Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini tunate

Reply
 
Thread Tools
Old 15-04-04, 12:59   #1
EvLSant0S
BMW Driver

Stage 5
 
EvLSant0S's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 12,416
Member of:
[BMW]
[Anonymous Motorsport ]
[FOTO]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Seat Ibiza Cupra TDi

Seat Ibiza Cupra TDi
Seat impinge puterea motorizarilor din generatia actuala cat se poate, un exemplu fiind noul 1,9l TDI de 160 CP ce echipeaza modelul Cupra. Daca la exterior acesta nu se deosebeste prin nimic de Cupra R 2003, modelul dispune totusi de unele diferentieri legate de confortul interior si echiparea de siguranta. Volan in trei spite, pedaliere perforate, instrumente de control, cutie manuala in sase trepte. Pentru a face fata noilor solicitari, discurile de frana au fost redimensionate, 312 mm pe fata, 232 mm pe spate, ambele ventilate, la fel suspensia a devenit mai rigida. Motorizarea amintita este mai puternica decat cea pe Leon de 150 CP, jocul fiind raportul putere/cuplu. Performantele anuntate sunt deosebite, in afara unui start mai slab, 8 secunde intervalul 0-100 km/h, viteza maxima fiind de 220 km/h, iar consumul mediu de 5,4l/100 km. Seat conserva imaginea sportiva a marcii prin realizarea unor modele interesante pentru fiecare clasa.
Daca altadata doar Leon avea justificate pretentii de competitie, acum si alte modele incearca sa ofere un comportament similar, in afara suspensiilor aceste fiind echipate cu puternice motorizari fie pe benzina, fie pe motorina, unele intre cele mai interesante.
Ramane de vazut totusi strategia VW care doar aparent lasa lucrurile asa.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	ibiya_cupra_tdi.jpg
Views:	370
Size:	9.7 KB
ID:	5408  
__________________
EvLSant0S is offline   Reply With Quote
Old 15-04-04, 13:15   #2
IS 18 BOG

Stage 5
 
IS 18 BOG's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 913
Default

o masina superba e o masina pe care nimeni nu o poate refuza
p.s mai omule da tu copii tot ce prinzi d ela forum la mine
IS 18 BOG is offline   Reply With Quote
Old 15-04-04, 13:18   #3
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default

Bah Santoseeeeeee !!!!!

Vrei mai multe posturi mah, sau ce ???

M-ai ametit de tot \"DUDE\"..............



Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 15-04-04, 13:31   #4
EvLSant0S
BMW Driver

Stage 5
 
EvLSant0S's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 12,416
Member of:
[BMW]
[Anonymous Motorsport ]
[FOTO]
[PARTICIPANT CURSE]
Default

nu ma :P vroiam sa vedeti si voi cum arata seat ibiza cupra tdi :P , frate .. epox , lasa-ma ca si voi luati din afara... ! so...
p.s : o mai intru pe acolo.... candva , iti dau bip cand intru !
EvLSant0S is offline   Reply With Quote
Old 16-04-04, 18:16   #5
BogdanCMS
Guest
 
Posts: n/a
Default

Mai,superba masina,n-am ce zice,dar ce d#$%u cauta emblema aia de Cupra langa Tdi???Astia s-au prostit de tot!! N-au putut sa lase si ei motorul ala 1,8T 180cp pe care il alesesera initial?Argh,dieselurile astea!
  Reply With Quote
Old 01-05-04, 21:40   #6
Mpower

Stage 3
 
Mpower's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 78
Default

Vor exista ,sau ..ma rog..exista, ambele vesiuni,si cea diesel si cea pe benzina:eu zic k asa e cel mai bine(dak e sa ne gandim si Skoda fabia RS e tot diesel )
__________________
Distractia e direct proportionala cu unghiul dintre viteza si axul longitudinal al masinii !!!
Mpower is offline   Reply With Quote
Old 01-05-04, 23:24   #7
Sc0OTeR

Stage 5
 
Sc0OTeR's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 790
Member of:
[RR]
Default

Mah BogdaneCMS, am vazut si pe la alte topicuri ca tot nu iti convine cate ceva. Foarte bine au facut ca au facut un tdi cupra, mai ales ca tot mai multa lume prefera dieselul. Apropo, acceleratia este de 7,6 s pana la 100 kmh.E beton masina.
Sc0OTeR is offline   Reply With Quote
Old 03-05-04, 19:43   #8
BogdanCMS
Guest
 
Posts: n/a
Default

Sc0OteR,intr-adevar,nu-mi convine un mare lucru:MASINI SPORT CU MOTOR DIESEL .Nu conteaza cat de turbo sunt,dieselul ramane diesel.Asta e parerea mea,injurati-ma,contraziceti-ma,dar asta e.Un ex clar este Fabia RS,care este,scuzati limbajul,de tot ***ul!Cand auzi niste initiale ca RS,te astepti la sportivitate,la senzatii,la turatii inalte,la zgomot sportiv...Cand colo,auzi partzul ala de diesel,care mai scoate suta si intr-un rusinos 9,7, rusinos pt emblema de RS.Asa si cu Cupra,nu are ce cauta un motor diesel pe o masina cu un nume asa de emblematic.Cupra semnifica extremul senzatiilor,sportivitate la maxim,nu sunet de camion si turatii rusinoase,de max 4500 .Cine nu e sofer bun si nu stie sa schimbe la diesel si-o ia grav de la masini pe benzina mai putin puternice.
Daca am jignit pe cineva,mii de scuze,dar subiectul asta poate m-a incitat prea mult.
  Reply With Quote
Old 04-05-04, 18:41   #9
DnI

Stage 5
 
DnI's Avatar
 
Join Date: Jun 2003
Posts: 1,622
Member of:
[Moderators]
Default

treaba cu TDI-urile astea noi, este ca au consum mai mic decat cel pe benzina la o putere egala.
cred ca asta vor sa faca mai mult, o masina sport cu consum mic.
in 2004 o masina sa-ti consume 15% in oras este cam mult pentru mine, in comparatie cu un diesel la 130-150CP care mai mult de 7-8% nu are voie sa consume.
dar acum... fiecare cu parerea lui.
__________________
ex. Astra Bertone TURBO
ex. Reno 5 GT TURBO
ex. Opel Calibra 2.0 16v
DnI is offline   Reply With Quote
Old 04-05-04, 20:03   #10
viperu

Stage 5
 
viperu's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 386
Member of:
[Moderators]
Default

o anumita Fabia RS de test drive avea consum mediu 11.9L/100KM.

banuiesc ca era alergata de toti cei care o prindeau...
viperu is offline   Reply With Quote
Old 04-05-04, 21:45   #11
BogdanCMS
Guest
 
Posts: n/a
Default

Stai tu linistit,ca Golful 5 2.0 Tdi 140cp de test drive avea peste 12,aproape 13!Deci iti dai seama ca a fost calcata de toata lumea.Pana si dealerul zicea,toata lumea care vine la test drive o calca.Pai si atunci ce afacere am facut,daca si la diesel ai consum la fel de mare ca la benzina daca o calci?Ca oricum la Tdi-urile noi tre' sa le pui motorina euro,altfel risti defectiuni majore,a patit-o un amic cu o Octavia Tdi cu motorina proasta.Asa ca-i pui diesel de vreo 25-26000 litrul,iti consuma 12,si n-ai facut nimic,in plus se aude ca dracu si vibreaza ca dracu(am ramas uimit cat de mult vibreaza dieselul pe o Octavie,pe Golful 5,pe volvo S60 D5 si pe o Ibiza).Iar compromisul sportivitate-consum redus eu sunt de parere ca nu este realizabil,cel putin deocamdata si cu carburantii pe baza de petrol.
  Reply With Quote
Old 05-05-04, 13:29   #12
DnI

Stage 5
 
DnI's Avatar
 
Join Date: Jun 2003
Posts: 1,622
Member of:
[Moderators]
Default

la test-drive nu o calci, ci iti bati joc de ea.
daca mai ai si un 44 la pantof, ala esti!
13% in talpa este bine in comparatie cu o benzinara 2L la talpa care te duce in 17-18% chiar mai mult.
307hdi indica 8.9 la mers sportiv in oras.
la treaba cu consumul nu o sa fim in veci de acord unul cu celalalt, revin... fiecare cu parerea lui. punct
DnI is offline   Reply With Quote
Old 22-12-04, 04:00   #13
andREI23

Stage 2
 
andREI23's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 62
Default Re:

@Bogdan CMS: Producatorii au dreptul sa scoata ce vor muschii lor. Inclusiv sportive diesel. Ai vazut Opel Vectra OPC? Za best Vectra nu e Otto. E Diesel. Ai ceva impotriva diesel-urilor. Foarte bine. Eu urasc motoarele pe benzina. Mi se par o bataie de joc la adresa eficientei si a proprietarilor dar nu ma manifest astfel pe forum desi am cel mai mic rank posibil.
Fiecare are dreptul la propria parere. Sunt de acord cu tine (paradoxal, nu?) ca Fabia 1.9 TDI 130 nu merita numele de RS. Decat daca poate avea 170 CP minim.
La un TDI poti sa faci tuning de +50-110%CP ceea ce nu poti la un Otto aspirat. La Otto turbo poti dar consumul nu se compara. Adica e de vreo 3 ori mai mare. Nu e cu 2 litri/100km mai mare.
Sunet de camion, vibratii, fum... astea sunt fitze de pre-adolescent. Gandeste-te la motocicletele speeder-e... alea se aud mai tare decat un TDI sau alt diesel modern. Fumul chiar nu cred ca conteaza atata vreme cata nu ai gura ta in esapamentul tau. Iar vibratiile? Ce rau face niste masaj? Te mai detensioneaza.
andREI23 is offline   Reply With Quote
Old 22-12-04, 13:17   #14
n0namee

Stage 5
 
n0namee's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 1,313
Default

:P sunet de camion? la un diesel de generatie noua??? exagerat sincer! fum? pai frate diesel-urile sunt cele mai putin poluante motoare! etc ... mie lene sa mai raspund mai departe.

nu merita titlul de RS - sunt de acord cu tine!
__________________
- Life is Either a Daring Adventure or Nothing At All -
n0namee is offline   Reply With Quote
Old 22-12-04, 13:52   #15
Turbo110

Stage 5
 
Turbo110's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 1,717
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default :D

Singurul diesel care imi place !
Turbo110 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -