Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > HONDA - ACURA > Honda - Acura tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 25-10-08, 20:14   #1
CarteluL

Stage 5
 
CarteluL's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 986
Member of:
[Honda]
Default cum cresc puterea?

Am un d16a6 d 100 si ceva d kai..vreau sa-i cresc puterea la maxim..i-am pus ecu de d16a8 d 131 hp, i-am pus instalatie de kold air intake marita cu 2 cm in diametru..injectoare de integra 1.8 v-tec, esapament d 60 mm..regulator presiune benzina..pompa benzina d bmw d 150 lph..nu ma intereseaza turbo k nu iese..am auzit ceva d rectificat chiuloasa..se poate? si kat ar trebui sa iau din ea sa nu atinga supapele-n pistoane? se comprima motoru mult?
CarteluL is offline   Reply With Quote
Old 26-10-08, 15:14   #2
adu89

Stage 5
 
adu89's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 958
Member of:
[VW]
Default Re: cum cresc puterea?

cum sa cresti puterea?cumperi serpii aia de la mine
adu89 is offline   Reply With Quote
Old 26-10-08, 20:37   #3
CarteluL

Stage 5
 
CarteluL's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 986
Member of:
[Honda]
Default Re: cum cresc puterea?

i-as cumpara dar ceri prea mult pe ei..nu se prea inghesuie lumea sa vb despre tema theardului meu..
CarteluL is offline   Reply With Quote
Old 27-10-08, 00:53   #4
adu89

Stage 5
 
adu89's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 958
Member of:
[VW]
Default Re: cum cresc puterea?

daca tie ti se par scumpi,asta e,cumpara ceva asemanator de pe ebay si o sa ii sudezi la 2 saptamani maxim referitor la topic,parerea mea e ca ar fi binevenite urmatoarele modificari:volanta usurata,throttle body marit(am citit ca ai facut ceva la admisie,nu stiu daca asta ai marit exact),bujii iridium,fise mai groase,galerie de evacuare,catalizator golit si incearca sa cumperi si niste tampoane la motor din poliuretan.acum depinde si de buget,nu ai spus nimic de el.numai bine
adu89 is offline   Reply With Quote
Old 27-10-08, 07:42   #5
shadowro

Stage 5
 
shadowro's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 3,456
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Re: cum cresc puterea?

daca as merge pe un setup care nu ar implica turbo sau supercharger as merge pe urmatoarea reteta :
- volanta usurata
- axe cu came
- serpi + traseu evacuare cumparat si gandit de cineva
- jante late pe 14 cu slickuri

asta pentru inceput.

ai putea comprima motorul pentru o reactie mai buna a acestuia si ai mai putea face ceva care nu te va costa nimic financiar .... usureaza masina !
__________________
Honda
shadowro is offline   Reply With Quote
Old 27-10-08, 09:08   #6
CarteluL

Stage 5
 
CarteluL's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 986
Member of:
[Honda]
Default Re: cum cresc puterea?

Am ambreiaj excedy..cu tot cu volanta..tot nu mi-a raspuns nimeni..kat sa iau din chiuloasa? ptr komprimare...si ce ax sa iau k am kautat si n-am gasit nimik..akuma 100 o iau in 6,5 s dar cred k se poate si mai bine..daka iau o cutie d 1.5 se potriveste la 1.6 ?
CarteluL is offline   Reply With Quote
Old 28-10-08, 04:50   #7
shadowro

Stage 5
 
shadowro's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 3,456
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Re: cum cresc puterea?

tu nu iei suta in 6.5 , nici macar in 7.5 nu o iei. probabil o iei in jur de 8.
degeaba ai volanta noua daca e la cotele de fabrica. exista pe net kituri de ambreaj + volante usurate. de acelea vorbesc eu.
nu am idee de unde sa iti iei axa , eu doar ti-am zis ce as fi facut eu dar chiar si asa cred ca nu cauti destul de bine pentru ca eu am gasit axe pentry motorul meu care e mult mai rar ca al tau in america.
pentru comprimare trebuiesc facute calcule ca nu iei asa din ochi calcule care eu nu stiu sa le fac.
cutia are un indicativ pe ea si anume L3 , ea s-ar potrivi pe motor dar nu stii daca discul de ambreaj are acelasi numar de zimti ca si axul cutiei .. deci practic e posibil sa nu poti pune cutia pentru ca discul de ambreaj nu o sa itnre pe axul cutiei
shadowro is offline   Reply With Quote
Old 28-10-08, 08:56   #8
CarteluL

Stage 5
 
CarteluL's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 986
Member of:
[Honda]
Default Re: cum cresc puterea?

scuze..100 o iau in 8,2 s..am luat buji iridium , fise ngk d 8 mm, astazi golesc si katalizatoru si mai vb..nu a rectificat nimeni chiuloasa dp aici? ai zis k ai luat din volanta la strung..la ce greutate ai aduso si kat timp te-ai dat cu ea?
CarteluL is offline   Reply With Quote
Old 28-10-08, 10:45   #9
shadowro

Stage 5
 
shadowro's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 3,456
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Re: cum cresc puterea?

am usurat-o cu cca 1kg si am mers cu ea multe luni si a fost ok.
nu o sa simti mare diferenta din ce o sa faci tu acolo.
iti sugerez sa faci o alta evacuare si sa o lasi pe cea standard in stare buna pentru ca ceea ce faci tu acolo e un proces ireversibil
shadowro is offline   Reply With Quote
Old 28-10-08, 11:05   #10
CarteluL

Stage 5
 
CarteluL's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 986
Member of:
[Honda]
Default Re: cum cresc puterea?

Pai da dar si evacuarea asta de kat sa fie? sa pastrez tobele originale? k am pus odata o toba sport (Adik goala pe interior) si urla masina d zici k nu aveam deloc galerie si nici nu mai avea aceelasi cuplu..se tura mai greu..ai zis k ai comprima motoru....cum se face asta?
CarteluL is offline   Reply With Quote
Old 28-10-08, 11:15   #11
CarteluL

Stage 5
 
CarteluL's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 986
Member of:
[Honda]
Default Re: cum cresc puterea?

Galeria d kat trebe sa fie? sa pastrez tobele originale? k daka pun finala o toba "sport"(adik goala) face de park nu as avea deloc galerie pe ea..distanta la tacheti d kat tre sa fie (la lera din 0,05) si daka fac distanta mai mare makar cu 0,05 la fiekare sau doar la evacuare nu se comprima motoru mai tare? si inka ceva..daka pun injectoare d golf 3 gti nu merge mai bine? adika nu sunt mai mari injectoarele alea?
CarteluL is offline   Reply With Quote
Old 28-10-08, 15:05   #12
shadowro

Stage 5
 
shadowro's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 3,456
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Re: cum cresc puterea?

deci , sa le luam pe rand.
galeria e partea de evacuare care se cupleaza direct pe motor , aia nu o faci ci o cumperi.
restul evacuarii poate sa fie de maxim 50mm zic eu.
stiu ca o sa urle dar o sa traga grav in ture mari garantat.
eu nu am avut motorul comprimat , iar ca sa il comprimi nu umbli la tacheti ca sa comprimi un motor trebuie data jos chiulasa si fie iei din bloc fie din chiulasa ... si cand zic iei ma refer la 0.2mm ceva de genul , micsorezi volumul camerei de ardere.
injectoarele daca sunt mai mari ma indoiesc ca te-ar ajuta fara un soft care sa stie ce sa faca cu acea benzina in plus.
dar stau si ma gandesc ... ii dai benzina dar aer de unde ii dai ? ca doar nu e turbo sa maresti presiunea ... la tine e o presiune constanta si nu poate fi marita decat daca pui o admisie mai mare
shadowro is offline   Reply With Quote
Old 29-10-08, 08:27   #13
CarteluL

Stage 5
 
CarteluL's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 986
Member of:
[Honda]
Default Re: cum cresc puterea?

si tobele..sa le pastrez pe cele originale? trage mai bine daka-mi pun serpi?
CarteluL is offline   Reply With Quote
Old 29-10-08, 08:56   #14
shadowro

Stage 5
 
shadowro's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 3,456
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Re: cum cresc puterea?

Quote:
Originally Posted by CarteluL View Post
si tobele..sa le pastrez pe cele originale? trage mai bine daka-mi pun serpi?
faci un traseu nou , nu te atingi de ala vechi. cu tobe si tot la noul diametru.
trage mai bine cu serpi dar nu te astepta sa fie racheta
shadowro is offline   Reply With Quote
Old 29-10-08, 12:02   #15
CarteluL

Stage 5
 
CarteluL's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 986
Member of:
[Honda]
Default Re: cum cresc puterea?

Deci hai sa-ti spun pana la ce vreau sa ajung..sa merg cu a-1-a la 3000 d ture si sa o kalk blana si sa scartie rotiile-n gol..merge cu motoru meu?
CarteluL is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -