Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini tunate

Reply
 
Thread Tools
Old 10-08-07, 18:49   #166
SFW
Audi Driver

Stage 5
 
SFW's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,901
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Audi RS5 - un cosmar pt noul M3

Quote:
Originally Posted by SEBASTIAN View Post
La clasa motoarelor de peste 4litri anul asta clasamentul sta asa:
BMW a luat castigat la mai multe categorii decat orice alt fabricant, castigand un total de sapte premii pentru patru motoare.. Cam asa arata lista tuturor castigatorilor de anul asta :
points1. BMW 5-litre V10 (M5, M6)269 2. Ferrari 6-litre (599 GTB)155 3. Lexus Hybrid 5-litre (LS600h)132 4. Audi 4.2-litre FSI (A6, A8, Q7, RS4, R104 5. Mercedes-AMG 6.2-litre (CLK, E, CLS, S, ML, R)77 6. Mercedes-AMG 6-litre Bi-Turbo (SL65, CL65, Maybach)59
Eu cred ca sunt ceva diferente dintre motorul de 4.2 de pe rs4 si cel de pe A6, a8 etc...

Cat despre premii, audi nu prea a scos motoare noi in acest an, cele 2 scoase de grupul vag 1.4 Tfsi si 2.0 tfsi au fost premiata dupa cum putem vedea din cele spuse de tine.


Oricum, aici vorbeam despre rs5, nu despre alte masini si motoarele lor aferente.
Desi despre rs5 nu prea sunt lucruri de spus ... o masina despre care nu se stie mai nimic deocamdata.

Deocamdata fanii audi asteapta sa iasa rs6-le ... care cred ca poate fi numit cu incredere un adevarat cosmar pt M5 ...


(scuze daca sunt offtopic, dar e greu la un thread a carui subiect de discutie nu preazinta date cat de cat concrete, reale)
SFW is offline   Reply With Quote
Old 10-08-07, 18:52   #167
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Audi RS5 - un cosmar pt noul M3

Quote:
Originally Posted by SFW View Post
Eu cred ca sunt ceva diferente dintre motorul de 4.2 de pe rs4 si cel de pe A6, a8 etc...

Cat despre premii, audi nu prea a scos motoare noi in acest an, cele 2 scoase de grupul vag 1.4 Tfsi si 2.0 tfsi au fost premiata dupa cum putem vedea din cele spuse de tine.


Oricum, aici vorbeam despre rs5, nu despre alte masini si motoarele lor aferente.
Desi despre rs5 nu prea sunt lucruri de spus ... o masina despre care nu se stie mai nimic deocamdata.

Deocamdata fanii audi asteapta sa iasa rs6-le ... care cred ca poate fi numit cu incredere un adevarat cosmar pt M5 ...


(scuze daca sunt offtopic, dar e greu la un thread a carui subiect de discutie nu preazinta date cat de cat concrete, reale)
in paranteza spune si de rs4 si r8.
rs6 sa vedem cred ca e bun dar linia generala e greu de ... intelegi tu
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 10-08-07, 18:54   #168
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Audi RS5 - un cosmar pt noul M3

http://www.ukintpress.com/engineoftheyear/judges06.html

am cautat sa vad dceva de rs5 sau de rs4 pe la siteul asta.
la adresa de mai sus aveti juriul si componeta lui iar daca nu se pricep sau sunt pierduti ...
Anul viitor bmw arunca in arena(concurs) motorul de m3.
__________________
Professional DynoTuning
sebastian@racingcode.ro
0723691731

SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 10-08-07, 18:55   #169
ameer

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 271
Default Re: Audi RS5 - un cosmar pt noul M3

Nu inseamna mare lucru premiile pt motoare. Intreb si eu ce criterii se folosesc si cum se judeca un motor in speta V8-ul de 4 litri de pe noul M3 care a fost lansat de o luna?

Si sebastian, aveam pretentii de la un barbat in toata firea totusi... Ai facut niste posturi foarte aiurea,
ameer is offline   Reply With Quote
Old 10-08-07, 19:00   #170
SFW
Audi Driver

Stage 5
 
SFW's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,901
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Audi RS5 - un cosmar pt noul M3

Quote:
Originally Posted by SEBASTIAN View Post
in paranteza spune si de rs4 si r8.
rs6 sa vedem cred ca e bun dar linia generala e greu de ... intelegi tu
nu, nu prea inteleg eu ...
SFW is offline   Reply With Quote
Old 10-08-07, 19:01   #171
yoda
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
yoda's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 805
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
[SUBARU]
Default Re: Audi RS5 - un cosmar pt noul M3

OT:
caterinca maxima!!!!citesc de ceva minute topicul si nu pot sa ma abtin!!!!
cred ca nu o sa-mi mai cumpar nici audi nici bmw dupa toate "aprecierile"voastre!
cred ca strang bani si-mi iau un logan ...diesel...ca sa am cuplu mare la plecare...asa ca bmw-ul!
poate ma sfatuieste cineva, daca la limita, loganul se prezinta bine...poate intru si eu in echipa de drift de la "tzaranoaia".

p.s.nu sunt sigur daca il iau rosu sau galben taxi!
__________________
"Do, or do not. There is no try."
yoda is offline   Reply With Quote
Old 10-08-07, 19:02   #172
ameer

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 271
Default Re: Audi RS5 - un cosmar pt noul M3

Quote:
Originally Posted by yoda View Post
OT:
caterinca maxima!!!!citesc de ceva minute topicul si nu pot sa ma abtin!!!!
cred ca nu o sa-mi mai cumpar nici audi nici bmw dupa toate "aprecierile"voastre!
cred ca strang bani si-mi iau un logan ...diesel...ca sa am cuplu mare la plecare...asa ca bmw-ul!
poate ma sfatuieste cineva, daca la limita, loganul se prezinta bine...poate intru si eu in echipa de drift de la "tzaranoaia".

p.s.nu sunt sigur daca il iau rosu sau galben taxi!


Tare chiar m-ai facut sa rad cu echipa de drift de la taranoaia!
ameer is offline   Reply With Quote
Old 10-08-07, 19:13   #173
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Audi RS5 - un cosmar pt noul M3

Quote:
Originally Posted by ameer View Post
Nu inseamna mare lucru premiile pt motoare. Intreb si eu ce criterii se folosesc si cum se judeca un motor in speta V8-ul de 4 litri de pe noul M3 care a fost lansat de o luna?

Si sebastian, aveam pretentii de la un barbat in toata firea totusi... Ai facut niste posturi foarte aiurea,
RULES

Capacity Classes:
Eight in total: Above 4-litre; 3-litre to 4-litre; 2.5-litre to 3-litre; 2-litre to 2.5-litre; 1.8-litre to 2-litre; 1.4-litre to 1.8-litre; 1-litre to 1.4-litre; and Sub 1-litre. To qualify for inclusion in these Awards classes, an engine must have been housed in a passenger car that was on sale in more than one country as of 9 May 2007.
Best Fuel Economy: To qualify for inclusion in this Awards category, an engine must have been housed in a passenger car that was on sale in more than one country as of 9 May 2007, and have been designed with fuel economy as a priority (i.e. diesels, hybrids, etc).
Best Performance Engine: To qualify for inclusion in this Awards category, an engine must have been housed in a passenger car that was on sale in more than one country as of 9 May 2007, and either have been designed specifically for a performance-orientated car or be installed in a vehicle, the aim of which is sporting fun.
Best New Engine 2007: To qualify for inclusion in this Awards category, an engine must have been launched after 10 May 2006 and be housed in a passenger car that was on sale in more than one country as of 9 May 2007.
International Engine of the Year 2007: The winners of the eight engine capacity classes are shortlisted for the International Engine of the Year 2007 crown.

SCORING
In every category, the panelists judged each shortlisted engine using their subjective driving impressions and technical knowledge, and took into account characteristics such as fuel economy, smoothness, performance, noise and driveability. The jurors each had 25 points to spend on their five favorite engines in each class. The maximum points that could be allocated to one engine was restricted to 15, while the minimum reward was one mark. An engine could not be tied for the top slot.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 10-08-07, 20:14   #174
ameer

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 271
Default Re: Audi RS5 - un cosmar pt noul M3

Ok, observ ca fiabilitatea nu e luata in calcul aici... Chiar acolo scrie ca impresiile sunt subiective. Oare nu e posibil ca o parte din cei care formeaza juriul sa fie fani bmw sau orice alta marca si sa fie si mai subiectivi cand acorda punctele? Eu de ex nu sunt nici pro si nici contra niciunei marci. Fiecare marca a lansat masini bune si mai putin bune. Spre exemplu legat de BMW am fost si sunt foarte impresionat de motorul de 3 litri, care in opinia mea este unul foarte rafinat foarte economic pt un motor de 3 litri, trage f bine cam pe orice masina il pui. Dar de ex motorul de 2.0 diesel de la BMW mi se pare ca lasa mult de dorit. E zgomotos, rafinament nu prea are, nici prea putin nu consuma, sunt dieseluri din aceeasi categorie care sunt mult mai bune in opinia mea.

Premiile acestea fiind acordate dupa niste criterii subiective ale unor oameni care pot fi sau nu subiectivi in ceea ce priveste motorul pe care il testeaza, nu spune f mult pt mine. Eu unul nu m-as ghida dupa cate premii a primit un motor. Mai degraba m-as ghida dupa opinia pe care mi-o formez in urma unei experiente cu masina sau motorul respectiv.

Si cu toate astea daca bmw ia premiu dupa premiu la categoria motoare nu inseamna ca si masinile in sine sunt cele mai bune dupa piata. In ceea ce priveste M3 vs RS5 eu cred ca sunt niste masini foarte apropiate, si cel mai mult intr-o decizie de cumparare ar trebui sa conteze o experietna cu masina respectiva. Mie s-ar putea sa imi placa mai mult tractiunea spate, altora sa le placa mai mult 4x4, pt mine de ex un criteriu care ar conta intr-o astfel de decizie este faptul ca mie nu imi plac asa mult motoarele de turatie inalta, din cauza ca multe nu produc un cuplu satisfacator la turatie mica devenind astfel destul de greu de condus. As putea sa mai scriu despre asta inca 5 pagini dar nu cred ca e cazul...

Last edited by ameer; 10-08-07 at 20:16.
ameer is offline   Reply With Quote
Old 10-08-07, 21:27   #175
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Audi RS5 - un cosmar pt noul M3

http://www.ukintpress.com/engineoftheyear/judges06.html
in conditile juriului de mai sus nu e posibil subiectivism in masa.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 10-08-07, 22:11   #176
zGb

Stage 5
 
zGb's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,999
Member of:
[Insomnia]
[Honda]
[SUBARU]
Default Re: Audi RS5 - un cosmar pt noul M3

tot respectul pt V10-le de la BMW super motor pacat ca n-a avut cutie sa fie exploatat la maxim cand vrei poate s-a rezolvat cu recallul...V8-ul de pe M3 e exact V10 de M5/M6 -2 cilindrii...deci cu siguranta va lua premiu si sincer si-l merita...am apreciat intotdeauna motoarele si directia de la bmw si le voi aprecia in continuare mai mult decat la audi
__________________
Best Impreza Exhaust Sound
We don't call FWD's as cars. They are "moving equipments"
zGb is offline   Reply With Quote
Old 10-08-07, 22:32   #177
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Audi RS5 - un cosmar pt noul M3

Da ca nu iei macar un 335 nu te cred.
Acum se pare ca vor pune utia de m3 mecanica si pe m5.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 11-08-07, 04:04   #178
blazeyblaze
Afro Samurai

Stage 5
 
blazeyblaze's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 1,691
Member of:
[AUDI]
Default Re: Audi RS5 - un cosmar pt noul M3

ti se pare
Divizia ///M au inlocuit cutia mecanica de pe m3 cu una cu dublu ambreiaj (asemanatoare DSG-ului) numita M-DCT.....asta va fi si pe m5 si pe m6
__________________
sec
blazeyblaze is offline   Reply With Quote
Old 11-08-07, 10:53   #179
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Audi RS5 - un cosmar pt noul M3

Asta cu siguranta in februarie martie din cate stiu eu M-DCT-ul dar pe M5 vor sa puna mecanica pentru un lot sau ca optiune.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 11-08-07, 13:27   #180
ameer

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 271
Default Re: Audi RS5 - un cosmar pt noul M3

EU am inteles ca pentru M5 (modelul anului 2008 ) se poate deja comanda cu cutie manuala. Ma insel?
ameer is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -