Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Sisteme turbo si NOS

Sisteme turbo si NOS Totul despre Turbo si NOS

Reply
 
Thread Tools
Old 10-01-04, 21:13   #16
Anonymous

Stage 5
 
Join Date: Apr 2003
Posts: 1,375
Default

Salut! Am si uitat sa-ti raspund, X-Ray-Eyes, dar nu cred ca am bani de cate upgradari ai zis tu. Si mai e o faza: crezi ca mecanicii de la Alfa nu puteau sa mareasca puterea motorului la peste 250 de CP, dar deja peste 250, aderenta este problema, pentru ca nu mai face fata. Caci daca suntem realisti, Alfa 156GTA este concurentul prioritar al lui M3. Si inca o faza: am tot respectul pentru masinile japoneze, Nissan Skyline, Mazda RX-7 si multe altele, si nu am fost atent cine a comparat o Celica de 90 Cp cu un Opel de 90Cp. In primul rand, cel mai mic motor de la Celica este de 142Cp si cel de al doilea este de 190 si ceva, si decat sa dau pe o Celica de 190 Cp (oficial, cu acte! nu vorbesc de escrocherii) in jur de 35000 de euro(cu tot cu taxe) mai bine imi iau o Alfa sau un M3 care au un caracter sportiv mult mai pronuntat!!! Iar varianta de 142Cp nici nu se poate spune ca este o masina cu adevarat sport, pentru ca, daca vrei sa ma crezi am condus una, si cand am apasat o data puternic acceleratia,turometrul a urcat repede si m-a impins in scaun, dar crede-ma, am avut senzatia ca se chinuia din toate puterile sa dea acceleratia dorita de mine! La revedere!
Anonymous is offline   Reply With Quote
Old 10-01-04, 21:25   #17
catalin rs4

Stage 5
 
catalin rs4's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 3,351
Default

imi pare rau dar aici te contrazic cum am si spus gta este o masina foarte frumoasa dar nu este concurenta cu un m3 poate cu un golf 4 r32 ford focus rs audi s3 :P
catalin rs4 is offline   Reply With Quote
Old 10-01-04, 21:32   #18
Anonymous

Stage 5
 
Join Date: Apr 2003
Posts: 1,375
Default

Catalin,sunt curious ce motor are Rs4 tau? Si imi pare rau ca te dezamagesc, nu am poze digitale cu ea si poze normale am 4, si daca le scanez si le pun pe net, ai sa ma injuri ca le-am scos de pe Google! (mai bine lasa!!!)Si nu am zis ca face un M3 la acceleratia de la 0 la 100Km/h, ci in 900-1000m. Din aceasta cauza, castiga alfa in campionatu' ala(nu stiu cum se numeste!)unde participa si audi si volvo, dar cei mai tari sunt Bmw m3 si Alfa 156gta si Alfa castiga intotdeauna! Un M3 are tractiune spate, \"stii multumesc\", puteau sa duca motorul si la 400CP! Da Alfa ramane fidela la tract. fata si nu poate mai mult de 250CP! Dar, cum am mai spus motoarele aspirate raspund mai prompt la acceleratii decat cele in linie! Pa
Anonymous is offline   Reply With Quote
Old 10-01-04, 21:39   #19
catalin rs4

Stage 5
 
catalin rs4's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 3,351
Default

nam vrut sa te superi asa de tare am spus ca alfa gta nu este in aceasi clasa cu un bmw m3!!! si stiu ca alfa este tare uin campinoat dtm se chema dar una este motorsport si una masinile de strada!!! pe rs4 ce motor am???!!!!??? rs4 2,7 biturbo (381 cp serie)am la ora actuala 470 cp sunt multe detali despre masina mea aici pe forum daca vrei sa afli mai multe uiate si pe prima pagina la masina saptamani daca esti curios in fine nam vrut sa te enervzi pe mine eu ceam vrut sa spun este ca gta nu este in aceasi clasa cu bmw 3 si ca nu cred ca este mai tare decat un bmw desi nu sunt bmw fan dar totusi un gta nu are performantele unui m3 :P
catalin rs4 is offline   Reply With Quote
Old 10-01-04, 22:15   #20
Anonymous

Stage 5
 
Join Date: Apr 2003
Posts: 1,375
Default

Hai sa mai vorbim oleaca! Al tau este deci Rs4 de pe prima pagina? Nu m-am suparat,daca asa crezi si poate ca ai dreptate cu sportul, dar o alfa156gta nu este doar o up-gradare a variantei de serie! Si in nici un caz nu se incadreaza cu un golf R32!!!!!!!!!!!!!!! Golful ala care are o porcarie de motor, de care a tras Audi de n-a mai putut si fiindca a tras atata mananca o gramada de ulei si daca vrei sa stii nici macar nu are racirea K-lumea!!!! Si cred ca-ti place si putin lux si performante, daca ti-ai luat RS4. Daca vrei sa ma crezi mie nu-mi place viteza, ci turatia, si toate fazele pe care le poti face cu o masina. Prima masina pe care am avut-o a fost un Olcit 12 trs si crede-ma ca-mi sclipeau ochii cand vedeam turometrul la 7000rpm. De asta mi-am luat alfa, ca mai puneam bani si imi luam un m3.
Mie, sincer nu-mi place deloc! forma aia de broasca pe care o are audi si passat. Mai bine imi iau varianta veche de RS4!!!! La revedere!
Anonymous is offline   Reply With Quote
Old 10-01-04, 22:19   #21
Anonymous

Stage 5
 
Join Date: Apr 2003
Posts: 1,375
Default

Si inca o chestie daca vrei sa ma cunosti mai bine: Decat sa stau intr-un scaun de piele cu incalzire si tot tacamu' de la audi sau bmw sau ce o fii, mai bine le arunc la gunoi!!!! si imi pun un RECARO sau SPARCO!!!!!!
Bafta!!!
Anonymous is offline   Reply With Quote
Old 10-01-04, 22:36   #22
catalin rs4

Stage 5
 
catalin rs4's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 3,351
Default

cosmine cati ani ai spus ca ai?? si dca tu spui ca motorul de pe r 32 nu este bun inseamna ca habar nai ce vorbesti scuzama cati spun uitate te sai tu la rohte daca sti cine is aia sa vezi ce au facut dintrun r 32 ca bate un enzo la performante 3,6 sec suta !!!550 cp biturbo si ce tot vb de rs4 ca habar nai care rs4 modelul vechi ???? nam stiut ca exista modelu \"vechi\" exista doar o singura varinata rs4 b5 eu cred ca tu ai maxim 15 ani mai mult nu pot sati dau si nici nu cred ca ai mai mult pt ca habar ani despre ce vorbesti imi bat gura degeaba aici ai vazut cum arata un gta vreodata macar??
catalin rs4 is offline   Reply With Quote
Old 11-01-04, 03:48   #23
pimp_lex


Stage 5
 
pimp_lex's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,212
Member of:
[4Tuning International]
Default

Quote:
Originally Posted by \"catalin rs4\"
nu stiu ce sa zic imi place mult gta dar nui chiar asa de tare are suta in 6 sec si ceva iar un m3 5,3 sau asa ceva
din cauza ca e FWD, 0-100 nu e extraordinar, este normal pt cei 250 cai pe care-i are, dar mai sus in turatii masina se misca extraordinar, si eu am vazut cifre pt 1000m si cam facea M3-ul.....dar as vrea sa vad un test aprofundat........oricum, diferenta de 93 de cai nu se vede asa de tare......ar trebui sa fie mult mai tare M3-ul dar nu e chiar asa de enorma diferenta...........plus ca cu diferenta mare de pret, faci GTA sa faca pisu pe M3
pimp_lex is offline   Reply With Quote
Old 11-01-04, 03:52   #24
pimp_lex


Stage 5
 
pimp_lex's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,212
Member of:
[4Tuning International]
Default

Quote:
Originally Posted by \"Cosmin\"
Daca si 156 gta este o super masina!?, atunci un ferrari sau un lamborghini ce mai este? Intradevar ca motorul, chit ca e mai slab in cai fata de un M3, fiind un motor aspirat, are un sound inconfundabil, necomparanduse cu un M3. Si fiind aspirat raspunde mult mai prompt la acceleratii. O Alfa 156gta face un M3 in 900-1000 de m. Bafta! Si poate mai vorbim!!!
pai mai Cosmine, e o super masina pt oameni ca noi, daca te duceai pe un forum de milionari care folosesc un Porsche ca masian de mers la piata si se plimba in Murcielago la padure, atunci nimeni n-ar zice nimic bun de un GTA.........suntem mai mult sau mai putin oamni normali.....si o masina de 50 000 euro nu are oricine......
pimp_lex is offline   Reply With Quote
Old 11-01-04, 03:56   #25
pimp_lex


Stage 5
 
pimp_lex's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,212
Member of:
[4Tuning International]
Default

Quote:
Originally Posted by \"Anonymous\"
Salut! Am si uitat sa-ti raspund, X-Ray-Eyes, dar nu cred ca am bani de cate upgradari ai zis tu. Si mai e o faza: crezi ca mecanicii de la Alfa nu puteau sa mareasca puterea motorului la peste 250 de CP, dar deja peste 250, aderenta este problema, pentru ca nu mai face fata. Caci daca suntem realisti, Alfa 156GTA este concurentul prioritar al lui M3. Si inca o faza: am tot respectul pentru masinile japoneze, Nissan Skyline, Mazda RX-7 si multe altele, si nu am fost atent cine a comparat o Celica de 90 Cp cu un Opel de 90Cp. In primul rand, cel mai mic motor de la Celica este de 142Cp si cel de al doilea este de 190 si ceva, si decat sa dau pe o Celica de 190 Cp (oficial, cu acte! nu vorbesc de escrocherii) in jur de 35000 de euro(cu tot cu taxe) mai bine imi iau o Alfa sau un M3 care au un caracter sportiv mult mai pronuntat!!! Iar varianta de 142Cp nici nu se poate spune ca este o masina cu adevarat sport, pentru ca, daca vrei sa ma crezi am condus una, si cand am apasat o data puternic acceleratia,turometrul a urcat repede si m-a impins in scaun, dar crede-ma, am avut senzatia ca se chinuia din toate puterile sa dea acceleratia dorita de mine! La revedere!
daca vrei ture, trebuia sa-ti eii o Honda Civic Type-R sau un S2000........amatorii de ture nu au o optiune mai buna ca Honda...
pimp_lex is offline   Reply With Quote
Old 11-01-04, 04:02   #26
pimp_lex


Stage 5
 
pimp_lex's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,212
Member of:
[4Tuning International]
Default

Quote:
Originally Posted by \"cosmin\"
Si inca o chestie daca vrei sa ma cunosti mai bine: Decat sa stau intr-un scaun de piele cu incalzire si tot tacamu' de la audi sau bmw sau ce o fii, mai bine le arunc la gunoi!!!! si imi pun un RECARO sau SPARCO!!!!!!
Bafta!!!
vreisa zici ca GTA n-are scuane de piele incalzite?
Toate marcile mai scumpe au scaune de piele incalzite, incluziv alfa......iar modele sport de la fiecare au recaro sau Sparco(mai mult recaro).......R32 are Recaro, RS4 are Recaro.......scaune din astea daca le ei aftermarket de costa de-ti golesti contul........scuanele alea de 3 lulele de 1000 euro sunt mai slabe, ca si su[port lateral si lombar, sportiv vorbind, deca niste scuane de RS4 de exemplu.............

oricum e ciudat ce spui.......dupa cum vorbesti pari sa-ti place masinile pur sport, puritane..........nu inteleg de ce ti-au luat o GTA..........trebuia sa -ti iei un Honda CRX, o faceai cu banii de pe alfa pe aia sa-ti bata orice masina normala la acceleratie, sa mearga pe circuit fara adversar........etc etc.........


Si nu-i adevarat ce spui ca Alfa nu poate avea mai mult de 250 cai......ti-am dar link la Autodelta.co.uk, sa vezi ce-ai facut baietii c-o GTA......340 cai normal as[pirat, cu un LSD performant mai micsoreaza din problema aderentei in acceleratie din cauza FWD......
pimp_lex is offline   Reply With Quote
Old 11-01-04, 04:04   #27
pimp_lex


Stage 5
 
pimp_lex's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,212
Member of:
[4Tuning International]
Default

Quote:
Originally Posted by \"catalin rs4\"
imi pare rau dar aici te contrazic cum am si spus gta este o masina foarte frumoasa dar nu este concurenta cu un m3 poate cu un golf 4 r32 ford focus rs audi s3 :P
147 GTA se compara cu cele de mai sus , nu 156............156 GTA e comparabila cu S60 T5 si 330i si ca pret si ca performante........dar e ceva mai tare ca amandoua.......
pimp_lex is offline   Reply With Quote
Old 11-01-04, 13:44   #28
catalin rs4

Stage 5
 
catalin rs4's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 3,351
Default

pimp he he ce sa mai zic ai zis totul si pt mine te sustin dar sunt sigur ca nu o sai placa lui cosmin oricum acum anul mai cred ca re gta dupa tot cea scris sunt sigur ca este un copil cate sta in fata calculatorului cand vine de la scoala
catalin rs4 is offline   Reply With Quote
Old 12-01-04, 06:53   #29
TNos

Stage 5
 
TNos's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 936
Default

eu nu inteleg de ce toata lumea(cate unii de fapt) intreaba de NOS pt masina lor cand ei nu au nimic facut pe ea!daca a avut bani de masina tare,de ce naiba nu se duce in afara sa-si ia?si daca stie ca e ilegal in romania sa-l bagi si are bani totusi,de ce nu face aici tuning pe ea?ca avem totusi ceva firme unde faci totul cu garantie si piese originale si noi! ori se glumeste si chiar nu-mi place ca noi suntem seriosi ori n-au ce face acasa!daca ai bani nene,te duci frumos si intrebi ce si cum sau comanzi la C&C un sistem NOS si daca poate sa ti-l aduca bine,daca nu te indruma in ce tara sa te duci ce sa-ti iei si chestii d-astea!si pana la urma de unde toata moda asta cu NOS?s-au uitat chestiile vechi si frumoase de mecanica?eu sunt un nostalgic al vremurilor apuse cand totul se facea din reglaje si fara electronice si alte gadget-uri!hai sa vb de NOS,dar serios sa aflam mai multe despre el,dar asa ce pot sa pun si cat costa ca apoi sa nu mai dea pe aici,vrajeala!si la cat a dat pe alfa,are bani sa plece afara sa faca acolo rost de butelie si tot ce vrea,dar cred ca si catalin,ca vb sa se afle in treaba,a auzit si el de ceva si face mare tam-tam!poate sunt rau, da-s nervos rau,nu din cauza lui,altele,dar m-am saturat si de bazaconii,eu vreau chestii serioase,ca d-aia s-a facut site-ul!
__________________
PAREREA MEA \\\"PROPRIE SI PERSONALA\\\"
TNos is offline   Reply With Quote
Old 12-01-04, 13:10   #30
catalin rs4

Stage 5
 
catalin rs4's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 3,351
Default

nu stiu dar ai dreptate tnos se discuta in ultima vreme foarte mult despre subiectul asta nos
catalin rs4 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -