Go Back   Forum 4Tuning > Curse > Curse de Accelerare - Liniute

Reply
 
Thread Tools
Old 19-09-06, 20:49   #16
cipi

Stage 5
 
cipi's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 411
Default Re: Nu Se Mai Poate! Romania Are Nevoie De Piste De Concurs!

E adevarat ca nu exista locatie in Romania construita expre pt. drag dar in acelasi timp nu exista un circuit adevarat in tara noastra.
Sunt sigur ca putem gasi sprijin si la FRAS daca pe aceeasi locatie s-ar construi ambele lucruri asa cum pe stadioanele de fotbal sunt si piste de atletism,etc.
Singura problema sunt banii care ar trebui inmultiti de cateva ori fata de costul unei piste de drag.
In primul rand trebuie sa apara un plan concret pentru un circuit in tara noastra si poate pe langa el sa apara si o pista de drag.
cipi is offline   Reply With Quote
Old 19-09-06, 22:02   #17
Race

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 878
Default Re: Nu Se Mai Poate! Romania Are Nevoie De Piste De Concurs!

Quote:
AVEM DREPTUL la macar o pista de concurs intr-o tara intreaga
Quote:
sa ne dea ce AU DATORIA sa ne dea, si anume posibilitatea de a concura des si in siguranta
Serios ? Unde anume,in toata legislatia romana,scrie ca statul TREBUIE sa chetuliasca banii pe orice sport practicat de orice comunitate ? Sau despre automobilism in special ? Drepturile nu ti le dai tu singur,si nici nu esti centrul universului.

Quote:
baga-mi-as p**a in fotbalul lor
Perfecta dreptate.Ce-ti place tie e sfant,ce le place altora e un rahat.Tocmai pentru ca majoritatea oamenilor se cred punctul in jurul caruia se invarte tot restul lumii s-a inventat democratia.Si conform democratiei,ei au dreptate pentru ca sunt MULT mai multi.Nu sunt microbist,imi scapa total de ce e distractiv sa te uiti cum 20 de oameni alearga dupa o minge si doi stau sa o prinda,insa putina obiectivitate nu strica.

Sunt chiar penibile afirmatiile astea efervescente cu "dreptul nostru sfant" etc. Daca vreodata (ceea ce ma indoiesc sincer) vor fi bani de la stat pentru asta,vor fi pentru ca au fost convinsi si AU VRUT sa-i dea,nu pentru ca TREBUIE sa faca asta.

EDIT:Pentru orirea de la 300 km/h trebuie ceva peste 350 metri,nu un kilometru.

Last edited by Race; 19-09-06 at 22:05.
Race is offline   Reply With Quote
Old 21-09-06, 21:39   #18
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: Nu Se Mai Poate! Romania Are Nevoie De Piste De Concurs!

Constructia de la zero a unei piste de drag racing cu tot cu achizitia terenului e o investitie care nu se amortizeaza niciodata in conditiile de la noi. Amenajarea uneia pe un aeroport abandonat/dezafectat e mult mai apropiata de realitate.

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 21-09-06, 23:15   #19
bulldog_cox

Stage 5
 
bulldog_cox's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 1,389
Member of:
[AUDI]
Default Re: Nu Se Mai Poate! Romania Are Nevoie De Piste De Concurs!

dar unde este acel aeroport abandonat..si cum crezi ca se poate intra in posesia lui la mafia care este in tara....fara mita cat cuprinde nu se poate face nimic....dar totusi..la o tara asa mare nu se poate face nimic..tre saa se gaseasca o solutie,punem mana de la mana si facem pe datorie intr-ul sat unde terenul este drept si ieftin,poate se primeste si sprijin din partea autoritatiilor locale..si in final....cine stie!
__________________
S6 C4 avant 2.2 turbo


Vand Xenon-Sibiu -click

bulldog_cox is offline   Reply With Quote
Old 22-09-06, 01:21   #20
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: Nu Se Mai Poate! Romania Are Nevoie De Piste De Concurs!

Mita la cei "in drept" pentru concesionarea unui aeroport dezafectat e mai ieftina decat cumpararea unui teren (in afara de cazul cand e vizat de "cineva" tocmai pentru terenul de sub el)

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 22-09-06, 02:27   #21
bulldog_cox

Stage 5
 
bulldog_cox's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 1,389
Member of:
[AUDI]
Default Re: Nu Se Mai Poate! Romania Are Nevoie De Piste De Concurs!

Asta E Drept...dar E Posibil...eu Cred Ca Pt Asa Ceva Trebuie Sa Ai Influente Mari ...
bulldog_cox is offline   Reply With Quote
Old 24-09-06, 22:18   #22
semecristian
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
semecristian's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 724
Member of:
[Crazy Drivers]
[PARTICIPANT CURSE]
[LANCIA]
Default Re: Nu Se Mai Poate! Romania Are Nevoie De Piste De Concurs!

Quote:
Originally Posted by Nautilus View Post
Constructia de la zero a unei piste de drag racing cu tot cu achizitia terenului e o investitie care nu se amortizeaza niciodata in conditiile de la noi. Amenajarea uneia pe un aeroport abandonat/dezafectat e mult mai apropiata de realitate.

~Nautilus
Parerea si ideea ta imi place. Si noi in Moldova am discutat de treaba asta, la intalnirile mari.. Si e problema. Dar uite treaba cu un aeroport dezafectat nu e rea ideea. In continuare mi-ar place s vina X-ulescu de pe forum sa zica BAH LA MINE IN SPATELE GRADINII ESTE O PISTA DEZAFECTATA DE LA UN FOST AEROPORT. Ar fi cazul ideal.
Si varianta cu o portiune de teren dinntr-un sat de la gheboiaia.. .. pare ok, insa costurile de amenajare sunt prea mari, iar la nivelul la care este romania nu iti scoti parleala, sau nah cine investeste, nu investeste ci pierde...
Ar mai fi o varianta sa faca statul ( intradevar e strigator la cer din punctul nostru de vedere ca nu avem macar o pista automobilistica, nu marefere pt linute, ci si pt FIA GT, sau nu mai zic de F1 sau Moto GP.. ) o pista multifunctionala, si sa se faca si in RO Moto GP, FIA GT, chestii trestii. Zic si eu , nush , e o idee. Pista pe care ne-am putea distra si noi ... ... Corect?
__________________

`93 Lancia Thema 2.0i 16V TURBO LX 148kw
Objects in the mirror no longer matter.
semecristian is offline   Reply With Quote
Old 25-09-06, 00:40   #23
tfsi

Stage 5
 
tfsi's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 550
Default Re: Nu Se Mai Poate! Romania Are Nevoie De Piste De Concurs!

pai marea majoritate a pistelor folosite in intrecerile cu motor sunt deschise si pt public sau pt redactii sportive pt o suma consistenta.a fost si la noi o initiativa a unui parlamentar de a face o pista destinata formulei 1 in jurul casei poporului..
__________________
Colin Forever!
tfsi is offline   Reply With Quote
Old 25-09-06, 00:54   #24
semecristian
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
semecristian's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 724
Member of:
[Crazy Drivers]
[PARTICIPANT CURSE]
[LANCIA]
Default Re: Nu Se Mai Poate! Romania Are Nevoie De Piste De Concurs!

Quote:
Originally Posted by tfsi View Post
pai marea majoritate a pistelor folosite in intrecerile cu motor sunt deschise si pt public sau pt redactii sportive pt o suma consistenta.a fost si la noi o initiativa a unui parlamentar de a face o pista destinata formulei 1 in jurul casei poporului..
Da , pista era destinata FIA GT parca din cate imi amintesc. Oricum, irelevant pista in jurul Casei Poporului... ... ... Hai baieti, cu pista dezafectata din gradina bunicilor , avem nevoie de un miracol, si tind sa cred ca este undeva in toata romania un teren de acest gen. Costurile ar fi destul de mici la amenajare ( doar terenul de cumparat) , in rest probabil o asfaltare de calitate si restul , o suma care cred eu poate fi stransa din stiu eu sponsori, sau din donatii ale unor persoane, nu neaparat membri 4tuning... Va dati seama ce frumos ar fi ?
) Vbim cu nea` Gigi . Glumeam.
semecristian is offline   Reply With Quote
Old 25-09-06, 12:09   #25
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: Nu Se Mai Poate! Romania Are Nevoie De Piste De Concurs!

Quote:
Originally Posted by T.rac3Er
BKL poa sa faca
Quote:
Originally Posted by stealth r/t tt
singura sansa ar fi sa apara unu ca bkl sau altu
Quote:
Originally Posted by semecristian
Vbim cu nea` Gigi . Glumeam.
De ce credeti ca tocmai el ar face ceva?....

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 26-09-06, 10:46   #26
Morro

Stage 5
 
Morro's Avatar
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 1,078
Default Re: Nu Se Mai Poate! Romania Are Nevoie De Piste De Concurs!

Cu regret, eu cred ca inainte sa apuce cineva sa faca un circuit/drag strip pe undeva prin zona o sa faca "altcineva" un mare Hypermarket sau o cladire de birouri in acel loc. Tara asta a devenit un mare hypermarket si stati linistiti nu ducem lipsa doar de un circuit de curse ... nu exista nici un interes pentru spatii de recreere de nici un fel ... cred ca in curand o sa dispara si parcurile si o sa avem multe multe cladiri de birouri si hypermarket-uri ... si se pare ca acest lucru deranjeaza pe prea putina lume ...
__________________


... masina de familie in 5 usi ...
Morro is offline   Reply With Quote
Old 28-09-06, 11:59   #27
zetemte

Presedinte Insomnia Racing

Stage 5
 
zetemte's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 1,332
Member of:
[Moderators]
[Insomnia]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Nu Se Mai Poate! Romania Are Nevoie De Piste De Concurs!

FRAS ar trebui sa ocupa de asta ... dar ca multe chesti in Romania ... se misca foarte incet, sau de loc.
zetemte is offline   Reply With Quote
Old 28-09-06, 13:12   #28
F_L_R

No Speed Limit

Stage 5
 
F_L_R's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 2,245
Member of:
[Moderators]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Nu Se Mai Poate! Romania Are Nevoie De Piste De Concurs!

-FRAS la cati sunt nu stiu cum sa manance banii la ala de langa el de la masa? Acolo foamea este la ea acasa......asa ca ei vor un monopol dar pe o pista privata nu o pot decat suge.
__________________
NO SPEED LIMIT ROMANIA
F_L_R is offline   Reply With Quote
Old 29-09-06, 02:27   #29
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Nu Se Mai Poate! Romania Are Nevoie De Piste De Concurs!

Quote:
Originally Posted by Morro View Post
Cu regret, eu cred ca inainte sa apuce cineva sa faca un circuit/drag strip pe undeva prin zona o sa faca "altcineva" un mare Hypermarket sau o cladire de birouri in acel loc. Tara asta a devenit un mare hypermarket si stati linistiti nu ducem lipsa doar de un circuit de curse ... nu exista nici un interes pentru spatii de recreere de nici un fel ... cred ca in curand o sa dispara si parcurile si o sa avem multe multe cladiri de birouri si hypermarket-uri ... si se pare ca acest lucru deranjeaza pe prea putina lume ...
Si uite-asa au inceput a se trezi la realitate copii din romania
FOarte bine spus Morro,iar de aici mai puteti merge cu logica mai departe,,...nu strica.
In legatura cu "aparitia" vreunui circuit in ro.sau macar a unei piste pt drag,asta se va intampla numai daca vor exista finantzari de afara care sa aiba de ~300 de ori valoarea reala a proiectului la cheie.Sau ,mai exista si versiunea unui om cu foarte multi bani si cu un copil dependent de microbu' curselor de drag sau circuit si care va fi scarbit sa bata drumul din ro. in Hu de cate ori are chef sa dea o turade ciruit.
SAU poate daca va apare vreun conflict legat de vreun teren,intre doi sau mai multi maf.. guvernanti de la noi,unde sa nu poata ajunge la o intelegere iar atotputernicul lor pastor/indrumator pe caile ho.. puterii,sa le recomande rezolvarea conflictului prin cedarea suprafetei catre comunitate...S-au mai vazut cazuri,insa au aparut parcuri
Numai bine...si scuzati ca n-am nimerit totdeauna din prima cuv. potrivite
__________________
...
un cumul de idei si de concepte, menite sa ne confere identitate, inglobate intr-un pachet avand capacitatea de a le perpetua...
*Ma destind jongland cu propriile-mi ganduri in vasta cultura de amintiri trecute si viitoare*
Gold_Fm - purest form of entertainment music; Romānia Muzical - only music.
lascarica is offline   Reply With Quote
Old 29-09-06, 06:58   #30
tase_astra

Stage 5
 
tase_astra's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 755
Member of:
[VW]
Default Re: Nu Se Mai Poate! Romania Are Nevoie De Piste De Concurs!

Quote:
Originally Posted by Morro View Post
Cu regret, eu cred ca inainte sa apuce cineva sa faca un circuit/drag strip pe undeva prin zona o sa faca "altcineva" un mare Hypermarket sau o cladire de birouri in acel loc. Tara asta a devenit un mare hypermarket si stati linistiti nu ducem lipsa doar de un circuit de curse ... nu exista nici un interes pentru spatii de recreere de nici un fel ... cred ca in curand o sa dispara si parcurile si o sa avem multe multe cladiri de birouri si hypermarket-uri ... si se pare ca acest lucru deranjeaza pe prea putina lume ...
Aici ai dreptate,
dar daca stam sa ne gandim, cati oameni cu bani investesc intr-un circuit?
Normal ca investitiile in spatii de birouri si Hypermarket-uri primeaza, deoarece banii vin mai repede inapoi decat in cazul unui circuit.
Mie personal mi se pare super ideea de circiut virajat si pista de drag.
Plus ca se mai pot amenaja in zona Hotel, fast food-uri,astfel incat sa inceapa eventual un Logan Cup in Romania.
Idei ar fi multe si pun pariu ca noi toti de pe aici nu ducem lipsa de idei, insa singura problema e sa gasim o finantare pentru acest proiect.
Numai daca stam sa ne gandim cat costa terenul ...
tase_astra is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -