Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > VERSUS AUDIO

Reply
 
Thread Tools
Old 24-08-06, 15:03   #1
faraonu

Stage 1
 
faraonu's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 20
Default infinity sau kicker ? ..sau altceva

this is going to be my first post on this forum

sunt f curios de parerile celor cu mai multa experienta in domeniu.
eu m-am gandit( pentru un portbagaj de 500L) la un sistem in care partea de amplificare e JBL si in care am nevoie de 2 cutii...ori reflex ori un push-pull...sau poate comprimate( daca vreau sq).
vreau 2 woofere pe 4 ohmi pt ca vreau sa le leg in paralel. vreau ca jbl-ul sa debiteze pe 2 ohmi( sperand ca nu a mintit nimeni in legatura cu stabilitatea)

problema se pune asa...

ce woofere sa iau?

aveam de gand sa iau 2 kicker de 12(S12L72 Solo-Baric) sau 2 infinity(Infinity Kappa Perfect 12.1)

din experientele voastre cu jucariile astea...sau altele...ce recomandari ati putea sa imi faceti?

ps: stiu ca la clasa profi nu se folosesc nici kicker nici infinity...dar accept sugestii in aceeasi gama de pret. (6 mil per difuzor)

multumesc...si bine v-am gasit
faraonu is offline   Reply With Quote
Old 24-08-06, 16:09   #2
steaua23
Opel Driver

Stage 5
 
steaua23's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 6,269
Member of:
[Opel]
[Colectionar Machete]
Default Re: infinity sau kicker ? ..sau altceva

kicker-ul are nevoie de incite destul de mari ...
steaua23 is offline   Reply With Quote
Old 24-08-06, 17:05   #3
vpower16v

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 757
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: infinity sau kicker ? ..sau altceva

si de ffff multa putere ......=consum mare=upgrade pe partea electrica = mult de munca.....dar merita ......apropo kicker nu e de sq ,suna binisor daca il pui in sealed.....si e peste 10mil un 12L7
__________________
ps: Cumpar vinyl-uri audiofile in stare buna, fara zgarieturi, rog seriozitate !

gen muzical cautat : manele
vpower16v is offline   Reply With Quote
Old 24-08-06, 17:40   #4
cls21b_EVO

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,266
Default Re: infinity sau kicker ? ..sau altceva

Eu recomand clar Kicker...lasa SQ ...si incearca un compromis SQL ..si crede ma ca se va auzi ...incredibil ...
Iar in leg. cu consumul mare si incinte mari ...e asa si asa...incinte mari nu trebuie decat la modele mai mari (ex. L7 sau solo X ) dar la tine ...nu ar fii asa de mare incinta ...si cu consumul , sunt sigur ca dak iti pui un deep-cycle mai marisor asa...si niste fire "babane" o sa fie ok.
In concluzie ...go with KICKER !
cls21b_EVO is offline   Reply With Quote
Old 24-08-06, 17:49   #5
cls21b_EVO

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,266
Default Re: infinity sau kicker ? ..sau altceva

Scuze...acum am vazut ca ai zis L7 acolo ...
Si totusi si asa...eu zic sa stai p Kicker...munca in plus care o vei depune pt. amplificarea lor ...va merita intru totul.
Iar incintele sunt sigur ca le poti "smecherii" un pic astfel incat sa nu fie extraordinar de mari.
Dar dak iei L7 ...fii sigur ca ai statii pt. ele...acele modele chiar cer putere destul de mare.
cls21b_EVO is offline   Reply With Quote
Old 24-08-06, 17:58   #6
faraonu

Stage 1
 
faraonu's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 20
Default Re: infinity sau kicker ? ..sau altceva

extras din lista de preturi a importatorului

04S12L725 Subwoofer Solo-Baric de 12" - 1500/750 W 179
04S10L72 Subwoofer Solo-Baric de 10" - 1200/600 W 155
04S8L72 Subwoofer Solo-Baric de 8" - 900/450 W 119
05S15L52 Subwoofer Solo-Baric de 15" - 1500/750 W 179
05S10L52 Subwoofer Solo-Baric de 10" - 900/450 W 113



ultima coloana sunt preturile( in $)

multumesc celor ce-au postat...
altii...ce pareri mai sunt?
faraonu is offline   Reply With Quote
Old 24-08-06, 18:53   #7
vpower16v

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 757
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: infinity sau kicker ? ..sau altceva

daca ai $$$ si dorinta de a face ceva interesant.....kicker rules !
vpower16v is offline   Reply With Quote
Old 24-08-06, 21:05   #8
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: infinity sau kicker ? ..sau altceva

Mai oameni buni, nu ati priceput ( inca..) ca la presiune importanta e in ordinea urmatoare : incinta-amplificare-difuzor ?
Difuzorul e important dar e ultimul din lant ....
saxo is offline   Reply With Quote
Old 25-08-06, 12:41   #9
cls21b_EVO

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,266
Default Re: infinity sau kicker ? ..sau altceva

Eu zic p bune...iarasi , ce a zis si colegu' ...dak te simiti stapan pe buzunarul tau ...fa o investitie pe Kicker si gata...sa cam terminat ....Dar fa o cu cap...gandeste te bine...mergi la oameni care au mai lucrat cu aceste dif. si stiu ce pretentii au.
Nu te baga la orice service "de bloc", si nu te baga sa faci tu ...

Si dak esti in dubii mai e varianta care te ar ajuta foarte mult pe partea de SQ .Un subwoofer extraordinar din pct. meu de vedere ...Hertz ML5400D

Size 21"
Sensitivity 101db/SPL
P.Handling 2000W Peak 1000W continous
Frequency Range 16Hz-150kHz
Impedance 4 ohm

Deci eu zic clar ...vrei SQL ...iei Kicker in combinatie cu statii puternice si boxe de calitate .Vrei SQ ...te bagi la Hertz ul asta.
Si din pct. meu de vedere nu esti dezavantajat de nici una dintre conf. acum ...ramane sa le asculti pe toate, vezi care iti plac ..si actionezi in consecinta.
Spor la treaba!
cls21b_EVO is offline   Reply With Quote
Old 25-08-06, 13:07   #10
faraonu

Stage 1
 
faraonu's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 20
Default Re: infinity sau kicker ? ..sau altceva

sincer cred ca raman pe spl, chiar daca inseamna mai mult loc ocupat de incinte....
poate dupa ce ma voi juca putin cu kicker-urile o sa vad daca le fac pe amandoua ported sau fac unul ported si unu sealed cu wooferul in afara( pt racire).
nu cred ca are rost sa pierd atata putere pt un push-pull.

tot ce inseamna cablaraie si electrica o sa fie facut de mine( nu-s noob deloc). momentan n-am bani de dynamat dar o sa vedem pe viitor.

pt incinte voi apela la cineva. o sa incerc un mdf mai gros de 2cm. specificatiile pe care o sa le urmeze sunt cele oferite cu atata generozitate de kicker.

o sa fac update pe masura ce achizitionez
faraonu is offline   Reply With Quote
Old 25-08-06, 14:35   #11
steaua23
Opel Driver

Stage 5
 
steaua23's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 6,269
Member of:
[Opel]
[Colectionar Machete]
Default Re: infinity sau kicker ? ..sau altceva

si intra 2 kickere pe reflex in portbagaju ala ?
steaua23 is offline   Reply With Quote
Old 25-08-06, 14:36   #12
faraonu

Stage 1
 
faraonu's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 20
Default Re: infinity sau kicker ? ..sau altceva

e un clio. are 500L portbagajul. tu ce crezi? intra?
faraonu is offline   Reply With Quote
Old 25-08-06, 14:53   #13
steaua23
Opel Driver

Stage 5
 
steaua23's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 6,269
Member of:
[Opel]
[Colectionar Machete]
Default Re: infinity sau kicker ? ..sau altceva

sincer nu ...
steaua23 is offline   Reply With Quote
Old 25-08-06, 16:47   #14
vpower16v

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 757
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: infinity sau kicker ? ..sau altceva

hmm..tu zici ca vrei sa faci o incinta bassreflex...si una sealed? si sa le pui in portbagaj? am inteles bine? daca e asa ...vezi ca nu o sa mearga.....sunt diferente intre cele 2 incinte si o sa se anuleze.....cat despre amplificator....jbl ul ala o sa se duca la balamuc cu cele 2 incinte pe el......impedantele lor o sa fie diferite ....deci nu merge asa ceva ...nici din punct de vedere acustic si nici electric...cat despre incinte...decat sa le faci din mdf de 4 cm ....mai bine din 2 cm ....si fff bine ramforsate pe din interior...cum zice si colegu'.....fa cu cap
vpower16v is offline   Reply With Quote
Old 25-08-06, 18:42   #15
faraonu

Stage 1
 
faraonu's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 20
Default Re: infinity sau kicker ? ..sau altceva

as vrea mdf de 2, nu de 4
cele 2 infasurari ale fiecaruia vor fi legate in serie( impedanta rezultata o sa fie 4ohmi)

cele 2 difuzoare astfel configurate vor avea fiecare o impedanta de 4 ohmi si se vor monta in paralel( impedanta rezultata fiind 2 ohmi), astfel incat vor avea aceeasi tensiune de atac dar fiecare isi va trage curentul care ii este necesar.
cum adica nu or sa aibe aceeasi impedanta? eu nu am auzit de impedanta dinamica.

incintele cred ca mai mult se vor completa decat anula, ported-ul va cobori mai mult in frecventa iar sealed-ul va reda mai bine gama superioara de frecvente.


jbl-ul ala are sigurante ce totalizeaza 90A. daca 90Ax12v=1080w, 1080w*(4/5)= vreo 860w pe care i-ar scuipa la maxim in difuzoare, daca ar debita pe 4ohmi, dar debiteaza pe 2ohmi...

asadar cred ca putere e suficienta sa le hraneasca, oricum e bine ca puterea difuzoarelor sa o depaseasca pe cea a amplificatoarelor.

sper sa nu va suparati pe mine pt raspunsuri..dar incerc sa decid cum e mai bine sa procedez.
merci pt ajutor.

vpower. s-ar putea sa te derajez pe tine pt o incinta. stiu de ocupatia ta de ceva mai mult timp, poate ma ajuti cand o sa fie timpul
faraonu is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -