Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 31-10-04, 19:21   #1
cla

Stage 3
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 111
Default ??? "turbonator" aka turbocharger electric +35 bhp ???

www.turbonator.com
aici gasiti detalii despre o inventie care produce un soi de vartej inainte de intrarea in galeria de admisie. rezultatul ar fi un amestec mai omogen, o \"raspandire\" mai buna, deci putere in plus. costa vreo 100$ cu transport cu tot. ma tenteaza! voi ce parere aveti?
__________________
decat sa-mi para rau, mai bine sa-mi fie rau!
cla is offline   Reply With Quote
Old 31-10-04, 19:43   #2
MMihai

Stage 5
 
MMihai's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 1,796
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[FullSpeed Racing]
Default

ideea e buna.... dar nu iti nenoroceste motorul? si cine se baga de la noi sa il monteze? de ce e asa ieftin? daca e precum spun ei ar fi ceva insa merge la motoarele aspirate? la orice cilindree? banzina, motorina?
MMihai is offline   Reply With Quote
Old 31-10-04, 19:57   #3
cla

Stage 3
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 111
Default

n-are cum sa-ti omoare motorul pt ca nu-i baga pe gat. e pur si simplu un fel de elice care sta in calea aerului inainte de intrarea in galerie. se monteaza in 5 min e floare la ureche. nu asta e problema. intrebarea e daca chiar da randament. intra pe turbonator.com si o sa intelegi cum functioneaza
cla is offline   Reply With Quote
Old 31-10-04, 20:22   #4
MMihai

Stage 5
 
MMihai's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 1,796
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[FullSpeed Racing]
Default

cine o monteaza in 5 minute .. ca daca e asa iau si eu ca nu e mult 100euro.. da-o naiba daca nu da randament, macar am incercat :P
MMihai is offline   Reply With Quote
Old 31-10-04, 22:48   #5
shadow

Presedinte AfterDark Racing

Stage 5
 
shadow's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 1,876
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default

Daca e chiar cum zic ei, si eu vreau unul!!!
Dar intrebarea e cine ti-l monteaza, ca zic ei ca se monteaza in 5 min, dar banuiesc ca se face de cineva care se prcepe; si imi e ca ma duc la un service rom. si imi zice ala \"Cei asta, se taie salata cu el\".
__________________
De vanzare: Honda Civic Type R FN2 2.0 i-VTEC: https://forum.4tuning.ro/191-bazar-au...ml#post3673736

shadow is offline   Reply With Quote
Old 31-10-04, 22:51   #6
MMihai

Stage 5
 
MMihai's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 1,796
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[FullSpeed Racing]
Default

pret 100 euro
montaj in 5 minute
= suna a kitch...
nu exclud varianta ca poate fi pe bune..
CUM aflam?
MMihai is offline   Reply With Quote
Old 01-11-04, 10:04   #7
TNos

Stage 5
 
TNos's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 936
Default

nu trebuie sa dai 100 de euro pe asa ceva... o poti face singur in garaj cu mult mai putini bani...
TNos is offline   Reply With Quote
Old 01-11-04, 18:46   #8
cla

Stage 3
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 111
Default

de acord. nu e mare lucru, dar cum gasesti forma ideala ca sa obtii acel vartej?..
cla is offline   Reply With Quote
Old 01-11-04, 18:56   #9
TNos

Stage 5
 
TNos's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 936
Default

forma ideala nu o vei obtine...trebuie ceva cunostinte de aerodinamica si de fizica, putin noroc si ceva bani....mai e loc si de munca si gata...
TNos is offline   Reply With Quote
Old 01-11-04, 19:36   #10
cla

Stage 3
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 111
Default

forma ideala se poate obtine. ramane diferenta pana la cea perfecta! cred ca cei care au realizat turbonator au facut deja treaba asta. eu o sa incerc sa-mi fac acasa un \"turbonator\" si va tin la curent cu ce a iesit.
cla is offline   Reply With Quote
Old 01-11-04, 21:02   #11
200SX
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
200SX's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,015
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
Default

voi chiar credeti? ce scriu aia pe acolo.
poate o da maxim 35CP in nu stiu ce conditi ide teste pe nu sti uce motor dar in mod normal cred ca mai mult de 5 CP nu da.
200SX is offline   Reply With Quote
Old 02-11-04, 14:13   #12
shadow

Presedinte AfterDark Racing

Stage 5
 
shadow's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 1,876
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default

TNos, vreau sa imi pun si eu un Turbonator, daca tu poti sa faci poate ma ajuti si pe mine sa fac unul; contra cost, normal!!!
shadow is offline   Reply With Quote
Old 02-11-04, 14:33   #13
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default

Daca a pus cineva vreodata mana la o gura de intrare a aerului cand motorul este turat, a vazut ca abia iti mai poti dezlipi mana de acea gura. Este mult mai puternica suctziunea decat un aspirator. Si asta numai din motor. Eu nu inteleg cum un aparat (in afara de turbina sau kompresor) poate produce o forta de intrare a aerului mai mare decat cea deja existenta. Nu cred ca este asa usor sa faci un aparat similar.
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 02-11-04, 14:52   #14
COObra

Stage 5
 
COObra's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,460
Default

Hondare - nu e vorba de o elice care baga aer cu forta in admisie. e vorba de o piesa fixa care produce un curent turbional pentru a mari viteza aerului in admisie. asta se poate face si prin asa zisul direct cold aer intake. adica in loc ca teava care preia aerul de afara sa fie sub bara sau in spatele unui far (de unde preia aer rece) o bagi (pe teava adica) undeva de unde preia aer cu presiunea indusa de viteza masinii (ca exemplu - prize pe capota, etc)
in nici un caz un ventilator de 30 de parai nu se va apropia pe performatele unei turbine care merge cam la vro 100.000 turatii
COObra is offline   Reply With Quote
Old 02-11-04, 19:25   #15
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default

Curent turbinoal ??? Vb frate romaneste ca nu inteleg... Si asta da mai multi cai ??? Nu ma pricep...
Hondarul is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -