Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Sisteme turbo si NOS (https://forum.4tuning.ro/15-sisteme-turbo-nos.html)
-   -   logan 1.6 + compresor mecanic (https://forum.4tuning.ro/15-sisteme-turbo-nos/97545-logan-1-6-compresor-mecanic.html)

SmallBen 14-11-08 11:20

logan 1.6 + compresor mecanic
 
Ma intereseaza si p mine dak aveti idee careva
vreau la un logan 1.6 benzina sa-i inlocuiesc ac cu un compresor mecanic :)
se poate c implica d unde il pot achizitiona astfel d detalii
va multumesc

salfkm 14-11-08 15:49

Re: Salut
 
In primul rand ar trebui ca acel compresor mecanic sa aiba fulia la fel cu cea a compresorului de AC,ai nevoie de un sistem de prindere zdravan pt compresor, apoi gandeste-te ca trebuie sa ii faci sistemul de ungere,tubulatura,intercooler,injectoare,soft etc Oricum cu presiune mare nu vei putea merge pt ca iti vei distruge pistoanele

FastBoy 19-11-08 17:50

Re: logan 1.6 + compresor mecanic
 
SmallBen, pai nu inteleg de ce ai vrea tu sa montezi pe logan un compresor, spun asta pt ca nu stiu unde ai putea tu sa gasesti unul compatibil pe un motor 1.6,e si ft costisitor asa cum spunea salfkm, mai bine daca ai un ban de investit baga-l frate intr o conversie turbo ca e mai sigur si rentabil,e lume in romania care stie sa monteze cap-coada turbo,cat despre compresor mecanic pe logan...e utopie,parerea mea, no offence:D

nu sunt un fan logan,dar chiar vreau sa vad primul logan cu turbo

salutare si mult noroc in caz ca te apuci de treaba

Rebel_Boy 20-11-08 10:35

Re: logan 1.6 + compresor mecanic
 
Quote:

Originally Posted by FastBoy (Post 1874567)
nu sunt un fan logan,dar chiar vreau sa vad primul logan cu turbo

Mergi la primul showroom Dacia si fa un test drive cu un Logan 1,5 DCI :lol: ..

Avionu 20-11-08 14:42

Re: logan 1.6 + compresor mecanic
 
Quote:

Originally Posted by SmallBen (Post 1863347)
Ma intereseaza si p mine dak aveti idee careva
vreau la un logan 1.6 benzina sa-i inlocuiesc ac cu un compresor mecanic :)
se poate c implica d unde il pot achizitiona astfel d detalii
va multumesc

Eu zic sa-ti iei gandul de la un compresor pe motorul asta...motorul e mic, are un randament volumetric slab si bagi o gramada de bani pt rezultate slabe. Daca nu mai depinzi de garantie iti recomand un motor de renault williams, 1.8 sau 2.0 si iesi la mai putin de jumatate de bani si timp investit. Iar 150 cp pe un logan nu sunt chiar putini. Bafta

fgm 24-11-08 00:17

Re: logan 1.6 + compresor mecanic
 
2 Attachment(s)
Era un baiat care pusese pe supernova motor 1.6 90 cai de megane 1 + compresor si apoi pe motorul de 1.4 de sn.

130 cp +- 10, cuplu 180Nm +-10 din motorul de 1.4

Bine, asta prin 2005, facuta de oameni mai seriosi, care in loc sa scrie pe forumuri reparau stutul de la invervier cu cheia de bujii.

Multa bafta.

Avionu 24-11-08 10:53

Re: logan 1.6 + compresor mecanic
 
Quote:

Originally Posted by fgm (Post 1882896)
Era un baiat care pusese pe supernova motor 1.6 90 cai de megane 1 + compresor si apoi pe motorul de 1.4 de sn.

130 cp +- 10, cuplu 180Nm +-10 din motorul de 1.4

Bine, asta prin 2005, facuta de oameni mai seriosi, care in loc sa scrie pe forumuri reparau stutul de la invervier cu cheia de bujii.

Multa bafta.

Intradevar...stiu masina, stiu si propietaru..dar a spart vre-o 2 pistoane dupa care s-a hotarat sa vanda kitul. De ce oare? Omul era meserias, a lucrat prin Germania o vreme(de unde si-a adus si piesele de altfel)

Nautilus 25-11-08 00:50

Re: logan 1.6 + compresor mecanic
 
Poate fiindca pistoanele de Renault sunt turnate si nu forjate, sunt construite dintr-un aliaj mai slab si cu tolerante de fabricatie mai mari?.... :rolleyes:

~Nautilus

Hexer 25-11-08 19:13

Re: logan 1.6 + compresor mecanic
 
nu era refacut diagrama de avans...sa detonat, altfel pistoanele orig tin mult si bine la aceasta putere.

Vioar 26-11-08 09:16

Re: logan 1.6 + compresor mecanic
 
Masina respectiva a fost pe dyno la autotest acum vreo 2-3 ani si mergea destul de okey,nu am fost personal de fata dar ingineru de acolo(Catalin aka katyyy pe acest forum) care imi este prieten a testat chiar el masina,acum exact aceea conducta si acel compresor se afla in posesia lui katyyy pentru a fii montate pe un logan 1,4 8 valve,cu stand-alone si probabil pistoane schimbate.A cumparat tot rampa de injectie cu injectoare,clapeta,debitmetru si delcou care a fost montat pe aceea dsn dar nu vrea sa foloseasca delcou de aceea a achizitionat un stand-alone.Probabil stie el ceva mai bine ca noi.
Daca mai aflu ceva va tin la curent.

Bogyciu 15-01-09 22:46

Re: logan 1.6 + compresor mecanic
 
As fi si eu interesat de ce s-a folosit exact acolo, ce compresor, de pe ce masina, cine a facut softul, de cat sunt injectoarele si mai tot ce e acolo... Asta daca nu e "secret de stat". As mai fi interesat chiar de kitul acela, poate se vinde, ce pret ar fi, cu montaj inclus...

GTXR 16-01-09 20:17

Re: logan 1.6 + compresor mecanic
 
E un logan la noi un oras ,1.6 16v cu cip...si va spun ca omul a spart cutia de 2 ori ,cei din oras poate il stiu EZF...,deci daca vrei sa faci ceva ,mai bine ii trantesti un motor cu tot cu cutie si ai rezolvat problema...

Dany_E36 19-01-09 17:26

Re: logan 1.6 + compresor mecanic
 
sallut!am auzit si eu d la un prieten ca ar fi o supernova 1,4 cu copresor d p un corado parca.stiu ca avea probleme ii ardea garnitura d chiuloasa dar a rezolvato cu una d cupru...o sa mai revin cu mai multe detalii tr sa mai intreb........

im570rm 22-03-09 04:28

Re: logan 1.6 + compresor mecanic
 
sincer cred e mai usor de pus turbo decat compresor:)...si poate si mai eficient.Iei o turbina ieftina din dezmembrari sa zicem de astra diesel de 101 cai (nu are geometrie variabila) sau de 325tds o montezi pe galeria masinii cu flansa...iei un intercooler de diesel tot din dezmembrari mai ai nevoie de un regulator de presiune,un boost controler si niste injectoare mai mari cauta pe forumurile din afara sa vezi ce se potriveste.Si o alta pompa de benzina de 4-5 bari...tot din dezmembrari .
Turbina o reglezi cu boost controller...ii dai sa zicem maxim 0.4bari sa nu sara pistoanele .
Tre sa gasesti pe cineva sa iti faca softul si cam asta e.Toate piesele astea te costa maxim 500 de euro si asta cu bataie destul de mare ...softul ar fi 150-200 de euro depinde de tuner.
Dupa cate stiu loganurile au cutiile de viteze foarte proaste asta ar fi o problema.

MaxX_82 22-03-09 10:57

Re: logan 1.6 + compresor mecanic
 
daca s-ar putea folosi turbinele de la diesel pentru motoarele pe benzina ce bine ar fii...:)


All times are GMT +2. The time now is 20:12.

- Copyright 2024 4Tuning