Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Dyno Tuning

Dyno Tuning Colectie de grafice Dyno: Afla cati cai au castigat altii in urma modificarilor, si cum.

Reply
 
Thread Tools
Old 22-05-06, 20:50   #16
Race

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 878
Default Re: SMART 0.7 turbo cu OBD

Sunt complet off-topic,dar nu ma pot abtine:
Asta e cea mai tare discutie "tehnica" ( ) de pe forum...ar trebui pusa pe resursadefun.ro alaturi de lucrarea aia de simulare de BAC.
Race is offline   Reply With Quote
Old 22-05-06, 20:54   #17
WRT-SHARK

Stage 5
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 721
Default Re: SMART 0.7 turbo cu OBD

Ah.. scuze am vrut sa zic Smart nu Flamingo sau poate nu...
Faptul ca tu zici ca masina se comporta mai bine poate sa rezulte din faptul ca dupa remapare a crescut cuplul in anumite zone de turatie exemplu:2200-3800rpm dar acolo unde motorul obtinea puterea maxima nu s-a intimplat nimic.
Asta se poate vedea numai prin compararea graficelor inainte si dupa.
Oricum la un motor turbo nu este deloc greu sa cresti puterea in zona de virf ceea ce la obiectul in cauza nu se vede.
WRT-SHARK is offline   Reply With Quote
Old 22-05-06, 21:13   #18
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: SMART 0.7 turbo cu OBD

Nu se vede pe graficul acela.Daca ai fi mers cu masina inainte de remapare si dupa ai fi simtit.
Oricum ceea ce spui tu este foarte aproape de adevar "dupa remapare a crescut cuplul in anumite zone de turatie " dar daca puterea a ramas aceeasi conform testului cum putea sa creasca doar cuplul??Stiu pe cineva cu o formula care ar putea sa ma desfiinteze pentru ca spun asta.

Cert este ca masina nu mai trage "liniar" pe toata plaja de turatii ci are un varf in jurul valorii de 3500RPM.
Stii tu pe cineva care ar putea sa imi faca mai mult???
Presupun ca stii altfel nu ai obiectat atat la dresa remaparii mele.
Eu sunt deschis la propuneri.
Cei din Anglia mi-au spus ca pe dyno dupa o remapare standard si fara alte modificari masina ar trebui sa scoata in jur de 72Bhp.Ceea ce inseamna mai mult de 100Cp/L si m-ar face mandru de jucaria mea.
__________________
Stock is for woosies
Smoking is for woosies

The best exhaust for a turbo is the least exhaust.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 22-05-06, 21:24   #19
WRT-SHARK

Stage 5
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 721
Default Re: SMART 0.7 turbo cu OBD

Quote:
Originally Posted by bluey
Oricum ceea ce spui tu este foarte aproape de adevar "dupa remapare a crescut cuplul in anumite zone de turatie " dar daca puterea a ramas aceeasi conform testului cum putea sa creasca doar cuplul??Stiu pe cineva cu o formula care ar putea sa ma desfiinteze pentru ca spun asta.
Puterea MAXIMA a ramas aceeasi (dupa cum arata testul si care afiseaza valorile maxime de cuplu si putere si turatia la care se intimpla ele)dar in zonele de turatie unde se presupune ca ar fii crescut cuplul evident ca si puterea e mai mare.Nu mai citi printre rinduri.
WRT-SHARK is offline   Reply With Quote
Old 22-05-06, 21:27   #20
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: SMART 0.7 turbo cu OBD

Adica vrei sa-mi spui ca am fost tzapit nu??
Si tu imi faci o remapare mai buna si mai ieftina.
Ok.
Esti dispus sa imi faci remaparea si sa ti-o platesc dupa ce mergem la dyno?
Sau asta inseamna sa imi iau adio de la turbina si de la motor in 2 saptamani???
bluey is offline   Reply With Quote
Old 22-05-06, 21:38   #21
WRT-SHARK

Stage 5
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 721
Default Re: SMART 0.7 turbo cu OBD

Quote:
Originally Posted by bluey
Adica vrei sa-mi spui ca am fost tzapit nu??
Si tu imi faci o remapare mai buna si mai ieftina.
Ok.
Esti dispus sa imi faci remaparea si sa ti-o platesc dupa ce mergem la dyno?
Sau asta inseamna sa imi iau adio de la turbina si de la motor in 2 saptamani???
Eu am zis exact ce ai citit mai sus .
In rest nu sunt dispus la nimic.
E treaba ta cine ti-a facut remaparea si cit tine motorul sau nu.
WRT-SHARK is offline   Reply With Quote
Old 22-05-06, 21:42   #22
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: SMART 0.7 turbo cu OBD

Ok deci pana la urma ce mi s-a oferit este ok pentru o masina cu turbo pe benzina.Hmmm.
Sau poate ma asteptam eu sa iasa vreun Ferrari din el.
Oricum am fost fericit sa-mi vad cotetzu` aproape de 200Km/h (pe stand bineinteles ca la ce aerodinamica are...).
bluey is offline   Reply With Quote
Old 23-05-06, 01:27   #23
WRT-SHARK

Stage 5
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 721
Default Re: SMART 0.7 turbo cu OBD

Quote:
Originally Posted by ebh
simplu... la turatia la care avem cuplu maxim nu avem putere maxima (si puterea de la acea turatie, desi mai mare decat initial, este totusi mai mica decat cea maxima). rezulta crestere de cuplu fara crestere de putere (la valori maxime, cum se masoara)
Asta e foarte adevarat si ar trebuii sa se simta la masina ca doar nu mergi cu motorul fix la turatia de putere maxima... cert este ca de fabrica masina are de fabrica 61hp si 95nm si ar trebui sa faca lejer in jur de 81hp si 120nm asa ca nu stiu mai exact ce simte respectivul cu 60/104.
Daca valorile de virf sunt mai mari in urma remaparii automat si cele intermediare vor fi proportional peste pe toata plaja de turatie(originalul tre sa arate ca o umbra pe toata plaja cel putin din momentul in care turbina incepe sa faca treaba) .
WRT-SHARK is offline   Reply With Quote
Old 23-05-06, 15:30   #24
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: SMART 0.7 turbo cu OBD

"cert este ca de fabrica masina are de fabrica 61hp si 95nm si ar trebui sa faca lejer in jur de 81hp si 120nm asa ca nu stiu mai exact ce simte respectivul cu 60/104."

Deci pana la urma admiti ca se poate mari cuplul si fara o crestere a puterii???
Oricum formula care ai postat-o mai devreme era cla empirica si probabil era valabila unui anume tip de motor.Nu cred ca poti sa ai o formula in care sa incluzi o valoare de turatie mai ales la cate tipuri de motoare si la cate variabile sunt (si aici ma refer doar la cele pe benzina).Sau formula aia universal valabila se aplica si la motorul de Honda si la boxerul de Subaru si la un turbo clasic sau la un supraalimentat cu compresor si la monstrul aspirat de pe Viper.Ce zici?
bluey is offline   Reply With Quote
Old 23-05-06, 15:37   #25
WRT-SHARK

Stage 5
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 721
Default Re: SMART 0.7 turbo cu OBD

Frate legea e lege si cu asta am incheiat.
WRT-SHARK is offline   Reply With Quote
Old 23-05-06, 16:31   #26
200SX
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
200SX's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,015
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: SMART 0.7 turbo cu OBD

Quote:
Originally Posted by WRT-SHARK
Frate legea e lege si cu asta am incheiat.
"legea e facuta ca sa fie incalcata"
si uite asa putem sa o tot dam in diverse
200SX is offline   Reply With Quote
Old 23-05-06, 20:58   #27
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: SMART 0.7 turbo cu OBD

Am readus masina la setarile originale si maine ma prezint la dyno cu ea sa vedem cat "scoate".Voi avea inca o masina identica sa pot face o comparatie in cazul in care masina mea este defecta si asta este cauza pentru care nu scoate mai mult pe stand. Nici macar blow-off-ul nu mai face frumos acum
bluey is offline   Reply With Quote
Old 24-05-06, 18:38   #28
MasterTuner

Stage 5
 
MasterTuner's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 785
Member of:
[Moderators]
Default Re: SMART 0.7 turbo cu OBD

Uitati masina fara OBD, cu softul stock. Cresterea maxima a fost de 6 cp pe un interval de 500 rpm iar restul se poate citi pe grafic. Softul modificat a anulat si limitarea de turatie pentru treapta a cincea, toate testele de aici fiind intr-a cincea.

Poza 2 este cu 2 masini, fara OBD 2 si 3 sunt cu cea care a fost modificata, initial tr5 si test 2 tr5 sunt cu alta masina identica. De observat ca a doua facea un cuplu mai mare si mai jos, apoi cade sub prima pana la final. Sunt cate doua teste ca sa vedeti repetabilitatea lor.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	SMART 0.7 T CU SI FARA OBD.JPG
Views:	93
Size:	151.3 KB
ID:	105529   Click image for larger version

Name:	SMART 0.7 T 2 BUC STOCK.JPG
Views:	101
Size:	157.1 KB
ID:	105541  
__________________
TUNING TO PERFECTION
www.mastertuner.ro
Bucuresti, Teiul Doamnei 92
Tel.:0722275522/021 242 42 81

Last edited by MasterTuner; 24-05-06 at 18:40.
MasterTuner is offline   Reply With Quote
Old 24-05-06, 22:31   #29
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Wink Re: SMART 0.7 turbo cu OBD

In seara asta mi-a fost scris un soft nou pe masina.
Am testat-o si cu vectorFX2 inainte si dupa.
Inainte a dat 54Cp exact ca si la prima masuratoare de la Florin si dupa a dat 75Cp.
Inainte a dat 0-100km/h in 14,5 sec exact ca in manualul masinii iar dupa a dat 10,1 sec.
Sunt multumit de noul soft mai ales ca nu mai are acea crestere brusca in jurul valorii de 3000Rpm ci creste liniar pana la 6000Rpm.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 25-05-06, 08:42   #30
BASU

Stage 5
 
BASU's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,503
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Wink Re: SMART 0.7 turbo cu OBD

nice bluey
BASU is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -