Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > VERSUS AUDIO

Reply
 
Thread Tools
Old 10-06-13, 20:53   #16
DeepAndLow

Stage 2
 
Join Date: Jun 2013
Posts: 44
Default Re: Amplificator 5 canale Vs Amp 4 canale + Amp Mono

Parerea mea?Mergi pe Seria VO pe auzite.
DeepAndLow is offline   Reply With Quote
Old 10-06-13, 21:09   #17
cynegeticos

Stage 5
 
Join Date: May 2010
Posts: 661
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Amplificator 5 canale Vs Amp 4 canale + Amp Mono

Quote:
Originally Posted by AB87NFS View Post
AM INTELES CUM STA TREABA CU AB SAU D, ce parere avetin privinta difuzoarelor. deci asa avea de ales intre
https://www.4tuning.ro/magazin/difuzo...-id-48163.html
https://www.4tuning.ro/magazin/difuzo...-id-66156.html
dsl RM6.2
si focal P165V15
Daca ai cum sa ajungi la etapa CNCA de la Brasov o sa ai ocazia sa asculti mai multe componente, inclusiv Digital Designs-urile din link-urile de mai sus si asa o sa poti sa-ti faci o idee...
Ca si parere personala, dupa ce mi-am montat combinatia DD VO M10" + M6,5" + B1" chiar nu mi-as mai dori vreodata alte difuzoare, se aud mult peste medie, atat cantitativ cat si calitativ.
https://www.youtube.com/watch?v=-hTlx4ItV-E
cynegeticos is offline   Reply With Quote
Old 11-06-13, 08:28   #18
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Amplificator 5 canale Vs Amp 4 canale + Amp Mono

DLS si Focal nu se pot compara cu seria VO de la DD.
VO-urile sunt difuzoare ce tind spre pro audio. Au sensibilitate foarte mare, in alte cuvinte, cu putere mica canta tare. Mediile de 16.5 si 20cm canta foarte ok pana la 100hz (real nu doar aruncate niste cifre pe foaie) ce e sub incepe usor sa se piarda. De la 10" in sus partea de midbas nu mai reprezinta o problema. Tweeterul B1 este orientat mai mult spre daily use (daca pot spune asa ) iar B2 este dusmanul tantarilor
Focal (parere personala) in afara de K2(doar midbasul) si Utopia nu cred ca merita prea multa atentie. Partea de bass/midbass cam absenta iar tweeterele au sunet de polizor unghiular.
DLS sunt un compromis ok dar ai nevoie de putere ca sa le aduci la viata, iar acel midbass din setul ales de tine , cred ca nu intra in fata de usa din cauza magnetului.

Revenind la masina ta, este una care aparent este friendly user ca se pot schimba usor difuzoarele dar ansamblul usii este unul pacatos. Am avut ocazia sa pun mana pe o usa de Leon si pot spune ca este in top 3 baze nasoale de lucru. Avand in vedere ca este numai plastic, nu exista tabla intermediara dintre fata de usa si tabla exterioara o face foarte greu de rigidizat. Fata de usa are multe forme, unghiuri , este facuta din mai multe bucati si macaraua geamului este montata pe aceasta.
Orice midbas montat si reglat sa sune mai jos in frecventa, pe fata de usa, o va face pe acesta sa zdrangane din toate imbinarile.
Din cate imi aduc aminte, usa permite montarea unui difuzor de 20cm, deci in loc de VO16.5cm iti recomand pe cel de 8".

Cuvintele si explicatiile sunt infirme pe langa ce pricepi ascultand.
Daca ai timp, iti recomand sa faci o plimbare pana la Brasov la sfarsitul lunii, aici va avea loc o intalnire/competitie a pasionatilor in domeniu si vei putea asculta mai multe branduri si tipuri de difuzoare.

Legat de sistemul electric, 1.9TDI trebuie sa aibe un alternator de 120A, sfatul meu sa pui o baterie cat mai mare! Ca sa-sti faci o idee, eu pe Polo am alternator de 90A si un acumulator deep de 95Ah si la mine problema curentului nu exista.
Cazul ideal pentru o instalatie ar fi sa tragi traseul de masa separat (sa nu te mai folosesti de masa caroseriei) sa pui cabluri cat mai groase si sa faci acel "Big3".
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	fotka025.jpg
Views:	141
Size:	59.8 KB
ID:	2795341   Click image for larger version

Name:	fotka032.jpg
Views:	144
Size:	62.8 KB
ID:	2795342  
__________________
Y!M dbig.sounds
Dealer Autorizat pentru toata gama de produse Digital Designs si PowerCell
S-A DESCHIS

Last edited by Bigu; 11-06-13 at 08:48.
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 11-06-13, 12:29   #19
AB87NFS

Stock
 
Join Date: Jun 2013
Posts: 8
Default Re: Amplificator 5 canale Vs Amp 4 canale + Amp Mono

ei bine ce este acel Big3...habar nu am
AB87NFS is offline   Reply With Quote
Old 11-06-13, 12:58   #20
AB87NFS

Stock
 
Join Date: Jun 2013
Posts: 8
Default Re: Amplificator 5 canale Vs Amp 4 canale + Amp Mono

sistemul va fi pt daily use...nici gand de competitii, vreau doar un sunet ok in masina.. filtrarea va fi full active din player, vreau difuri de 16 nu vreau sa ma complic. combinatia va fi
https://www.4tuning.ro/magazin/difuzo...-id-66156.html
https://www.4tuning.ro/magazin/difuzo...-id-48164.html
https://www.4tuning.ro/magazin/difuzo...12-id-716.html

sub in incinta bandpass

pe partea de amplificare am destule variante. voi obtine un suntet bun ?
AB87NFS is offline   Reply With Quote
Old 11-06-13, 13:30   #21
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Amplificator 5 canale Vs Amp 4 canale + Amp Mono

Parerea mea sa ramai la B1
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 11-06-13, 22:22   #22
AB87NFS

Stock
 
Join Date: Jun 2013
Posts: 8
Default Re: Amplificator 5 canale Vs Amp 4 canale + Amp Mono

OK....CRED SI EU CA E SUFICIENT B1 IN COMBINATIE CU VO DE 16
AB87NFS is offline   Reply With Quote
Old 02-07-13, 23:57   #23
groowe

Stage 5
 
groowe's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 304
Member of:
[CITROEN]
[Competitor CNCA]
Default Re: Amplificator 5 canale Vs Amp 4 canale + Amp Mono

Am ascultat personal varianta PDX-V9 si pot spune ca mi-a placut destul de mult. Are foarte multa forta pentru midbasi, ii destul de rafinat pe medii, singurul minus ar fi undeva in zona detaliilor pe inalte(foarte foarte greu sesizabil). Dar aici in comparatie un un amplificator in clasa AB high end pe tweetere cu pretentii audiofile. Si eu as trece pe varianta V9 daca as avea fonduri
Ideea ii ca a progresat mult tehnologia la clasa D si teoretic in curand ar putea ajunge sa fie mai bune decat amplifurile AB. Poveste lunga si complicata...

O parere proprie ar fi sa eviti sa folosesti tweetere gen B1/B2, sunt facute sa urle tare, mai putin sa sune placut. Vorba lui Bigu, sunt mai mult difuzoare de pro audio(in sensul de sonorizari la concerte). As recomanda totusi un tweeter de 28mm soft-dome(calota de matase sau ceva de genu), care sunt si usor mai ieftine si mai placute pentru auditie zilnica. Ar fi indicat sa asculti inainte.
__________________


Current: Android JB Tab | Audison bit one | PPI Phantom 900.4 | Helix HXA20X | Mach 5 MLI-65 | Faital 3FE20 Fullrange | JBL W10GTI | SilentCoat (Civic)

"Pseudoscience is often characterized by the use of vague, exaggerated or unprovable claims, an over-reliance on confirmation rather than rigorous attempts at refutation, a lack of openness to evaluation by other experts and a general absence of systematic processes to rationally develop theories."
groowe is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -