Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Daewoo tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 13-02-09, 11:10   #106
danutz_2007

Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 316
Default Re: Club ESPERO

eu mi am luat niste becuri albastre pt pozitii, am dat 4 lei pe amandoua,nuj cat de bune sunt...problema e cum le schimb,ca m am uitat la far iar la cel din stanga nu prea am cum sa il schimb din cauza bidonului dl servodirectie,iar in dreapta am loc cat de cat!stiti voi alta metoda?iar cele de bord cum le schimb?tre sa dau bordu jos?sau tre sa dau doar anumite parti si bag mana?
danutz_2007 is offline   Reply With Quote
Old 13-02-09, 11:28   #107
T-Bone

Stage 3
 
T-Bone's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 93
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club ESPERO

Quote:
Originally Posted by danutz_2007 View Post
eu mi am luat niste becuri albastre pt pozitii, am dat 4 lei pe amandoua,nuj cat de bune sunt...problema e cum le schimb,ca m am uitat la far iar la cel din stanga nu prea am cum sa il schimb din cauza bidonului dl servodirectie,iar in dreapta am loc cat de cat!stiti voi alta metoda?iar cele de bord cum le schimb?tre sa dau bordu jos?sau tre sa dau doar anumite parti si bag mana?
Mey daca ai mana "subtirica"(sau de skeletron-ca a mea) e chiar usor sa le schimbi(becurile de pozitie)!
Pt bord nu stiu, dar mai mult ca sigur trebuie dat bordul jos!
__________________
"DRIVEN BY INNOVATION"
T-Bone is offline   Reply With Quote
Old 13-02-09, 15:24   #108
johnsonxxl

Stage 5
 
johnsonxxl's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 2,014
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club ESPERO

da..la cele din bord trebuie sa dai bordul jos ca sa le schimbi....dar cele din laterale sunt mai greu de schimbat la dezaburizatorul spate si pentru reglarea intensitatii luminii in bord...sunt de marimi diferite...eu zilele astea ma duc sa imi schimb toate luminile din bord si laterale...
johnsonxxl is offline   Reply With Quote
Old 13-02-09, 15:28   #109
T-Bone

Stage 3
 
T-Bone's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 93
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club ESPERO

Quote:
Originally Posted by johnsonxxl View Post
da..la cele din bord trebuie sa dai bordul jos ca sa le schimbi....dar cele din laterale sunt mai greu de schimbat la dezaburizatorul spate si pentru reglarea intensitatii luminii in bord...sunt de marimi diferite...eu zilele astea ma duc sa imi schimb toate luminile din bord si laterale...
Pune si niste poze dupa ce le montezi te rog!!
Sunt curios cum iese!!
T-Bone is offline   Reply With Quote
Old 13-02-09, 15:32   #110
johnsonxxl

Stage 5
 
johnsonxxl's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 2,014
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club ESPERO

am sa pun..si eu is curios cum o sa iasa....desi nuj cat va dura toata operatiunea....ca am mai multe de facut...dar cum o sa fie gata le pun....
johnsonxxl is offline   Reply With Quote
Old 13-02-09, 15:43   #111
danutz_2007

Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 316
Default Re: Club ESPERO

Quote:
Originally Posted by johnsonxxl View Post
am sa pun..si eu is curios cum o sa iasa....desi nuj cat va dura toata operatiunea....ca am mai multe de facut...dar cum o sa fie gata le pun....
sa te uiti si u si sa imi zici si mie ce iti da jos dupa acolo!ca eu vreau sa schimb si becurile de la consola...bafta si sa pui pozele...
danutz_2007 is offline   Reply With Quote
Old 13-02-09, 21:28   #112
johnsonxxl

Stage 5
 
johnsonxxl's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 2,014
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club ESPERO

Quote:
Originally Posted by danutz_2007 View Post
sa te uiti si u si sa imi zici si mie ce iti da jos dupa acolo!ca eu vreau sa schimb si becurile de la consola...bafta si sa pui pozele...



ms...dar totusi ar fi bine daca vrei sa ti le schimbi si tu,sa apelezi la cineva specializat...ca sa faci tu singur toata treaba am inteles ca e mai complicat la butoanele laterale...oricum de luni ma duc...am sa va tin la curent cu tot ce fac....
johnsonxxl is offline   Reply With Quote
Old 13-02-09, 23:19   #113
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Club ESPERO

Nu e complicat... putina rabdare si sa citesti pe topicul cu "schimbare becuri bord cielo" sau ceva de genul asta... daca le faci odata, te inveti. Pui rezistenta la fiecare led in parte, incerci sa faci montajul cat mai mic ca sa intre si le faci usor la butoane. Daca pui invers led-ul, nu se aprinde... inversezi polii si merge. Daca nu merge nici asa... altul, inseamna ca e ars.
La climatizare e mai greu din pdv al desfacutului si montatului la loc... fara sa ramana piese in plus si sa functioneze tot Daca e ca la cielo, si cred ca e, ai 2 becuri pe care le poti inlocui direct cu cate un led.
Si la bord e relativ simplu, cam ca la climatizare, dar o sa iasa treaba mai "de mantuiala", adica nu lumineaza uniform. Exista solutii si pt asta, dar e mai complicat.
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 13-02-09, 23:23   #114
topser
Fiat Driver

Stage 5
 
topser's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 3,552
Member of:
[Fiat]
[DACIA]
[DAEWOO]
Default Re: Club ESPERO

cerea cineva poze cu gnt`u..
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC01372.JPG
Views:	516
Size:	857.2 KB
ID:	793148   Click image for larger version

Name:	DSC01373.JPG
Views:	511
Size:	871.0 KB
ID:	793149   Click image for larger version

Name:	DSC01374.JPG
Views:	536
Size:	879.4 KB
ID:	793150  

Click image for larger version

Name:	DSC01375.JPG
Views:	582
Size:	699.3 KB
ID:	793151  
topser is offline   Reply With Quote
Old 13-02-09, 23:26   #115
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Club ESPERO

Quote:
Originally Posted by topser View Post
cerea cineva poze cu gnt`u..
Ieri am trecut pe langa masina asta... dar nu ma intrebati pe unde, ca nu mai stiu prin ce zona.
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 14-02-09, 01:52   #116
ing3r
Daewoo Driver

Stage 5
 
ing3r's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,573
Member of:
[DAEWOO]
[Fiat]
Default Re: Club ESPERO

Superba masina!
Ontopic:ledurile sunt destul de usor de montat si in bord si la climatizare! Le poti achizitiona de la magazine de electrice gen Dioda sau mai stiu eu ce ai in oras...Daca le inlocuiesti pur si simpu nu o sa iti iasa uniform , ci cu anumite umbre. Pt uniformizare sunt necesare si niste leduri mai "performante", nu din alea la 1,5 lei =))...Si da, se demonteaza bordul, se desfac niste suruburi (7-8 parca) si la consola centrala din cate stiu se desfac alea prin tragere cumva, din cate stiu...
ing3r is offline   Reply With Quote
Old 14-02-09, 08:46   #117
danutz_2007

Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 316
Default Re: Club ESPERO

salut baieti!am facut o mare belea.Aseara,am vrut sa schimb becurile de la pozitii si am scapat becul in far...m am chinuit sa il scot dar nu merge!tre sa dau faru jos,nu?am inteles ca plasticul farului se da jos in apa fierbinte...nu?dar daca bag faru in apa fierbinte nu se matuieste faru?
danutz_2007 is offline   Reply With Quote
Old 14-02-09, 09:40   #118
johnsonxxl

Stage 5
 
johnsonxxl's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 2,014
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club ESPERO

stie careva cam la ce pret este un motor de espero second-hand?nu conteaza ca e de 1.5 sau 1.8...ca am cautat si nam gasit decat un motor nou la 550 euro...vrea un amic de al meu sa isi schimbe motorul ca acum are pe espero motor de opel(nu stiu de care) si nu poate fi omologat..
johnsonxxl is offline   Reply With Quote
Old 14-02-09, 09:46   #119
danutz_2007

Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 316
Default Re: Club ESPERO

Quote:
Originally Posted by johnsonxxl View Post
stie careva cam la ce pret este un motor de espero second-hand?nu conteaza ca e de 1.5 sau 1.8...ca am cautat si nam gasit decat un motor nou la 550 euro...vrea un amic de al meu sa isi schimbe motorul ca acum are pe espero motor de opel(nu stiu de care) si nu poate fi omologat..
la noi in slobozia,in dezmembrari cerea pe un motor de espero de 1.8,1200 de lei,cu tot cu calculator si cablaj!
danutz_2007 is offline   Reply With Quote
Old 16-02-09, 08:19   #120
T-Bone

Stage 3
 
T-Bone's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 93
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club ESPERO

Quote:
Originally Posted by topser View Post
cerea cineva poze cu gnt`u..
Foarte frumoasa!!!Am mai vazut poze mai vechi cu ea - i-a schimbat cumva rotile ?

P.S. aveti idee cum si-a facut semnalizarile rosii(folie, spray)?

se pare ca da:
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	back.jpg
Views:	328
Size:	146.6 KB
ID:	795777   Click image for larger version

Name:	janta.jpg
Views:	265
Size:	130.4 KB
ID:	795778   Click image for larger version

Name:	lateral%202.jpg
Views:	290
Size:	145.0 KB
ID:	795779  

Click image for larger version

Name:	principal.jpg
Views:	351
Size:	173.1 KB
ID:	795780  

Last edited by T-Bone; 16-02-09 at 08:28.
T-Bone is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -