Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini tunate

Reply
 
Thread Tools
Old 28-01-09, 20:37   #31
dan_stage28

Stage 5
 
dan_stage28's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 509
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Bentley prezinta la Geneva un nou model

Mai lasat masca si eu care credeam ca am descoperit mai toate masinile posibile!Asta mi ar place sa am e genul meu masina care sa ma faca sa transpir de bucurie si sa imi puna creierul la contributie
__________________


viata e plina de suisuri si coborasuri pentru mine ce e important e sa ma simt bine si sa imi traiesc viata la maxim
dan_stage28 is offline   Reply With Quote
Old 28-01-09, 20:44   #32
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Bentley prezinta la Geneva un nou model

@ dan_stage28

Īn 2005 am fost 2 saptamīni īn Dubai. Fica-mea s-a aruncat la un "pui de saih" care avea unul (tipul vechi). Ne-a invitat la masa si eu, vazīnd masina am recunoscut-o imediat spunīndul ca a facut o alegere grozava cu Vector deoarece este ceva rar si deosebit. S-a uitat la mine, a luat-o pe fica-mea de mīna, mie mi-a pus cheile īn mīna si mi-a spus sa fac o tura. asta am si facut. Pot sa-ti spun..... UN VIS NEMAIĪNTĪLNIT ce prin cuvinte nu poate fi descris.

Stai īntr-un MIG plin de Led-uri si beculetze pe 4 roti. Deosebit de silentios, nici nu-l auzi, antifonat perfect, stai īn el īntr-o liniste deplina dar ca īntr-o F1 si cīnd ai bagat picioru-n ea ai exact aceasi senzatie pe care o ai īntr-un avion ce se ridica de pe sol. O catapulta.
Pretul....... Ceva peste 5 Milioane de dolari bucata dependent de dotari.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 28-01-09, 20:47   #33
dan_stage28

Stage 5
 
dan_stage28's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 509
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Bentley prezinta la Geneva un nou model

Bun atunci sa dea Domnul 2 3 fiice frumoase si merg eu in Dubai chit ca mi le fura le recuperez eu dupa vreo 30 40 ture cu masina/masinile existente
dan_stage28 is offline   Reply With Quote
Old 28-01-09, 20:48   #34
Marius_mym89

Stage 5
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,620
Member of:
[VW]
Default Re: Bentley prezinta la Geneva un nou model

un model nou??? un face-lift mai pronuntat as zice
Marius_mym89 is offline   Reply With Quote
Old 28-01-09, 21:10   #35
Ottaviano_m

Stage 4
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 251
Default Re: Bentley prezinta la Geneva un nou model

Quote:
Originally Posted by CyberCSX View Post
Nu zau ?
Da de ce sa fiu FRUSTRAT daca nu-mi place Bentliy?
Condus?
Da cīti Bentley ai condus matale de esti capabil sa-ti expui parerea?
sti, Mergi MATALE la un car shop, īnchiriaza-ti un Bentley asa cam cu 1000 EURO pe zi, condu-l sa te vad cum te descuci cu el si ulterior vino si spune-mi ca sīnt frustrat. OK ?
se vede ca te simti pt ca eu nu am dat nume. Nu trebuia sa o iei personal.
daca vrei neaparat sa ma contrazici iti sugerez sa te gandesti de doua ori inainte de a o face, "OK"? Pt ca in curand vei fi depasit de situatie. Stii ce-mi da sentimentul asta? Faptul ca inca nu stii scrie, amice! Sau sa spun, domnule!
Si in plus faptul ca DVS ati condus un bentley in Duisburg pe 1000 de euro pe zi nu n incanta cu nik, dovedeste decat ca ati trecut ca gasca prin apa printr-o experienta a vietii asa cum se pare ca ati facut pe tot parcursul ei, daca-mi permiteti. Si daca ati condus e evident ca nu ati prins esenta ei. Daca Spuneati ca nu este masina potrivita pt dvs. credeam dar teribilismele astea de care dati dovada sunt de copii de 15-17 ani, nu de dvs, nu va suparati.
Ca sa va clarific putin treaba cu invatatul scrisului si trecutul prin viata ca gasca prin apa: Bentliy= Bentley; cīti=cāti= de fapt cāte (Bentley); sti= stii; sīnt=sunt; urīta=urāta;
Dupa aceea Testarosa=Testarossa, asta pot lasa de la mine.
Ni se pare destul de evident ca vreti sa subliniati ca va gasiti des in Anglia si Duisburg, si vedeti multe, problema este ca puneti prea mult accent pe chestia asta ca si cum daca dvs. ati condus un Bentley nu mai are nimeni dreptul sa va contrazica, si nu e deloc asa pt ca nimic nu este batut in cuie si nimeni pe acest forum nu este ceea ce s-ar numi "prunc de tzatza" ca sa ascult impresiile primei persoane care sustine ca a condus X si Y dar nu l-a convins. Eu va dau dreptate doar cand ziceti ca nu va place atmosfera excesiv de luxoasa din Bentley, dar atunci asta vrea sa spuna ca nu coresounde exigentelor dvs. Asta nu face decat sa sustina filosofia bentley -o masina luxoasa pt cine o apreciaza, si astea-s in general persoane cu un anumit status si o pregatire adecvata (sa excludem bisnitarii , rapp-erii, coloratii samd care au doar coincidenta de bunastare materiala cu adevaratul taget al constructorului).
Deci, sugerez sa incepeti sa va atualizati de la baza pt ca , asa cum zicea cineva sunteti putin old-school si asta se vede prin orice cuvant ce-l scoateti, inclusiv in analizele efectuate.
Incercarea dvs de a ma face sa incapabil sa inchiriez un Bentley este demna de admirat prin prisma naivitatii ce si-a gasit adapost in dvs - naivitate pt ca nu puteti sa spuneti oricui ca nu are ce-si exprima parerea pt ca nu a condus.
Succes cu ortografia, gramatica si la urmatorul test-drive. Ar mai fi multe de spus, sper sa nu fiu nevoit sa continui. Cu respect! Salutari pt Duisburg!
Ottaviano_m is offline   Reply With Quote
Old 28-01-09, 21:12   #36
dan_stage28

Stage 5
 
dan_stage28's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 509
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Bentley prezinta la Geneva un nou model

Plus un sfat de la mine nu calca in Brescia ca Mafia te impusca din Luxoasele lor masini marca Bentley
dan_stage28 is offline   Reply With Quote
Old 28-01-09, 21:22   #37
Ottaviano_m

Stage 4
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 251
Default Re: Bentley prezinta la Geneva un nou model

) Simpatic. Oricum, eu discutiile astea le iau ca dezbateri intre oameni cu pasiuni comune, de aceea cand se incing treburile intotdeauna imi cer preventiv scuze chiar daca nu am gresit, in ideea ca poate am facut-o involuntar. Oricum, Brescia este in N Italiei nu in Sud, unde-si are de fapt origini "Mafia", iar aici faradelegea o fac marocanii, columbianii romanii(din pacate) etc. etc. Este destul de urat sa asociezi Italia cu mafia pt ca este un rau de care It incearca sa se descotoroseasca asa cum Ro incearca sa se lepede de imaginea de tara comunista, dar cred ca tu (dan stage) glumeai, faceai haz de necaz, caterinca cum vrei tu sa spui de aceea se accepta. Scuzati de off!
Ottaviano_m is offline   Reply With Quote
Old 28-01-09, 21:26   #38
bogg

Stage 5
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 576
Default Re: Bentley prezinta la Geneva un nou model

Quote:
Originally Posted by dan_stage28 View Post
Nu glumeam chiar nu auzisem de respectivul!si cand aud de lume noua conexiune cu otv fac ca ei au dat mari nume mondene precum Elodia Magda si Tolea rambo
Nu mai baiatule nu ma refeream la dezaxati de pe zeroTV ci la afirmatia ta. Adica n-ai prefera un Bentley pentru drumurile din Ro dar nu ti-ar strica un 612? Ti se pare mai practic? Mai putin opulent? Si aici ma refer la comparatia cu un Continental GT caci despre el este topicul.

Apoi domnule Cyber, nu vreau sa fiu nesimtit dar va rog trminati cu aberatiile sa nu faceti gastrita

Sunt 4 feluri de vector : w2 , w8 wx-3(prototip) si M12
Nu exista modelul V12
Apoi doar wx-3 a putut fii upgredat pana la 1200 de cai nicidecum 1850 celelalte versiuni nedepasind 600 si ceva de cai. Vector M12 care ii cel mai apropiat ca denumire de V12le inventat de dvs avea un motor de origine Lambo de 5700 de cmc la 425 de cai.
Intr-adevar pretul unui Vector pe piata SECOND(adica nu se mai produce de prin vreo '99) este intre 200 de mii si 2 milioane de euro. Asta da nu cumva domnul din Dubai avea chiar unul din cele 2 prototipuri upgredat la maxim plus inca un motor care i-ar fii ridicat intr-adevar pretul la un miliard de milon.

Imi cer scuze de off-topicul dus la extrem
bogg is offline   Reply With Quote
Old 28-01-09, 21:27   #39
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Bentley prezinta la Geneva un nou model

@ Ottaviano_m

Nu. Nu am trecut ca gīsca prin apa prin viata si nu scrie nici unde ca trebuie sa posed fiecare rahat ce se arunca pe piata indiferent ca-mi place sau nu, numai asa de "kiki" sa arat ce smecher sīnt. Orice masina pe lumea asta poate fi condusa. Indiferent daca o cumperi sau o īnchiriezi cu ziua, saptamīna sau luna.
Asta nu deosebeste cu nimic tinuta de drum a unei masini sau pretentiile tale ca om. astea nu difera cu nimic dependent de a o poseda sau a o īnchiria.

Nu vreau sa jignesc pe nimeni dar īmi este foarte bine cunoscuta grandomania practicata la ora actuala īn RO. Ce e scump nu este destul de scump, ce este bun nu este destul de bun, cu cīt mai scump si extravagant, indiferent ce, e important sa se POSEDETZE pt. a arata vecinului / societatii CE TARE SĪNT, indiferent daca am nevoie sau nu, indiferent daca posesorul se baga īn datorii pīne peste cap cu familion cu tot, indiferent daca manīnca pīine muiata-n apa ca sa plateasca ratele. Importan COOL - ASTA SĪNT EU, ASTA AM si SĪNT TARE......CEL MAI TARE DIN PARCARE.

Ei bine, mergīnd pe aceasta mentalitate se deplaseaza de REALITATE orice critica, indiferent ca se discuta de Bentley, Bugati, Vector sau Dacia Logan.

Eu cel putin am reusit sa ma distantez īn 20 de ani de aceasta mentalitate.

@ bogg

Copiaza linkul cu vector-ul īn Browser, scoate IMG si cīrnatul imaginii din link si CITESTE ce scrie pe pagina de unde provine poza despre cei peste 1800 CP.
Ulterior da-mi un PM.

Last edited by CyberCSX; 28-01-09 at 21:29.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 28-01-09, 21:49   #40
Ottaviano_m

Stage 4
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 251
Default Re: Bentley prezinta la Geneva un nou model

oooooooo, uite, vezi, asta chiar apreciez, este pe o idee cu mine cand zice chestiile din al doilea paragraf. Sunt unul care intotdeauna a subliniat ca orice este bun sau rau pe lumea asta ca produs pt o anumita persoana cand raspune unei serii de necesitati. Si sunt de acord cu ce spuneati despre figurantii care-si achizitioneaza masinile pe criteriul cat mai vizibila cu atat mai bine, cu atat mai mult cu cat acestia sunt superficialii care mai tarziu vor denigra constructorul respectiv in momentul in care din intamplare vor pune mana pe ceva care se va asorta mai bine necesitatilor lor, chiar daca masina din urma complexiv nu va fi mai buna. Exemplul cel mai frecvent intalnit - naivii care-si cumpara BMW, pt ca lumea chiar crede ca sunt cineva daca au o masina ca respectiva, chiar daca dansii au inteles gresit marca. Ca sa nu mai zic de Mercedes, care pt 80% din pupulatia Europei este cea mai buna masina.
si chiar de asta vorbeam vis-a-vis de parerea dvs.- mie mi s-a parut ca ati condus(chiar daca nu ati posedat o masina ce nu se incadra in sfera "pretentiei dvs. ca om") Si acum ati confundat persoanele care isi cumpara masinile acestea pt ca un status chiar il au, cu cei care isi cumpara aceasta masina ca sa para incadrati in randul oamenilor cu status-ul respectiv. Ei, da, de acord, acestia sunt cei care-si iau Bentley-ul pe datorii si etc etc cum spuneati mai sus. Dvs ati facut greseala de a-i include doar pe acestia in rationamentul ce l-ati facut, chiar daca sunt cei mai multi (mai ales in RO) nu sunt target-ul lui Bentley.

"Asta nu deosebeste cu nimic tinuta de drum a unei masini sau pretentiile tale ca om. astea nu difera cu nimic dependent de a o poseda sau a o īnchiria."

-fraza asta nu am inteles-o pe deplin, cred ca est ceva defect in exprimare, se intampla oricui. utilizarea termenului "deosebeste" presupune introducerea unui al doilea factor de comparatie si aici lipseste, de aceea sunt confuz. Oricum, cred ca am prins ideea complexiva si in gen sunt de acord, deci nu sunt probleme, cu esceptia faptului ca este de precizat ca Bentley este buna ca masina pt persoanele/clientii pt care a fost proiectata, ca de altfel ca orice masina, si si mai in general, ca orice produs, ca doar traim in plina era capitalista.
Ma chemati la nunta? Se accepta o gluma? Cer scuze daca am sarit calul!
Ottaviano_m is offline   Reply With Quote
Old 28-01-09, 22:18   #41
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Bentley prezinta la Geneva un nou model

@ Ottaviano_m

Da. Pe cei ce-si cumpara astfel de "scule" pt. a-si arata "status-ul material" nu ia-m inclus deoarece acestia se pot numara pe degete la nivel european si daca vrei s-o luam asa, si acestia renunta deoarece fi convins ca un milionar nu va sta cu sofer cu tot īntr-un astfel de sifonier pe roti traversīnd toata europa ci se urca īn AVIONUL PROPRIETATE PERSONALA iar la sosire īl asteapta un Bentley sau RR īnchiriat cu sofer cu tot.
Asta fac cei de aici, asta fac si noii milionari rusi care invadeaza statiunile de lux din Elevetia. Asta īti garantez.
Ca īn RO un de-al de BECALY īsi cumpara asa ceva pt. a se da grande si īnca cītiva de teapa lui, e alta mīncare de peste dar nu este ceva standard / de regula peste tot ci se limiteaza la nivel de RO.
COPILASII cu Ferrari si Lanborghini de pe litoralul romānesc care se lauda cu munca lui TATA, nici nu-i bag īn seama si nici nu tin cont de ei. Astia sīnt PREA CRUZI ca sa aprecieze o masina. Pt. ei e important sa se laude sa le pice o gabica, sa aiba ce "propti" īn hotel iar cutia de tabla de lux este scula "magnet" pt. acest scop.

La ce am scris aici:
"Asta nu deosebeste cu nimic tinuta de drum a unei masini sau pretentiile tale ca om. astea nu difera cu nimic dependent de a o poseda sau a o īnchiria."

Ma-m referit simplu ca indiferent ca posedezi o masina sau o īnchriezi cu un scop anume DRIVE FEELING-ul este acelasi.

Last edited by CyberCSX; 28-01-09 at 22:21.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 28-01-09, 22:27   #42
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Bentley prezinta la Geneva un nou model

Quote:
Originally Posted by CyberCSX View Post
@ Ottaviano_m

Da. Pe cei ce-si cumpara astfel de "scule" pt. a-si arata "status-ul material" nu ia-m inclus deoarece acestia se pot numara pe degete la nivel european si daca vrei s-o luam asa, si acestia renunta deoarece fi convins ca un milionar nu va sta cu sofer cu tot īntr-un astfel de sifonier pe roti traversīnd toata europa ci se urca īn AVIONUL PROPRIETATE PERSONALA iar la sosire īl asteapta un Bentley sau RR īnchiriat cu sofer cu tot.
Asta fac cei de aici, asta fac si noii milionari rusi care invadeaza statiunile de lux din Elevetia. Asta īti garantez.
Ca īn RO un de-al de BECALY īsi cumpara asa ceva pt. a se da grande si īnca cītiva de teapa lui, e alta mīncare de peste dar nu este ceva standard / de regula peste tot ci se limiteaza la nivel de RO.
COPILASII cu Ferrari si Lanborghini de pe litoralul romānesc care se lauda cu munca lui TATA, nici nu-i bag īn seama si nici nu tin cont de ei. Astia sīnt PREA CRUZI ca sa aprecieze o masina. Pt. ei e important sa se laude sa le pice o gabica, sa aiba ce "propti" īn hotel iar cutia de tabla de lux este scula "magnet" pt. acest scop.

La ce am scris aici:
"Asta nu deosebeste cu nimic tinuta de drum a unei masini sau pretentiile tale ca om. astea nu difera cu nimic dependent de a o poseda sau a o īnchiria."

Ma-m referit simplu ca indiferent ca posedezi o masina sau o īnchriezi cu un scop anume DRIVE FEELING-ul este acelasi.
i-aM...
dolb is offline   Reply With Quote
Old 28-01-09, 23:21   #43
dan_stage28

Stage 5
 
dan_stage28's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 509
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Bentley prezinta la Geneva un nou model

In Romania imaginea Bentley=Columbeanu si eu as prefera un avion pentru distante lung iar ca sofer pe tata dupa ce iese la pensie
dan_stage28 is offline   Reply With Quote
Old 28-01-09, 23:22   #44
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Bentley prezinta la Geneva un nou model

dan_stage.. du-te tata la nfs si mai cresti un pic! daca tu asociezi un bentley cu columbeanu... ai muuuult de crescut!
dolb is offline   Reply With Quote
Old 28-01-09, 23:29   #45
dan_stage28

Stage 5
 
dan_stage28's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 509
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Bentley prezinta la Geneva un nou model

Nfs e joc de sugari acuma joc invatat pentru bac si daca mai dai multe posturi o sa ajungi imaginea Mercedes SL in Romanianoapte buna tuturor si succes la liniute.Ps pai nu columbeanu aparea cu Bentley-ul si Rolls Royce-ul la Tv?
dan_stage28 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -