Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Sisteme turbo si NOS

Sisteme turbo si NOS Totul despre Turbo si NOS

Reply
 
Thread Tools
Old 14-11-08, 12:20   #1
SmallBen

Stock
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 6
Default logan 1.6 + compresor mecanic

Ma intereseaza si p mine dak aveti idee careva
vreau la un logan 1.6 benzina sa-i inlocuiesc ac cu un compresor mecanic
se poate c implica d unde il pot achizitiona astfel d detalii
va multumesc
SmallBen is offline   Reply With Quote
Old 14-11-08, 16:49   #2
salfkm
Opel Driver

Stage 5
 
salfkm's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,798
Member of:
[Opel]
Default Re: Salut

In primul rand ar trebui ca acel compresor mecanic sa aiba fulia la fel cu cea a compresorului de AC,ai nevoie de un sistem de prindere zdravan pt compresor, apoi gandeste-te ca trebuie sa ii faci sistemul de ungere,tubulatura,intercooler,injectoare,soft etc Oricum cu presiune mare nu vei putea merge pt ca iti vei distruge pistoanele
__________________
VECTRA A TURBO 4X4 C20LET POWER
DACIA 1310 TURBO INJECTION CONVERTED

DVR'S GARAGE- https://www.facebook.com/profile.php?id=100009200577468
salfkm is offline   Reply With Quote
Old 19-11-08, 18:50   #3
FastBoy

Stage 4
 
FastBoy's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 222
Member of:
[Opel]
Default Re: logan 1.6 + compresor mecanic

SmallBen, pai nu inteleg de ce ai vrea tu sa montezi pe logan un compresor, spun asta pt ca nu stiu unde ai putea tu sa gasesti unul compatibil pe un motor 1.6,e si ft costisitor asa cum spunea salfkm, mai bine daca ai un ban de investit baga-l frate intr o conversie turbo ca e mai sigur si rentabil,e lume in romania care stie sa monteze cap-coada turbo,cat despre compresor mecanic pe logan...e utopie,parerea mea, no offence

nu sunt un fan logan,dar chiar vreau sa vad primul logan cu turbo

salutare si mult noroc in caz ca te apuci de treaba
__________________
Fucking proud member of www.bertoneclub.eu

Opel astra bertone 2.0T
FastBoy is offline   Reply With Quote
Old 20-11-08, 11:35   #4
Rebel_Boy

Stage 5
 
Rebel_Boy's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 2,007
Default Re: logan 1.6 + compresor mecanic

Quote:
Originally Posted by FastBoy View Post
nu sunt un fan logan,dar chiar vreau sa vad primul logan cu turbo
Mergi la primul showroom Dacia si fa un test drive cu un Logan 1,5 DCI ..
Rebel_Boy is offline   Reply With Quote
Old 20-11-08, 15:42   #5
Avionu

Stage 4
 
Avionu's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 233
Member of:
[SKODA]
Default Re: logan 1.6 + compresor mecanic

Quote:
Originally Posted by SmallBen View Post
Ma intereseaza si p mine dak aveti idee careva
vreau la un logan 1.6 benzina sa-i inlocuiesc ac cu un compresor mecanic
se poate c implica d unde il pot achizitiona astfel d detalii
va multumesc
Eu zic sa-ti iei gandul de la un compresor pe motorul asta...motorul e mic, are un randament volumetric slab si bagi o gramada de bani pt rezultate slabe. Daca nu mai depinzi de garantie iti recomand un motor de renault williams, 1.8 sau 2.0 si iesi la mai putin de jumatate de bani si timp investit. Iar 150 cp pe un logan nu sunt chiar putini. Bafta
Avionu is offline   Reply With Quote
Old 24-11-08, 01:17   #6
fgm

Stage 5
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 499
Member of:
[DACIA]
[2 Roti]
Default Re: logan 1.6 + compresor mecanic

Era un baiat care pusese pe supernova motor 1.6 90 cai de megane 1 + compresor si apoi pe motorul de 1.4 de sn.

130 cp +- 10, cuplu 180Nm +-10 din motorul de 1.4

Bine, asta prin 2005, facuta de oameni mai seriosi, care in loc sa scrie pe forumuri reparau stutul de la invervier cu cheia de bujii.

Multa bafta.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	P6022574.jpg
Views:	3297
Size:	18.8 KB
ID:	709364  
Attached Images
 
fgm is offline   Reply With Quote
Old 24-11-08, 11:53   #7
Avionu

Stage 4
 
Avionu's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 233
Member of:
[SKODA]
Default Re: logan 1.6 + compresor mecanic

Quote:
Originally Posted by fgm View Post
Era un baiat care pusese pe supernova motor 1.6 90 cai de megane 1 + compresor si apoi pe motorul de 1.4 de sn.

130 cp +- 10, cuplu 180Nm +-10 din motorul de 1.4

Bine, asta prin 2005, facuta de oameni mai seriosi, care in loc sa scrie pe forumuri reparau stutul de la invervier cu cheia de bujii.

Multa bafta.
Intradevar...stiu masina, stiu si propietaru..dar a spart vre-o 2 pistoane dupa care s-a hotarat sa vanda kitul. De ce oare? Omul era meserias, a lucrat prin Germania o vreme(de unde si-a adus si piesele de altfel)
Avionu is offline   Reply With Quote
Old 25-11-08, 01:50   #8
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: logan 1.6 + compresor mecanic

Poate fiindca pistoanele de Renault sunt turnate si nu forjate, sunt construite dintr-un aliaj mai slab si cu tolerante de fabricatie mai mari?....

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 25-11-08, 20:13   #9
Hexer


Stage 5
 
Hexer's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,894
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: logan 1.6 + compresor mecanic

nu era refacut diagrama de avans...sa detonat, altfel pistoanele orig tin mult si bine la aceasta putere.
Hexer is offline   Reply With Quote
Old 26-11-08, 10:16   #10
Vioar

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,150
Default Re: logan 1.6 + compresor mecanic

Masina respectiva a fost pe dyno la autotest acum vreo 2-3 ani si mergea destul de okey,nu am fost personal de fata dar ingineru de acolo(Catalin aka katyyy pe acest forum) care imi este prieten a testat chiar el masina,acum exact aceea conducta si acel compresor se afla in posesia lui katyyy pentru a fii montate pe un logan 1,4 8 valve,cu stand-alone si probabil pistoane schimbate.A cumparat tot rampa de injectie cu injectoare,clapeta,debitmetru si delcou care a fost montat pe aceea dsn dar nu vrea sa foloseasca delcou de aceea a achizitionat un stand-alone.Probabil stie el ceva mai bine ca noi.
Daca mai aflu ceva va tin la curent.

Last edited by Vioar; 26-11-08 at 10:20.
Vioar is offline   Reply With Quote
Old 15-01-09, 23:46   #11
Bogyciu

Stage 5
 
Bogyciu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,580
Default Re: logan 1.6 + compresor mecanic

As fi si eu interesat de ce s-a folosit exact acolo, ce compresor, de pe ce masina, cine a facut softul, de cat sunt injectoarele si mai tot ce e acolo... Asta daca nu e "secret de stat". As mai fi interesat chiar de kitul acela, poate se vinde, ce pret ar fi, cu montaj inclus...
Bogyciu is offline   Reply With Quote
Old 16-01-09, 21:17   #12
GTXR

Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,803
Member of:
[Opel]
[FORD]
Default Re: logan 1.6 + compresor mecanic

E un logan la noi un oras ,1.6 16v cu cip...si va spun ca omul a spart cutia de 2 ori ,cei din oras poate il stiu EZF...,deci daca vrei sa faci ceva ,mai bine ii trantesti un motor cu tot cu cutie si ai rezolvat problema...
GTXR is offline   Reply With Quote
Old 19-01-09, 18:26   #13
Dany_E36
Banned

Stage 4
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 194
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: logan 1.6 + compresor mecanic

sallut!am auzit si eu d la un prieten ca ar fi o supernova 1,4 cu copresor d p un corado parca.stiu ca avea probleme ii ardea garnitura d chiuloasa dar a rezolvato cu una d cupru...o sa mai revin cu mai multe detalii tr sa mai intreb........
Dany_E36 is offline   Reply With Quote
Old 22-03-09, 05:28   #14
im570rm

Stage 5
 
im570rm's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 489
Default Re: logan 1.6 + compresor mecanic

sincer cred e mai usor de pus turbo decat compresor...si poate si mai eficient.Iei o turbina ieftina din dezmembrari sa zicem de astra diesel de 101 cai (nu are geometrie variabila) sau de 325tds o montezi pe galeria masinii cu flansa...iei un intercooler de diesel tot din dezmembrari mai ai nevoie de un regulator de presiune,un boost controler si niste injectoare mai mari cauta pe forumurile din afara sa vezi ce se potriveste.Si o alta pompa de benzina de 4-5 bari...tot din dezmembrari .
Turbina o reglezi cu boost controller...ii dai sa zicem maxim 0.4bari sa nu sara pistoanele .
Tre sa gasesti pe cineva sa iti faca softul si cam asta e.Toate piesele astea te costa maxim 500 de euro si asta cu bataie destul de mare ...softul ar fi 150-200 de euro depinde de tuner.
Dupa cate stiu loganurile au cutiile de viteze foarte proaste asta ar fi o problema.
im570rm is offline   Reply With Quote
Old 22-03-09, 11:57   #15
MaxX_82

Stage 4
 
MaxX_82's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 293
Default Re: logan 1.6 + compresor mecanic

daca s-ar putea folosi turbinele de la diesel pentru motoarele pe benzina ce bine ar fii...
MaxX_82 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -