Go Back   Forum 4Tuning > Curse > Curse de Accelerare - Liniute

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 10-02-09, 11:27   #91
sparly

Presedinte SRR

Stage 5
 
sparly's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 4,714
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Echipa de sprijin]
[Shine Club]
Default Re: 1 MAI 2009 CONSTANTA

frate cate discuti si le fac numai cine nu crede ca se descurca taxa este 150 ron si eu zic ca este super ok punetiva si voi in pielea lui SEBASTIAN sa vedeti cate costuri si mai se da si spaga pe colo si pe colo ca sa fie totul ok nu vreti sa dat nu participati gata ce atatea discuti care are placere sa participe la curse ok cine nu sta pe bara si priveste va multumesc anticipat si scz pt cei care se simt deranjati dar asta este adevaru ,traim in ROMANIA si totul se plateste asa ca intelegetil si pe SEBASTIAN
__________________
GARAGE PERFORMANCE TUNING VA OFERA PIESE SI ACCESORII AUTO NOI SI SH LA PRETURI FARA CONCURENTA ,REPARATI SPOILERE SPARTE,LUCRARI FIBRA SI TINICHIGERIE INCLUSIV MECANICA,PT CONTACT 0764284830
sparly is offline  
Old 10-02-09, 11:41   #92
Jeff

Stage 5
 
Jeff's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 888
Default Re: 1 MAI 2009 CONSTANTA

Jenanta nu e atat taxa (desi sunt 35 euro, fatza de 8 euro cat e la vecini) cat ceea ce se ofera in banii astia. Ma declar fan al curselor, dar nu as bate atata drum pentru acel nivel de organizare si calitate nici daca ar fi gratis. Chiar daca n-as avea alternative mai bune.
__________________
Romanian Dragracing Site
Jeff is offline  
Old 10-02-09, 13:43   #93
Cubanez84

Stage 5
 
Cubanez84's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 319
Member of:
[DACIA]
[Delta Racing Crew]
Default Re: 1 MAI 2009 CONSTANTA

Eu consider ca e o prostie sa spunem ca daca e taxa mare nu o sa vina masini proaste ala cu dacia 1310 daca vrea el neaparat se da si cu 150 ron taxa.Sunt deacord cu Florica si cred ca postul lui ar trebui pe viitor sa ajunga lege(adika masina pana in 100 hp acasa frate)Si eu am 90 de cai da imi vad lungul nasului si nu ma bag la apa mare ca acolo sunt rechini,si mai sunt masini care au o suta de cai in talon da au mai mult pe aceea trebuie sa-i respectam si sa ii lasam sa participe ex:IulicaGTO se stie ca poate mult golfu ala si mai sunt si alte cazuri.Sincer de cate ori vin la curse deabea astept sa inceapa grupele C D s.a.m.d Nu vreau sa vad LOgan 1.4 sau altele sincer cei cu masini de genu sa nu spuna ca sunt pasionati daca ar fi se vedea ceva.Pai acum serios voua va place cand vine la start Uga ,BOH Dragos evo8 Subaru wrx ,sti s.a eu unu innebunesc cand vad asa ceva tot respectu pt baietii care fac ceva din masinile lor.Deci hai sa supunem la vot cine vrea sa dispara grupa A1 si o parte din A CARE SA FIE MUTATA LA B???????
Cubanez84 is offline  
Old 10-02-09, 14:40   #94
kimi
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
kimi's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,222
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: 1 MAI 2009 CONSTANTA

Quote:
Originally Posted by Cubanez84 View Post
Eu consider ca e o prostie sa spunem ca daca e taxa mare nu o sa vina masini proaste ala cu dacia 1310 daca vrea el neaparat se da si cu 150 ron taxa.Sunt deacord cu Florica si cred ca postul lui ar trebui pe viitor sa ajunga lege(adika masina pana in 100 hp acasa frate)Si eu am 90 de cai da imi vad lungul nasului si nu ma bag la apa mare ca acolo sunt rechini,si mai sunt masini care au o suta de cai in talon da au mai mult pe aceea trebuie sa-i respectam si sa ii lasam sa participe ex:IulicaGTO se stie ca poate mult golfu ala si mai sunt si alte cazuri.Sincer de cate ori vin la curse deabea astept sa inceapa grupele C D s.a.m.d Nu vreau sa vad LOgan 1.4 sau altele sincer cei cu masini de genu sa nu spuna ca sunt pasionati daca ar fi se vedea ceva.Pai acum serios voua va place cand vine la start Uga ,BOH Dragos evo8 Subaru wrx ,sti s.a eu unu innebunesc cand vad asa ceva tot respectu pt baietii care fac ceva din masinile lor.Deci hai sa supunem la vot cine vrea sa dispara grupa A1 si o parte din A CARE SA FIE MUTATA LA B???????

Am zis 1310 stock, tin sa precizez...
Dacie 1310 a fost si SGM ul WRC ul, 1310 are si Morcov dar alea deja nu mai sunt dacii si eu personal le privesc cu interes si cu zambet pe buze si le aplaud la fiecare legala..EI dadeau/dau 150 ron sunt convins, dar o ruptura de dacie cu un rupt de sofer nu da iti zic eu..

P.S. : Iar ai folosit numele lu Florica in post si se supara
kimi is offline  
Old 10-02-09, 15:53   #95
Cubanez84

Stage 5
 
Cubanez84's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 319
Member of:
[DACIA]
[Delta Racing Crew]
Default Re: 1 MAI 2009 CONSTANTA

Ce ziceam mai devreme despre egoism incapatanare si mandrie uite ca avem dovezi clare
din postul lui NSL florica.Daca tu crezi ca de unul singur sau impreuna cu clubul tau ai sa ai mari realizari atunci te inseli amarnic.Sincer imi pare bine ca ai spus intentiile clubului tau dar oricum era un mare ajutor clubul vostru compus din oameni pasionati.Cum a zis si Sebastian nu vorbim despre pacturi sau altceva,vorbim despre cum sa promovam acest fenomen si sa nu ne mai priveasca lumea ca pe niste haimanale care nu au ce face cu banii.Gandeste-te bine daca o sa fie vreodata probleme cum au fost la Timisoara sau in drumul Taberei crezi ca NSL o sa poata face fata la asa ceva de unul singur?Nu ar fi mai bine in caz de se mai intampla asa ceva sa ai sprijinul tuturor cluburilor?Nu ar fi mai bine sa ne cunoastem drepturile ca sa nu suferim mai tarziu?Nu ar fi mai bine sa fim cu totii o familie unita?Oricum mult respect pentru NSL SI PT TOT CEEA CE ATI REALIZAT.Succes in continuare si sper ca nu iei in nume de rau ce am zis!



Vreau sa imi cer scuze pe aceasta cale lui NSL FLORICA pt postul de mai sus am gafat rau tare si imi recunosc vina ma luase putin valul,dar sper ca o sa imi accepte scuzele.Am citit pe forum tot legat de el si NSL si mi-am dat seama de ce il iubeste lumea asa mult.Si KIMI daciile alea intadevar sunt o placere sa le vezi,stiu despre cine e vorba si au dat dovada ca si DACIA poate multe.
Cubanez84 is offline  
Old 10-02-09, 18:32   #96
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: 1 MAI 2009 CONSTANTA

Sunt de acord cu toat punctele de vedere evocate mai sus, chiar si al lui Jef, cu conditia sa fie bazate pe informatii reale.
Am vazut KOE in Ungaria anul trecut si am avut cel putin 20 etape mai frumoase decat acel eveniment de marca european.
Daca eu sunt de acord cu punctele voastre de vedere va rog sa va ganditi ca poate nu stiti tot ce stiu eu despre organizare si ca imi asum riscul acestor discutii cand anunt o masura nepopulara.
Dar nu pot sa va mint sau sa vrajesc cu voi.
Asta e realitatea si trebuie sa o acceptam cu barbatie ca atare, nu suntem in stare sa facem mai ieftin de atat. Spaga nu dau si nu voi da niciodata si nici voua nu va recomand sa faceti asta.
Daca cineva are o solutie reala mai ieftina, traim intr-o piata concurentiala si poate organiza altceva.
__________________
Professional DynoTuning
sebastian@racingcode.ro
0723691731

SEBASTIAN is offline  
Old 10-02-09, 18:50   #97
DragosT
Suzuki Driver

Stage 5
 
DragosT's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,615
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[MACS]
[Suzuki]
Default Re: 1 MAI 2009 CONSTANTA

Cat poate costa o ambulanta si 20 de cupe? 2000 de ron maxim. Jandarmii? Daca e ca la Braila, 0 ron. Daca nu, poate vreo 3000 de ron. Si la ambulanta si la jandarmi se poate achita dupa concurs, depinde de negociere, in fct de numarul exact de ore.
Ceea ce nu pricep eu este de ce nu ia nimeni sistemul ala de cronometrare? Intr-n an se amortizeaza. 100 euro licenta + 16 euro de pilot. Ai 100 de masini, ai scos 10.000 euro inainte de primul start si 1600 la finalul celei de-a doua etape. Poate, insa, ca nu sunt banii chiar asa la dispozitia oricui. Dar, daca banii erau suturile-n cur, eram departe acum cu totii.
DragosT is offline  
Old 10-02-09, 18:58   #98
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: 1 MAI 2009 CONSTANTA

Foarte bine gandit sa te vad in practica!
Jandarmi la un eveniment cu 20000oameni sa coste peste 2500 euro.

Last edited by SEBASTIAN; 10-02-09 at 19:01.
SEBASTIAN is offline  
Old 10-02-09, 19:03   #99
DragosT
Suzuki Driver

Stage 5
 
DragosT's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,615
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[MACS]
[Suzuki]
Default Re: 1 MAI 2009 CONSTANTA

Scuze daca am deranjat cu ceva. 20.000 de oameni? Daca ar veni atatia, jandarmii ar trebui sa fie prezenti din oficiu. Nu ca si asa nu ar trebui s-o faca, in special ca e vb de un domeniu public iar legea ordinii publice chiar asta zice - vegheaza la buna desfasurare a manifestarilor culturale sau sportive. Daca era pe aeroport da, spatiu privat, bani gramada.
Am mai spus-o si anul trecut, o spun si acum: ma bucur ca ridici "stacheta" la taxa, pentru ca o faci si pentru restul tarii.
DragosT is offline  
Old 10-02-09, 19:10   #100
SEJ
Delta Racing Crew Member

Stage 5
 
SEJ's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 852
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Delta Racing Crew]
[VW]
[Opel]
Default Re: 1 MAI 2009 CONSTANTA

Oricum o sa fie prezenti din oficiu si nu numarul asta colosal!!!!! aa si sponsorii ce fac???!!! aa isi fac reclama?? si altceva???!!!! mai face niste stikere sa le lipeasca pe masini?? asta face sponsorul??? in afara de interese mai exista ceva? ce? pasiune? unde?
__________________
SEJ is offline  
Old 10-02-09, 19:12   #101
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: 1 MAI 2009 CONSTANTA

pai nu prea au cum sa fie prezenti din oficiu ! ei iti dau de ales. Ori organizezi cursa dar platesti jandarmii , ori nu mai organizezi nimic! .. sa nu crezi ca te lasa ei sa organizezi, sa iti vina 20000 oameni si sa zica.. eh ..asta e .. daca nu ai platit jandarmi .. nu ai jandarmi
__________________

dolb is offline  
Old 10-02-09, 19:12   #102
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: 1 MAI 2009 CONSTANTA

Cosultati legile si osa vedeti ce spun!
SEBASTIAN is offline  
Old 10-02-09, 19:17   #103
DragosT
Suzuki Driver

Stage 5
 
DragosT's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,615
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[MACS]
[Suzuki]
Default Re: 1 MAI 2009 CONSTANTA

Stiu si eu cum e cu jandarmii, ca doar am refuzat sa-i platesc cat imi cereau tocmai pentru a pastra costurile mici. Asta pana cand am dat cu nasul (toate se intampla la timpul lor in viata ) de Legea ordinii publice, 61/91. Pe site-ul lor se regaseste la atributii (nu servicii). De ce jandarmii stau doar in afara stadioanelor si bat in draci la suporteri? Pentru ca e domeniu public. De ce in stadioane sunt doar cei de la firma de paza? Pentru ca e spatiu privat. De ce intervin jandarmii pe stadioane cand iese macel? Pentru ca au atributii de RESTABILIRE a ordinii publice. Pe domeniu public o mentin si o restabilesc, pe cel privat o restabilesc. Ma rog, n-are legatura cu cursa. Plateste cine vrea, se da cine plateste.
DragosT is offline  
Old 10-02-09, 19:42   #104
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: 1 MAI 2009 CONSTANTA

Dragos .. nu intelegi un lucru ! E bine ce zici tu cu "domeniul public" dar intelege ca lui Sebastian sau .. organizatorului nu o sa ii dea acordul pentru a organiza asa ceva fara sa plateasca jandarmeria !
dolb is offline  
Old 10-02-09, 20:08   #105
DragosT
Suzuki Driver

Stage 5
 
DragosT's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,615
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[MACS]
[Suzuki]
Default Re: 1 MAI 2009 CONSTANTA

Si Inspectoratul pentru Situatii de Urgenta (descarcerarea) se plateste?
Cursul actelor este urmatorul:
- se adreseaza cerere pentru zona catre administratorul acesteia ( e drum, catre autoritati, e aeroport sari cu banul s.a.m.d.)
- dupa raspuns, faci dosarul competitiei (doar cand e vorba de domeniu public) si-l duci la SPR - harta, aprobarea zonei, cererea, conditiile pe care singur ti le trasezi sau le atribui, regulamentul
- astia dau raspuns in scris unde mentioneaza atributiile organizatorului ( e ca si la o firma de reparatii conducte de gaze - aproba blocarea cu mentiunea sa asiguri devierea, dirijarea, repunerea in circulatie a zonei si automat raspunderea in caz de nu acoperi sau semnalizezi groapa si isi rupe unul gatul acolo etc. )
- mergi la ISU, faci contract cu Ambulanta, anunti Jandarmeria de manifestarea publica sportiva
Nota: ISU si IJJ-urile nu se platesc. Jandarmii atat mai putin cu cat Sebastian a afirmat ca FRAS are un protocol cu ei. Sebastian e presedinte in FRAS. Jandarmii au protocol cu ramura sau nu pana la urma?
La Braila sigur nu au costat nimic. La Buzau au fost la prima editie de anul trecut si s-au mentinut separat, afirmand ca au atributii de restabilire a ordinii publice si nu cred ca a fost cazul de asa ceva. La a doua au ratat startul si nu au mai ajuns. Trebuia sa anulez?

Cred ca stiu despre ce vorbesc. Oricum, nu ma afecteaza, nu ma intereseaza cursele de la Constanta. Doar incercam sa-mi dau cu parerea intr-o chestie cu pretentie de "national". Daca s-au provocat flame-uri, se pot sterge post-urile si aia e. Nu se pierde nimic important. Daca stau bine si ma gandesc locatia nu e stabilita, taxa nu e stabilita, orarul nu e stabilit, premiile nu sunt stabilite dar se discuta de 7 pagini despre un lucru ipotetic. Si am retinut un aspect. Daca anul asta nu vine nicio masina care a fost anul trecut, cei prezenti vor acoperi pierderile din 2008, asa parca s-a afirmat anterior. Vrem transparenta si tratament egal pentru toti. Sau nu?
DragosT is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -