Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Sisteme turbo si NOS

Sisteme turbo si NOS Totul despre Turbo si NOS

Reply
 
Thread Tools
Old 04-01-04, 13:28   #1
Anonymous

Stage 5
 
Join Date: Apr 2003
Posts: 1,375
Default Ce NOS mi-as putea pune pe o Alfa, si cat m-ar costa?

Salut! Nu am mai fost pe forumul dumneavoastra,dar am o Alfa 156GTA din 2001 si de cand am vazut filmul The fast and the furious, mi-am dorit asa ceva pe masina! V-as ruga daca pute-ti sa-mi spune-ti de unde pot procura asa ceva si cat m-ar costa ?
Bafta!
Anonymous is offline   Reply With Quote
Old 04-01-04, 15:29   #2
catalin rs4

Stage 5
 
catalin rs4's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 3,351
Default

salut cosmin alfq gta ai zis ca ai ? nu pui si tu niste poze sa o vedem si noi? frumoasa masina ,nos daca vrei iti pot face rost depinde ce vrei si la cati bani
catalin rs4 is offline   Reply With Quote
Old 04-01-04, 17:33   #3
pimp_lex


Stage 5
 
pimp_lex's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,212
Member of:
[4Tuning International]
Default

Parerea mea sa nu strici o astfel de opera de arta (ca asta e o 156 GTA) cu Nitrous.........mai bine banii aia ii bagi in cateva piese de tuning de la Autodelta si chiar daca nu o sa ai acea cestere de putere mare ca si cu un kit N2O, macar stii ca ai ceva de caitate pe masina, care da rezultate permanent si care nu dauneaza motorului......

F&F nu e un film realist, de aiai nu tre sa iei de bun ce vezi acolo.......
pimp_lex is offline   Reply With Quote
Old 04-01-04, 19:17   #4
catalin rs4

Stage 5
 
catalin rs4's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 3,351
Default

da cam asa este pimp are dreptate eu unu nu cred ca mias pune nos pe masina mea ,daca chiar vrei mai multa putere atunci numai un turbo te poate ajuta dar costa...
catalin rs4 is offline   Reply With Quote
Old 05-01-04, 04:03   #5
X-Ray-Eyes
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
X-Ray-Eyes's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 3,299
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[BMW]
Default

Decat sa bagi atatia bani intr-o instalatie de Nos ( nu lua in calclu ce ai vazut in F&f sau 2f&2f ca nu o sa fuga masina in halul ala ) si sa mai bagi bani de fiecare data cand umpli butelia de NOS ( si nu te duci la shell la benzinarie sa o schimbi ca aia de la aragaz ) mai degraba , cum au spus pimp_lex si catalin rs4 si cum te sfatuiesc si eu sa faci este sa te interesezi cu turbo merge bagat la motorul tau ( gandeste-te ca e masina din 2001 si costa ceva mai multzi bani decat un kadett sau un golf 2 !) si apoi niste axe cu came , un Power chip, niste supape si arcuri de supapa sport ( din titan) , admisie , evacuare , aprindere beton ( cauta bujii NGK care baga scanteie super buna la turatii ridicate )si ai sa vezi ca chestiile astea ridica ( in cai putere) mai mult masina decat daca i-ai baga nos !!! Nosu iti da 75 ce cai ... ce ti-am zis eu pana acum iti da cam 50 turbo + 5 admisia + 10 evacuarea+ 20 Powerchipul + 25 supape+arcuri+ axe cu came si aprinderea beton ... fa si tu socoteala ... 110 cai in plus ... !!! eu zic ca e mult mai rentabil si nu rupi motorul in doua ... daca ii bagi nos se duc si pistoane si camasi si segmenti si supape si tot ce mai vrei tu !
iar ce ai vazut tu in F&F multe sunt vrajeli ... singura masina capabila din film era supra aia ..in rest toate sunt stock ...doar look-ul exterior este de ele ...
X-Ray-Eyes is offline   Reply With Quote
Old 05-01-04, 10:45   #6
catalin rs4

Stage 5
 
catalin rs4's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 3,351
Default

acuma noi neam dat si cu parerea turbo ar fi dupa parerea mea cel mai bine dar aici este chestie de buget deci ieftin nun va fi dar eu zic ca sar merita
catalin rs4 is offline   Reply With Quote
Old 05-01-04, 11:26   #7
Gabi_323i

Stage 5
 
Gabi_323i's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 3,014
Member of:
[BMW]
Default

sigur fata de varianta cu nosu turbo e mult mai buna.... asa cred
Gabi_323i is offline   Reply With Quote
Old 05-01-04, 14:04   #8
zetemte

Presedinte Insomnia Racing

Stage 5
 
zetemte's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 1,332
Member of:
[Moderators]
[Insomnia]
[PARTICIPANT CURSE]
Default

Prima intrebare ... Du unde esti ?! ...

Nu cred ca in romania este cineva, care a monttat un turbo pe alfa GTA .. Nu am auzit pe masina in tota luma - GTA cu turbo!

De exemplu, am Toyota Corolla 1.6. turbo pentru masina mea ( Soft ) cu 0.4-0.6 Bar, va da max 150 din 110, si va costa circa 3 000 Euro plus supensnie etc. Si decit eu stiu nu exista Corolla 1.6 cu Turbo, ca mea. De simplu este foarte complicat si nu cred ca este cineva, care va vrea sa face asta ... Sunt masini, ca 1.8 T, unde sa schimba turbo fara probleme, si sunt masini, care nu sunt pentru tuning si din punct meu de vedere Alfa GTA nu e un tuning masina ... Daca vrei, poti sa schimbi ceva in motor ( nu stiu cum sa spune in romana - some mechanical parts )...

Nos ( sau NX, nu contaza ) pentru masina tea, va costa ~1000 Euro si vei avea depinde cati vrei, dar hai se zicem 50 de cei in plus. Turbo, care va da 110 in plus, este multe, multe, multe bani ... Si nu este simplu de montare ...Si montare turbo nu este 2 zile si gata...
__________________
www.insomniaracing.org

Portocala Mecanica
zetemte is offline   Reply With Quote
Old 05-01-04, 15:16   #9
catalin rs4

Stage 5
 
catalin rs4's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 3,351
Default

da zetemte are dreptate nu cred ca vei gasi pe cineva in romania care satoi monteze turbo pe masina chiar de unde esti?gta este o masina superba eu nas mai modifica nimica la ea sincer
catalin rs4 is offline   Reply With Quote
Old 08-01-04, 13:50   #10
Anonymous

Stage 5
 
Join Date: Apr 2003
Posts: 1,375
Default

Sunt din Vrancea, Focsani.
Anonymous is offline   Reply With Quote
Old 08-01-04, 15:59   #11
catalin rs4

Stage 5
 
catalin rs4's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 3,351
Default

nam stuit ca este asa ceva in tara super masina
catalin rs4 is offline   Reply With Quote
Old 09-01-04, 20:20   #12
Anonymous

Stage 5
 
Join Date: Apr 2003
Posts: 1,375
Default

Daca si 156 gta este o super masina!?, atunci un ferrari sau un lamborghini ce mai este? Intradevar ca motorul, chit ca e mai slab in cai fata de un M3, fiind un motor aspirat, are un sound inconfundabil, necomparanduse cu un M3. Si fiind aspirat raspunde mult mai prompt la acceleratii. O Alfa 156gta face un M3 in 900-1000 de m. Bafta! Si poate mai vorbim!!!
Anonymous is offline   Reply With Quote
Old 09-01-04, 20:38   #13
catalin rs4

Stage 5
 
catalin rs4's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 3,351
Default

hmm mie unul imi place foarte mult cum arata un gta de mers nam mers cu nici un gta am intrecut unul cu rs4 si mi sa parut cam slabuta dar nu cred ca face un m3 :P totusi m3 este destul de tare
catalin rs4 is offline   Reply With Quote
Old 09-01-04, 22:01   #14
catalin rs4

Stage 5
 
catalin rs4's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 3,351
Default

nu stiu ce sa zic imi place mult gta dar nui chiar asa de tare are suta in 6 sec si ceva iar un m3 5,3 sau asa ceva
catalin rs4 is offline   Reply With Quote
Old 10-01-04, 20:37   #15
catalin rs4

Stage 5
 
catalin rs4's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 3,351
Default

da asa este performantele sunt destul de bune :P
catalin rs4 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -