Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > VERSUS AUDIO

Reply
 
Thread Tools
Old 26-01-08, 22:36   #46
dorin_st

Stage 2
 
dorin_st's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 61
Default Re: STP vs HushMAt vs Dynamat vs Stinger vs Caliber

nu cred ca mai ai dacie sa se lase balamalele cu totul daca se vor uza boltzurile mai repede, le schimbi si gata. mie nu mi se pare o asa mare problema treaba asta!
dorin_st is offline   Reply With Quote
Old 27-01-08, 01:31   #47
Bogdan YBR
Opel Driver

Stage 5
 
Bogdan YBR's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 2,066
Member of:
[Opel]
Default Re: STP vs HushMAt vs Dynamat vs Stinger vs Caliber

o insonorizare decenta a usii poate ajunge si la 5kg pe usa deci....
revenim la problema balamalelor.
sunt curios sa raspunda instalatorii la cate kg in plus s-a ajuns pana acum fara probleme pe o usa.
__________________
EX : DAEWOO CIELO '97 1.5 OHC 8 v B 10 YBR
PRESENT : OPEL ASTRA '04 1.7 CDTI B 05 WRB
PRESENT : VOLVO S60 '03 D5 2xx HP B 20 YTD

Come to the DDark side..... We have cookies!
Bogdan YBR is offline   Reply With Quote
Old 27-01-08, 10:06   #48
dorin_st

Stage 2
 
dorin_st's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 61
Default Re: STP vs HushMAt vs Dynamat vs Stinger vs Caliber

intreaba-l pe fuscobal sau pe peste cate straturi au ei pe usa, si ce greutate, si de cand au masinile facute, si daca li s-au lasat balamalele! Poate asa o sa te convingi
dorin_st is offline   Reply With Quote
Old 28-01-08, 08:38   #49
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: STP vs HushMAt vs Dynamat vs Stinger vs Caliber

Eu intentionez sa fac o insonorizare a masinii cu Dynamat sau Dynamat Extreme, nu atat pentru SQ (sistemul audio va ramane probabil stock) ci mai degraba in scopuri "insecticide" - adica pentru exterminarea numerosilor "greieri" care apar in orice masina pe strazile noastre dupa un timp

Pe de alta parte, nu vreau sa adaug greutate prea mare, ceea ce inseamna ca insonorizarea va fi departe de rezultatele colegilor care tintesc spre SQ sau SPL

Precizez ca e vorba de Seat Leon, la Broscuta se pot aplica solutii extreme atunci cand va rula iar

As vrea sa stiu care sunt locurile ce ar trebui insonorizate in primul rand: portiere, portbagaj,.... altceva?

Multumesc

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 28-01-08, 11:02   #50
dorin_st

Stage 2
 
dorin_st's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 61
Default Re: STP vs HushMAt vs Dynamat vs Stinger vs Caliber

ceva poze cu dynamat extreme, si STP (vibroplast m1, bimast standart, bimast super, bimast bomb)
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	dynamat.JPG
Views:	230
Size:	54.1 KB
ID:	436728   Click image for larger version

Name:	dynamat sectiune.JPG
Views:	218
Size:	61.9 KB
ID:	436729   Click image for larger version

Name:	stp m1.JPG
Views:	207
Size:	51.9 KB
ID:	436730  

Click image for larger version

Name:	stp m1 sectiune.JPG
Views:	174
Size:	59.9 KB
ID:	436731   Click image for larger version

Name:	stp standart.JPG
Views:	113
Size:	50.5 KB
ID:	436732   Click image for larger version

Name:	stp standart sectiune.JPG
Views:	155
Size:	56.6 KB
ID:	436733  

Click image for larger version

Name:	stp super.JPG
Views:	161
Size:	59.5 KB
ID:	436734   Click image for larger version

Name:	stp super sectiune.JPG
Views:	152
Size:	54.0 KB
ID:	436735   Click image for larger version

Name:	stp bomb.JPG
Views:	155
Size:	56.3 KB
ID:	436736  

Click image for larger version

Name:	stp bomb sectiune.JPG
Views:	207
Size:	61.0 KB
ID:	436737  
dorin_st is offline   Reply With Quote
Old 28-01-08, 11:11   #51
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: STP vs HushMAt vs Dynamat vs Stinger vs Caliber

Mersi, am inteles cum e cu dimensiunile, greutatea este insa un factor mai important

Cat cantareste o foaie de Dynamat sau Dynamat Extreme pentru o portiera?

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 28-01-08, 13:52   #52
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: STP vs HushMAt vs Dynamat vs Stinger vs Caliber

Aflam de aici greutatea unei foi de Dynamat Extreme:

http://www.b-quiet.com/dynamat.html

0.45lbs/sq.ft = 2,194kg/mp

Mai ramane de calculat cati mp are interiorul...

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 28-01-08, 14:30   #53
dorin_st

Stage 2
 
dorin_st's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 61
Default Re: STP vs HushMAt vs Dynamat vs Stinger vs Caliber

intra cam 1.5 mp la o portiera mai mare, in unele locuri ( unde sunt gaurile ) pus 2 straturi. deci, eu zic cam 3 kg pe portiera. mana mea are 3 kg e putin! sa nu mai merg cu cotul pe portiera cand conduc, ca se lasa usa? )

PS: Nautilus, cum e cu broscuta? in primavara o sa am si eu de insonorizat una, complet, cand iese din service! tu ai facut ceva la ea?
dorin_st is offline   Reply With Quote
Old 29-01-08, 11:50   #54
alc2

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 301
Member of:
[FORD]
Default Re: STP vs HushMAt vs Dynamat vs Stinger vs Caliber

dorin_st , cel din ultima poza cu grosimea de 5 mm ( de fapt 4.5 mm ) ce este , Caliber ?
Vad ca este cel mai gros din toate , se poate ceva peste grosimea asta ? Stiam ca cel mai gros este Dynaliner de 6.5 mm , avem ceva echivalent sau peste grosimea asta ?
alc2 is offline   Reply With Quote
Old 30-01-08, 08:10   #55
dorin_st

Stage 2
 
dorin_st's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 61
Default Re: STP vs HushMAt vs Dynamat vs Stinger vs Caliber

ah, credeam ca pastreaza denumirea pozelor, si de aia nu am scris nimic. pozele sunt asa:

Dynamat extreme ...................Dynamat extreme sectiune ...............STP Vibroplast M1
STP Vibroplast m1 sectiune.......STP Bimast Standart........................STP Bimast standart sectiune
STP Bimast Super....................STP Bimast Super Sectiune...............STP Bimast Bomb
STP Bimast Bomb sectiune

deci alc2, ultimele 2 poze sunt Standartplast Bimast bomb, daca se aplica pe suprafata plana, este usor. Daca vrei sa il aplici pe ceva denivelat, o sa trebuiasca incalzit cu pistolul de aer

Last edited by dorin_st; 30-01-08 at 08:13.
dorin_st is offline   Reply With Quote
Old 01-02-08, 10:20   #56
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: STP vs HushMAt vs Dynamat vs Stinger vs Caliber

Broscuta face pe 17 martie 3 ani de cand zace am nevoie de o reparatie completa (cu caroseria jos) a platformei, cu taierea a tot ce e putred si inlocuirea cu elemente noi. Mai intai sa iasa banu'

Cand rula am insonorizat-o cu spuma poliuretanica in panourile din spate, pasla cu asfalt pe tunelul central si prin alte locuri strategice, panouri de usi cu vata + piele ecologica... la Leon nu merge asa ceva, trebuie un material subtire si care sa fie usor de demontat in caz de reparatie. Greutatea de 3 kg nu ar trebui sa indoaie o usa decat daca e de Trabant, dar 4x3=12kg adaugate masinii, plus alte kilograme la restul caroseriei, si fiecare kilogram pus degeaba conteaza cand vrei sa fuga

Planul meu era: 1 strat din cel mai usor material insonorizant pe partea interioara a portierei (intre panoul interior si scheletul de metal), plus capitonarea panourilor cu piele ecologica. Treaba asta e preferabil sa fie facuta de un profesionist, eu am imbracat bordul si tunelul central cu aceeasi piele ecologica dar la forma complexa a panourilor de usi nu risc

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 05-02-08, 11:40   #57
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: STP vs HushMAt vs Dynamat vs Stinger vs Caliber

Cine distribuie si/sau monteaza STP, Stinger sau Caliber in Bucuresti? Dynamat Extreme am gasit la Augsburg (door-kit, wedge si trunk-kit) dar experienta din trecut cu ei ne demonstreaza ca sunt cei mai scumpi (si nu in sensul pozitiv al cuvantului )

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 19-02-09, 09:05   #58
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: STP vs HushMAt vs Dynamat vs Stinger vs Caliber

Am experimentat in ultimul an cu Dynamat Original si Extreme, HushMat si alte materiale si pot sa emit cateva opinii:

1. Dynamat Extreme si HushMat se comporta cam la fel, dar HushMat are avantajul pretului redus;

2. Materialele din categoria Dynamatului, indiferent de marca, sunt foarte eficiente cand sunt aplicate pe metal. Daca "vinovatul" generator de paraziti si greierasi e un element de plastic, eficienta lor e redusa; va vibra chiar si imbracat in intregime cu material insonorizant, chiar daca la o frecventa mai redusa;

3. HushMat si Dynamat Extreme se lipesc foarte usor chiar si la rece, Dynamat Original e rigid si greu de montat fara incalzire. Daca nu aveti foehn, lasati-l in soare puternic 30-60 de minute, face minuni;

4. Daca locul in care se monteaza Dynamat nu are contact cu apa din exterior, din condens sau din alte surse, folositi peste Dynamat un strat de molton, lipit cu ceva usor de desfacut cum e banda dublu-adeziva. Izoleaza termic si absoarbe foarte bine vibratiile, in plus e relativ usor. Suprafata metalica imbracata astfel capata rigiditatea lemnului;

5. Daca problema e reprezentata de greutate sau contactul cu apa, se poate rezolva folosind material izolant poliuretanic spumos ("polyfoam") care se obtine din Bricostore. Are o greutate neglijabila, este imun la apa, absoarbe vibratiile foarte bine cand e montat singur si ajuta foarte mult cand e pus peste Dynamat sau alt material din aceeasi categorie.

6. Spatiile goale, mai ales cele din elemente de plastic cum ar fi bordul sau unele ornamente interioare, rezoneaza la orice zgomot inclusiv la muzica din difuzoare asemenea cutiei de rezonanta a unei chitare, dar mult mai urat fiindca nu sunt din lemn Pentru o insonorizare reusita aceste spatii trebuiesc umplute. Eu am folosit bureti provenind de la cutiile de ambalaj ale unor aparate electronice, deoarece aveam multi si prin insasi constructia lor sunt facuti sa protejeze de vibratii;

7. Tapitarea elementelor de plastic cu piele sau piele ecologica ajuta foarte mult la exterminarea zgomotelor parazite, e unul din motivele pentru care masinile de lux care au 90% din interior imbracat in piele ofera o experienta sonora placuta (majoritatea, desi folosesc HU de inalta calitate, au tot niste difuzoare chinezesti cu membrana din hartie... ). Fabricantii de mare serie, convinsi fiind ca fraierul de client nu e pretentios, folosesc piele acolo unde e vizibila, pe scaune, schimbator de viteze, volan, dar lasa descoperite panourile de usi, stalpii, bordul... exact aici e mai multa nevoie de tapitare. Constructia unui automobil modern e destul de solida, mult mai solida decat acum 20-30 de ani, astfel incat "ei" cauta sa mai taie din costuri lasand unele elemente neizolate sau cu o izolatie minima.

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 27-02-09, 20:37   #59
Bogdan OCC
Kamikaze Racing Team Member

Stage 5
 
Bogdan OCC's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 921
Member of:
[Kamikaze Racing Team]
[Old School Cars]
[4Rally]
[Competitor CNCA]
Default Re: STP vs HushMAt vs Dynamat vs Stinger vs Caliber

http://www.sounddeadenershowdown.com/
Bogdan OCC is offline   Reply With Quote
Old 27-02-09, 20:44   #60
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: STP vs HushMAt vs Dynamat vs Stinger vs Caliber

Sunt masini facute si la noi, nu numai afara...
https://forum.4tuning.ro/384-sistemul-audio-masina-mea/14143-subaru-impreza-wrx-sti.html
http://www.***********/photos/1159588...7601498540306/

Si asta e numai un exemplu.
__________________
Quality first !
saxo is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -