Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 04-06-06, 23:58   #16
B 68 VLD

Stage 5
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 1,882
Default Re: Tips & Tricks !

"si deocamdata in romania exista doar cateva masini cu asa ceva .... instalat ... "

Psycho, eu aveam pe serpisori la Nubira acea banda de azbest acum 1 an si ceva. Sunt star. )
B 68 VLD is offline   Reply With Quote
Old 10-06-06, 12:15   #17
marius323

Stage 3
 
marius323's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 87
Default Re: Tips & Tricks !

Banda din cate stiu eu se pune pe colector la masinile turbo pt a nu aparea fisuri mai ales pe cele de fonta
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	persembe%20013.jpg
Views:	83
Size:	78.9 KB
ID:	112958  
marius323 is offline   Reply With Quote
Old 10-06-06, 12:21   #18
Psycho
2 Roti

Stage 5
 
Psycho's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 8,063
Member of:
[Super Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[2 Roti]
Default Re: Tips & Tricks !

http://termotech.com/eng/default.htm
Psycho is offline   Reply With Quote
Old 12-06-06, 13:04   #19
einstein1984

Stage 5
 
einstein1984's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 998
Default Re: Tips & Tricks !

Quote:
Originally Posted by einstein1984
Ca motorul sa mearga bine, trebuie sa aiba ulei putin in baie (putin peste semnul de min de pe joja), nu mult. Daca contragreutatile lovesc uleiul, acesta poate sa spumeze si motorul iroseste energie inutil agitand uleiul. Baia de ulei e jos din motive de gravitatie, acolo se scurge tot uleiul din motor. Motoare mai capabile (Chevy Corvette Z-06, motorul LS7, motoarele de curse ) au rezervor separat de ulei, adica carter sec, cu niste pompite care aduna uleiul din motor si-l trimit in rezervorul acela. De acolo, uleiul e trimis de o pompa de ulei la lagarele arborelui cotit, la arborele cu came, la jeturile de racire ale pistoanelor si pe unde mai e nevoie de el.
Uite un trick.
einstein1984 is offline   Reply With Quote
Old 15-06-06, 21:02   #20
83SOF

Stage 4
 
83SOF's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 277
Default Re: Tips & Tricks !

einstein1984, dry sump este o idee buna, dar in acelasi timp nu e realizabila pentru majoritatea celor care doresc performante ridicate la un cost acceptabil. A nu avea ulei destul in baie este iarasi un risc, pentru ca risti ca in anumite situatii - curbe luate agresiv de exemplu - sa nu aiba pompa de ulei ce trage. Apropos tu ce masina ai ?

Solutia cea mai potrivita la probleme astea, si in acelasi timp si cea mai ieftina, este un windage tray + crank scraper. Nu stiu exact traducerea in romana, dar pe scurt windage tray e o tava care sta sub arborele cotit si care lasa uleiul sa se scurga in baie dar nu ii da voie sa stropeasca arborele.

Crank scraper e o piesa de obicei din teflon care se monteaza paralel cu arborele si care efectiv curata arborele de ulei rezidual, dandu-i voie sa se roteasca mai usor.

Amandoua la un loc sunt o combinatie foarte eficienta, oferind motorului cateva sute de rpm in plus in sarcina maxima.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	crank scraper.jpg
Views:	107
Size:	46.2 KB
ID:	114864   Click image for larger version

Name:	windage tray.jpg
Views:	112
Size:	20.3 KB
ID:	114865  
__________________
Triumph Speed Four
Pontiac Grand Prix V6
Ford Thunderbird V8
83SOF is offline   Reply With Quote
Old 19-06-06, 10:05   #21
mad max

Stage 5
 
mad max's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 1,206
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Tips & Tricks !

De unde pot face rost si eu de banda din aceea termorezistenta? Am serpisori si una din tevi trece foarte aproape de baia de ulei si ina afara de asta tot compartimentul motor este foarte cald din cauza lor. Vad ca marius323 si B 68 VLD au folosit asa ceva. Baieti spuneti-mi si mie de unde pot sa iau asa ceva si cam cat costa. Multumesc mult.
__________________
STOCK IS FOR LOOSERS. BAUBAU Racing!
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti nu de teama ca le-ai putea pierde ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!!!
Everybody can buy a car, but not everybody can modify a car...
DE VANZARE CIELO GSI 16V!!! https://forum.4tuning.ro/496-anunturi...o-gsi-16v.html
mad max is offline   Reply With Quote
Old 19-06-06, 17:56   #22
NILS_BUCURESTI
Midnight Racers Member

Stage 5
 
NILS_BUCURESTI's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 757
Member of:
[Moderators]
[Midnight Racers]
Default Re: Tips & Tricks !

Gaseti la RACING NICK dar nu stiu cat costa http://www.racingnick.ro/
NILS_BUCURESTI is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -