Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini tunate

Reply
 
Thread Tools
Old 08-08-07, 16:28   #121
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Audi RS5 - un cosmar pt noul M3

Nu stiu de unde multi compara S cu M si RS cu CSL...Daca e asa S6vsM6 si RS6 vs M5 CSL?
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 08-08-07, 16:36   #122
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Audi RS5 - un cosmar pt noul M3

CSL e o ''chestie'' scoasa de BMW care a fost vanduta foarte putine exemplare(spre deosebire de /''rivalul''/RS4).Pt a se obtine performante bune in CSL s-au scos toate dotarile(de la geamuri electrice la casetofon care sunt optionale)...in Audi stai in lux nu in fiare!Cineva pe alt thread zicea ca sunt multe CSL cu dotari(Xennon...) .Daca iti iei asa ceva iti pui dotari ca sa o ingreunezi si sa dispara toate performantele?Un CSL full option =/= de un CSL care are timpii aia(care oricum nush cati dintre voi,'cei mari',conduceti pe circuit )fiind mai greu.
Decat o secunda pe circuit(unde conduc o data la 10 ani)mai bine tractiune buna si in conditii nu tocmai ideale,interior luxos,confort si multe altele
App zGb...ai mare dreptate in ce zici,pacat ca vb singur k sunt multi care viseaza bmw si neaga realitatea!RS bate M in orice generatie(overall...)!S e o versiune sport ''mai ieftina'' nicidecum un rival pt M(de altfel si pretul se vede)
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova

Last edited by _anaconda_; 08-08-07 at 16:37. Reason: a
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 08-08-07, 16:43   #123
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Audi RS5 - un cosmar pt noul M3

Filmul ala M5 E39 vs A4 B7(ala nu prea e RS) e o aberatie pt ca:
1)E de pe un site care are ca idol bmw.
2)Se discuta despre 400m...in cazul asta se pleaca de la 0 km/h,nu din mers ca sa anuleze avantajul quattro=>RS5 probabil sa bata M3 dar nu ma pronunt...)PS:chestia aia cu plecatul este echivalenta cu plecarea la un drag dintre RS si M de pe pista uda...si nu cred ca ar prii BMW-ului )
Iar rivalul lui M5 E39 a fost RS6...si nu prea i-a priit ''bimmerului'' fiind cam depasit!

Last edited by _anaconda_; 08-08-07 at 16:47. Reason: as
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 08-08-07, 19:25   #124
Alex_55

Stage 5
 
Alex_55's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,234
Default Re: Audi RS5 - un cosmar pt noul M3

Quote:
Originally Posted by anaconda_4badguys View Post
CSL e o ''chestie'' scoasa de BMW care a fost vanduta foarte putine exemplare(spre deosebire de /''rivalul''/RS4).Pt a se obtine performante bune in CSL s-au scos toate dotarile(de la geamuri electrice la casetofon care sunt optionale)...in Audi stai in lux nu in fiare!Cineva pe alt thread zicea ca sunt multe CSL cu dotari(Xennon...) .Daca iti iei asa ceva iti pui dotari ca sa o ingreunezi si sa dispara toate performantele?Un CSL full option =/= de un CSL care are timpii aia(care oricum nush cati dintre voi,'cei mari',conduceti pe circuit )fiind mai greu.
Decat o secunda pe circuit(unde conduc o data la 10 ani)mai bine tractiune buna si in conditii nu tocmai ideale,interior luxos,confort si multe altele
App zGb...ai mare dreptate in ce zici,pacat ca vb singur k sunt multi care viseaza bmw si neaga realitatea!RS bate M in orice generatie(overall...)!S e o versiune sport ''mai ieftina'' nicidecum un rival pt M(de altfel si pretul se vede)
eu zic ca tu aberezi mult de tot... habar nu ai ce scrii !


aaaaaaaa, acum am vazut ca ai 15, du-te la scoala copilule !!!
Alex_55 is offline   Reply With Quote
Old 08-08-07, 22:31   #125
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Audi RS5 - un cosmar pt noul M3

Replica tipica...
Cu ce am aberat?
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 08-08-07, 22:34   #126
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Audi RS5 - un cosmar pt noul M3

Quote:
Originally Posted by Alex_55 View Post
eu zic ca tu aberezi mult de tot... habar nu ai ce scrii !


aaaaaaaa, acum am vazut ca ai 15, du-te la scoala copilule !!!
Si spre deosebire de tine nu mi-e rusine sa imi afisez varsta.Aici e vorba despre RS5 si M3...nu despre cum sa jignim si sa facem afirmatii lipsite de argumente!Eu am zis ce am crezut eu...daca am gresit asta e,din greseli invata omu...Asa ca ''ciocu mic si joc de glezne''
Astept sa vad ce ai de obiectat...

PS:daca te referi la M5 CSL,aia era o ironie...

Last edited by _anaconda_; 08-08-07 at 22:37. Reason: a
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 08-08-07, 22:48   #127
DonJoker

Stage 4
 
DonJoker's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 254
Default Re: Audi RS5 - un cosmar pt noul M3

ai 15 ani ...debea ti-o crescut patrunjelu ...te ascunzi de mama ca ai luat 4 la o materie si tu vorbesti de masini de peste 400 cai.Nu mai incerca sa iti dai cu parerea si stai pe margine , invata,citeste,experimenteaza si apoi da`ti cu parerea despre masini pe care le vrea o lume intreaga. nu te mai lua in gura cu oameni trecuti de o anumita varsta care stiu cum si cu ce se mananca o masina puternica. Sper sa iti fie de folos postu meu si poate vei incerca pe viitor sa fii mai rezervat
DonJoker is offline   Reply With Quote
Old 08-08-07, 23:05   #128
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Audi RS5 - un cosmar pt noul M3

Quote:
Originally Posted by anaconda_4badguys View Post
Filmul ala M5 E39 vs A4 B7(ala nu prea e RS) e o aberatie pt ca:
1)E de pe un site care are ca idol bmw.
2)Se discuta despre 400m...in cazul asta se pleaca de la 0 km/h,nu din mers ca sa anuleze avantajul quattro=>RS5 probabil sa bata M3 dar nu ma pronunt...)PS:chestia aia cu plecatul este echivalenta cu plecarea la un drag dintre RS si M de pe pista uda...si nu cred ca ar prii BMW-ului )
Iar rivalul lui M5 E39 a fost RS6...si nu prea i-a priit ''bimmerului'' fiind cam depasit!
iara incepi si postezi degeaba. ? ti-am mai zis odata , filmul acelea e cat se poate de pe bune, 4x4-le e mai greu, are pierderi de transmisie etc.. Probabil ca pe 400m e mai bun RS6-le dar sincer, din cat timp folosesti masinile respective, cat circuli cu ele pe autostrazi etc. si cat timp de dai pe 400m ?
__________________
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 08-08-07, 23:24   #129
TURBOSS

Stage 5
 
TURBOSS's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 589
Default Re: Audi RS5 - un cosmar pt noul M3

Quote:
Originally Posted by DonJoker View Post
ai 15 ani ...debea ti-o crescut patrunjelu ...te ascunzi de mama ca ai luat 4 la o materie si tu vorbesti de masini de peste 400 cai.Nu mai incerca sa iti dai cu parerea si stai pe margine , invata,citeste,experimenteaza si apoi da`ti cu parerea despre masini pe care le vrea o lume intreaga. nu te mai lua in gura cu oameni trecuti de o anumita varsta care stiu cum si cu ce se mananca o masina puternica. Sper sa iti fie de folos postu meu si poate vei incerca pe viitor sa fii mai rezervat
auzi >patrunjelu'...)))))))) ))))))))))))) )))))))))))))

audi nu va a fost egala, nu este si nu v-a fii niciodata peste bmw-ul!
mot bmw castiga premii peste premii ! sunt mot de exceptie!

ps: nici peste mot mercedes audi nu este ! iar daca bagam in ecuatie brabus-ul ...spulbera orice motorizare !
audi este pe acolo*, dar nu acolo !
TURBOSS is offline   Reply With Quote
Old 08-08-07, 23:43   #130
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Audi RS5 - un cosmar pt noul M3

woau ce de ambitii si cate scantei
Titlul dupa parerea mea denota un mic complex din partea autorului.
Adica e tendentioasa linia de discutie din plecare asa ca dialogul a continuat pe tonul de plecare. De ce nu faci un versus simplu si spui UN COSMAR?
Poate pentru unii mai ales cei care pun suflet este jignitor si poate ca pentru altii o sfidare e ca un cal in plus.
Realitatea e una singura si sta cam asa: BMW m3 a scos la vanzare o bomba originala si cam fara rival in clasa, un coupe de 4 locuri sportiv, la un pret decent dar cu motor v8 de ultima tehnologie a introdus carbonul in caroserie nu la capace ca altii superficial... multe tehnic e mult de spus.
Vazand asta si reusind sa ia pulsul Audi a spus ca trebuiesa fure si ei din piata din segmentul asta ceva, dar nimic mai mult.
Pentru asta au pregatit sau pregatesc RS5, un coupe haios de 4locuri dar cu turbo pt ca aspirat sunt pierduti in spatiu..., deasemenea nu au cum sa faca 400cp cu tractiune fata ar fi de ras si folosesc mandria familiei care e quattro. Nimic rau de spus dar ei alearga dupa tinte in timp ce BMW face propia filozofie fara sa se inspire de la vw de unde evoluaza Audi.
Pentru cine nu pune pret pe originalitate, gen si sarm Audi e f bun eu in schimb nu pot hali chestia asta, iar din pacate sunt si nostalgic al masinilor vechi.
Toata lumea e de acord ca inima masinii e motorul iar aici BMW
e tare poate cel mai tare.
Sa nu va suparati daca eu nu am gasit nici un Audi pe lista, nu e vina mea.

Summary of the IEOTY winners for 2006


International Engine of the Year
BMW 5.0-liter V10 — (M5 + M6)


Best New Engine
Volkswagen 1.4-liter TSI Twincharger — VW Golf - (European model)


Best Fuel Economy
Toyota Hybrid Synergy Drive — (Toyota Prius)


Best Performance Engine
BMW 5.0-liter V10 — (M5 + M6)


Best Above 4.0 liters
BMW 5.0-liter V10 — (M5 + M6)


Best 3.0 liters to 4.0 liters
BMW 3.2-liter — (BMW M3 + BMW Z4)


Best 2.5 liters to 3.0 liters
BMW 3.0-liter twin-turbo diesel — (European models)


Best 2.0 liters to 2.5 liters
Subaru 2.5-liter Turbo — (Forester, Impreza, Saab 9-2X)


Best 1.8 liter to 2.0 liters
Volkswagen 2.0-liter FSI Turbo — (Golf, GTI, Jetta, Passat + Audi A3, A4)


Best 1.4 liter to 1.8 liter
Toyota Hybrid Synergy Drive — (Toyota Prius)


Best 1.0 liter to 1.4 liter
Volkswagen 1.4-liter TSI Twincharger — VW Golf (European model)


Best Sub 1 liter
Honda hybrid 1.0-liter IMA — (Honda Insight)

Din 11 categori BMW are 5 locuri 1.
O fi mult o fi putin... nu stiu pt cati din voi conteaza dar pt mine detalile astea sunt importante.
Va rog sa ma contraziceti doar cu argumente.
__________________
Professional DynoTuning
sebastian@racingcode.ro
0723691731

SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 09-08-07, 00:36   #131
Sasha_z

Stage 5
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,448
Member of:
[Crazy Drivers]
Default Re: Audi RS5 - un cosmar pt noul M3

AUDI RULLZZZZZZZZZZZ
Sasha_z is offline   Reply With Quote
Old 09-08-07, 00:52   #132
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Audi RS5 - un cosmar pt noul M3

...
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 09-08-07, 05:55   #133
zGb

Stage 5
 
zGb's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,999
Member of:
[Insomnia]
[Honda]
[SUBARU]
Default Re: Audi RS5 - un cosmar pt noul M3

esti foarte caterinca in exprimare sebi ma jur mai ai putin si zici ca audi e putin sub dacia sa fim seriosi totusi ca nu e cazul sa ne batem joc
noi te intelegem ca-ti iei m3 nou (respect mult masina modelul si marca) dar pana sa ajungi sa te alergi cu rs5 o sa te tavaleasca rs4 un amarat de v8 aspirat cu 4 usi asa de familie nu un coupe sportiv impresionant care are tractiune d-aia de face sa traga toate rotile alea multe (nu am spus-o eu...au zis-o cei care au mers cu ambele masini pe la reviste pe afara)
__________________
Best Impreza Exhaust Sound
We don't call FWD's as cars. They are "moving equipments"

Last edited by zGb; 09-08-07 at 05:57.
zGb is offline   Reply With Quote
Old 09-08-07, 06:30   #134
EvLSant0S
BMW Driver

Stage 5
 
EvLSant0S's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 12,416
Member of:
[BMW]
[Anonymous Motorsport ]
[FOTO]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Audi RS5 - un cosmar pt noul M3

arata foarte bine , nu inteleg de ce va certati atata .. o sa vedem exact cum stau masinile in cine stie cat timp ,chiar aici, pe strazile din Bucuresti / Romania
rabdare :P
__________________
EvLSant0S is offline   Reply With Quote
Old 09-08-07, 09:37   #135
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Audi RS5 - un cosmar pt noul M3

Quote:
Originally Posted by zGb View Post
esti foarte caterinca in exprimare sebi ma jur mai ai putin si zici ca audi e putin sub dacia sa fim seriosi totusi ca nu e cazul sa ne batem joc
noi te intelegem ca-ti iei m3 nou (respect mult masina modelul si marca) dar pana sa ajungi sa te alergi cu rs5 o sa te tavaleasca rs4 un amarat de v8 aspirat cu 4 usi asa de familie nu un coupe sportiv impresionant care are tractiune d-aia de face sa traga toate rotile alea multe (nu am spus-o eu...au zis-o cei care au mers cu ambele masini pe la reviste pe afara)
Fratioare tu vorbesti din povesti.
Daca vreau curse am cu ce sa ma lupt si nu cred ca se indoieste cineva de asta.
Daca mi-as lua M3 sau altceva as vrea o masina de strada frumoasa.
Clar ca Audi este peste Dacia dar argumentele tale nu exista.
Daca as fi considerat ca e mai performant RS4 care mi se pare cea mai buna masina AUDI as fi preferat acest model.
Am mers in RS4 l-am condus la limita si sincer nu-mi place asa de mult nu ca ar fi un gunoi cum vrei tu sa arati.
RS4 are identitate pe cand RS5 nu e doar o unealta.
Din pacate cei de la Audi nu au respect pt clienti si nu ma refer la dealer ci la producator. Este aberant sa dai spre suta de mi pe o masina de top care dupa doi ani sa fie scoasa din productie.
RS4 este la cap de linie si te rog sa verifici la vanzari.
Teoretic RS4 sta bine insa mergand cu ea nu va pot explica cate neajunsuri am simtitsi multe legate de tractiune si tren de rulare, motorul e ok.

Mie m3 imi place pentru ca reprezinta un stil de viata si pana acum nici un model nu m-a dezamagit, ar de luat bataie de la un RS4 niciodata e asigur ca stiu ce spun , dar daca nu crezi poti sa-ti iei un RS4 si o sa vezi.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -