Go Back   Forum 4Tuning > Car Styling > Tuning Design - Virtual Tuning > Freehand - Desene de mana

View Poll Results: Va rugam sa votati conceptul preferat!
Ace 5 19.23%
Counter 1 3.85%
Dragos 0 0%
Gabriel 11 42.31%
Paullardo 4 15.38%
Sergiulik 0 0%
Silviu 4 15.38%
Yonutz 1 3.85%
Voters: 26. You may not vote on this poll

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 25-02-11, 23:49   #1
Ace Axel

Stage 5
 
Ace Axel's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 3,131
Member of:
[Moderators]
[Crazy Drivers]
[Freehand Design Usergroup]
[VW]
Default Challenge - Electric concept

Va rugam sa votati :

1. Ace
2. Counter
3. Dragos
4. Gabriel
5. Paullardo
6. Sergiulik90
7. Silviun95
8. Yonutz


Va rog, daca se poate, sa argumentati votarea.
Nu postati pe thread decat argumentarea votarii sau sfaturi privind realizarea desenelor, altfel, postarile vor fi sterse sistematic, fara alta explicatie decat aceasta.

Reclama pentru o lucrare anume aduce sanctiuni. Reclama la lucrarea proprie aduce sanctiune si discalificare. Votarea pentru lucrarea proprie aduce si ea sanctiune si discalificare.

Spor la votat si succes participantilor!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Ace.jpg
Views:	116
Size:	2.85 MB
ID:	1891691   Click image for larger version

Name:	counter.jpg
Views:	65
Size:	194.1 KB
ID:	1891692   Click image for larger version

Name:	dragos.JPG
Views:	80
Size:	3.11 MB
ID:	1891693  

Click image for larger version

Name:	gabriel.jpg
Views:	144
Size:	262.2 KB
ID:	1891694   Click image for larger version

Name:	paullardo.png
Views:	92
Size:	120.1 KB
ID:	1891695   Click image for larger version

Name:	sergiulik90.jpg
Views:	60
Size:	938.5 KB
ID:	1891696  

Click image for larger version

Name:	silviun95.jpg
Views:	88
Size:	1.29 MB
ID:	1891697   Click image for larger version

Name:	yonutz design.JPG
Views:	70
Size:	886.0 KB
ID:	1891698  
Ace Axel is offline  
Old 26-02-11, 11:30   #2
silviun95

Stage 5
 
silviun95's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,161
Member of:
[Moderators]
[Freehand Design Usergroup]
Default Re: Challenge - Electric concept

L`am votat pe Gabriel..mi se pare foarte bine realizata..dar e o problema..m`ar deranja foarte tare daca asa ar arata masinile in viitor ) bine..mai mult m`ar deranja daca ar arata ca cea a lui Dragos..care vad ca n`are nicio treaba cu tema..si nici cu vreo viitoare masina ...

Felicitari celorlalti participanti

Last edited by silviun95; 26-02-11 at 11:34.
silviun95 is offline  
Old 26-02-11, 11:44   #3
Mike220v

Stage 2
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 46
Default Re: Challenge - Electric concept

Eu am votat pentru Ace, imi place designe-ul si faptul ca ar functiona pe hidrogen.
Mike220v is offline  
Old 26-02-11, 16:32   #4
Yackone
Peugeot Driver

Stage 5
 
Yackone's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,136
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Virtual Tuning]
[Freehand Design Usergroup]
[A.C.S. Speedline Motorsport]
[PEUGEOT]
[4Rally]
[Design Team]
[SKODA]
[VW]
Default Re: Challenge - Electric concept

Ca idee de concept as merge pe designul lui Counter...Ca realizare a schitei clar Gabriel...grea decizie...
Yackone is offline  
Old 27-02-11, 20:31   #5
lazar_tuning

Stage 3
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 130
Default Re: Challenge - Electric concept

votul meu mege la Gabriel deoarece are un concept foarte bine realizat
bravo ma te felicit pt aceasta lucrare.
lazar_tuning is offline  
Old 27-02-11, 21:35   #6
sergini0

Stage 5
 
sergini0's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 964
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Colectionar Machete]
Default Re: Challenge - Electric concept

1. Ace - Nişte schiţe foarte bune însă haşura celor două de jos lasă de dorit.
2. Counter - Un concept extrem de futurist ideea arată bine, dar haşura nici nu mai e haşură, e culoare împrăştiată.
3. Dragos - Nu se încadrează în tema topicului (şi nici funcţionalitatea conceptului nu pare prea plauzibilă), din punct de vedere al proporţiilor desenul stă foarte prost şi nici haşura nu e reuşită.
4. Gabriel - Primeşte votul meu pentru că este o lucrare foarte bună, conceptul arată destul de bine cu influenţele clasice (jantele cu spiţe, aripi, etc...), iar realizarea este impecabilă. Sunt curios cum arată mărite desenele din colţul din dreapta, pentru că din câte văd par lucrări tradiţionale nu virtuale.
5. Paullardo - Rezoluţie infimă pentru un desen, elipse şi curbe strâmbe, lipsa detaliilor, gradaţii prea bruşte de la un ton la altul.
6. Sergiulik90 - Conceptul arată bine ca forme, dar realizarea este cam slabă, se putea lucra mai mult şi la haşură şi la proporţii.
7. Silviun95 - Interpretare greşită a dimensiunilor maşinii (după unghiul în care stă faţa, partea laterală ar fi trebuit să fie mai lungă), haşura din nou făcută puţin în grabă.
8. Yonutz - O lucrare destul de bună, dar puteai lucra mai mult la jante, spiţele nu sunt destul de drepte, nu ezita să foloseşti rigla.
sergini0 is offline  
Old 01-03-11, 14:53   #7
gabriel_cars

Stage 3
 
gabriel_cars's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 158
Default Re: Challenge - Electric concept

Ma bucur ca s-au strans ceva desene , initial incepusem sa cred ca nu prea place tema aleasa pentru acest challenge , prin urmare va multumesc pentru interesul acordat in realizarea propunerilor . Revenind la vot , se dovedeste destul de dificil pentru ca sunt cateva desene echilibrate per total , ideal era sa avem un punctaj , 3 pct , 2 pct si 1 pct pentru primele trei care ne plac , dar probabil este dificil de facut poll-ul in acest fel. O sa fac si un scurt comentariu , cu observatii constructive .

1 – Propunerea lui Ace , este un proiect interesant , imi plac schitele de studiu , ilustreaza bine cum se deruleza evolutiv un proiect . Pacat ca nu a avut timp sa faca o propunere , special pentru acest challenge , sunt sigur ar fi iesit ceva foarte interesant .
2 – Propunerea lui Counter , imi place conceptul , are ADN-ul unui supercar electric , pacat de transpunerea grafica ca nu sustine acest concept , putea sa il faca mult mai convingator .

3 – Propunerea lui Dragos este neclara in acest moment , daca ar fi recurs la mai multe schite de studiu ar fi clarificat suficiente aspecte ale conceptului .

4 – Propunerea lui Paullardo , un concept ce se inscrie in tema , nu este la fel de indraznet ca cel propus de Counter insa este mai ingrijit desenat ca imagine generala .

5 – Propunerea lui Sergiulik , un design care nu subliniaza latura “ electro “ a conceptului , dar care nu arata rau asa ca aspect general . Putin mai mult contrast in
imagine ar fi ajutat.

6 – Propunerea lui silviun95 , se vede ca este un impatimit clar al tuningului auto , este un concept – tuning interesant .

7 – Propunerea lui Yonutz_design intruchipeaza in mod sigur un supercar , insa nu inspira intr-un mod evident imaginea unui concept car . Imi place ca prezinta doua perspective ale masinii , atat din fata cat si din spate .

P.S. Multumesc celor care au sustinut pana acum propunerea prezentata de mine
gabriel_cars is offline  
Old 03-03-11, 18:05   #8
ANDR31

Stage 5
 
ANDR31's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 1,176
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
Default Re: Challenge - Electric concept

L-am votat pe Silviu pentru ca imi place abordarea si modul in care a realizat si colorat masina.
ANDR31 is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -