Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > VERSUS AUDIO

Reply
 
Thread Tools
Old 25-12-07, 18:48   #31
speedbump

Stage 4
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 242
Default Re: STP vs HushMAt vs Dynamat vs Stinger vs Caliber

dap e foarte corect ce a spus saxo dar influenteaza foarte mult si materialul
legat de realizarea inelelor o sa aful dupa sarbatori (stiu cateva locuri)
speedbump is offline   Reply With Quote
Old 25-12-07, 22:25   #32
_vrx_

Stage 4
 
_vrx_'s Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 299
Member of:
[Moderators]
[Competitor CNCA]
Default Re: STP vs HushMAt vs Dynamat vs Stinger vs Caliber

materialul folosit la inele nu afecteaza sunetul eu personal prefer metalul (dar asta este alta poveste) ... iar legat de insonorizant STP,DYNAMAT,STINGER mai toate sunt la fel(sau pe aproape) diferenta o face INSTALATORUL ...cine spune ca insonorizarea usilor e usor de facut GRESESTE
_vrx_ is offline   Reply With Quote
Old 26-12-07, 07:22   #33
speedbump

Stage 4
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 242
Default Re: STP vs HushMAt vs Dynamat vs Stinger vs Caliber

insonorizarea nu e chiar asa de greu de facut daca cureti usa cat mai bine si eventual folosesti si o amorsa
speedbump is offline   Reply With Quote
Old 26-12-07, 07:31   #34
speedbump

Stage 4
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 242
Default Re: STP vs HushMAt vs Dynamat vs Stinger vs Caliber

materialul folosit la inele infuenteaza sunetul pentru ca fiecare material este caracterizat de o anumite frecventa proprie de rezonanta (aceasta de pinde si de forma) iar daca obtii aceasta frecventa la o valoare bestul de mica ex: sub 500 Hz atuci poti sa ajungi sa-ti intre inelul in rezonanta si sa te tii. Daca folosesti un material prea elastic atunci ajung sa amortizezi vibratia mecanica a difuzorului, iar daca folosesti unul prea rigid acea vibratie va fi transmisa in caroserie mult prea puternic.
sa ma corectati daca gresesc

scuze dar nu am mai putut sa dau edit
speedbump is offline   Reply With Quote
Old 26-12-07, 11:07   #35
ceachi

Stage 5
 
ceachi's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 721
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: STP vs HushMAt vs Dynamat vs Stinger vs Caliber

Pai din ceea ce spui tu reiese ca e bine sa il montezi pe fata de usa din plastic care este mult mai elastic decit un inel de mdf.
ceachi is offline   Reply With Quote
Old 27-12-07, 21:50   #36
bulu

Stage 5
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 370
Default Re: STP vs HushMAt vs Dynamat vs Stinger vs Caliber

Inelul nu este suficient de mare ca sa aiba probleme de rezonanta ... daca aveai o foaie de tabla de 30x30 cm si o comparai cu o placa mdf 30x30 puteai discuta de asemenea probleme.
Inelul este creat doar pentru ca difuzorul sa fie conectat cat mai rigit de tabla usii. poate fii din plexiglass sau orice lemn sau metal ca tot aia e.

La insonorizare conteaza foarte mult masina si fata de usa ... unele masini fiid mai greu de facut si mai mult de muncit pentru rezultate bune iar altele care au usi foarte bine construite un simplu strat de insonorizant si e super ok
bulu is offline   Reply With Quote
Old 30-12-07, 02:11   #37
speedbump

Stage 4
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 242
Default Re: STP vs HushMAt vs Dynamat vs Stinger vs Caliber

amortizarea vibratiei mecanice a difuzorului este un lucru destul de rau pentru ca pierzi din randament
speedbump is offline   Reply With Quote
Old 30-12-07, 17:27   #38
ro_jamess

Stage 2
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 59
Default Re: STP vs HushMAt vs Dynamat vs Stinger vs Caliber

pai se poate realiza ce spui tu doar daca montezi difuzorul pe inele din cauciuc (sau alt material elastic) fie nu strangi bine suruburile de prindere ale difuzorului.cat despre inelele prea rigide nu stiu daca este chiar asa.din cate vad toata lumea recomanda ca inelele sa fie montate cat mai rigid pe caroserie ,respectiv usa tocmai pentru a se evita miscarea difuzorului cu tot cu inel .atasez o poza cu un inel sa iti dai o parere ...
scuze pt off topic
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_8422.jpg
Views:	567
Size:	2.99 MB
ID:	416317  
ro_jamess is offline   Reply With Quote
Old 30-12-07, 18:34   #39
margineanu ovidiu

Stage 5
 
margineanu ovidiu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 849
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: STP vs HushMAt vs Dynamat vs Stinger vs Caliber

noi am vazut live inelele,super...no coment
margineanu ovidiu is offline   Reply With Quote
Old 31-12-07, 01:00   #40
speedbump

Stage 4
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 242
Default Re: STP vs HushMAt vs Dynamat vs Stinger vs Caliber

nu are rost sa mai comentez ca vad ca oricum intelegeti totul pe dos. poate nu ma exprim eu prea bine dar trebuie cautat un material suficient de elastic ca sa nu transmita vibratiile in portiera si suficient de rigid cat sa nu afecteze vibratia mecanica a acestuia...optimizare ce e chiar asa de greu de inteles! si cu asta nu mai adaug nici un comment aici ca e degeaba
speedbump is offline   Reply With Quote
Old 31-12-07, 16:10   #41
Marinu

Stage 5
 
Marinu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 697
Member of:
[Moderators]
[Competitor CNCA]
Wink Re: STP vs HushMAt vs Dynamat vs Stinger vs Caliber

Quote:
Originally Posted by speedbump View Post
nu are rost sa mai comentez ca vad ca oricum intelegeti totul pe dos. poate nu ma exprim eu prea bine dar trebuie cautat un material suficient de elastic ca sa nu transmita vibratiile in portiera si suficient de rigid cat sa nu afecteze vibratia mecanica a acestuia...optimizare ce e chiar asa de greu de inteles! si cu asta nu mai adaug nici un comment aici ca e degeaba
Ceea ce ai spus tu in legatura cu material "mai elastic" e real, doar ca termenul elastic este folosit gresit, poate te referi mai absorbant. Intradevar un material mai absorbant folosit ca inel, ar absorbii din energia difuzorului, si implicit ar transmite suprafetei de care este prins, mai putine unde de soc care de obicei se transforma in rezonante. Dar ce te faci cu prinderea acestui material, cum ar fii suruburile de cele mai multe ori. Pentru ca acel material absorbant sa isi faca treaba, difuzorul ar trebui lipit de inel, si inelul lipit de tabla, atat timp cat exista suruburi intre suprafata de fixare a difuzorului si suprafata de care se fixeaza inelul, toate undele sonore ar fii transportate catre tabla prin intermediul surubului...... si nu ai face decat sa ii oferi difuzorului o fixare mai putin rigida, datorita careia ai pierde din dinamica mult, si rezonantele fiind prezente in continuare datorita fixarii.

Prin folosirea unui inel cat mai rigid cum ar fii: otel, aluminiu, etc. ai oferii difuzorului o suprafata plana de fixare, ceea ce pt. mine e mult mai important, nu ai avea nici cele mai mici pierderi de dinamica, si teai concentra mult mai mult la folosirea materialelor compozite pt. antifonarea usilor, care ar coboraa freq de rez. si prezenta rezonantelor mult mai mult, si in cazul asta compromisul ar fii mai putin semnifictiv.

Antifonarea clasica in care folosesti folie fonoabsorbanta, intradevar nu este foarte complicata pt. cei care stiu, dar eliminarea cat mai eficienta a rezonntelor din usa, folosind combinatii de materiale compozite cu densitati diferite este foarte greu de realizat, eliminarea definitiva pt. mine fiind un subiect care nici macar nu merita discutat.

Bafta in continuare
__________________
Music lets you know.. You are alive !

More at: https://www.facebook.com/ArtInMotionExclusive
Marinu is offline   Reply With Quote
Old 20-01-08, 22:56   #42
ceachi

Stage 5
 
ceachi's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 721
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: STP vs HushMAt vs Dynamat vs Stinger vs Caliber

Apropo de Caliber am avut o mare surpriza la indepartarea unui strat de Caliber pe linga faptul ca nu se mulase pe suprafetele curbe (acestea find practic neacoperite ), am constatat ca de fapt folia de aluminiu e de fapt o simpla folie vopsita ca sa para ca e de aluminiu.
Daca dati un zum pe prima poza cam pe la jumatate unde s-a desprins "folia de aluminiu" se vede plasticul intins ! Cam neplacut ce sa zic , din punctul meu de vedere exista diferente clare intre materiale!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	CALIBER.jpg
Views:	435
Size:	2.66 MB
ID:	430685   Click image for larger version

Name:	CALIBER 1.jpg
Views:	336
Size:	2.57 MB
ID:	430686  
ceachi is offline   Reply With Quote
Old 25-01-08, 17:50   #43
around za world

Stage 4
 
around za world's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 244
Member of:
[Evolution Crew]
Default Re: STP vs HushMAt vs Dynamat vs Stinger vs Caliber

ok . reinviu putin topicul cu o intrebare : care cunsiderati ca este grosimea corecta a materialeleor de antifonare pe fiecare suprafata a portierei ? Voi ce aveti si cum vi se pare rezultatul ?
__________________
Turn off the light and I'll glow
around za world is offline   Reply With Quote
Old 25-01-08, 19:15   #44
ceachi

Stage 5
 
ceachi's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 721
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: STP vs HushMAt vs Dynamat vs Stinger vs Caliber

Eu cred ca daca te tin balamale si buzunarul sa pui cit incape!
ceachi is offline   Reply With Quote
Old 26-01-08, 21:24   #45
around za world

Stage 4
 
around za world's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 244
Member of:
[Evolution Crew]
Default Re: STP vs HushMAt vs Dynamat vs Stinger vs Caliber

pai de balamale mi-e si frica ...
around za world is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -