Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 12-05-05, 19:43   #46
SFW
Audi Driver

Stage 5
 
SFW's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,901
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default

Scuze ... am inteles gresit.
Oricum cred ca ajuta.
SFW is offline   Reply With Quote
Old 12-05-05, 22:28   #47
83SOF

Stage 4
 
83SOF's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 277
Default

Quote:
Altul care nu a inteles nimic... Eu zic sa citesti despre ce e vorba.

O turbina electrica, nu mecanica, ce baga presiune mai mica decat una actionata prin gaze, de aici si randamentul mult mai scazut.
Hondarul, eu zic sa mai citesti odata descrierea lor:
\"The Turbonator™ is a non-moving vortex generator that goes inside your air intake hose, right after your air filter.\"

Nu se misca nimic, nu face nimic, e un efect pur placebo, daca nu chiar negativ din punct de vedere al performantelor motorului.

Iar referitor la ce spui tu despre PowerSeller pe eBay, eu sunt in state de ceva timp, am cumparat si am vandut pe eBay destul, si 100 de comentarii pozitive nu inseamna nimic, lumea e plina de fraieri care nu-si dau seama cand au luat teapa. (Iar un Power Seller adevarat are peste cateva mii daca nu zeci de mii de feedback, nu cateva sute.)
__________________
Triumph Speed Four
Pontiac Grand Prix V6
Ford Thunderbird V8
83SOF is offline   Reply With Quote
Old 13-05-05, 00:27   #48
SFW
Audi Driver

Stage 5
 
SFW's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,901
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default

Daca e asa imi retrag scuzele
SFW is offline   Reply With Quote
Old 13-05-05, 16:14   #49
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default

Nu, daca e asa, imi cer eu scuze.

Eu credeam si eram sigur ca este acelasi lucru cu chestia asta, de care e plin E-Bay-ul:

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/ws/eB...category=33741

Si anume o turbina actionata electric, care baga cica peste 300 cubic feet / min de aer in admisie. Sau asta, care la numai 93 de $ baga 1200 cfm !!!!!!!!!!!

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/ws/eB...category=33741

Deci in acest caz, chiar nu inteleg ce este acel turbonator. Acum am vazut ca nu este actionat electric. Dar seamana cu aceste compresoare electrice. Ce cacat o fi atunci ???
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 13-05-05, 18:02   #50
200SX
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
200SX's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,015
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
Default

brrrr ce dracovenii mai sunt si alea Hondare
cred ca ar trebuii sa deschidem o afacere si sa importam zbarnaitori dalea cred ca facem bani buni.


acuma serios nu pot sa zic ca nu or realiza debitul ala de aer, dar ma intreb oare ce presiune genereaza

o turbina mai amarata scoate 1 bar una mai rasarita duce spre 2 bari iar una calumea sare bine de 2 bari si preturile incep de pe la 400$ pana la cateva mii $

PS: cred ca\" turbinele\" alea de le-ai gasit tu pe ebay sunt ceva mai eficiente decat turbonatorul, cel putin forma lor inspira incredere
200SX is offline   Reply With Quote
Old 13-05-05, 20:20   #51
83SOF

Stage 4
 
83SOF's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 277
Default

Turbonator e doar o bucata de metal din care a fost decupata forma unei elici, uitati-va si voi la poza alora de pe site.

Cat despre aceste superchargere electrice la care ai pus tu link Hondare, NU SUNT BUNE DE NIMIC.

Baietii astia tot vorbesc acolo de cati CFM scot ei, adica Cubic Feet per Minute, si asta e foarte frumos, dar nu are nici o treaba cu realitatea. Problema care se pune aici este de puterea ventilatorului respectiv de a compresa aerul, pentru ca nu ii contesta nimeni abilitatea de a il misca. Lucrurile astea sunt foarte diferite, pentru ca daca o sa va ganditi la ce face un supercharger, o sa va dati seama ca el de fapt comprima aerul acela, si pentru asta ai nevoie de ceva putere serioasa, nu de un amarat de motoras electric. Eu am schimbat 2 \"blower motors\" la masina mea, sunt acelea care va baga AC cu putere in fata vara, si ce afiseaza aia acolo sunt exact acelasi lucru.

Si ca sa va convingeti, un ultim exemplu : bagati-va degetele intr-un ventilator electric, sa vedeti cum se opreste imediat. Nu v-as recomanda sa va bagati degetele la elicea unu supercharger decat daca nu mai aveti ce face cu ele.

Decat sa luati ala, la fel de bine va puteti comanda / pune un abtibild cu TURBO NOS SPEED NO FEAR, efectul va fi acelasi.
83SOF is offline   Reply With Quote
Old 06-06-05, 22:26   #52
ozzy

Stage 3
 
ozzy's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 89
Default

bbuuunnnnnnn
turbinatorul cred ca e facut de romanii de prin bv si vandut in america la shto'....de turbine actionate electric nu prea am auzit, dar umbla zvonul ca bmw ar scoate un motor td cu turbina actionata electric. habar nu am mai mult de atat
ozzy is offline   Reply With Quote
Old 13-06-08, 23:37   #53
gigolomircea89
Chevrolet Driver

Stage 2
 
gigolomircea89's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 72
Member of:
[CHEVROLET]
Smile Re: \"turbonator\" + 35 bhp???

ma eu imi cumpar si vb dupaia..... am un Spark 1L 8 supape si 66 cp
gigolomircea89 is offline   Reply With Quote
Old 13-06-08, 23:52   #54
stecherro

Stage 4
 
stecherro's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 252
Default Re: \"turbonator\" + 35 bhp???

eu am avut pe o skoda sdi....si se simtea dif..nu ff mare...dar se simtea..o fi si filtru ala de 15-20 cm de vina dar chiar am fo multumit..sa vedem acum cum va merge pe spark
__________________
.....vectra cu care ti-a zis ma-ta sa NU te pui....
stecherro is offline   Reply With Quote
Old 14-06-08, 00:35   #55
gigolomircea89
Chevrolet Driver

Stage 2
 
gigolomircea89's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 72
Member of:
[CHEVROLET]
Talking Re: \"turbonator\" + 35 bhp???

daaa chiar astept ti-am zis liniutza prin buc deci....ma gasesti prin autobuze , trolebuze, si metrou fac rost de bani

Last edited by gigolomircea89; 14-06-08 at 00:37.
gigolomircea89 is offline   Reply With Quote
Old 15-06-08, 20:19   #56
Hexer


Stage 5
 
Hexer's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,894
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: \"turbonator\" + 35 bhp???

Am si eu cateva exemplare...penibile.

Turbonator...





Tablete



"Turbo"



Robinete







Magnet





Asta nici eu nu stiu ce e...



Inca un magnet...

Hexer is offline   Reply With Quote
Old 22-06-08, 22:08   #57
kidu2006

Stage 5
 
kidu2006's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,528
Default Re: \"turbonator\" + 35 bhp???

Turbonatoru ala e defapt un "supercharger" electric,cum a mai vandut cineva pe site!La rubrica turbine&blow off,uitati-va acolo!
Cica ar merge numai pe motoare mai mici,pe benzina...pretul era undeva la vreo 500-600ron
Oricum eu nu am auzit pe nimeni niciodata sa foloseasca asa ceva pe vreo masina,am intrebat peste tot,mecanicii habar au despre asa ceva,m-am interesat special pt ca am vrut si yo o dracie daia..si nimeni nu stie nimic
Asa ca ganditi-va de 2 ori inainte
__________________
www.royal-amanet.ro
Amanet: Auto, Moto, Ambarcatiuni, Aur, Argint, Platina, Diamante, Electronice, GSM si alte obiecte de valoare
kidu2006 is offline   Reply With Quote
Old 30-06-08, 14:23   #58
sega1983

Stage 2
 
sega1983's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 27
Default Re: \"turbonator\" + 35 bhp???

exact ca scurgerea de la cada.cand e vartej curge mai multa apa pe scurgere.
sega1983 is offline   Reply With Quote
Old 05-07-08, 19:54   #59
gigolomircea89
Chevrolet Driver

Stage 2
 
gigolomircea89's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 72
Member of:
[CHEVROLET]
Default Re: \"turbonator\" + 35 bhp???

Ce ne-a aratat Hexer mai sus chiar sunt niste ( chiar nu stiu ce sunt dar sunt ceva.....) porcari cel putin turbina electrica k asa se mai numeste foloseste ceva curent-ul bateriei ........la accereratie doar acolo te poate ajuta k dupaia in timp masina prinde viteza si isi ia singura aerul...deja la 30-40 la ora se simnte k vine aerul spre masina nu?....deci de acolo cica nu ar mai fi nevoie de el......dar tot e ceva acolo k prin toate conductele prin care trece il mai ajuta inpinge aerul in debimetru ( ala masoara debitul de aer care intra iar ecu baga benzina in functie de aer asa se face amestecul de aer-benzina, daca are aer baga si benzina mai repede... debimetrul se strica daca filtrul are scapare de inpuritati (praf,nisip,noroi......cand mergi in spatele lu cutarescu cand ploua) intelegeti voi. Deci acest debimetru parerea mea e bun pt motoare mici de pana in 2 - 2.2L....dupa ce imi pun va spun cum e deocamdata nu am banuti k mi-am modificat sparkul c sistemul audio e Thread Cum mi-am modificat Spark-ul meu ...poop lumea :X
gigolomircea89 is offline   Reply With Quote
Old 05-07-08, 22:54   #60
dj01fad

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 630
Default Re: \"turbonator\" + 35 bhp???

am dat si eu peste topicul asta, si va pot spune cate ceva din experienta.

NU se castiga nici un calut prin montarea vortexului. marele efect benefic, este ca va creste elasticitatea motorului, si de asemenea la sprinturi devine putin mai brutal, accelerand mai bine cand calci pedala la fund (scade lag-ul de accelerare), dar, pe perioada foarte scurta (de exemplu ai 30 la ora cu 2, mers agale, si calci brusc pedala... in loc sa stea putin pe ganduri si apoi sa inceapa sa traga putin gatuit pana intra bine in cuplu, trage imediat si putin mai bine, dar repet, numai pana intra in cuplu, apoi nu mai e nici o diferenta). este o piesa statica, care se monteaza in admisie, dupa debitmetru, sau, daca admisia are pipe separate ). este o piesa statica, care se monteaza in admisie, dupa debitmetru, sau se poate pune pe fiecare pipa de admisie cate unul, daca este posibil bineinteles. mie imi place doarte mult cum se comporta masina cu vortex, si dupa cum am spus, este mai elastic motorul, putand sa ma joc mai frumos cu el.
NU obtureaza admisia, sau daca o face, prea putin important si nesesizabil, iar daca vreti faceti un calcul al suprafetei in sectiune cu si fara, sa vedeti ce rezulta.
NU este indicata montarea pe motoarele turbo, nu conteaza ce tip de carburant
poate fi folosit atat la banzinare, cat si la dizeloase, dar, efectul este mai pronuntat la benzina.
poate fi folosit pe motoare cu orice capacitate cilintrica
NU se strica absolut nimic la masina daca montezi asa ceva
NU scade consumul masinii.
cam atat imi vine acum in cap, asa ca cine doreste, spor la treaba.
__________________
citroen xantia 2.0 HDI activa '00
citroen xantia 2.0 HDI break '99
citroen xantia 2.0 TCT activa '99
citroen xantia 3.0 V6 activa '97
dj01fad is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -