Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Sisteme turbo si NOS

Sisteme turbo si NOS Totul despre Turbo si NOS

Reply
 
Thread Tools
Old 27-01-11, 20:51   #1
GTA
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
GTA's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 2,599
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[MERCEDES]
Default N2O-Cine monteaza?

De ceva timp ma tot atrage ideea de a monta un kit N2O pe masina mea,aceasta fiind un Mercedes cu motor V8 de 6L,aspirat ..380cp.

Sunt curios daca in Ro exista firme capabile sa monteze asa ceva la modul profesional,cu o minima garantie ca motorul nu crapa in timpul reglajelor si care de asemenea sa garanteze un plus de performanta rezonabil.De asemenea sunt interesat daca exista statii de reumplere a buteliilor si daca da,la ce preturi .

Rog sa posteze doar cine detine informatii exacte sau oferte concrete.
__________________
GTA is offline   Reply With Quote
Old 27-01-11, 21:18   #2
Hexer


Stage 5
 
Hexer's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,894
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: N2O-Cine monteaza?

Daca e cazul te pot ajuta...si la montaj, si la umplut si la soft si ce mai e...dar sunt la budapesta.
Hexer is offline   Reply With Quote
Old 27-01-11, 21:23   #3
GTA
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
GTA's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 2,599
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[MERCEDES]
Default Re: N2O-Cine monteaza?

Pentru motaj si reglaje nu ar fi o problema un drum la Budapesta,ma intereseaza o instalatie profesionala si un castig de putere care sa nu necesite schimbarea internelor motorului .
GTA is offline   Reply With Quote
Old 29-01-11, 23:56   #4
Kelu

Stage 3
 
Kelu's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 128
Member of:
[Anonymous Motorsport ]
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
Default Re: N2O-Cine monteaza?

E greu cu umplutul buteliilor pe la noi. Singurul loc era la MasterTuner dar Florin nu isi mai bate capul cu aspectul asta. Eu am cumparat o butelie mare care a stat degeaba pe timpul iernii la care trebuie sa platesc chiria buteliei cand o voi returna goala.

Un sistem profi pentru un V8 are preturi ridicate in special daca se merge pe direct port plus multe optionale asa cum e recomandat, daca motorul tau stock nu permite o crestere de putere mare fara schimbarea internelor atunci pretul per cal castigat ajunge sa fie maricel.
__________________
Opel GT
Kelu is offline   Reply With Quote
Old 30-01-11, 04:32   #5
GTA
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
GTA's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 2,599
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[MERCEDES]
Default Re: N2O-Cine monteaza?

Quote:
Originally Posted by Kelu View Post
E greu cu umplutul buteliilor pe la noi. Singurul loc era la MasterTuner dar Florin nu isi mai bate capul cu aspectul asta. Eu am cumparat o butelie mare care a stat degeaba pe timpul iernii la care trebuie sa platesc chiria buteliei cand o voi returna goala.

Un sistem profi pentru un V8 are preturi ridicate in special daca se merge pe direct port plus multe optionale asa cum e recomandat, daca motorul tau stock nu permite o crestere de putere mare fara schimbarea internelor atunci pretul per cal castigat ajunge sa fie maricel.
Motorul meu permite un plus de 150-200cp fara sa umblu in el,iar o investitie de aproximativ 3000E pentru treaba asta pare destul de rezonabila daca lucrarea este facuta cu cap.

Ma asteptam sa nu avem in Romania firme care sunt capabile sa faca asa ceva,insa am vrut sa fiu sigur inainte sa apelez direct la firme din afara tarii.
GTA is offline   Reply With Quote
Old 30-01-11, 09:17   #6
Kelu

Stage 3
 
Kelu's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 128
Member of:
[Anonymous Motorsport ]
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
Default Re: N2O-Cine monteaza?

In cazul asta se merita, probabil celelalte optiuni de a creste puterea masini sunt cu mult mai scumpe.

Nimeni nu cred ca iti poate oferi garantie reala la motor in cazul instalarii unui sistem nitro care sa creasca puterea cu 50%, e foarte greu de demonstrat in cazul unei defectiuni care a fost cauza.

Singura si cea mai buna garantie dupa mine este sa faci totul bine si cu cap, adica sa folosesti un sistem fiabil cu piese de calitate, instalarea sa se faca de cineva cu experienta si priceput, softul este cel mai usor din punctul meu de vedere la un sistem nitro.

Asa ca studiaza foarte bine problema si incearca sa iei cele mai bune decizii

Pe langa celelalte metode de supra-alimentare, nitro este cel mai simplu de instalat si e foarte bun pentru ca nu aduce alte modificari motorului. Asta bineinteles daca motorul suporta din toate punctele de vedere nivelul shotului.

Last edited by Kelu; 30-01-11 at 09:20.
Kelu is offline   Reply With Quote
Old 13-02-11, 12:56   #7
filipinho21

Stage 3
 
filipinho21's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 140
Default Re: N2O-Cine monteaza?

Quote:
Originally Posted by GTA View Post
Motorul meu permite un plus de 150-200cp fara sa umblu in el,iar o investitie de aproximativ 3000E pentru treaba asta pare destul de rezonabila daca lucrarea este facuta cu cap.

Ma asteptam sa nu avem in Romania firme care sunt capabile sa faca asa ceva,insa am vrut sa fiu sigur inainte sa apelez direct la firme din afara tarii.
Incearca la Master Tuner am vazut ca ei se ocupa cu instalatii nitro. Si daca intr-adevar vrei sa iti montezi instalatie nitro care sa simti intr-adevar o crestere de putere este cea `Direct Port` iar la V8-ul tau sigur o sa se simta o mare diferenta.Tipul asta de nos imtroduce amestecul de benzina si oxid de azot direct in fiecare cilindru prin intermediul injectoarelor originale.e de alta parte, sisteme "direct port" sunt si cele mai complicate, daca luam in consideratie operatiunile de montaj. Astfel injectorul trebuie gaurit, frezat si polizat. Iar dupa aceste operatiuni trebuie sa te asiguri ca nici un obstacol sau materie reziduala nu obstructioneaza fluxul de amestec benzina- oxid de azot. Din aceste motive, precum si din cauza puterii foarte ridicate furnizate de aceste sisteme, NOS "direct port" se preteaza mai degraba pentru masinile de curse sau "kit - cars" decat pentru masina de familie. In concluzie, un NOS "direct port" ce ofera un supliment de 100- 300 Cp poate fi montat pe motoare proiectate pentru a suporta de 2- 3 ori mai multa putere decat in varianta de serie.La acest capitol V8- urile americane de mare capacitate stau cel mai bine.
__________________
filipinho21 is offline   Reply With Quote
Old 13-02-11, 17:55   #8
GTA
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
GTA's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 2,599
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[MERCEDES]
Default Re: N2O-Cine monteaza?

Quote:
Originally Posted by filipinho21 View Post
Incearca la Master Tuner am vazut ca ei se ocupa cu instalatii nitro. Si daca intr-adevar vrei sa iti montezi instalatie nitro care sa simti intr-adevar o crestere de putere este cea `Direct Port` iar la V8-ul tau sigur o sa se simta o mare diferenta.Tipul asta de nos imtroduce amestecul de benzina si oxid de azot direct in fiecare cilindru prin intermediul injectoarelor originale.e de alta parte, sisteme "direct port" sunt si cele mai complicate, daca luam in consideratie operatiunile de montaj. Astfel injectorul trebuie gaurit, frezat si polizat. Iar dupa aceste operatiuni trebuie sa te asiguri ca nici un obstacol sau materie reziduala nu obstructioneaza fluxul de amestec benzina- oxid de azot. Din aceste motive, precum si din cauza puterii foarte ridicate furnizate de aceste sisteme, NOS "direct port" se preteaza mai degraba pentru masinile de curse sau "kit - cars" decat pentru masina de familie. In concluzie, un NOS "direct port" ce ofera un supliment de 100- 300 Cp poate fi montat pe motoare proiectate pentru a suporta de 2- 3 ori mai multa putere decat in varianta de serie.La acest capitol V8- urile americane de mare capacitate stau cel mai bine.

Am mai fost la MT si cu alta masina pentru o crestere de putere si am plecat de la ei cu masina nemodificata la capitolul performanta,plus bani platiti plus alte cateva probleme cauzate de ei....

In cocncluzie,MT iese din discutie pentru montaj.
GTA is offline   Reply With Quote
Old 13-02-11, 18:04   #9
filipinho21

Stage 3
 
filipinho21's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 140
Default Re: N2O-Cine monteaza?

Atunci incearca la racing code sunt foarte renumiti si am auzit multe vorbe bune desprre ei. Vorbeste cu sebastian si o sa iti explice ce si cum si te rog anuntama si pe mine ce ai facut si multa bafta
filipinho21 is offline   Reply With Quote
Old 14-02-11, 09:40   #10
-Caz-

Stage 5
 
-Caz-'s Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,311
Member of:
[Opel]
Default Re: N2O-Cine monteaza?

Nu as recomanda "direct port" decat daca ai avea un motor experimental pe masina pe care sa iti permiti sa ii rupi maimuta in el. Chiar daca ai avea un castig mai mic de putere , optand pentru "wet shot" , cred ca s-ar face resimtit foarte bine cuplul motor, care oricum e nesimtit de mare la tine , undeva la 580NM (parca). Adica prin "wet shot" ai urca undeva la 450cp safe si 700NM , in orice caz , limita de "distrugere" a motorului nu este data in primul rand de puterea obtinuta ci de sitemul de management , o detonatie aiurea prajeste bujii si la cea mai mica cantitate de N2O injectata.
Spor la treaba omule , ai grija cu "Iacht`ul".
__________________
"Take care of your body. It's the only place you have to live." http://www.naturalfit.ro/
-Caz- is offline   Reply With Quote
Old 01-03-11, 07:25   #11
DOGY@Style

Stage 3
 
DOGY@Style's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 133
Default Re: N2O-Cine monteaza?

Bai fratilor..care e treaba pana la urma...se mai ocupa cineva de insatalatii nitro sau nu? Incerc sa iau legatura cu MasterTuning...da' nimic...vreau sa stiu si eu daca se mai poate monta in Ro asa ceva...si umplerea buteliei daca se mai poate face in tara si daca da...cat costa. Multumesc
DOGY@Style is offline   Reply With Quote
Old 05-03-11, 23:00   #12
duud40

Stage 3
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 138
Default Re: N2O-Cine monteaza?

Se monteaza la Constanta. Se reumple tot la Constanta.
duud40 is offline   Reply With Quote
Old 05-03-11, 23:41   #13
GTA
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
GTA's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 2,599
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[MERCEDES]
Default Re: N2O-Cine monteaza?

Quote:
Originally Posted by duud40 View Post
Se monteaza la Constanta. Se reumple tot la Constanta.
Asa este,intr-un garaj fata'n fata cu spatele bisericii.

Dudule daca stii ceva da-ne detalii ca de pastile suntem satui.
GTA is offline   Reply With Quote
Old 05-03-11, 23:53   #14
Predator

Stage 5
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,089
Default Re: N2O-Cine monteaza?

Si pe mine ma intereseaza. Pentru activitati medicale.
Predator is offline   Reply With Quote
Old 06-03-11, 00:42   #15
duud40

Stage 3
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 138
Default Re: N2O-Cine monteaza?

Cu atitudinea aia nu o sa primesti mult sprijin.
duud40 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -