Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > HONDA - ACURA > Honda - Acura tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 06-11-08, 00:43   #31
Nicknamed_13


Stage 5
 
Nicknamed_13's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 921
Member of:
[4Tuning International]
[Honda]
Default Re: cum cresc puterea?

Un motor de 1.8 ar fi maxim pt un CRX sa il folosesti cum trebuie zilnic....la B20 deja incepi sa subvirezi puternic.

Deci nu vad de ce spui ca nu ar fi indicat. Am prieten care a avut si B18C pe Civic Ef (90% similar cu CRX EF) si B18C turbo.....nici o problema. Fiabila, foarte buna la benzina....
__________________
"WARNING!!!! Objects seen in the mirror appear to be losing!"

"Let's try it again from a roll"

Honda Prelude H22A JDM Spec
https://forum.4tuning.ro/127-masina-mea-honda-acura/56205-93-prelude-type-jdm-2-2i-vtec-h22a.html
Nicknamed_13 is offline   Reply With Quote
Old 06-11-08, 05:15   #32
shadowro

Stage 5
 
shadowro's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 3,456
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Re: cum cresc puterea?

nu e vroba de fiabilitate cat e vorba de faptul ca o sa scada drastic confortul.
nici masina mea nu e confortabila la ce suspensie are si ce vibratii transmite motorul prin tampoanele care au si ele o varsta.
acum gandeste-te ca pui un b18 pe o masina care nu a fost prevazuta pentru asa ceva.
trebuie sa pui tampoane de conversie ... si alea se gasesc numai rigide ... asa ca iti spun sincer ca o sa vibreze masina ta in ritmul motorului pe langa faptul ca o sa fie rigida.
plus ca in timp aceste vibratii o sa se faca resimtite asupra sudurilor si masina ta o sa inceapa sa scartaie din toate unghiurile.
nu poti sa te gandesti numai la performanta cand masina e de zi cu zi.
cine spune asta ... sa si-o faca strict de performanta si dupa 2 luni de mers zi de zi cu ea mai vorbim.
__________________
Honda
shadowro is offline   Reply With Quote
Old 06-11-08, 13:55   #33
yulasinio
Honda Driver


Stage 5
 
yulasinio's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,101
Member of:
[4Tuning International]
[Honda]
Default Re: cum cresc puterea?

Quote:
Originally Posted by shadowro View Post
nu e vroba de fiabilitate cat e vorba de faptul ca o sa scada drastic confortul.
nici masina mea nu e confortabila la ce suspensie are si ce vibratii transmite motorul prin tampoanele care au si ele o varsta.
acum gandeste-te ca pui un b18 pe o masina care nu a fost prevazuta pentru asa ceva.
trebuie sa pui tampoane de conversie ... si alea se gasesc numai rigide ... asa ca iti spun sincer ca o sa vibreze masina ta in ritmul motorului pe langa faptul ca o sa fie rigida.
plus ca in timp aceste vibratii o sa se faca resimtite asupra sudurilor si masina ta o sa inceapa sa scartaie din toate unghiurile.
nu poti sa te gandesti numai la performanta cand masina e de zi cu zi.
cine spune asta ... sa si-o faca strict de performanta si dupa 2 luni de mers zi de zi cu ea mai vorbim.
Nu inteleg de ce se fac asa de multe swap-uri atunci daca caroseriile nu rezista. Cum pun astia K20 pe un civic care a avut un motor de 1.3 inainte?
Sunt atatea exemple ca nu are rost sa le enumeram pe toate.
Tampoanele de conversie vin cu mai multe nivele de rigiditate si daca nu ma insel poti sa iei un set care sunt un pic mai rigide ca cele standard.
Suspensia?.... pai o suspensie tare o sa scuture orice masina, daca vrei poti sa-ti pui si perne de aer daca te intereseaza comfortul

Nu prea am timp din pacate sa mai lucrez asa de mult la masina ca am vazut un CRX din 91 de vanzare si vroiam sa-l cumpar pt motorul care il am.

Dar oricum nu are rost sa o mai labarim de colo-colo, fiecare persoana e diferita si isi doreste ceva diferit de la masina lui si de la viata
__________________
yulasinio is offline   Reply With Quote
Old 06-11-08, 14:52   #34
CarteluL

Stage 5
 
CarteluL's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 986
Member of:
[Honda]
Default Re: cum cresc puterea?

Aici nu e vb d ce ne dorim d la viata..eu cred k cine are o honda orikat d tare ar fi ea stie ce vrea d la masina lui..eu d ex mi-am mai luat un tico ptr k nu vreau sa ma plimb cu honda zi d zi..am dat d ceva bani si vreau sa o desfac toata si sa o fac d la 0..spatiu am dar cu timpu stau mai prost..un prieten mi-a gasit in italia motorul cu kapaku d la chiuloasa rosu..nu a stiu sa-mi zika modelul motorului dar dupa poze e k a lui fanete..si cred k o sa iasa ceva frumos..adika sper si pretul motorului? 600e ) moka
CarteluL is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -