Go Back   Forum 4Tuning > Curse > Curse de Accelerare - Liniute

View Poll Results: Cum sa fie incadrarea pe grupe?
Puterea din talon inmultita cu coeficienti in functie de modificari! 117 59.69%
Puterea din talon fara nici un coeficient! 79 40.31%
Voters: 196. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 13-06-06, 21:23   #46
Lucian

Stage 5
 
Lucian's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 5,032
Member of:
[Streetline-CCC]
Default Re: Incadrarea pe gupe !

Corect rew !
Lucian is offline   Reply With Quote
Old 15-06-06, 07:35   #47
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,499
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Incadrarea pe gupe !

Pentru ca grupele sa fie alcatuite echitabil s-a ales o clasificare de care noi Legal Racing suntem mandri, mai ales ca si alti au ales aceste grupe.
Noi cand facem grupele trebuie sa tinem cond si de preponderenta masinilor de pe strada.
Noi incurajam tuningul dar poate e adevarat ca doar atat ce depseste aceasta limita e putin inhibat.

Clasa N 1,6 – automobile de Grupa N, cu capacitatea cilindrica pina la 1600 cmc.
Clasa N 2,0 - automobile de Grupa N, cu capacitatea cilindrica intre 1600 si 2000 cmc.
Clasa N+2,0 - automobile de Grupa N, cu capacitatea cilindrica peste 2000 cmc.

Clasa A 1,6 - automobile de Grupa A, cu capacitatea cilindrica pina la 1600 cmc.
Clasa A 2,0 - automobile de Grupa A, cu capacitatea cilindrica intre 1600 si 2000 cmc.

Clasa H 1,6 - automobile de Grupa H, cu capacitatea cilindrica pina la 1600cmc.
Clasa H 2,0 - automobile de Grupa H, cu capacitatea cilindrica intre 1600 si 2000 cmc.
Clasa H+2,0 - automobile de Grupa H, cu capacitatea cilindrica peste 2000 cmc.
Poate astea ar fi perfecte insa cati ar putea face fata acestor grupe.
__________________
Professional DynoTuning
sebastian@racingcode.ro
0723691731

SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 15-06-06, 07:38   #48
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,499
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Incadrarea pe gupe !

Quote:
Originally Posted by zetemte
Eu nu cred ca sa incurajaza tuningul ... Daca pui turbo pe masina N/A imediat sari cateva grupe sus! Daca pui o turbina MARE la o masina care a avut turbo din fabrica ... ramai la acelasi grupa ... rezultatul la amandoua e acelasi .. adica castig de putere ...
Ai folosit un cuvant magic.
TUNING!!!
Cum il definesti?

Este foarte pervers si urat sa spui ca nu incurajam tuningul si asta poate din motive personale.
Nu am nici o vina ca Toyota ta cu N2O nu poate performa, ba in plus folosindu-te ca exemplu am scazut coeficientul de N20 la 1,4 de la 2 sau car era.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 15-06-06, 07:42   #49
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,499
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Incadrarea pe gupe !

Quote:
Originally Posted by Lucian
Nu ai inteles ideea. SEI nu mai are motorul din acte. Motorul pe care-l are la baza acum , stock , valoreaza mai putin decat turbina mea . Nu asta e ideea. Nu valoarea . Si nici faptul ca vreau sa ma dau la A1. Am patit-o de cateva ori , desi masina nu tragea , sa nu vrea nimeni de la B sa se dea cu mine (Craiova - pana la urma m-am dat cu DOG) iti inchipui cum ar fi sa ma dau la A1 ? Paradoxal sunt 3 dacii cu motoul din acte facut turbo . Si chiar participa la curse. Mai stiu eu 2 care nu participa . Whatever .... vad ca nu prea are rost sa mai insist pe ideea mea. Eu mi-am comandat nitro ... si paradoxal voi ramane tot la grupa B (dupa spusele lui Sebastian) desi sunt sigur ca vor aparea discutii .
Luciane glumesti daca tu crezi ca ai o turbina care costa cat motorul lui SEI.
Bani care sunt bagati in acel motor depasesc mult valoarea turbinei de pe Subarul meu de curse. Toate piesele folosite de el sunt RACING profi, te rog nu confunda cu TUNING.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 11-10-06, 19:20   #50
Bandit

Stage 3
 
Bandit's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 81
Member of:
[Midnight Racers]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Incadrarea pe gupe !

Parerea mea este ca cea mai buna incadrare este pe cilindree. Sa nu ne pierdem in amanunte cu caii putere si sa uitam de muscle caruri care fac toata treaba din cuplu motor, care dupa parerea mea e primordial la liniute. AI cuplu, tractiune si greutate scazuta esti invingator.
__________________
Sunt satul sa aud :" Super masina, am luat cu a 2-a 120"
Bandit is offline   Reply With Quote
Old 12-10-06, 18:52   #51
AcSchnitzer

Stage 4
 
AcSchnitzer's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 238
Default Re: Incadrarea pe gupe !

Quote:
Originally Posted by Bandit View Post
Parerea mea este ca cea mai buna incadrare este pe cilindree. Sa nu ne pierdem in amanunte cu caii putere si sa uitam de muscle caruri care fac toata treaba din cuplu motor, care dupa parerea mea e primordial la liniute. AI cuplu, tractiune si greutate scazuta esti invingator.
Da tzie iti convine ca ai 2000 16v .. dar eu cu BMW tot 2000cmc3 aspirat nu`mi convine..
Au fost destul de ekilibrate pana acum!
AcSchnitzer is offline   Reply With Quote
Old 18-10-06, 16:49   #52
Bandit

Stage 3
 
Bandit's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 81
Member of:
[Midnight Racers]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Incadrarea pe gupe !

Nu stiu daca ceea ce vrem este sa fie echilibrate... la un moment dat trebuie sa ne detasam de treaba asta si sa lasam loc masinilor tunate care merita sa castige. Cat timp vom mai vedea la liniute masini stoc?? ASta vrem de la concursuri?
Bandit is offline   Reply With Quote
Old 18-10-06, 23:28   #53
basy

Stage 5
 
Join Date: May 2006
Posts: 336
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Rally]
Default Re: Incadrarea pe gupe !

Nu este corect sa compari mere cu pere. E ca si cum tu cu Lancerul de 98 CP te-ai da cu un turbo tot pe acolo care cu un cip creste cu pana la 40 %.
basy is offline   Reply With Quote
Old 19-10-06, 10:37   #54
AcSchnitzer

Stage 4
 
AcSchnitzer's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 238
Default Re: Incadrarea pe gupe !

Nu, dar kiar ma amuza kestia.
Evo9 is Subaru au 2000 cmc3 si 280 hp , 4x4... care e super sistemu de tractiune.. si eu am BMW 320i motor 2000cmc si niste puturosi de 150 de cai cu o amarata de tractiune spate..
Cum credeti ca stau pe langa ele? Si le pusei stock.

B Real.. ca ma las de curse. Si daca pun turbo.. urc si mai sus.. nu? si tot nu am sanse..
__________________


https://www.youtube.com/watch?v=rzOzUHYwPms
AcSchnitzer is offline   Reply With Quote
Old 28-10-06, 23:03   #55
Bandit

Stage 3
 
Bandit's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 81
Member of:
[Midnight Racers]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Incadrarea pe gupe !

daca pui turbo ramai in aceeasi categorie... nu urci mai sus pt ca ai tot 2000 cmc. Ma gandesc poate ar putea sa ne spuna cineva care stie cum e in partea cealalta impartirea pe grupe, oricum sunt sigur ca nu e pe cp. Probabil este pe cilindree iar masinile turbo sunt separate de cele aspirate. Aceasta discutie este intretinuta de faptul ca in tara nu au aparut masinile americane cu cai putini si cuplu mare, ca atunci sigur ar fi o mare discutie pe tema asta si ne-am uita mai atent la aceasta impartire pe grupe. Ideea e ca la situatia din tara e ok, adica la ce masini sunt. Hai sa ne facem un muscle sa rupem tot . Mi-ar place un muscle cu motor de 4000 si 200 de cai care sa rupa masini de 300 sau chiar mai multi cai. Atunci sa vedem discutii
Bandit is offline   Reply With Quote
Old 30-10-06, 16:26   #56
TigerGTS

Stage 5
 
TigerGTS's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 369
Default Re: Incadrarea pe gupe !

Dand la o parte faptul ca sunt incepator in domeniu sper sa mi se permita sa imi sustin si eu punctul de vedere: o cursa ar trebui sa fie cat mai echitabila, altfel ajungem la ideea cuiva mai devreme: "ce rost mai au grupele?" daca X-ulescu a facut din masina lui de A una care in realitate are valoarea uneia de C. FELICITARI: Ar trebui sa participe la grupa C in cazul acesta, sa le dea lectii celor de acolo, ce rost are sa isi bata joc de amaratii de la A? Isi dovedeste superioritatea si urca in ierarhie omu`.
TigerGTS is offline   Reply With Quote
Old 30-10-06, 18:27   #57
Lucian

Stage 5
 
Lucian's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 5,032
Member of:
[Streetline-CCC]
Default Re: Incadrarea pe gupe !

Quote:
Originally Posted by TigerGTS View Post
Dand la o parte faptul ca sunt incepator in domeniu sper sa mi se permita sa imi sustin si eu punctul de vedere: o cursa ar trebui sa fie cat mai echitabila, altfel ajungem la ideea cuiva mai devreme: "ce rost mai au grupele?" daca X-ulescu a facut din masina lui de A una care in realitate are valoarea uneia de C. FELICITARI: Ar trebui sa participe la grupa C in cazul acesta, sa le dea lectii celor de acolo, ce rost are sa isi bata joc de amaratii de la A? Isi dovedeste superioritatea si urca in ierarhie omu`.
Eu zic sa ramana la A iar cei cu masini stock sa nu se mai prezinte la concurs . Eu as interzice la concurs masinile care nu au decat stickere pe ele . La ora actuala doar din ce cunosc eu sunt cam 2 oltcituri turbo , 3 nova cu motor tubo , cam 4 berline cu motor turbo , o nova cu motor 1.8 16v ... si mai sunt ceva berline cu motoare pe la 90 cai. De ajuns pt o grupa ! Vrei sa ai sanse esti invitat sa-ti faci masina competitiva. Trebuie inteles ca aceste concursuri nu sunt pt oricine .
__________________

RENAULT Clio RS 197

SMART ROADSTER

AUDI A3 SPORTBACK
Lucian is offline   Reply With Quote
Old 06-11-06, 19:59   #58
Bandit

Stage 3
 
Bandit's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 81
Member of:
[Midnight Racers]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Incadrarea pe gupe !

Sustin ideea lui Lucian, sustin tuningul in general si pe cei ce investesc multi bani si timp in masinile lor. Cei ce nu investesc nimic cum vor sa castige? Este foarte greu dintr-un motor mic sa scoti multi cai putere mai ales daca ei nu sunt scosi deja de fabrica si de cele mai multe ori acest lucru e in deficienta fiabilitatii, iar asta duce tot la bani intr-un final. Nu e normal acel om care face treaba asta sa castige? Lasati-i pe cei ce investesc sa castige ca merita,indiferent ca ia lucru nou sau baga multi bani in cele veki. Asta este o competitie, nu e loc pentru cei slabi. Nu este o demonstratie caritabila, hai sa ii ajutam pe cei ce nu pot, aici ori
te zbati sa iti faci masina ori stai acasa. Nu cred ca in CNR este vreo etapa in care sa se gandeasca sa ii ajute si pe cei cu cele mai slabe masini sa le dea si lor cupe. Ce facem noi aici, reguli care sa te opreasca sa iti modifici masina? Ce rost mai are sa investesti daca se creaza grupe tot timpul in potriva ta?
Daca e prea dramatic imi cer scuze
Bandit is offline   Reply With Quote
Old 06-11-06, 20:26   #59
Lucian

Stage 5
 
Lucian's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 5,032
Member of:
[Streetline-CCC]
Default Re: Incadrarea pe gupe !

Quote:
Originally Posted by SEBASTIAN View Post
Luciane glumesti daca tu crezi ca ai o turbina care costa cat motorul lui SEI.
Bani care sunt bagati in acel motor depasesc mult valoarea turbinei de pe Subarul meu de curse. Toate piesele folosite de el sunt RACING profi, te rog nu confunda cu TUNING.
Am spus motorul pe care-l are la baza , stock . Vrei un sfi pe 300 euro ? Asta era ideea. Si nu confund cursele cu reglajul fin ... asta fiind traducerea libera a RACINGULUI si TUNINGULUI .
Lucian is offline   Reply With Quote
Old 06-11-06, 21:40   #60
TigerGTS

Stage 5
 
TigerGTS's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 369
Default Re: Incadrarea pe gupe !

Ideea baieti este ca mor de curiozitate sa te vad pe tine Bandit cum te bati cu 1,6-le sau 1,9-le tau cu un Impreza sau mai grav vreun Porsche. Voi nu intelegeti ca aici nu e vorba de a-i ajuta pe "cei neajutorati"? ...Discutam despre niste categorii ...Ai masina..Urci la o categorie mai buna..Nu ai..Ramai la A1 sau A. Nu inseamna ca trebuie sa-mi vand masina si sa iau una mai mare in cai putere.

Iar pentru domnu` Lucian, fara a fi nerespectuos fata de experienta pe care pari sa o ai, iti aduc in atentie acelasi aspect: Daca esti asa de croit impotriva categoriilor, as vrea sa te vad si pe tine cu "Ride-ul tau tunat la la max pentru o dacie" impotriva unui Porsche sau impotriva unui Lancer, ce zici? Parca tot Porsche-ul ar castiga...Noroc ca exista grupe sa nu ne facem de ras impotriva unor bolizi adevarati cu Opel Astra (cazul meu) sau Dacia. .

De notat: nu am vrut sa ofensez pe nimeni, dar categoriile sunt STRICT NECESARE.
TigerGTS is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -