Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Sisteme turbo si NOS

Sisteme turbo si NOS Totul despre Turbo si NOS

Reply
 
Thread Tools
Old 06-03-11, 14:07   #16
GTA
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
GTA's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 2,599
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[MERCEDES]
Default Re: N2O-Cine monteaza?

Quote:
Originally Posted by duud40 View Post
Cu atitudinea aia nu o sa primesti mult sprijin.
Cred ca m-ai inteles gresit.Nu caut sprijin.Caut profesionalism,servicii de calitate.Iar raspunsul tau "La Constanta" nu ajuta pe nimeni cu absolut nimic.
GTA is offline   Reply With Quote
Old 06-03-11, 15:50   #17
beck

Stage 5
 
beck's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,108
Default Re: N2O-Cine monteaza?

@GTA , cred ca cel mai bine ti-l instalezi singur, de incarcat e mai complicat.
beck is offline   Reply With Quote
Old 06-03-11, 18:33   #18
B_60UPE
Subaru Driver

Stage 5
 
B_60UPE's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,823
Member of:
[SUBARU]
Default Re: N2O-Cine monteaza?

daca ai sistemul te ajut sa il montezi, acum am experienta. garantie nu iti da nimeni la motor cind iti pune nos, dar stai chill ca nu ai ce sa julesti daca o iei treptat cu diuzele si monitorizezi parametrii din ecu ( KELU stie)
__________________
B_60UPE is offline   Reply With Quote
Old 09-03-11, 15:43   #19
DOGY@Style

Stage 3
 
DOGY@Style's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 133
Default Re: N2O-Cine monteaza?

Quote:
Originally Posted by duud40 View Post
Se monteaza la Constanta. Se reumple tot la Constanta.
Frate...m-ai lasat cu ochii'n soare. Da te rog detalii daca sti ceva ca presupun ca nu sunt singuru' de pe forum care ar vrea sa stie despre treaba asta. Sincer...treaba asta cu N2O vad ca e un secret mare rau de tot...ma chinui de ceva timp sa tot aflu unde si cat poate fi sa umpli o butelie de 10lbs...da' la modu' de realitate nu de prin auzite. Am tot incercat sa iau legatura cu Master...da' deja am obosit si vreau sa stiu preturi si locatii pentru a vedea daca este rentabil sau nu in comparatie cu alte sisteme.
DOGY@Style is offline   Reply With Quote
Old 09-03-11, 19:26   #20
B_60UPE
Subaru Driver

Stage 5
 
B_60UPE's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,823
Member of:
[SUBARU]
Default Re: N2O-Cine monteaza?

Quote:
Originally Posted by DOGY@Style View Post
Frate...m-ai lasat cu ochii'n soare. Da te rog detalii daca sti ceva ca presupun ca nu sunt singuru' de pe forum care ar vrea sa stie despre treaba asta. Sincer...treaba asta cu N2O vad ca e un secret mare rau de tot...ma chinui de ceva timp sa tot aflu unde si cat poate fi sa umpli o butelie de 10lbs...da' la modu' de realitate nu de prin auzite. Am tot incercat sa iau legatura cu Master...da' deja am obosit si vreau sa stiu preturi si locatii pentru a vedea daca este rentabil sau nu in comparatie cu alte sisteme.
vb cu kelu de aici de pe forum, iti explica el ce si cum
B_60UPE is offline   Reply With Quote
Old 10-03-11, 10:11   #21
Kelu

Stage 3
 
Kelu's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 128
Member of:
[Anonymous Motorsport ]
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
Default Re: N2O-Cine monteaza?

Pretul de incarcare cu N2O se calculeaza in functie de kg. Se cantareste butelia inainte de incarcare si dupa. In general intr-o butelie d-aia de 15lbs intra cam 5kg si pretul practicat pe la noi era in jur a 200RON/50Euro adica un 10E/kg.

Eu personal am cautat vreo 2 luni anul trecut sa incarc buteliile si nu am gasit.

Pepy are o butelie mare de N2O plina (peste 30kg de N20), ultima oara cand am vorbit cu el se pregatea sa isi cumpere si pompa de incarcare. Asa ca pentru cei interesati, puneti mana si bateti-l la cap daca vreti sa umpleti buteliile.

El m-a ajutat sa imi montez sistemul de N20 si sa facem teste, nu am avut nici o problema cu shot de 50 de cai peste un motor deja putin impins (stock era 260hp si eram deja pe la 310-320hp cand am pus nitro pe el). Pentru detalii despre ce am facut eu gasiti pe celalalt forum.
__________________
Opel GT
Kelu is offline   Reply With Quote
Old 10-03-11, 10:24   #22
B_60UPE
Subaru Driver

Stage 5
 
B_60UPE's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,823
Member of:
[SUBARU]
Default Re: N2O-Cine monteaza?

Quote:
Originally Posted by Kelu View Post
Pretul de incarcare cu N2O se calculeaza in functie de kg. Se cantareste butelia inainte de incarcare si dupa. In general intr-o butelie d-aia de 15lbs intra cam 5kg si pretul practicat pe la noi era in jur a 200RON/50Euro adica un 10E/kg.

Eu personal am cautat vreo 2 luni anul trecut sa incarc buteliile si nu am gasit.

Pepy are o butelie mare de N2O plina (peste 30kg de N20), ultima oara cand am vorbit cu el se pregatea sa isi cumpere si pompa de incarcare. Asa ca pentru cei interesati, puneti mana si bateti-l la cap daca vreti sa umpleti buteliile.

El m-a ajutat sa imi montez sistemul de N20 si sa facem teste, nu am avut nici o problema cu shot de 50 de cai peste un motor deja putin impins (stock era 260hp si eram deja pe la 310-320hp cand am pus nitro pe el). Pentru detalii despre ce am facut eu gasiti pe celalalt forum.
bun man putini oameni ca tine sa ai rabdare sa explici. iti multumesc si pe aceasta cale.

p.s. am 2 butelii sa le aduc la incarcat, vb la tel
B_60UPE is offline   Reply With Quote
Old 10-03-11, 15:35   #23
DOGY@Style

Stage 3
 
DOGY@Style's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 133
Default Re: N2O-Cine monteaza?

Din cate inteleg nu prea mai sunt firme care se ocupa cu treaba asta si s-a ajuns sa fie fiecare cum se descurca. Multumim Kelu...in sfarsit un raspuns clar si la obiect.
DOGY@Style is offline   Reply With Quote
Old 10-03-11, 16:18   #24
GTA
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
GTA's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 2,599
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[MERCEDES]
Default Re: N2O-Cine monteaza?

Pana acum singura oferta serioasa a venit din partea lui Hexer,cu locatia in Budapesta.A fost singurul care mi-a expus intr-un mesaj ce implica sa montez o instalatie wet,pe masina mea,cu un plus de 150-200cp.

In concluzie,cand voi ajunge la acest capitol cu masina,cu siguranta voi apela la el.
__________________
GTA is offline   Reply With Quote
Old 10-03-11, 17:25   #25
DOGY@Style

Stage 3
 
DOGY@Style's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 133
Default Re: N2O-Cine monteaza?

Quote:
Originally Posted by GTA View Post
Pana acum singura oferta serioasa a venit din partea lui Hexer,cu locatia in Budapesta.A fost singurul care mi-a expus intr-un mesaj ce implica sa montez o instalatie wet,pe masina mea,cu un plus de 150-200cp.

In concluzie,cand voi ajunge la acest capitol cu masina,cu siguranta voi apela la el.
Am vazut postu' respectiv...da' pt mine e cam departe tocmai de la Constanta sa ma duc pana la Budapesta doar sa montez o instalatie pe masina...plus ca io vroiam sa mi-o comand dupa net...iar dupa ce o montez...ce fac...dau din colt in colt ca nu am pe unde sa incarc butelia?
DOGY@Style is offline   Reply With Quote
Old 11-03-11, 14:06   #26
duud40

Stage 3
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 138
Default Re: N2O-Cine monteaza?

Maestre. Eu am si pompa si de unde sa iau n2o dar la modul cum te exprimi ca si cum iti sunt dator cu o explicatie ma lipsesc.

Ca sa nu fie totusi un post complet superfluu :

Te-as sfatui sa incepi prin a citi o carte despre asa ceva . E mult mai ieftin sa inveti din greselile altora.
__________________
Audi RS4 : built by craftsmen, tuned by professionals , driven by a twat!
Audi Q5 : my other, my daily, my mobile point of service.
RBN powered and proud of it!
duud40 is offline   Reply With Quote
Old 11-03-11, 20:38   #27
DOGY@Style

Stage 3
 
DOGY@Style's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 133
Default Re: N2O-Cine monteaza?

Quote:
Originally Posted by duud40 View Post
Maestre. Eu am si pompa si de unde sa iau n2o dar la modul cum te exprimi ca si cum iti sunt dator cu o explicatie ma lipsesc.

Ca sa nu fie totusi un post complet superfluu :

Te-as sfatui sa incepi prin a citi o carte despre asa ceva . E mult mai ieftin sa inveti din greselile altora.
Nu stiu pt cine era postu' asta da' sper ca nu pt mine.
DOGY@Style is offline   Reply With Quote
Old 12-03-11, 02:37   #28
GTA
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
GTA's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 2,599
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[MERCEDES]
Default Re: N2O-Cine monteaza?

Quote:
Originally Posted by duud40 View Post
Maestre. Eu am si pompa si de unde sa iau n2o dar la modul cum te exprimi ca si cum iti sunt dator cu o explicatie ma lipsesc.

Ca sa nu fie totusi un post complet superfluu :

Te-as sfatui sa incepi prin a citi o carte despre asa ceva . E mult mai ieftin sa inveti din greselile altora.
Scopul acestui topic nu era strict sa aflam de unde umplem butelii.Principala problema este cine,unde si in ce conditii monteaza o astfel de instalatie de la care un client are pretentii incepand de la minim cu tendinte ascendente.Este foarte bine de stiut si de unde reumplem buteliile si la ce pret,dar cel putin pe mine personal cel mai tare ma intereseaza subiectul "Montat+Reglat" conform pretentiilor mele ca si client platitor de servicii.

La fel de bine inteleg ca unii sunt mai autodidacti decat altii,insa la fel de bine stiu ca de obicei cand incerci sa te carpesti mai rau te rupi.In concluzie fiecare e liber sa-si monteze singur ce instalatie il taie capul,eu unul nu voi face asta pentru ca nu-mi permit sa-mi testez abilitatile in domeniu pe masina pe care vreau sa montez instalatia respectiva.

@duud40 Ne bucuram ca ai la Constanta de unde sa procuri NO2 si pompa...insa intrebarea mea este unde se monteaza,iar acel "unde" se refera la o firma anume,un nr de tel.,o adresa...adica ceva concret unde pot adresa o serie de intrebari.Faptul ca tu initial "arunci" pe acest topic un raspuns extrem de vag iar ulterior vii sa spui ca de fapt tu poti vinde NO2 dar inca nu dai detalii exacte,pentru mine personal inseamna cel mult ca serviciile oferite de tine sunt cel putin la fel de incerte precum raspunsurile pe care le dai aici.

@DOGY@Style Tu ai vazut postul lui Hexer de pe topic.Eu spuneam ca mi-a transmis informatiile intr-un mesaj(PM),mesaj care contine detalii despre tipul instalatiei,electronica folosita,timp app de executare a lucrarii,pret montaj+reglat,ce parametrii sunt monitorizati in timpul reglajelor si cu ce se face asta,ce elemente de siguranta prezinta instalatia,oferta adiacenta pentru instrumente monitorizare parametrii.
Si in afara de toate astea omul mi-a oferit si o solutie alternativa la aceasta instalatie NO2,solutie care include aceleasi detalii prezentate mai sus.

Asa ca de la un astfel de raspuns pana la un raspuns de genul "La Constanta" este o distanta infinita de orice lucru pozitiv pe care-l puteti gandi despre X persoana.
GTA is offline   Reply With Quote
Old 12-03-11, 06:03   #29
DOGY@Style

Stage 3
 
DOGY@Style's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 133
Default Re: N2O-Cine monteaza?

Quote:
Originally Posted by GTA View Post
Scopul acestui topic nu era strict sa aflam de unde umplem butelii.Principala problema este cine,unde si in ce conditii monteaza o astfel de instalatie de la care un client are pretentii incepand de la minim cu tendinte ascendente.Este foarte bine de stiut si de unde reumplem buteliile si la ce pret,dar cel putin pe mine personal cel mai tare ma intereseaza subiectul "Montat+Regelat" conform pretentiilor mele ca si client platitor de servicii.
Si pe mine ma intereseaza acelasi lucru'...eu ziceam ca imi comand instalatia de pe net...pt ca nu stiu ce preturi se practica la noi...plus ca pe mine ma bate gandu' sa merg pe un direct port...iar treaba cu incarcatu' era in ideea ca de instalat se mai gaseste un service cu experianta care isi poate asuma responsabilitatea..insa dupa sa stau cu instalatia pe masina ca nu am unde sa umplu' butelia...sincer mai bine imi pun injectie de apa/metanol.

Quote:
Originally Posted by GTA View Post
La fel de bine inteleg ca unii sunt mai autodidacti decat altii,insa la fel de bine stiu ca de obicei cand incerci sa te carpesti mai rau te rupi.In concluzie fiecare e liber sa-si monteze singur ce instalatie il taie capul,eu unul nu voi face asta pentru ca nu-mi permit sa-mi testez abilitatile in domeniu pe masina pe care vreau sa montez instalatia respectiva.
Oricat de bun mecanic m-as considera asa ceva nu as monta singur pe masina...si chiar daca sa zicem ca as monta...sigur nu as testa instalatia fara sa fiu sigur ca a fost reglata bine si ca nu am parte de vreo bucurie..deci tot ar trebui sa apelez la o firma cu experianta in domeniu.

Quote:
Originally Posted by GTA View Post
@DOGY@Style Tu ai vazut postul lui Hexer de pe topic.Eu spuneam ca mi-a transmis informatiile intr-un mesaj(PM),mesaj care contine detalii despre tipul instalatiei,electronica folosita,timp app de executare a lucrarii,pret montaj+reglat,ce parametrii sunt monitorizati in timpul reglajelor si cu ce se face asta,ce elemente de siguranta prezinta instalatia,oferta adiacenta pentru instrumente monitorizare parametrii.
Si in afara de toate astea omul mi-a oferit si o solutie alternativa la aceasta instalatie NO2,solutie care include aceleasi detalii prezentate mai sus.
Asta inseamna o abordare profesionista din partea lui Hexer. Daca vrei si daca poti..trimite-mi un PM cu mesaju' repspectiv.
DOGY@Style is offline   Reply With Quote
Old 12-03-11, 11:48   #30
duud40

Stage 3
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 138
Default Re: N2O-Cine monteaza?

Poate n-ati prins ideea ca nu sunt platitor pe contul asta si nu pot sa fac reclama aiurea fara aa iau vreun ban sau warning. Din motivul asta nu ati primit detalii complete.
duud40 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -