Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > VERSUS AUDIO

View Poll Results: JL Audio 12w3 vs JBL Power
JL Audio 12w3 73 71.57%
JBL Power 29 28.43%
Voters: 102. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 21-03-06, 23:09   #16
SoundIdentity

Stage 5
 
SoundIdentity's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,526
Member of:
[Moderators]
[VW]
Default Re: JL Audio vs JBL

Quote:
Originally Posted by Swat-Cat
oricum o discutie poate sa aiba loc intre 2 sau mai multe persoane care au avut de aface cu ambele difuzoare..... nu ma bag ca nu stiu cat de bine se aude JBL.... dar am decat o parere ca JL e mai bun...dar si mai scump
hai sa iti spun ceva jl este un produs bun no coment dar de curiozitate pune mana pentru o mica proba si pe un power pune doua intr-o incinta bas reflex dai curent si 800 rms si poate iti schimbi si tu conceptia ca de nu imi permite buzunaru jl pot sa ma inclin si inspre power...nu ramai de rusine eu imi fac acu o masinuta cu power cap coada nu zic nimic pana nu e gata sa vad chiar pot sa ma laud macar un pic sau stau in banca mea oricum jbl este un produs comercial si foarte accesibil amatorilor si spre mirare mai si suna un pic nu vreau sa exagerez dar suna...
__________________

AUTO HI-FI&TUNING CENTER STR.ADY ENDRE NR 45/A VANZARI REPARATII DECODARI SI INSTALARI AUDIO VIDEO
PERSONALIZAM INSTALATII AUDIO CONSTRUIM MASINI DE EXPOZITII SI CONCURSURI LA STANDARDE COMPETENTE
SoundIdentity is offline   Reply With Quote
Old 24-03-06, 08:36   #17
civic_ex

Stage 5
 
civic_ex's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 1,087
Member of:
[Moderators]
[Honda]
Default Re: JL Audio vs JBL

Poate ma insel, dar in termeni SPL, JBL Power ar trebui comparat cu W6v2. Nu prea imi vine sa cred ca W3v2 e SPL sub, pot sa zic ca am auzit cateva de cand sant pasionat de car audio, si in nici un caz nu l-as numi SPL sub.
Cat despre W6v2, ala are ceva vana in el. Oricum, precum am zis, as alege JL, pentru sunetul care il reproduce. Power e mai mult zgomot, mai ales in bass reflex.
civic_ex is offline   Reply With Quote
Old 24-03-06, 21:53   #18
SoundIdentity

Stage 5
 
SoundIdentity's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,526
Member of:
[Moderators]
[VW]
Default Re: JL Audio vs JBL

Quote:
Originally Posted by civic_ex
Poate ma insel, dar in termeni SPL, JBL Power ar trebui comparat cu W6v2. Nu prea imi vine sa cred ca W3v2 e SPL sub, pot sa zic ca am auzit cateva de cand sant pasionat de car audio, si in nici un caz nu l-as numi SPL sub.
Cat despre W6v2, ala are ceva vana in el. Oricum, precum am zis, as alege JL, pentru sunetul care il reproduce. Power e mai mult zgomot, mai ales in bass reflex.

sunt curios in ce imprejurari si in ce masina si ce comaratii la ce puteri ai testat sa afirmi ca jbl power e zgomot.......am spus si repet e cool jl dar nici power nu e de aruncat,,,iar in final infine esti oradean vad ca atunci in decurs de o luna te invit la mine in polo sa asculti 6 buc power ok si dupa aia afirmate ca si acuma
SoundIdentity is offline   Reply With Quote
Old 25-03-06, 01:43   #19
civic_ex

Stage 5
 
civic_ex's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 1,087
Member of:
[Moderators]
[Honda]
Default Re: JL Audio vs JBL

Quote:
Originally Posted by SoundIdentity
sunt curios in ce imprejurari si in ce masina si ce comaratii la ce puteri ai testat sa afirmi ca jbl power e zgomot.......am spus si repet e cool jl dar nici power nu e de aruncat,,,iar in final infine esti oradean vad ca atunci in decurs de o luna te invit la mine in polo sa asculti 6 buc power ok si dupa aia afirmate ca si acuma


Cred ca m-am exprimat eu gresit gresit, dar pentru mine majoritatea subwooferelor in cutii bass reflex care sant acordate peste 35 hz suna zgomotos. De ce zic asta? Inca nu am auzit una la care pot sa ascult toata ziua fara sa ma ia durerile de cap.
As fi onorat sa iti ascult sistemul in Polo, crede-ma. In aproximativ o luna o am te invit si eu sa asculti 2 bucati dar nu Power.
Imi pare rau de OT.
civic_ex is offline   Reply With Quote
Old 25-03-06, 23:36   #20
SoundIdentity

Stage 5
 
SoundIdentity's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,526
Member of:
[Moderators]
[VW]
Default Re: JL Audio vs JBL

in polo ce sistem am avut oriunde am fost foarte apreciat si a fost si va fi mai mult sq decat spl...am avut fidelitate fara distorsiuni la volum maxim cu sistemul anterior doarrr!!!m-am saturat de atatia ani tot cu acelasi sistem si acum fac un nou sistem toata linia power cap coada si un avic x1 pioneer ...masina mea garantat oricand nu va ramane de rusine oriunde ma duc si mai ales in domeniul sound....pana anu trecut am participat in proportie de 95% la toate showurile din toate colturile romaniei si de peste tot am venit acasa cu merit diploma cupa premii in bani admirari si complimente dar din acest an au mai crescut multi si trebuie un pic sa fim in pas cu moda...polo meu va ramane mai mult masina de expo show si de sq mai am un golf 2 acela e in pregatire puternica pentru db drag si sq cu semnu intrebarii...oricum stim bine e atat de greu sa faci un sq cat si un spl...chiar te rog cam peste o luna e total finalizata pentru showul de la constanta si atunci tzio prezint ce poate cu mare placere ca vad ca teoretic le mai ai sa vedem practic daca auzi ceea ce trebuie!!
SoundIdentity is offline   Reply With Quote
Old 27-03-06, 08:18   #21
falconeti

Stage 2
 
falconeti's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 40
Default Re: JL Audio vs JBL

civic_ex,SoundIdentity doar 2 lucruri vreu sa va spun:1.eu am pe masina mea un 10W3 in bassreflex care nu este foarte scump si cu care poti participa cu succes la DBdrag,si 2.subul este atacat cu un amplif Jensen 2x75 in punte si am scos cu el 137dB.
Concluziile va las sa le trageti voi.
falconeti is offline   Reply With Quote
Old 27-03-06, 22:44   #22
SoundIdentity

Stage 5
 
SoundIdentity's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,526
Member of:
[Moderators]
[VW]
Default Re: JL Audio vs JBL

Quote:
Originally Posted by falconeti
civic_ex,SoundIdentity doar 2 lucruri vreu sa va spun:1.eu am pe masina mea un 10W3 in bassreflex care nu este foarte scump si cu care poti participa cu succes la DBdrag,si 2.subul este atacat cu un amplif Jensen 2x75 in punte si am scos cu el 137dB.
Concluziile va las sa le trageti voi.
sincer:incredibil!!!!!dar daca zici si ai vazut probail si adevarat!!!daca la o punte de 150 e asa nervos mai sus cat scoate?
SoundIdentity is offline   Reply With Quote
Old 27-03-06, 23:18   #23
civic_ex

Stage 5
 
civic_ex's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 1,087
Member of:
[Moderators]
[Honda]
Default Re: JL Audio vs JBL

daca pot sa te intreb, la ce frecventa ai scos 137db?
civic_ex is offline   Reply With Quote
Old 27-03-06, 23:20   #24
vpower16v

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 757
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: JL Audio vs JBL

e p bune.... am ascultat eu diful in acea masina si crede ma k sunt cei 137 db prezenti...si sa iti mai zic si am mai zis aici dak nu ma insel 2x12w1 cu 500 rms intr un 206 au scos 142,3 db...e p bune si e si trecut p forum scoru..destul d impresionant nu?? pt niste difuri care sunt d sq teoretic....
__________________
ps: Cumpar vinyl-uri audiofile in stare buna, fara zgarieturi, rog seriozitate !

gen muzical cautat : manele
vpower16v is offline   Reply With Quote
Old 28-03-06, 12:47   #25
falconeti

Stage 2
 
falconeti's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 40
Default Re: JL Audio vs JBL

civic_ex sincer nu mai retin exact undeva pe la 47Hz nu mai retin exact pentru ca atunci cind sa facut masuratoarea am bagat-o as in fuga pentru ca este masina cu care circul si nu ma intereseaza sa particip cu ea in concurs. Am verificat-o asa doar de amorul artei.
falconeti is offline   Reply With Quote
Old 28-03-06, 21:47   #26
SoundIdentity

Stage 5
 
SoundIdentity's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,526
Member of:
[Moderators]
[VW]
Default Re: JL Audio vs JBL

daca asa de lejer scoate 137 inseamna ca suna bine!!!
SoundIdentity is offline   Reply With Quote
Old 01-04-06, 05:47   #27
JohnyXxx

Stage 5
 
JohnyXxx's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 750
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: JL Audio vs JBL

Jbl Fara Discutie Cine Zice Altfel Habar Nu Are.
JohnyXxx is offline   Reply With Quote
Old 01-04-06, 08:18   #28
vpower16v

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 757
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: JL Audio vs JBL

rad cu lacrimi.....
vpower16v is offline   Reply With Quote
Old 01-04-06, 13:41   #29
JohnyXxx

Stage 5
 
JohnyXxx's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 750
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Jbl

Asa se face
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	P3214417.jpg
Views:	116
Size:	98.8 KB
ID:	80979   Click image for larger version

Name:	P1010118.jpg
Views:	120
Size:	97.4 KB
ID:	80980   Click image for larger version

Name:	15.jpg
Views:	161
Size:	526.3 KB
ID:	80981  

JohnyXxx is offline   Reply With Quote
Old 01-04-06, 14:37   #30
GYM

Stage 5
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 933
Default Re: JL Audio vs JBL

Sa iti dea Dumnezeu numai JBL..
GYM is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -