era riscul de a risca fortarea cutiei....oricum pentru o crestere mai mare, i s-a recomandat si schimbarea intercooler-ului....oricum nu mai intru in detalii offtopic.
Sper sa nu fiu din nou "pedinafara" si cu postul asta.
andreiand1 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -