Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > VERSUS AUDIO

Reply
 
Thread Tools
Old 25-08-06, 20:00   #16
vpower16v

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 757
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: infinity sau kicker ? ..sau altceva

ok..deci pe scurt

eu posed un kicker 12l7 .....deci nu vorbesc din auzite....

impedanta unui difuzor variaza in functie de frecventa de rezonanta ,FS ul incintei ....si chiar de gama de frecvente redate.....adica la 23,9 hz =x,3 ohm.....la 42,7hz=x,9 ohm ...unele firme prezinta pe langa graficul de raspuns al unui difuzor si un grafic cu impedanta lui in functie de frecventa...ceea ce prezinta producatorul 2,4,8ohm este o valoare medie....

bass reflexul va avea un alt time delay fata de sealed d asta am zis k se vor "anula" din punct de vedere acustic...

nu este deloc putere suficienta.......si este gresit....un amplificator la peste 75% (asta daca este de calitate) deja poate intra in clipping (distorsiuni) si arzi difurile ff usor....un12l7 il poti tine lejer pe un 1k w rms...reglat la 75-80%...adica 750 rms curati...

daca faci cu pasi mici o sa iasa bine.,...pana atunci forumul este plin de sfaturi ff utile ..
__________________
ps: Cumpar vinyl-uri audiofile in stare buna, fara zgarieturi, rog seriozitate !

gen muzical cautat : manele
vpower16v is offline   Reply With Quote
Old 25-08-06, 20:13   #17
vpower16v

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 757
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: infinity sau kicker ? ..sau altceva

uite un exemplu...

am facut o greseala.....impedanta variaza in functie de FS( free air resonance ) si FC?FB rezonanta incintelor sealed/bass reflex...

poza este la un graf pt un woofer hertz ..in aer liber....unde este varful, este Fs ul difului...
Attached Images
File Type: jpg graf_es200.jpg (23.6 KB, 54 views)
vpower16v is offline   Reply With Quote
Old 26-08-06, 02:07   #18
cls21b_EVO

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,266
Default Re: infinity sau kicker ? ..sau altceva

Foarte buna obs. cu variatia de impedanta ...ma mir ca stii , pt. ca putina lume stie de treaba asta (cel putin asa am vazut eu )
La ce conf. vei avea tu acolo nu va fii sub nici o forma SPL ...ti am zis bate spre SQL clar.In fine nu asta conteaza...foarte buna decizia,dar iti spun sincer ca nu vei da nici pe aproape cat crezi tu in ele...si chiar si dak vei da ...tot nu va fii suficient .
Dak L5 de 10" a fost declarat pe niste site uri din US o mica bestie...imagineaza ti ce poate sa faca un L7 de 12" ...think about it, nu te arunca asa...vei pierde ffff. multe.
cls21b_EVO is offline   Reply With Quote
Old 29-08-06, 15:20   #19
faraonu

Stage 1
 
faraonu's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 20
Default Re: infinity sau kicker ? ..sau altceva

pana la urma nu voi mai apela la nimeni
voi achizitiona pe rand tot ce-mi trebuie si voi face toate lucrarile singurel
e mai bine si material si ajuta si la increderea in sine
faraonu is offline   Reply With Quote
Old 04-09-06, 08:24   #20
tatae

Stage 5
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 569
Default Re: infinity sau kicker ? ..sau altceva

DECI
dak vrei ceva extrem at. kicker RULLZZZ
dak vrei ceva mai normal infinity e destul!
bafta!
tatae is offline   Reply With Quote
Old 04-09-06, 20:02   #21
tico_rs
Speed Daemons Member

Stage 5
 
tico_rs's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 513
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Speed Daemons]
[DAEWOO]
Default Re: infinity sau kicker ? ..sau altceva

pentru kicker te sfatuiesc sa asculti lacineva inainte sa cumperi, kicker are un sound particular gen megane2 bicorp, ori iti place ori ba, nu prea e cale de mijloc...
tico_rs is offline   Reply With Quote
Old 13-09-06, 14:02   #22
Swat-Cat

Stage 5
 
Swat-Cat's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 2,501
Member of:
[SEAT]
Default Re: infinity sau kicker ? ..sau altceva

parerea mea e ca infinity o sa se auda mai tare decat kicker....

vezi sesibilitatea la fiecare.... si bine bagi 4 infinity-uri decat 2 kickere
Swat-Cat is offline   Reply With Quote
Old 03-10-06, 16:47   #23
blak
Banned

Stage 5
 
blak's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 783
Default Re: infinity sau kicker ? ..sau altceva

Nu se stie... se minte mult la parametrii.... pana nu le auzi pe amandoua pe acelas sistem ..doar subwooferele schimbate...nu iti poti face o parere....
Oricum kicker suna de obicei super bine... dar daca ai probat un singur difuzor probabil nu poti spune ca tot ce comercializeaza firma kicker este bun... Va asigur ca exista si difuzoare slabute de la ei...daca ar fi sa ne jucam un pic cu toate produsele lor...
Infinity parerea mea... e mai acceptabil la bani...
Restul ramane doar o chestiune de gust....
blak is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -