Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > VERSUS AUDIO

Reply
 
Thread Tools
Old 11-12-07, 09:40   #1
around za world

Stage 4
 
around za world's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 244
Member of:
[Evolution Crew]
Default STP vs HushMAt vs Dynamat vs Stinger vs Caliber

Sunt destul de sigur ca n-am dat pe nicaieri de un VS la capitolul materiale de insonorizare .
Discutia vizeaza materialele folosite pentru pregatirea portierelor . Cine si ce a folosit , care au fost rezultatele , ce grosime este ideala (rigidizre si antifonare buna fara sa tii portiera cu mana ca sa nu se rupa de pe balamale ) . Influenteaza materialul ales calitatea sunetului ?
Personal pe vechea masina am avut usile facute cu Stinger si rezultatele au fost multumitoare desi cred ca poate ar fi fost mai bun un material putin mai rigid .
__________________
Turn off the light and I'll glow
around za world is offline   Reply With Quote
Old 11-12-07, 10:34   #2
ceachi

Stage 5
 
ceachi's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 721
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: STP vs HushMAt vs Dynamat vs Stinger vs Caliber

Eu am caliber .
Personal cel putin in ce priveste rigidizarea eu cred ca sunt materiale mai bune.
ceachi is offline   Reply With Quote
Old 11-12-07, 14:24   #3
fuscobal

Stage 5
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 686
Default Re: STP vs HushMAt vs Dynamat vs Stinger vs Caliber

Foarte greu de facut versus obiectiv aici fara rezultate de laborator pe toate materialele in aceleasi conditii. Iei Caliber si pui pe usa unei masini in 2 straturi si iei Dynamat si pui pe alta usa in 3 straturi. Normal ca nu va fi obiectiva comparatia pentru ca-s multi factori implicati !
__________________
Mk5 GTI | K04 turbo | S3 injectors | Custom 3" decat exhaust | Evoms CAI | AP Racing pro 5000 front + S3 rear brakes + Pagid RS29/Carbotech XP8 pads | THS FMIC | S3 camshafts | Autotech HPFP | Je pistons + IE rods | BSH 27mm RSB + H&R 28mm FSB| BSH pendulum engine mount | BSH PCV | Forge short shift | Bilstein PSS10 coilovers | Peloquin LSD | Sachs SRE clutch | 235/40/ZR18 R888 on Team Dynamics 18x8" | Stage 3 Revo
fuscobal is offline   Reply With Quote
Old 11-12-07, 18:41   #4
around za world

Stage 4
 
around za world's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 244
Member of:
[Evolution Crew]
Default Re: STP vs HushMAt vs Dynamat vs Stinger vs Caliber

Presupun ca nu poti fi decat subiectiv insa poti fi multumit de rezultat su nu . Si aici ma refer mai ales la audifili care au urechi fine si de obicei au ascultat zeci de masini (si evident configuratii ) .
Ma uitam zilele astea la Hush mat-ul de 300 si pare destul de OK atat ca pret cat si ca rigiditate . L-a folosit cineva ?
around za world is offline   Reply With Quote
Old 12-12-07, 07:11   #5
dorin_st

Stage 2
 
dorin_st's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 61
Default Re: STP vs HushMAt vs Dynamat vs Stinger vs Caliber

Uita-te si la STP Bimast Standart daca ai ocazia pe undeva. Pretul este mai bun ca la hushmat (aprox 420 RON/2.7 MP), si este materialul care rigidizeaza cel mai bine din cele intalnite pana acum din gama asta de pret! Pe langa "cauciucul" sintetic si lipicios are un strat de bitumen dur, care ii confera rigiditatea.
Din pacate acest lucru nu ii permite sa fie instalat pe suprafete foarte denivelate. Dar aici poti instala Vibroplast M1 (aprox 400 RON/2.7 MP), care are o grosime de 2 mm si se aplica foarte usor, rezultatele fiind unele foarte bune.

Amandoua ies la pret mai bine decat hushmat, implicit stinger sau dynamat, iar daca te indoiesti de proprietatile de insonorizare cauta pe net Vw Beetle al lui Per Soder, insonorizat cu STP, echipat cu DLS, campion european la SQ
uite un link http://bilstereo.just.nu/

Last edited by dorin_st; 12-12-07 at 07:14.
dorin_st is offline   Reply With Quote
Old 12-12-07, 09:22   #6
around za world

Stage 4
 
around za world's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 244
Member of:
[Evolution Crew]
Default Re: STP vs HushMAt vs Dynamat vs Stinger vs Caliber

Stp are o gama destul de variata de produse . Eu inca nu am avut timp sa stau sa ma uit bine la ele ...sau sa le ascult . Probabil ca saptamana viitoare o sa se intample asta . Acum ca ma uit mai bine 2.7mp de bimast standard vine pe undeva pe la 260 de lei . Insa nu are eterna folie de aluminiu si cumva asta ma ingrijoreaza putin . Poate te refereai la Bimast Bomb ? la 4mm parca totusi este prea gros . Personal as incerca in prima faza cu ceva de 3mm si daca nu tine mai pus o folie de 2 mm . Intrebarea este ce o sa zica balamalele mai ales ca in cazul meu este vorba de un coupe cu niste usi destul de lungute . ramane de vazut si ascultat evident .
around za world is offline   Reply With Quote
Old 12-12-07, 15:49   #7
ceachi

Stage 5
 
ceachi's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 721
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: STP vs HushMAt vs Dynamat vs Stinger vs Caliber

Quote:
Originally Posted by fuscobal View Post
Foarte greu de facut versus obiectiv aici fara rezultate de laborator pe toate materialele in aceleasi conditii. Iei Caliber si pui pe usa unei masini in 2 straturi si iei Dynamat si pui pe alta usa in 3 straturi. Normal ca nu va fi obiectiva comparatia pentru ca-s multi factori implicati !

Rigidizarea portierelor mi se pare relativ usor de de verificat , ciocani in ele si vezi care flambeaza mai tare ! Zic eu!
Din cite imi amintesc eu "around za world" avea Astra H insonorizat cu singer eu am ciocanit usile si mi s-a parut ca flambeaza mai putin.Nu spun ca este mai bun singer-ul , zic ca mie mi s-a parut ca rigidizeaza mai bine.(era aceias masina si un singur strat pe ambele daca imi amintesc bine daca nu corecteazama "around za world"
Sincer pe mine datele tehnice furnizate de producator ma incinta mai putin , gradul de insonorizare eu l-as verifica instalind pe doua masini la fel chipate, diferite materiale si acultind sa vad practic care izoleaza mai bine . Din punctul meu de vedere ar fi suficient pentru a face o alegere.
ceachi is offline   Reply With Quote
Old 13-12-07, 10:08   #8
around za world

Stage 4
 
around za world's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 244
Member of:
[Evolution Crew]
Default Re: STP vs HushMAt vs Dynamat vs Stinger vs Caliber

Dap parca si mie mi s-a parut ca usile mele erau ceva mai batoase .
around za world is offline   Reply With Quote
Old 13-12-07, 13:35   #9
fuscobal

Stage 5
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 686
Default Re: STP vs HushMAt vs Dynamat vs Stinger vs Caliber

Quote:
Originally Posted by ceachi View Post
Rigidizarea portierelor mi se pare relativ usor de de verificat , ciocani in ele si vezi care flambeaza mai tare ! Zic eu!
Din cite imi amintesc eu "around za world" avea Astra H insonorizat cu singer eu am ciocanit usile si mi s-a parut ca flambeaza mai putin.Nu spun ca este mai bun singer-ul , zic ca mie mi s-a parut ca rigidizeaza mai bine.(era aceias masina si un singur strat pe ambele daca imi amintesc bine daca nu corecteazama "around za world"
Sincer pe mine datele tehnice furnizate de producator ma incinta mai putin , gradul de insonorizare eu l-as verifica instalind pe doua masini la fel chipate, diferite materiale si acultind sa vad practic care izoleaza mai bine . Din punctul meu de vedere ar fi suficient pentru a face o alegere.
Faza cu ciocanitu e o improvizatie ieftina si proasta. Iti da o idee grosiera despre antifonarea masinii. Ceea ce reusesti sa faci intr-o portiera cu Dynamat, hushmat,STP...este ok dar e la ani lumina distanta de o incinta deidcata pentru difuzorul in cauza. De ce credeti voi ca la incintele de casa foarte scumpe se foloseste lemn masiv de 2-3cm pentru niste difuzoare de 13 sau 15cm ??? Pai oamnei buni, noi nici la subwoofere de 30cm nu facem incinta atat de groasa in masina !!! Daca aveti ocazia vreodata, mergeti la unul din putinii dealeri de incinte acustice high-end din Bucuresti care au si camere preparate si ascultati acolo mid-bass pe niste boxe de cateva mii sau zeci de mii de euro. Atunci o sa intelegeti ce nu se poate face niciodata intr-o portiera de masina !
fuscobal is offline   Reply With Quote
Old 13-12-07, 14:12   #10
Marinu

Stage 5
 
Marinu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 697
Member of:
[Moderators]
[Competitor CNCA]
Talking Re: STP vs HushMAt vs Dynamat vs Stinger vs Caliber

Ca si montator.... eu recomand STP cu caldura tuturor.... si o sa pun si niste poze cu un test pe care l-am facut..... referitor la temperatura la care se dezlipeste antifonul de pe plafonul unei masini. Testul a fost facut intre dynamat Xtream si STP M1 din care a iesit clar castigator STP-ul... adica am taiat 2 bucati de aceleasi dimensiuni, am degresat bine bucata de tabla, le-am lipit pe amindoua foarte bine prin presare, am incalzit uniform tabla intre ele cu un feon bosch de 900 W, si dynamatul s-a dezlipit primul si a cazut, dupa care am tot incalzit pana si-a schimbat culoarea tabla si STP nu a cazut. La incercarea de a dezlipi bucata de STP... jumatate din materialul cauciucat a ramas pe tabla iar jumatate a ramas pe folia de aluminiu....

Ca efect absorbant parerea mea este ca dynamat xtream si STP M1 sunt comparabile, numai ca si pretul mai conteaza
__________________
Music lets you know.. You are alive !

More at: https://www.facebook.com/ArtInMotionExclusive
Marinu is offline   Reply With Quote
Old 13-12-07, 17:32   #11
bezz

Stage 5
 
bezz's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 869
Default Re: STP vs HushMAt vs Dynamat vs Stinger vs Caliber

hmmm, la mine nu flambeaza nimic la usa pentru ca materialul se aplica la cald si dupa ce se raceste devine rigid si din pacate foarte casant. aplicat pe suprafete drepte rezista cu brio, insa cand am incercat sa captusesc niste incinte rotunde, s-a spart sau s-a dezlipit in timp. grosimea placii 2,5 mm parca (exista si in varianta de 4 mm). necesita ceva efort sa-l montezi (arde la deste) iar despre pret nu va pot da detalii, este FONOMAT de la audiocomp, majoritatea prefera sa foloseasca foliile de la stinger/dynamat/STP si fonomat nici nu prea mai gasesti.
mi-a ingreunat sensibil usa. tabla e "moarta" in schimb imi zbarnaie toata fata usii, pe care sper totusi s-o rezolv cat de curand...
__________________
Loud&Proud member of SQNLL Team
Music is my PASSION and CITROEN my LOVE


bezz is offline   Reply With Quote
Old 14-12-07, 08:16   #12
around za world

Stage 4
 
around za world's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 244
Member of:
[Evolution Crew]
Default Re: STP vs HushMAt vs Dynamat vs Stinger vs Caliber

Fuscobal sunt complet de acord cu tine in ceea ce priveste grosimea materialelor folosite la boxele de casa insa nu neaparat grosimea materialului da sunetul ci si difuzoarele si arhitectura generala a boxei (cum ar fi curburile interioare si exterioare calculate la mare arta , porturile de reflex etc ) . In plus asta este destul de greu de aplicat in masina unde nu ai loc de asa ceva decat daca iti faci niste imense kick pannel-uri (eventual care sa inlocuiasca fata de usa sau o parte din ea pentru litraj ) sau scoase geamuri macarale si facute in interiorul fetei de usa . Oricum ar fi conteaza si forma incintei deci dupa multa munca este posibil ca rezultatele sa nu fie pe masura asteptarilor . Asta ar fi my 2 cents in ceea ce priveste problema asta .
Legat de instalarea foliei la cald vad 2 mari probleme daca nu 3 :
1. ce a descvris bezz mai sus
2. daca esti prea generos cu caldura s-ar putea sa cam omori vopseaua si nici nu vreau sa ma gandesc ce inseamna revopsire (mai ales in romania )
3. la masina mea si nu numai accesul la interirul usii este destul de dificil in sensul ca e cam plin cu motoarele de la geamuri si alte minunatii si in plus "gaurile de vizitare" sunt mititele . Pana bagi pistolul de aer cald pana il scoti pana bagi foaia pana ajungi cu rola ....
around za world is offline   Reply With Quote
Old 14-12-07, 11:30   #13
dorin_st

Stage 2
 
dorin_st's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 61
Default Re: STP vs HushMAt vs Dynamat vs Stinger vs Caliber

Quote:
Originally Posted by around za world View Post
Pana bagi pistolul de aer cald pana il scoti pana bagi foaia pana ajungi cu rola ....
Foaia se incalzeste, nu tabla sau interiorul usii !

La STP vibroplast m1 nu e nevoie de incalzire! poate doar daca vrei sa insonorizezi usile acum, undeva in aer liber )
dorin_st is offline   Reply With Quote
Old 14-12-07, 15:44   #14
bezz

Stage 5
 
bezz's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 869
Default Re: STP vs HushMAt vs Dynamat vs Stinger vs Caliber

corect, tabla doar se curata in prealabil de praf si cu un degresant, de incalzit incalzesti placa si eventual dupa ce ai aplicat-o deja pe tabla ii mai dai cateva jeturi si o apesi cu aplicatorul.
spre deosebire de STP, fonomatul se curata integral, fara a lasa reziduuri pe tabla, cred ca nu este armat cu nimic, de-asta nu adera atat de puternic oriunde...

oricum procesul de lipire cu aer cald este mult mai laborios, si de cand cu foliile cu aplicare la rece nu se mai foloseste.

Last edited by bezz; 14-12-07 at 15:47.
bezz is offline   Reply With Quote
Old 14-12-07, 22:26   #15
around za world

Stage 4
 
around za world's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 244
Member of:
[Evolution Crew]
Default Re: STP vs HushMAt vs Dynamat vs Stinger vs Caliber

Quote:
Originally Posted by dorin_st View Post
Foaia se incalzeste, nu tabla sau interiorul usii !
Ok . am scapat un porumbel mare si gras . deci am de pus o fisa in borcanul de "asa nu " .
la "fosta mea " am facut antifonarea la saxo si a fost facuta la rece (nu vreau sa exprim in cuvinte cum am stat dupa aia cu cutter-ul sa decupez prin jurul difuzoarelor cand a fost sa le dau jos ... deci a prins excelent ) . masinutza ce urmeaza a fi maruntita o voi face eu impreuna cu un amic (dumnezeu stie ce si cum o sa iasa , dar deja am prins cate ceva din sutele de desfaceri refaceri si imi place idea de DIY ).
Acum se mai ridica o intrebare . preferam folie mai groasa fara aluminiu sau folie mai subtirica cu alu ?
around za world is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -