Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 13-05-09, 14:49   #31
SKN Tuning

Stage 1
 
SKN Tuning's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 20
Default Re: Primul Mitsubishi EVOLUTION X din Romania resoftat

Quote:
Originally Posted by jozsi555 View Post
Sau observai ca un alt EVO setat de noi a castigat primul raliu din 2009, cu Daniel Onoriu la volan,

poate ne place sa pierdem vremea pe forum, bravo voua ca va permiteti. si la ce raliu a castigat onoriu cu evo la noi in tara in 2009? eu nu am observat decat la viteza pe traseu montan.

Domnule observator,

Noi avem intr-adevar lucruri de facut si nu stam pe forumuri de plictiseala. Asa ca nu vad nici ce legatura are asta cu Evo X. Dar poate ca inainte sa faci astfel de afirmatii "ne place sa pierdem vremea", ar fi bine sa te interesezi inainte.

http://www.realitatearomaneasca.ro/c...de+antrenament

http://www.sportm.ro/forum/showthread.php?t=2105

http://www.sportlocal.ro/detaliu-sti...de-antrenament

Noi pierdem vremea facand masini competitive pt clientii nostrii, asta ca o paranteza!!!


Cred ca altii sunt cei carora le place sa piarda timpul pe forumuri, pt ca nu inteleg ce legatura are evo X, onoriu, raliurile si tu...
SKN Tuning is offline   Reply With Quote
Old 18-05-09, 12:05   #32
tase_astra

Stage 5
 
tase_astra's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 755
Member of:
[VW]
Default Re: Primul Mitsubishi EVOLUTION X din Romania resoftat

Quote:
Originally Posted by SKN Tuning View Post
Noi pierdem vremea facand masini competitive pt clientii nostrii, asta ca o paranteza!!!

Iata ce apare pe Autorally.ro si care contrazice spusele voastre referitoare la competitivitatea masinilor.

Drept la replica Dan Necula

Dl. redactor va rog sa publicati acest drept la replica vis-a-vis de articolul "Primul loc I pentru echipa SKN" semnat de catre echipa SKN.

IN TON CU POLITICA ROMANEASCA

Am citit articolul despre succesul echipei SKN, la etapa de viteza in coasta Rasnov 2009. Constat cu stupoare stilul plin de tupeu al tinerilor de la aceasta echipa, care isi aroga pe nedrept rezultatele obtinute de Daniel Onoriu, atat in 2008 cat si in 2009. Masina lui Daniel Onoriu foloseste o electronica MOTEC M48, nu SKN, a fost setata in 2007 si pana la etapa de la Resita 2008 de subsemnatul, la etapa de la Resita 2008 a fost setata de un dealear Motec din Ungaria, iar inaintea acestui nou campionat a fost din nou setata de acelasi dealear Motec din Ungaria.

Nu as fi scris poate aceste randuri, dar la etapa aceasta de la Rasnov, pentru a intra online cu calculatorul masinii lui Daniel Onoriu, a fost nevoie de un cablu cu o interfata Motec, pe care cei de la SKN l-au cerut de la mine, profitand de prietenia comuna cu Paul Andronic. Cum au setat ei acesta masina, cand nici macar nu au un cablu de comunicatie!

Ar fi interesant de tradus acest articol in limba maghiara, si trimis si dealearului Motec din Ungaria.

Singurul adevar din acest articol este cel despre masina lui Victor Baldescu, care a fost setata de cei de la SKN, dar fara sa foloseasca un hardware si un soft SKN, ci au folosit calculatorul de serie Mitsubishi si un soft ECU Flash.

Ar mai fi interesant de subliniat tot la aceasta etapa din 2009 de la Rasnov, faptul ca Porcisteanu nu a putut evolua cu Un Mitsubishi EVO 7 din cauza problemelor generate de setarile echipei SKN, probleme care au avut ca rezultat spargerea a doua seturi de pistoane. Nu doresc sa descurajez eforturilor acestor tineri, dar cand isi aroga un rezultat, sa fie pe merit.

Dan Necula



Iata si linkul:
http://www.autorally.ro/index.cfm/pa...iri/news/6473/
tase_astra is offline   Reply With Quote
Old 18-05-09, 15:09   #33
andreitentean

Stage 5
 
andreitentean's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 732
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Primul Mitsubishi EVOLUTION X din Romania resoftat

este un puct de vedere al unui individ care considera ca SKN intra pe o piata in care el activa singur pana acum, setarea stand-alone-ului MOTEC.
andreitentean is offline   Reply With Quote
Old 19-05-09, 19:53   #34
bbm

Stage 5
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 443
Member of:
[Observator 4tuning]
Default Re: Primul Mitsubishi EVOLUTION X din Romania resoftat

andrei, de ce nu pui si linkul cu replica lui daniel onoriu? este mai elocvent decit sa stai de vorba cu persoane care organizeaza curse si cheama lumea la mare fara sa aibe autorizatii !!
__________________
I keep trying but I can never drive faster than my guardian angel can fly !!

http://www.racingcode.com/products.htm
bbm is offline   Reply With Quote
Old 19-05-09, 19:58   #35
bbm

Stage 5
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 443
Member of:
[Observator 4tuning]
Default Re: Primul Mitsubishi EVOLUTION X din Romania resoftat

pt tase: uite si punctul de vedere al lui daniel onoriu

http://www.autorally.ro/index.cfm/pa...el_onoriu.html
bbm is offline   Reply With Quote
Old 19-05-09, 20:25   #36
tase_astra

Stage 5
 
tase_astra's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 755
Member of:
[VW]
Default Re: Primul Mitsubishi EVOLUTION X din Romania resoftat

Quote:
Originally Posted by bbm View Post
andrei, de ce nu pui si linkul cu replica lui daniel onoriu? este mai elocvent decit sa stai de vorba cu persoane care organizeaza curse si cheama lumea la mare fara sa aibe autorizatii !!
Daca postul meu anterior a fost considerat a fi aberatie, asta ce mai e?
Ce legatura ai tu cu cursa de pe 3 mai, ca nici nu ai venit si nu ai tu de unde sa stii daca aveam sau nu autorizatie. Oricum nu te-am prea vazut la legale in ultima perioada, daca nu ma insel.
Ma bucur totusi sa vad doi prieteni care se sustin cand dau de greu. E si asta o varianta de a masca lucrurile.
Nu ma intereseaza nici ce zice ONO, nici Dan Necula, am pus o simpla intrebare, argumentata, la care am primit un raspuns diplomat, insa fara o argumentare viabila.
Stiu ca acest tpic este destinat reclamei SKN, insa daca toti care ar posta ceva de rau de SKN ar primi avertisment, din partea unui membru SKN care este si moderator este deja trasa de par.
Oricum, va urez succes in continuare in activitatea voastra si promit ca nu va mai deranjez cu aberatii de acest gen.
tase_astra is offline   Reply With Quote
Old 20-05-09, 05:41   #37
bbm

Stage 5
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 443
Member of:
[Observator 4tuning]
Default Re: Primul Mitsubishi EVOLUTION X din Romania resoftat

nici nu o sa ma vezi la legale "organizate" de tine sau amicul tau bun si priceput in toate

dupa cum vezi, postul tau cu replica lui dan necula a ramas deci nimeni nu ascunde nimic, daca erai corect si doreai sa informezi puneai si punctul de vedere al lui daniel.

cum adica nu te intereseaza ce spune ono? pai el este cel care stie mai bine decit mine sau tine pt ca el este acolo, nu vezi ca tu si amicul tau doar cautati rica si circota?
bbm is offline   Reply With Quote
Old 20-05-09, 08:36   #38
tase_astra

Stage 5
 
tase_astra's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 755
Member of:
[VW]
Default Re: Primul Mitsubishi EVOLUTION X din Romania resoftat

Quote:
Originally Posted by bbm View Post
nici nu o sa ma vezi la legale "organizate" de tine sau amicul tau bun si priceput in toate

dupa cum vezi, postul tau cu replica lui dan necula a ramas deci nimeni nu ascunde nimic, daca erai corect si doreai sa informezi puneai si punctul de vedere al lui daniel.

cum adica nu te intereseaza ce spune ono? pai el este cel care stie mai bine decit mine sau tine pt ca el este acolo, nu vezi ca tu si amicul tau doar cautati rica si circota?
Nici o problema ca nu vii la cursele noastre, dar aveai sanse sa vii la Tulcea si mai poti incerca o data acum la Constanta, unde noi nu avem nici o implicare.
De data asta chiar te inseli, pentru ca postul meu nu are nici o legatura cu Sebastian. A fost un articol pe care l-am citit pe autorally.ro si eram doar curios. Cat despre punctul de vedere al lui Ono eu l-am vazut de abia ieri dupa ce ai postat tu, deci nu mai avea rost sa il mai pun o data, nu?
tase_astra is offline   Reply With Quote
Old 20-05-09, 14:57   #39
bbm

Stage 5
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 443
Member of:
[Observator 4tuning]
Default Re: Primul Mitsubishi EVOLUTION X din Romania resoftat

Quote:
Originally Posted by tase_astra View Post
Iata ce apare pe Autorally.ro si care contrazice spusele voastre referitoare la competitivitatea masinilor.
am inteles, tu erai doar curios sa stii daca este adevarat sau nu , eu am interpretat gresit ca ar fi ceva tendentios din partea ta , fara legatura cu topicul si cu atac direct la unii care fac bine sau rau, treaba lor si a clientilor lor (dupa cum spune un amic de al tau, nu au multi clienti deci nu trebuie sa ti bati capul cu skn astia prea mult).

mea culpa

PS: cit despre curse, multam de invitatie dar am invatat o vorba de la cei cu mai multa experienta, imi fac masina pentru sufletul meu, se lucreaza la ea cu atentie si migala, pisele sint speciale, trebuiesc comandate la partenerii skn, totul se face cu rabdare, in curind (peste min 2 ani) o sa o scot pe strada
bbm is offline   Reply With Quote
Old 20-05-09, 15:57   #40
tase_astra

Stage 5
 
tase_astra's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 755
Member of:
[VW]
Default Re: Primul Mitsubishi EVOLUTION X din Romania resoftat

Quote:
Originally Posted by bbm View Post
am inteles, tu erai doar curios sa stii daca este adevarat sau nu , eu am interpretat gresit ca ar fi ceva tendentios din partea ta , fara legatura cu topicul si cu atac direct la unii care fac bine sau rau, treaba lor si a clientilor lor (dupa cum spune un amic de al tau, nu au multi clienti deci nu trebuie sa ti bati capul cu skn astia prea mult).

mea culpa

PS: cit despre curse, multam de invitatie dar am invatat o vorba de la cei cu mai multa experienta, imi fac masina pentru sufletul meu, se lucreaza la ea cu atentie si migala, pisele sint speciale, trebuiesc comandate la partenerii skn, totul se face cu rabdare, in curind (peste min 2 ani) o sa o scot pe strada
Stai linistit. Chiar era o curiozitate, care a fost interpretata gresit, datorita prieteniei mele cu Sebastian.
Chiar nu ma intereseaza ce face SKN, sau alte firme de profil si chiar consider ca asta e problema lor si a clientilor lor.
Succes cu masina!
tase_astra is offline   Reply With Quote
Old 20-05-09, 16:46   #41
andreitentean

Stage 5
 
andreitentean's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 732
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Primul Mitsubishi EVOLUTION X din Romania resoftat

Draga tase - astra, caracterul tau de carcotas este bine cunoscut pe acest forum, si da chiar au aceasta parere despre tine userii cu care ma cunosc personal.
Membrul SKN care si modereaza acest topic, adica eu, nu a facut abuz de puterea tastelor si nu am sters, modificat sau banat acesul sau postul tau, ti-am dat un avertisment, pertinet, pentru intentii tendentioase.

Ca raspuns direct la sincera ta curiozitate, trebuie sa-ti recunosc, ca nu stiu ce implicare are paratorul in cazul de fata, din punctul meu de vedere nu are nici un cuvant de spus, cu toate astea apar comunicate publicate pe site cu parerea lui despre treaba altora. Deci, nu stiu.
__________________
SKN ROMANIA
www.skn-tuning.ro
andreitentean is offline   Reply With Quote
Old 20-05-09, 17:10   #42
tase_astra

Stage 5
 
tase_astra's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 755
Member of:
[VW]
Default Re: Primul Mitsubishi EVOLUTION X din Romania resoftat

Quote:
Originally Posted by andreitentean View Post
Draga tase - astra, caracterul tau de carcotas este bine cunoscut pe acest forum, si da chiar au aceasta parere despre tine userii cu care ma cunosc personal.
Membrul SKN care si modereaza acest topic, adica eu, nu a facut abuz de puterea tastelor si nu am sters, modificat sau banat acesul sau postul tau, ti-am dat un avertisment, pertinet, pentru intentii tendentioase.

Ca raspuns direct la sincera ta curiozitate, trebuie sa-ti recunosc, ca nu stiu ce implicare are paratorul in cazul de fata, din punctul meu de vedere nu are nici un cuvant de spus, cu toate astea apar comunicate publicate pe site cu parerea lui despre treaba altora. Deci, nu stiu.
Da Andrei. Probabil ca sunt considerat carcotas de catre unii, insa cum spuneam si intr-un post anterior, am fost inteles total gresit.
Hai sa incheiem discutia asta ca nu duce nicaieri.
tase_astra is offline   Reply With Quote
Old 20-05-09, 20:00   #43
andreitentean

Stage 5
 
andreitentean's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 732
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Primul Mitsubishi EVOLUTION X din Romania resoftat

Ok .
andreitentean is offline   Reply With Quote
Old 24-05-09, 12:21   #44
bbm

Stage 5
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 443
Member of:
[Observator 4tuning]
Default Re: Primul Mitsubishi EVOLUTION X din Romania resoftat

Quote:
Originally Posted by SEBY2009RC View Post
Nu prea inteleg legatura cu topicul asta dar daca tot ai scris cred ca traim intr-o tara libera, pe un forum liber si fiecare-si poate exprima direct punctul de vedere. La ce spune Ono eu as spune dar ce bani vostri nu merg.
Oricum in urma acelui articol foarte multi s-au dezis de ceea ce sustini reprezentaniti ai skn-tuning inclusiv Paul Andronic care sustine ca skn-tuning nu are nici o implicare in setarea masini lui de curse. Puteti sa-i cereti un punct de vedere oficial inainte de a da o replica.
Intentia nu era sa fiu inafara subiectului insa vad ca se mai poarta.
alt user, acelasi sebastian sandu, multumim ca existi
bbm is offline   Reply With Quote
Old 24-05-09, 19:11   #45
andreitentean

Stage 5
 
andreitentean's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 732
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Primul Mitsubishi EVOLUTION X din Romania resoftat

Esti din ce in ce mai obsedat de SKN. Realizezi asta?
Tu nu observi ca mie nu imi pasa de ce faci tu!
Cum te scoli dimineata incerci sa-ti faci user pe forumurile de pe care esti exclus, cam toate, si te apuci sa scrii lucruri despre SKN. Pace tie!
Cum iti permiti sa pomenesti numele lui Paul?
Oricum , ce masini facem noi este treaba noastra, nu inteleg de ce te f__e pe tine grija asta. Ai grija de Elodia , daca mai stii de unde sa o apuci.
Lasa motorsportul, asta e zona noastra! 7 masini au alergat cu soft SKN la VTM Rasnov. Ciocul mic si distractie placuta in curtea scolii! Te asteptam la start.
PS: pt cei dornici de amuzament recomand un youtube search M3 vs M3, SKN vs rc, ca sa vedeti ce inseamna expresia "ti-am dat 2 sate!!".

Last edited by aleks; 25-05-09 at 11:59.
andreitentean is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -