Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Daewoo tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 09-10-09, 00:30   #1111
ing3r
Daewoo Driver

Stage 5
 
ing3r's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,573
Member of:
[DAEWOO]
[Fiat]
Default Re: Club ESPERO

Pai asta tot debitam si eu acum cateva posturi , mai sus! Fundalul trebuie sa fie transparent, ca sa dea bine pe sticla. Tre' sa se vada doar scrisul si silueta, nicidecum culoarea de pe fundal. Unii au luneta transparenta, fara folie, si ar arata naspa cu fundal negru (sau chiar alb). Pot da o sugestie cum arata stickerul meu cu daewooclub...Poza:
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	CIMG5218.JPG
Views:	68
Size:	3.28 MB
ID:	1119359   Click image for larger version

Name:	CIMG5216.JPG
Views:	53
Size:	3.71 MB
ID:	1119360  

Last edited by ing3r; 09-10-09 at 00:34.
ing3r is offline   Reply With Quote
Old 09-10-09, 08:49   #1112
mike-fullspeed

Stage 5
 
mike-fullspeed's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,608
Default Re: Club ESPERO

Exact asa trebuie sa fie... Gogu, Bob, Dany, m1nor, Robert, Draky si ceilalti, voua va place asa cum sunt cele scoase de Eugen?
mike-fullspeed is offline   Reply With Quote
Old 09-10-09, 08:55   #1113
Rob3rt_espero

Stage 5
 
Rob3rt_espero's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 932
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club ESPERO

Da, imi plac ambele model si eu zic ca marimea este OK.
Rob3rt_espero is offline   Reply With Quote
Old 09-10-09, 09:15   #1114
gogufifa

Stage 3
 
gogufifa's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 152
Default Re: Club ESPERO

sunt marfa ambele modele dar mai bn ar da pe alb
gogufifa is offline   Reply With Quote
Old 09-10-09, 09:22   #1115
mike-fullspeed

Stage 5
 
mike-fullspeed's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,608
Default Re: Club ESPERO

E ok atunci... Mi-ar fii placut si mie, dar sa fie doar scrisu, fara fundal. Ca nu vreau sa lipesc pe luneta un dreptunghi prin case sa nu se poata vedea...
mike-fullspeed is offline   Reply With Quote
Old 09-10-09, 17:26   #1116
m1nor

Stage 4
 
m1nor's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 222
Default Re: Club ESPERO

da sunt ok.. yo chiar maine o sa imi pun pe masina.. o sa o fac maine.. si o si pun,,
m1nor is offline   Reply With Quote
Old 09-10-09, 18:02   #1117
Dany_1987

Stage 5
 
Dany_1987's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 516
Default Re: Club ESPERO

Quote:
Originally Posted by mike-fullspeed View Post
Exact asa trebuie sa fie... Gogu, Bob, Dany, m1nor, Robert, Draky si ceilalti, voua va place asa cum sunt cele scoase de Eugen?
ma inca nu l-am vazut live de ce sa fiu egosit sa zic ca nu-mi place dar sper sa fie misto la cum arata in poza mie sincer imi place foarte mult serios...

PS: cel mai mult imi place ala pe negru dar o sa iau 2 din fiecare si daca nu-mi place pe negru il schimb si iau 4 sa am rezerva ...
Dany_1987 is offline   Reply With Quote
Old 10-10-09, 08:17   #1118
Rob3rt_espero

Stage 5
 
Rob3rt_espero's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 932
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club ESPERO

Mike am intrebare pt. tine, din cate stiu esti mecanic sau cel putin te pricepi...
Cum se comporta masina daca cilindrul de ambreiaj este dus?
Normal ar trebui sa nu se mai faca debreierea completa , nu?
Am o problema care a aparut de curand si nu stiu de la ce este...La plecarea de pe loc vibreaza masina foarte rau, are un tremurat dar nu intotdeauna si cand schimb treptele 2-3-4-5, dau drumul la ambreiaj si cand o accelerez are un soc, zmuceste ...nu merge lin.
Ambreiajul este schimbat cam acum 3000 de km si nu inteleg de unde toate probl. astea!
Crezi ca s-ar putea rezuma de la cilindru ?
Rob3rt_espero is offline   Reply With Quote
Old 10-10-09, 09:04   #1119
mike-fullspeed

Stage 5
 
mike-fullspeed's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,608
Default Re: Club ESPERO

Pai la simptomele astia ar fii placa de presiune? Tu ce ai schimbat, tot kitul?? In viteze intra usor? Are un soc asa cand vrei sa pleci de pe loc?

Cilindrul cand e dus nu mai debraiaza deloc...

Dar mai poate sa fie ceva, care am intalnit-o la o masina... Mai e un levier, cel pe care il impinge cilindru, si asta se duce usor. Poate sa fie indoit si sa ramana placa apasata, sau sa nu se preseze complet..

La cineva am schimbat tot kitu' + cilindru si tot nu mergea... erau duse si placa si discu, dar la levier am uitat sa ma uit si a trebuit sa mai dau odata cutia jos

Last edited by mike-fullspeed; 10-10-09 at 09:10.
mike-fullspeed is offline   Reply With Quote
Old 10-10-09, 15:39   #1120
Dany_1987

Stage 5
 
Dany_1987's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 516
Default Re: Club ESPERO

Quote:
Originally Posted by Rob3rt_espero View Post
Mike am intrebare pt. tine, din cate stiu esti mecanic sau cel putin te pricepi...
Cum se comporta masina daca cilindrul de ambreiaj este dus?
Normal ar trebui sa nu se mai faca debreierea completa , nu?
Am o problema care a aparut de curand si nu stiu de la ce este...La plecarea de pe loc vibreaza masina foarte rau, are un tremurat dar nu intotdeauna si cand schimb treptele 2-3-4-5, dau drumul la ambreiaj si cand o accelerez are un soc, zmuceste ...nu merge lin.
Ambreiajul este schimbat cam acum 3000 de km si nu inteleg de unde toate probl. astea!
Crezi ca s-ar putea rezuma de la cilindru ?

ROBERT, eu am exact aceeasi problema cum este la tine exact asa se manifesta si a mea numai ca la mine cateodata cand bag in marsalier si totusi ambreiajul este calcat la maxim la podea totusi caraie urat dar cateodata nu face mereu, si eu am crezut tot la fel ca e de la cilindrul de ambreiaj dar nu este am vorbit cu un mecanic care se pricepe foarte bine la orice tip de masina si mi-a spus ca placa sau rulmentul sunt duse... acum io nu stiu ce sa zic inca nu am desfacut nimic dar cred ca asta este pentru ca am facut aerisirea la cilindru am verificat cam tot pe la ambreiaj alta problema pare sa nu existe inafara de ce mi-a zis mecanicul ala, asa ca trebuie sa ma apuc sa desfac sa vad ce e acolo, daca reusesti tu inaintea mea ti-as fi recunoscator daca mi-ai da si mie un PM cu poze sau explicatii despre problema care este...
Dany_1987 is offline   Reply With Quote
Old 10-10-09, 15:48   #1121
gogufifa

Stage 3
 
gogufifa's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 152
Default Re: Club ESPERO

aceiasi problema o am si eu si 90% este rulmentu de presiune imi intra greu in viteza si caraie cateodata in marsalier
gogufifa is offline   Reply With Quote
Old 10-10-09, 16:18   #1122
Rob3rt_espero

Stage 5
 
Rob3rt_espero's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 932
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club ESPERO

De carait, din cate stiu nu este o problema la Daewoo, mai toate fac asa...
Nu mai imi place deloc cum merge si de schimbat am schimat tot kit-ul ca am zis ca daca tot ma apuc, sa fac treaba buna.Dar merge urat rau de tot si problema a aparut cam acum 1000 de km sa zic asa si parca se agraveaza de la zi cu zi.
Cand plec de pe loc si dau drumu la ambreiaj tremura rau de tot de zici ca am 160km/h si am ambele planetare ovale. Si ma intreb de la ce ca nu am mers cu piciorul pe ambreiaj sau demaraje in continuu. Ciudat...
Rob3rt_espero is offline   Reply With Quote
Old 10-10-09, 17:44   #1123
Dany_1987

Stage 5
 
Dany_1987's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 516
Default Re: Club ESPERO

Quote:
Originally Posted by Rob3rt_espero View Post
De carait, din cate stiu nu este o problema la Daewoo, mai toate fac asa...
Nu mai imi place deloc cum merge si de schimbat am schimat tot kit-ul ca am zis ca daca tot ma apuc, sa fac treaba buna.Dar merge urat rau de tot si problema a aparut cam acum 1000 de km sa zic asa si parca se agraveaza de la zi cu zi.
Cand plec de pe loc si dau drumu la ambreiaj tremura rau de tot de zici ca am 160km/h si am ambele planetare ovale. Si ma intreb de la ce ca nu am mers cu piciorul pe ambreiaj sau demaraje in continuu. Ciudat...

Problema la tine robert nu stiu care pare sa fie, la mine ti-am zis simptomele care sunt ca si la gogufifa vorba lui cateodata nu intra in viteza mi se intampla cel mai des la semafor este rosu o scot pe liber cand se face verde si vreau sa plec dau sa bag in a-1-a si nu intra cu toate ca apas ambreiajul la fund si tre sa fac cate 2 cateodata chiar 3 pedale sa intre si rareori cand fac a-2-a pedala si intra cu greu si smuceste adica da sa plece dupa loc totusi e o problema cam grava trebuie sa fac ceva.... Gogufifa daca descoperi ceva ce este de vina in cazul nostru astept un PM de la tine cu poze ceva explicatii nu stiu si eu zic tot la fel ca tine ca e rulmentul sau placa ....
Dany_1987 is offline   Reply With Quote
Old 10-10-09, 19:04   #1124
gogufifa

Stage 3
 
gogufifa's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 152
Default Re: Club ESPERO

deci tiam zis rulmentu de presiune e ,pica cam repede dar nush dc, am schimbat ieri rulmentu la un golf 3 e cam la fel mecanismul ca la espero si aceiasi problema avea si ala ia pus si ulei in cutie sa vezi ce frumos intra ,dar daca schimbi rulmentu schimba si discu si verifica daca mai ai ulei in cutie ca la mn nu mai are deloc ulei si daia intra uneori greu .
__________________
gogufifa is offline   Reply With Quote
Old 10-10-09, 19:08   #1125
mike - AER

Stage 3
 
mike - AER's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 162
Default Re: Club ESPERO

Gogu tu stii ce rol are rulmentul de presiune???
mike - AER is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -