Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Sisteme turbo si NOS

Sisteme turbo si NOS Totul despre Turbo si NOS

Reply
 
Thread Tools
Old 21-01-10, 17:50   #1
TZN 85 BUB

Stage 5
 
TZN 85 BUB's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 1,398
Member of:
[DAEWOO]
[2 Roti]
Thumbs up ce trebuie pentru un compresor

va salut,

tin sa va anunt de la inceput ca nu ma pricep, si de accea intreb ca sa stiu ce este de facut, cati bani trebuiesc investiti intr-un proiect de genul si ce oameni s-ar oferi sa ajute contra cost la montaje.
CEI CE VOR SA FAC AFIRMATII DE PRISOS SAU SA GLUMEASCA FARA ROST... rog sa se abtina

am un matiz 2007, injectie motor 800 cmc. sa presupunem ca as gasi un compresor pentru motoare de 1000 cmc. ce altceva mai am nevoie pentru a putea sa montez compresorul pe masina( aici ma refer la intercooler, racorduri, garnituri, etc) ?

este obligatoriu sa montez intercooler pe masina daca am compresor ? ce specificatii trebuie sa aiba acesta?( dimensiuni )

ce riscuri exista dupa montarea unui compresor destinat totusi motoarelor mici , pe un motor de 800 cmc ? ( ma refer la pistoane, garnituri..sau ce mai poate ceda)

cine este din bucuresti si ma poate ajuta cu montarea unui compresor cu tot ceea ce tine de el pe matiz, si ma informeaza cu un pret aproximativ ?

multumesc anticipat celor care vor intradevar sa ajute un incepator in ale motoarelor
TZN 85 BUB is offline   Reply With Quote
Old 21-01-10, 23:35   #2
bakal

Stage 5
 
bakal's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,682
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Nissan]
Default Re: ce trebuie pentru un compresor

acum ceva timp, dadusem peste kitul de turbo de pe smart brabus,second, si cred ca se poate adapta la tine...merita sa cauti pe forumuri pe afara, sau chiar ebay....
__________________
got smoke, will travel
bakal is offline   Reply With Quote
Old 22-01-10, 08:00   #3
TZN 85 BUB

Stage 5
 
TZN 85 BUB's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 1,398
Member of:
[DAEWOO]
[2 Roti]
Default Re: ce trebuie pentru un compresor

@bakal eu ma gandeam la compresor pentru ca dupa spusele unora m-ar arunca cam in 80-90 caluti si ma ajunge undeva la vreo 600 euro, iar turbo daca gasesc, daca reusesc sa montez, ma duce la 100+ caluti, si ca pret in jur de 1000 euro. de aici am zis ca ar fi mai rentabil un compresor.

am sa postez cateva linkuri cu kituri turbo gasite pentru matiz, si pentru smart. am sa va rog sa va uitati daca sunt toate piesele necesare montajului, de la furtun, la coliere, controlere...si ce mai trebuie .

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/V-BAN...item35a5df8f78


http://cgi.ebay.com/ebaymotors/smart...Q5fAccessories


http://cgi.ebay.com/ebaymotors/smart...Q5fAccessories
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	kit turbo 1.jpg
Views:	247
Size:	91.9 KB
ID:	1275877  

Last edited by TZN 85 BUB; 22-01-10 at 08:02.
TZN 85 BUB is offline   Reply With Quote
Old 22-01-10, 11:44   #4
bakal

Stage 5
 
bakal's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,682
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Nissan]
Default Re: ce trebuie pentru un compresor

in linkurile tale configuratia aia e pt motoarea peste 2000cmc...tie iti trebuie mai degraba http://cgi.ebay.co.uk/SMART-CAR-TURB...item35a66c1e28

la carea mai adaugi tevile de admisie, intercoolerul, si evacuarea...care cu toate, nu cred sa traca de 600e
bakal is offline   Reply With Quote
Old 23-01-10, 07:56   #5
Bogyciu

Stage 5
 
Bogyciu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,580
Default Re: ce trebuie pentru un compresor

Gasisem la un moment dat kit turbo dedicat pt Matiz... Chiar aveam o cunostinta care tot voia mai multi cai pe Matiz si il recomandasem, numai ca pretul i-a luat tot avantul . Atat mai stiu ca era in Polonia facut, am sa mai caut poate gasesc pozele... uite un link cu ce vb eu, dar montat pe masina: http://www.daewootech.com/forum/viewtopic.php?f=2&t=987
Bogyciu is offline   Reply With Quote
Old 23-01-10, 09:35   #6
Bogyciu

Stage 5
 
Bogyciu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,580
Default Re: ce trebuie pentru un compresor

Scuze de dublu post, am gasit pozele de care vb... Enjoy!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	1.JPG
Views:	191
Size:	28.9 KB
ID:	1277545   Click image for larger version

Name:	2.JPG
Views:	203
Size:	28.0 KB
ID:	1277546   Click image for larger version

Name:	6.jpg
Views:	141
Size:	29.2 KB
ID:	1277547  

Click image for larger version

Name:	7.jpg
Views:	138
Size:	28.0 KB
ID:	1277548   Click image for larger version

Name:	Turbina%20matiz.jpg
Views:	280
Size:	79.0 KB
ID:	1277549   Click image for larger version

Name:	19.jpg
Views:	145
Size:	48.6 KB
ID:	1277550  

Click image for larger version

Name:	45.jpg
Views:	172
Size:	81.2 KB
ID:	1277551   Click image for larger version

Name:	47.JPG
Views:	174
Size:	143.4 KB
ID:	1277552   Click image for larger version

Name:	48.jpg
Views:	208
Size:	73.5 KB
ID:	1277553  

Click image for larger version

Name:	turbo.jpg
Views:	257
Size:	53.1 KB
ID:	1277554  
Bogyciu is offline   Reply With Quote
Old 23-01-10, 09:54   #7
TZN 85 BUB

Stage 5
 
TZN 85 BUB's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 1,398
Member of:
[DAEWOO]
[2 Roti]
Default Re: ce trebuie pentru un compresor

stiu si eu ca exista kit turbo dedicat pentru matiz, era unul de pe la italieni care ajungea la 3 000 euro+ drumul pana acolo si cazare cateva zile..deci 4000 cel putin. de asta facut de polonezi..nu stiu, nu am auzit nici un pret.

ideea este ca iese scump turbo....

revenim la topic va rog....

imi raspunde si mie cinev ala intrebarile din primu post => legate de compresor !

multumesc,
TZN 85 BUB is offline   Reply With Quote
Old 23-01-10, 17:54   #8
salfkm
Opel Driver

Stage 5
 
salfkm's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,798
Member of:
[Opel]
Default Re: ce trebuie pentru un compresor

Ideea e ca daca vrei compresor mecanic atunci ai nevoie de unul relativ micut,asta si din cauza spatiului mic pe care il ai in compartimentul motor.La acesta trebuie sa faci suporti bun de prindere si mai mult ca sigur ca ar fi necesar sa modifici si fulia de pe compresor pt a fi la fel cu cele de la motorul tau.Pe langa asta ai nevoie si de intercooler pt ca aerul care intra in admisie sa fie cat mai rece posibil.Pe langa acesta ai nevoie si de tubulatura,de un BOV si de injectoare mai mari care impreuna cu un regulator de presiune de benzina reglabil(este din acesta reglabil in doua trepte,una normala si una sa mareasca presiunea cand motorul este supraalimentat) ar asigura surplusul de benzina de care ar fi nevoie.Cel mai ok lucru ar fi daca ai gasi pe cineva sa iti faca un SOFT custom pt ceea ce vei avea tu pe masina
__________________
VECTRA A TURBO 4X4 C20LET POWER
DACIA 1310 TURBO INJECTION CONVERTED

DVR'S GARAGE- https://www.facebook.com/profile.php?id=100009200577468
salfkm is offline   Reply With Quote
Old 25-01-10, 14:14   #9
TZN 85 BUB

Stage 5
 
TZN 85 BUB's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 1,398
Member of:
[DAEWOO]
[2 Roti]
Default Re: ce trebuie pentru un compresor

Quote:
Originally Posted by salfkm View Post
Ideea e ca daca vrei compresor mecanic atunci ai nevoie de unul relativ micut,asta si din cauza spatiului mic pe care il ai in compartimentul motor.La acesta trebuie sa faci suporti bun de prindere si mai mult ca sigur ca ar fi necesar sa modifici si fulia de pe compresor pt a fi la fel cu cele de la motorul tau.Pe langa asta ai nevoie si de intercooler pt ca aerul care intra in admisie sa fie cat mai rece posibil.Pe langa acesta ai nevoie si de tubulatura,de un BOV si de injectoare mai mari care impreuna cu un regulator de presiune de benzina reglabil(este din acesta reglabil in doua trepte,una normala si una sa mareasca presiunea cand motorul este supraalimentat) ar asigura surplusul de benzina de care ar fi nevoie.Cel mai ok lucru ar fi daca ai gasi pe cineva sa iti faca un SOFT custom pt ceea ce vei avea tu pe masina
compresorul mecanic l-am gasit, si este unul dat jos de pe o masina cu motor de 1000 cmc. suportul va fi cel care vine la compresorul de AC , modificat si rigidizat pentru a sustine turatiile noului posesor. Intercoolerul stiu ca ...." mare e bun" dar de la ce dimensiuni in sus ar trebui sa caut ? care ar fi dimensiunea minima care ar face bine la motor ?

regulatorul de beninza.... aici am mici probleme cu intelegea , un exemplu, o link ceva sa citesc ar fi indicat si bine venit

ceas afr, ceas boost.... sau ceva ceasuri suplimentare va fi nevoie ?

soft... aici sper sa ma ajute cineva, dar trebuie sa vorbesc mai intai, si apoi dau nume.

multumesc, si astept in continuare pareri si vorbe ajutatoare
TZN 85 BUB is offline   Reply With Quote
Old 28-01-10, 07:26   #10
salfkm
Opel Driver

Stage 5
 
salfkm's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,798
Member of:
[Opel]
Default Re: ce trebuie pentru un compresor

ca si dimensiuni ale intercooler-ului ai putea cauta ceva de genul 500x200x60mm asta este un exemplu,daca gasesti mai mic ar fi ok si acela,depinde acuma de ce gasesti si cum iti permite si locul sa il montezi pe masina.Uite un link despre regulatorul de presiune reglabil www.mgf.ultimatemg.com/group2/fuel_rail/
Ca si ceasuri suplimentare cele pe care ti le recomand ar firesiune ulei,temperatura ulei,boost si un kit wideband pt AFR
salfkm is offline   Reply With Quote
Old 24-03-10, 22:58   #11
the_rifle

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,112
Member of:
[BMW]
Default Re: ce trebuie pentru un compresor

Turbo pt matiz ? hmmm... sa fim realisti...
the_rifle is offline   Reply With Quote
Old 03-08-10, 17:58   #12
dreaq

Stage 5
 
dreaq's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 500
Default Re: ce trebuie pentru un compresor

Jucaria aia se da peste cap la 90 km/h intr-o curba nu foarte pronuntata. Sunt multe locuri unde trebuie modificat asta INAINTE sa ii mai dai niste cai.
__________________
Drifting with the wind..
dreaq is offline   Reply With Quote
Old 11-08-10, 02:18   #13
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: ce trebuie pentru un compresor

dar motorul ala rezista la o supraalimentare?
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 11-08-10, 12:11   #14
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: ce trebuie pentru un compresor

teoretic cam orice motor merge supraalimentat,secretul este sa te opresti cu presiunea unde trebuie,ca sa nu fii nevoit sa schimbi internele in el
undeva la 0.3-0.4 bari pe motoarele mici este suficient de safe ca sa simti cresterea de putere,pe motoare mai mari cred ca se poate merge putin peste aceasta presiune,dar cu riscurile de rigoare
__________________
Julaikos customs

Turbos make torque and torque makes fun!
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 11-08-10, 13:11   #15
Bogyciu

Stage 5
 
Bogyciu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,580
Default Re: ce trebuie pentru un compresor

Quote:
Originally Posted by TZN 85 BUB View Post
compresorul mecanic l-am gasit, si este unul dat jos de pe o masina cu motor de 1000 cmc. suportul va fi cel care vine la compresorul de AC , modificat si rigidizat pentru a sustine turatiile noului posesor. Intercoolerul stiu ca ...." mare e bun" dar de la ce dimensiuni in sus ar trebui sa caut ? care ar fi dimensiunea minima care ar face bine la motor ?

regulatorul de beninza.... aici am mici probleme cu intelegea , un exemplu, o link ceva sa citesc ar fi indicat si bine venit

ceas afr, ceas boost.... sau ceva ceasuri suplimentare va fi nevoie ?

soft... aici sper sa ma ajute cineva, dar trebuie sa vorbesc mai intai, si apoi dau nume.

multumesc, si astept in continuare pareri si vorbe ajutatoare

Ce compresor ai gasit? De pe ce masina?
Bogyciu is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -