Go Back   Forum 4Tuning > Curse > Curse de Accelerare - Liniute

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 20-03-09, 15:55   #241
SSST
Ford Driver

Stage 3
 
SSST's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 155
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[FORD]
[Pole Position Racers]
Default Re: 380 m @ Piteşti, 28.03.2009 (UPDATED !!!)

Quote:
Originally Posted by bobby_gsi2 View Post
Oare cand toata lumea va fi multumita? Va spun eu...cand ne vom da singuri si vom sti sigur ca avem asigurata cupa si locul 1. Cu itp...nu e bine.....fara itp...iar nu e bine. Organizatorul vrea sa faca compromisuri sa nu existe nemultumiti....iarasi nu e bine...hotarati-va odata!. Cum spuneam si eu...si inca cativa colegi forumisti.....regulile sunt impuse de organizator...cine le respecta se da cine nu nu. Spatiu pt spectatori este destul.
Bingo...
Am mai spus,dar s-a sters....nu as fi vrut sa fiu spectator la Craiova si sa stau la 30cm de masinile care zburau pe langa mine si sa mai stiu ca n-au nici verificare tehnica.
Pana la urma aceste curse ce se vor a fi?...curse kamikaze in care nu conteaza decat cine castiga,incalcand legea si punand in pericol viata spectatorilor?....sau o zi de weekend in care venim cu prietenii,familia sa ne distram ,sa participam cu masini verificate tehnic ca in orice tara civilizata,sau sa privim pur si simplu ...dar in siguranta,fara sa stau cu morcovul ca poate nu-i tin franele unuia sau ii zboara vreo roata altuia. Noi nu avem nici macar o pista ingradita care sa faca sa nu zbori spectatorii ca pe popice in cazul in care pierzi controlul masinii.
Pana nu se intampla o nenorocire nu ne potolim.

Si daca vreau "extreme" mai gasesc niste nebuni si facem ilegale...pe A2 ,in padure,etc....fara sa am spectatori in stanga si-n dreapta si fara sa pun in pericol viata nimanui.
__________________
By Superchips stage1,eibach pro kit springs,eibach pro spacer kit,K&N filter...2xx hp,4xxNm
engine's sound-that's my "in car entertainment"


De vanzare http://https://forum.4tuning.ro/showthread.php?t=110652

Last edited by SSST; 20-03-09 at 16:05.
SSST is offline  
Old 20-03-09, 16:01   #242
bobby_gsi2
Opel Driver

Stage 5
 
bobby_gsi2's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,773
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: 380 m @ Piteşti, 28.03.2009 (UPDATED !!!)

Nu compara ce a fost la Craiova cu ce va fi la Pitesti. Cei care au fost aici stiu in ce conditii stau spectatorii si ce organizare e. Daca tie nu iti convin regulile e alegerea ta sa stai acasa. Ai dreptate ...e o zi de weekend in care vi sa te distrezi cu familia......pana acum si-au anuntat intentia de a participa toti membrii familiei mele......mai putin tata lu` tata...care nu stie daca ii intra pensia pe card si matusa mamei care are probleme la masina......nu face "borbina" presiunea care trebuie.
Ai situ dreptatea ta.....dar dupa cum am spus la fiecare cursa exista nemultumiti din diverse motive. Alegerea e simpla....stii conditiile, stii regulile....acum vezi si tu daca participi sau nu...fie la cursa fie ca spactator.
__________________

2,0 MPI.......109 iepe si shase cai frumosi
bobby_gsi2 is offline  
Old 20-03-09, 16:10   #243
SSST
Ford Driver

Stage 3
 
SSST's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 155
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[FORD]
[Pole Position Racers]
Default Re: 380 m @ Piteşti, 28.03.2009 (UPDATED !!!)

Eu nu vorbesc de nemultumiri legate de grupele de participare sau ca sunt niste denivelari pe traseu...sau mai stiu eu ce.
Vorbesc de securitatea spectatorilor care stau f aproape de pista ,fara a fi protejati in nici un fel. Si peste toate astea mai venim si cu masini fara verificare tehnica.
Ma rog...asa gandesc eu care am avut ceva accidente,rasturnari cu masina,etc.
SSST is offline  
Old 20-03-09, 16:24   #244
bobby_gsi2
Opel Driver

Stage 5
 
bobby_gsi2's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,773
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: 380 m @ Piteşti, 28.03.2009 (UPDATED !!!)

Te-am inteles perfect ce vrei sa spui...ai perfecta dreptate...venim la distractie nu sa ne spargem capete........insa organizatorii stiu sa selecteze masinile. Crede-ma ca anul trecut au fost refuzate doua asemenea masini din cauza starii lor.
bobby_gsi2 is offline  
Old 20-03-09, 16:39   #245
SSST
Ford Driver

Stage 3
 
SSST's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 155
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[FORD]
[Pole Position Racers]
Default Re: 380 m @ Piteşti, 28.03.2009 (UPDATED !!!)

Lungim aceasta discutie in timp ce organizatorii apoi moderatorii ar trebui sa fie primii care sa nu incurajeze participarea masinilor fara ITP ...ar trebui sa fie primii care se gandesc la securitatea spectatorilor...ar trebui sa fie primii care sa sustina respectarea legii pe un FORUM PUBLIC.
Aduceti-va aminte de Galati https://www.youtube.com/watch?v=153jHzv-urQ

Last edited by SSST; 20-03-09 at 17:09.
SSST is offline  
Old 20-03-09, 17:30   #246
DragosT
Suzuki Driver

Stage 5
 
DragosT's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,615
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[MACS]
[Suzuki]
Default Re: 380 m @ Piteşti, 28.03.2009 (UPDATED !!!)

E greu pentru cel care face cursa mai ales ca este supus presiunii din partea participantilor. Daca toti ar intelege de un singur lucru n-ar mai fi probleme nici cu masinile nici cu publicul nici cu nimeni. Daca s-a tot promovat "mica intelegere", cam astea-s roadele acum. Poate sa fie masina din 2009, daca soferul e cu "itp" la cap expirat dar parasolar de club, te poti trezi cu el pe contrasens de exemplu (nu ca nu s-ar fi intamplat). Asa ca, multe-s necunoscutele in ecuatia cu liniutele astea. Chiar si in gluma nu mai pomeniti de incalcari ale regulamentului particular, pe baza caruia s-a acordat avizul de blocare a drumului. Discutam si noi pe unde apucam poate se mai retine cate ceva, ca pe topicuri specializate n-ai loc de "grei".

Eu n-am o problema decat legata de distanta de concurs. In rest, s-a vazut anul trecut ca s-a putut remedia deficienta primei curse si ca la a doua totul a iesit exemplar.

@SSST: spectatorii nu sunt chemati si nu li se percepe vreo taxa la curse pe drum public. Daca ar fi invers, corect sa asiguri ceva de banii aia. Ca organizator poti doar sa le "sugerezi" prin garduri, banda, sir de jandarmi, ce ai la indemana, locul unde sa stea (sau in cazul de fata delimitezi clar locul pe care il ai in utilizare de restul domeniului public, sau privat daca e camp cu ogoare). Ca si jandarmii astia, cand e vorba de cate un miting stiu sa tina multimea in locul aprobat, sa se auto-sesizeze si sa aloce singuri zeci de oameni fara sa-i rogi dar in rest...
DragosT is offline  
Old 20-03-09, 17:54   #247
SSST
Ford Driver

Stage 3
 
SSST's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 155
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[FORD]
[Pole Position Racers]
Default Re: 380 m @ Piteşti, 28.03.2009 (UPDATED !!!)

De acord cu ce spui Dragos,dar daca drumul nu are gard metalic genul celui de pe autostrada,macar masini cu ITP sa avem.
La Calarasi unde am si participat anul trecut,drumul avea gard metalic de o parte si de cealalta...de ex. Ca mai erau spectatori care sareau dincolo de gard ,este alta poveste,dar in cazul in care cineva ar pierde controlul masinii ,n-ar mai secera zeci de spectatori. Ceva de genul:
https://forum.4tuning.ro/showpost.php...&postcount=201
SSST is offline  
Old 20-03-09, 18:14   #248
DragosT
Suzuki Driver

Stage 5
 
DragosT's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,615
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[MACS]
[Suzuki]
Default Re: 380 m @ Piteşti, 28.03.2009 (UPDATED !!!)

Am fost si eu la Calarasi si era parapet pe partea dreapta, asa e. Public putin insa, politie multa implicata, alte date ale problemei, meritul initiatorilor intr-un final. N-ai fost insa niciodata la Buzau se pare sa vezi cu ce haos a trebuit sa lucrez, in conditii de politisti comunitari sau firma de paza sau jandarmi (si culmea, singura data cand publicul a stat bine a fost cand n-au fost de nici unii, dupa o amarata de plasa de plastic).
De acord cu ITP-ul. De 3 ori mi-a stat inima in 3 ani, de doua ori din cauza unor masini "modificate". Dar cand trebuie sa rezumi poate partea cea mai importanta intr-o ora maxim doua, cu participantii buluc peste tine si care mai de care mai cu pretentii si comentarii si acte in neregula... uneori iti bagi picioarele (mai ales cand vezi atata unitate la unii, cand te preseaza pentru un amic care d-aia n-are, d-aia n-are). Si mai sunt si cazurile in care se vine fara permis sau cu dovada (ala e om de la care sa mai ai pretentia ca e capabil sau vrea sa respecte o regula?). Eu inca astept sa vad la cineva cum se procedeaza pentru a remedia toate aceste probleme, ca personal nu am reusit.
Poate ca acum la Pitesti nu va aparea ghinionul, mai ales ca se stie ca sunt conditii bune de concurs, si sa vina puzderie de oameni (fara sa-i socotim pe cei care vin pasageri cu participantii, sa se scoata la benzina - ai 150 de masini, 450 de spectatori ii poti pune pe seama lor). E bine ca au totusi sprijinul direct al autoritatilor prin implicarea la organizare si cred ca vor fi mai responsabili decat noi restul. Cat timp ei nu-si fac griji...
DragosT is offline  
Old 20-03-09, 18:23   #249
SSST
Ford Driver

Stage 3
 
SSST's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 155
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[FORD]
[Pole Position Racers]
Default Re: 380 m @ Piteşti, 28.03.2009 (UPDATED !!!)

Cel mai simplu cred c-ar fi sa se gaseasca locatii unde drumul are parapet de protectie si astfel nu ar mai fi probleme de securitate.
SSST is offline  
Old 20-03-09, 19:06   #250
VladGti

Stage 2
 
VladGti's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 53
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Anonymous Motorsport ]
Default Re: 380 m @ Piteşti, 28.03.2009 (UPDATED !!!)

Discutii, discutii si iar discutii. Atata timp cat vom fi la stadiul de liniutze si de liniutzari (chair si organizt) nu va asteptati la mari schimbari. Cu itp fara itp, puteri declarate pe bune sau pe naspa, cu permis fara permis, etc . . . astea vor fi la ordinea zilei daca nu se face ceva in sensul asta. Adica: care e prins cu mizerii de genu e trecut frumos la "catalog" (un "catalog" la care sa aiba acces fiecare organizator de curse din tara asta) si sa i se interzica prezenta pentru 3 4 5 6 . . . curse, ca poate asa se dezvata animalu sa mai minta si ii vine si lui mintea la cap si nu se mai comporta ca un proaspat scapat din beci.
Iar regulamentele astea ar trebui sa fie si ele litera de lege si sa inteleaga lumea ca nu tre sa mai aberze si sa faca supozitii si propuneri pe seama lor. Eventual un regulament unic, aplicabil pentru cursele de la noi.
__________________
AnonymousMotorSport
VladGti is offline  
Old 20-03-09, 19:15   #251
SSST
Ford Driver

Stage 3
 
SSST's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 155
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[FORD]
[Pole Position Racers]
Default Re: 380 m @ Piteşti, 28.03.2009 (UPDATED !!!)

Quote:
Originally Posted by VladGti View Post
Discutii, discutii si iar discutii. Atata timp cat vom fi la stadiul de liniutze si de liniutzari (chair si organizt) nu va asteptati la mari schimbari. Cu itp fara itp, puteri declarate pe bune sau pe naspa, cu permis fara permis, etc . . . astea vor fi la ordinea zilei daca nu se face ceva in sensul asta. Adica: care e prins cu mizerii de genu e trecut frumos la "catalog" (un "catalog" la care sa aiba acces fiecare organizator de curse din tara asta) si sa i se interzica prezenta pentru 3 4 5 6 . . . curse, ca poate asa se dezvata animalu sa mai minta si ii vine si lui mintea la cap si nu se mai comporta ca un proaspat scapat din beci.
Iar regulamentele astea ar trebui sa fie si ele litera de lege si sa inteleaga lumea ca nu tre sa mai aberze si sa faca supozitii si propuneri pe seama lor. Eventual un regulament unic, aplicabil pentru cursele de la noi.
Daca organizatorul permite participarea fara ITP,atunci ce pretentii sa avem de la participanti?
SSST is offline  
Old 20-03-09, 19:22   #252
DragosT
Suzuki Driver

Stage 5
 
DragosT's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,615
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[MACS]
[Suzuki]
Default Re: 380 m @ Piteşti, 28.03.2009 (UPDATED !!!)

Nu ai incotro. Nu sunt solutii. Sau sunt dar e greu doar sa le si imprumuti.
Practic vorbind, cat ia sa verifici un participant cap coada? Acte, foto-copiile, acuratetea completarii cererii, verificarea compartimentului motor, a portbagajului pentru NO2, a prezoanelor, centurilor si eventualelor scurgeri de ulei sau orice alt lichid? La toate astea mai adaugi datul restului, eventualele explicatii ca nu poate pricepe cum EL e la grupa aia (desi regulamentele sunt postate din timp), ca exista suspiciunea ca X a declarat fals si poate omul asa a facut, dar nu contravine regulamentului (a se vedea puterea, care se cere din TALON) si alte neprevazute.

Mi-e frica de momentul in care un moderator intra in noi pentru off-topic si poate ca ar fi util sa se creeze un topic nou pentru sfaturi/experiente legate de aceste organizari, unde sa apara in timp si acea lista "neagra" si orice altceva care ar ajuta dezvoltarea acestui hobby prin cresterea calitatii evenimentelor.
DragosT is offline  
Old 20-03-09, 19:45   #253
Costel-TBO
Racing Syndicate Member

Stage 5
 
Costel-TBO's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 308
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Racing Syndicate]
[VW]
Default Re: 380 m @ Piteşti, 28.03.2009 (UPDATED !!!)

pana voi va mai dati cu parerile, io mai mesteresc la masina ca se aproprie ziua cea mare...

bine ar fi cine stie ca nu ii in regula sa incerce sa-si repare masina...
asteptam cu DRAG evenimentul
Costel-TBO is offline  
Old 20-03-09, 19:49   #254
Vlad_WPL

Stage 5
 
Vlad_WPL's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 455
Default Re: 380 m @ Piteşti, 28.03.2009 (UPDATED !!!)

sunt curios .... masinile care sunt destinate curselor ....cele neinmatriculate care vin pe platforma .... cu alea cum e treaba ?? voi vreti numai masini noi cu chip si toba sa vedeti la start ??? ma luat capu cu aberatiile voastre
__________________
Dezmembrez e30 si e36
Vlad_WPL is offline  
Old 20-03-09, 19:52   #255
DragosT
Suzuki Driver

Stage 5
 
DragosT's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,615
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[MACS]
[Suzuki]
Default Re: 380 m @ Piteşti, 28.03.2009 (UPDATED !!!)

Quote:
Originally Posted by Vlad_WPL View Post
sunt curios .... masinile care sunt destinate curselor ....cele neinmatriculate care vin pe platforma .... cu alea cum e treaba ?? voi vreti numai masini noi cu chip si toba sa vedeti la start ??? ma luat capu cu aberatiile voastre
Cei "de afara" au raspuns la intrebarea ta de mult timp: CATEGORIA PROFI
DragosT is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -