Go Back   Forum 4Tuning > Curse > Curse de Accelerare - Liniute

Reply
 
Thread Tools
Old 03-08-06, 21:32   #1
DragosT
Suzuki Driver

Stage 5
 
DragosT's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,615
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[MACS]
[Suzuki]
Default Re: invitatie

pozele :

https://www.4tuning.ro/gal/thumbnails.php?album=463


FILMELE DE LA CURSA DE VITEZA

https://www.4tuning.ro/gal/thumbnails.php?album=465


1 septembrie 2006 (Taxa de inscriere 30 de RON)
16.00-18.00 inscrieri concurenti drift, in Dragaica
18.00-21.00 concurs drift

Se puncteaza pe fiecare mansa timpul (54 secunde si 32 de sutimi=54,32 puncte), lipsa derapajelor(0=derapaj complet … 4=derapaj incomplet), impresia(0=excelent … 3=foarte prost). Vor fi trei arbitri care vor acorda puncte pentru derapaje si impresie. Fiecare concurent are dreptul la doua manse. Punctajul final reprezinta media celor doua manse. Timpul va fi stabilit cu doua cronometre, timpul final pe mansa reprezentand media acestora. Concurentul cu cele mai putine puncte castiga.
Se acorda premiu doar castigatorilor celor doua clase, A (fwd) si B (rwd+awd). Se acorda premiul special Most Valuable Driver. In caz de clasa incompleta (mai putin de 3 concurenti), masinile se pot inscrie, pot evolua, dar nu intra pe panoul de concurs. Start cu steag

Seara se merge la Aqua Max-club, piscina (gratuit), restaurant

2 septembrie (Taxa de inscriere 30 de RON)
10.00-12.00 inscriere concurenti in Dragaica
12.00-18.00 concurs sos. Brailei

Clasa Dacia (Doar si orice model marca Dacia)-organizatorul poate stabili capi de serie care vor evolua doar in fazele semi-finale sau finale. Sistemul de concurs este piramidal, fara limita de concurenti.
Clasele (Orice masina care se incadreaza intr-una din clasele A: 11,00-10,00; B: 9,99-9,00; C: 8,99-8,00; D: 7,99-7,00; E: 6,99-6,00; F: 5,99-5,00; G: 4,99-4,00; H: 3,99-3,00; SuperCar: 2,99->); maxim 16 inscrisi in fiecare clasa
Incadrarea se va face in functie de raportul kilograme (din talon) cai putere (din talon).
Procente aplicate unor echipamente suplimentare montate pe masina NEOBLIGATORII de mentionat pe fisa de inscriere: Filtru de aer sport 2%, Evacuare sport 3%, CIP 10%.
Procente aplicate unor echipamente suplimentare montate pe masina OBLIGATORII de mentionat pe fisa de inscriere: Compresor 30%, NOS 40%, Turbo 60%.
Aceste procente sunt adaugate individual puterii din talon dupa care se realizeaza raportul kg/cp si incadrarea masinii

-> orice concurent poate participa la mai multe clase.

Libere
Orice masina

Start uman
Finish-doi arbitri
-------------------------
Conditii de inscriere in ambele concursuri: ITP al masinii valabil la data inscrierii in concurs, permis categ. B valabil si mai vechi de 1 (un) an.
Din momentul inscrierii concurentii au obligatia sa urmeze doar indicatiile primite de la organizatori, politisti, jandarmi si politisti comunitari (in aceasta ordine); orice actiune contrara sau in lipsa unor indicatii primite de la cei de mai sus duce automat la descalificarea si excluderea concurentului din concurs.
La start nu este permis accesul altei persoane in masina decat cea a soferului.
Taxa pentru ambele concursuri, achitata o sg data 50 de RON.
Taxa spectatori in ambele zile 0 RON.

Last edited by Gabi; 26-08-06 at 15:20.
DragosT is offline   Reply With Quote
Old 03-08-06, 22:54   #2
UniculSGM
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
UniculSGM's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 2,551
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
Default Re: Buzau, Editia a II-a a “Marelui Premiu al Buzaului”, 1-2 septembrie 2006

Poate apar si eu cu Dacia, in una din zile. Pt Bucuresti se mai plateste inscrierea?
UniculSGM is offline   Reply With Quote
Old 04-08-06, 08:20   #3
daniwmk

Stage 5
 
daniwmk's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 1,787
Default Re: Buzau, Editia a II-a a “Marelui Premiu al Buzaului”, 1-2 septembrie 2006

count me in Dacia Nova 1.8

ps-SGM poate apucam si noi sa dam una mica
daniwmk is offline   Reply With Quote
Old 04-08-06, 09:06   #4
DragosT
Suzuki Driver

Stage 5
 
DragosT's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,615
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[MACS]
[Suzuki]
Default Re: Buzau, Editia a II-a a “Marelui Premiu al Buzaului”, 1-2 septembrie 2006

nu stiu cum de a aparut postul asta aici, ca nu am anuntat deocamdata decat cluburile.
DragosT is offline   Reply With Quote
Old 04-08-06, 09:50   #5
yknot

Stage 5
 
yknot's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 1,424
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default

poate va onorez si eu cu prezenta ...
r5-ul alb sigur vine asa ca sunt slabe sperante pt multi, pt mine sunt nule

Quote:
Originally Posted by daniwmk
count me in Dacia Nova 1.8

ps-SGM poate apucam si noi sa dam una mica
hai sa te vad cum faci primii pasi la legale

un lucru ma intriga... am inteles stabilirea claselor pe considerente de cai/kg insa mi se pare cel putin ciudat calculul cu filtrul de aer "sport" care iti salta puterea cu 5.75%(??asa exact??) si evacuarea sport care si ea creste puterea cu 8.63%... numai cu astea doua schimbate, masina mea va avea aproape 130cp.... mai sa fie ... si pe deasupra va intra, cu ajutorul calculului asta in clasa.............F.....................????

nu din filtru si evacuare se inmultesc caii ... ci din presiune, pistoane, axe etc... dar asta nu se poate verifica...

in fine... organizatorul face regulile si e treaba lui... numai ca s-ar putea ca participarea sa aiba de suferit
__________________
samurai 4x4

Last edited by Gabi; 05-08-06 at 18:02.
yknot is offline   Reply With Quote
Old 04-08-06, 11:08   #6
DragosT
Suzuki Driver

Stage 5
 
DragosT's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,615
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[MACS]
[Suzuki]
Default Re: Buzau, Editia a II-a a “Marelui Premiu al Buzaului”, 1-2 septembrie 2006

in mom de fata r5t se incadreaza la clasa D. cu acele modificari se intra la E. Adica de la 7,13 raport la 6,34 (filtru+evacuare).
DragosT is offline   Reply With Quote
Old 04-08-06, 11:18   #7
UniculSGM
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
UniculSGM's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 2,551
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
Default Re: Buzau, Editia a II-a a “Marelui Premiu al Buzaului”, 1-2 septembrie 2006

eu cu Dacia unde intru? la cate sute de cai? am fisa dyno(de la master tuner) care arata fix 109.9 CP
UniculSGM is offline   Reply With Quote
Old 04-08-06, 11:23   #8
yknot

Stage 5
 
yknot's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 1,424
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Buzau, Editia a II-a a “Marelui Premiu al Buzaului”, 1-2 septembrie 2006

daca scot de tot filtrul si evacuarea se mai pune procentul? )
yknot is offline   Reply With Quote
Old 04-08-06, 11:27   #9
DragosT
Suzuki Driver

Stage 5
 
DragosT's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,615
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[MACS]
[Suzuki]
Default Re: Buzau, Editia a II-a a “Marelui Premiu al Buzaului”, 1-2 septembrie 2006

SGM ->8,74 clasa C
yknot -> normal ca nu

trebuie spus ca incadrarea se face de la raport 11,00
DragosT is offline   Reply With Quote
Old 04-08-06, 11:36   #10
yknot

Stage 5
 
yknot's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 1,424
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Buzau, Editia a II-a a “Marelui Premiu al Buzaului”, 1-2 septembrie 2006

cum ai facut calculul pt sgm?... ai luat in calcul si filtrul sport si evacuarea??...
iar in cazul meu fara filtru este mult mai bine decat filtru sport de exemplu... chiar si fara evacuare, doar downpipe-ul!
yknot is offline   Reply With Quote
Old 04-08-06, 11:50   #11
DragosT
Suzuki Driver

Stage 5
 
DragosT's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,615
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[MACS]
[Suzuki]
Default Re: Buzau, Editia a II-a a “Marelui Premiu al Buzaului”, 1-2 septembrie 2006

in cazul lui sgm am luat in calcul ce putere a declarat el. nu a zis nimic de filtru sau alte cele ci de dyno. ma gandesc ca nu a platit bani aiurea sa-si testeze masina cheala de componente.

in cazul in care la tine merge mai bine asa, e foarte bine. ramai la clasa intiala dar cu performante diferite fata de unul stock.
bine ai spus cand cu faptul ca puterea o creste o compresie si o alta treaba nu filtrul sau toba. dupa parerea mea alea-s obiecte de tuning stock, cu priceperea sa faci ce ai zis tu e mai greu. deci, nu se incurajeaza tuningul? oricum, o sa fim pregatiti cu camera video ptr foto finish-uri, ptr ca va fi cazul
DragosT is offline   Reply With Quote
Old 04-08-06, 11:57   #12
yknot

Stage 5
 
yknot's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 1,424
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Buzau, Editia a II-a a “Marelui Premiu al Buzaului”, 1-2 septembrie 2006

cred ca nu m-ai inteles.... daca dau jos filtrul"sport" de pe masina si nu mai pun nimic, evantual o sita de tzantzari () si dau si evacuarea "sport"jos si iarasi nu mai pun nimic in locul ei, dar vin cu presiune de 2 bari sa zicem, cu carb si axa de grupa a, cu turbina hibrid, chiulasa gas flowed stage3, pistoane forjate si slick-uri.... la ce clasa ma incadrezi?
yknot is offline   Reply With Quote
Old 04-08-06, 12:09   #13
yknot

Stage 5
 
yknot's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 1,424
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Buzau, Editia a II-a a “Marelui Premiu al Buzaului”, 1-2 septembrie 2006

gata cu polemica si imi cer scuze daca am fost deplasat, iti urez succes in organizare si cat mai multi participanti!
yknot is offline   Reply With Quote
Old 04-08-06, 12:11   #14
DragosT
Suzuki Driver

Stage 5
 
DragosT's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,615
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[MACS]
[Suzuki]
Default Re: Buzau, Editia a II-a a “Marelui Premiu al Buzaului”, 1-2 septembrie 2006

ca la lege. ce nu este prevazut contrar ei, inseamna ca este legal. dar chiar asa, ai face tot ce ai zis doar ptr a te mentine la o clasa inferioara?
DragosT is offline   Reply With Quote
Old 04-08-06, 16:51   #15
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Buzau, Editia a II-a a “Marelui Premiu al Buzaului”, 1-2 septembrie 2006

O intrebare SD.: Se va organiza in aceeasi locatie ca data trecuta?..Te-ai gandit la vreo masura prin care publicul sa nu mai invadeze suprafata de concurs(aeroport civil parca nu exista,din cate stiu...sau nu?!)? ..Eu voi veni oricum dar voiam sa stiu daca vin cu portbagajul gol sau cu o naveta de bere si scaune de camping&etc, doar sa zic ca mi-am scos femeia si cainele la plimbare
Succes oricum,
__________________
...
un cumul de idei si de concepte, menite sa ne confere identitate, inglobate intr-un pachet avand capacitatea de a le perpetua...
*Ma destind jongland cu propriile-mi ganduri in vasta cultura de amintiri trecute si viitoare*
Gold_Fm - purest form of entertainment music; România Muzical - only music.
lascarica is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -