Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Daewoo tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 25-01-10, 18:29   #1861
ing3r
Daewoo Driver

Stage 5
 
ing3r's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,573
Member of:
[DAEWOO]
[Fiat]
Default Re: Club ESPERO

Nu mai intra in viteza, iar pedala ramanea pe la jumate apasata, sa zic asa...practic ramai fara ambreiaj, si ar trebui sa si pierzi lichid din vasul de ambreiaj daca ai probleme cu cilindrul ala.
ing3r is offline   Reply With Quote
Old 25-01-10, 18:48   #1862
^^Splash^^
Daewoo Driver

Stage 3
 
^^Splash^^'s Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 161
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club ESPERO

Mare belea si cu ambreiajele astea .
Pe mine nu ma lasa deloc in pace .
Prima data am vrut sa plec intr-o dimineata cu masina, ambreiaj nema pedala moarta = Pompa de ambreiaj
A doua oara ,cand sa plec de pe loc caraia ingrozitor parca era un stol de ciori,dupa ce am completat cu lichid borcanasul (care se injumatatise inexplicabil) am facut 2-3 pedale pana a intrat in viteza = Cilindrul de ambreiaj
Si a treia care inca nu a fost rezolvata , are cateodata o trepidatie masina la plecarea de pe loc de zici ca se rupe ( presupun ca e o problema pe la discul de ambreiaj) ,dar cum bani nu sunt ca de ..e criza ,trebuie sa mai astepte
^^Splash^^ is offline   Reply With Quote
Old 25-01-10, 18:51   #1863
Rob3rt_espero

Stage 5
 
Rob3rt_espero's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 932
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club ESPERO

Quote:
Originally Posted by ^^Splash^^ View Post
Mare belea si cu ambreiajele astea .
Pe mine nu ma lasa deloc in pace .
Prima data am vrut sa plec intr-o dimineata cu masina, ambreiaj nema pedala moarta = Pompa de ambreiaj
A doua oara ,cand sa plec de pe loc caraia ingrozitor parca era un stol de ciori,dupa ce am completat cu lichid borcanasul (care se injumatatise inexplicabil) am facut 2-3 pedale pana a intrat in viteza = Cilindrul de ambreiaj
Si a treia care inca nu a fost rezolvata , are cateodata o trepidatie masina la plecarea de pe loc de zici ca se rupe ( presupun ca e o problema pe la discul de ambreiaj) ,dar cum bani nu sunt ca de ..e criza ,trebuie sa mai astepte

Problema cu trepidatia o am si eu, foarte ciudat ca nu face tot timpul si ce e si mai ciudat ca ambreiajul este schimbat de curand !
Am sa ma duc in service la cei care l-au montat dar nu prea stau bine cu timpul.Nu imi pot da seama de la ce sa fie...
Rob3rt_espero is offline   Reply With Quote
Old 25-01-10, 18:56   #1864
^^Splash^^
Daewoo Driver

Stage 3
 
^^Splash^^'s Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 161
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club ESPERO

Nici la mine nu face mereu .Are ea perioadele ei . Daca ajungi la service sa imi zici si mie care era problema te rog.
^^Splash^^ is offline   Reply With Quote
Old 25-01-10, 18:59   #1865
Rob3rt_espero

Stage 5
 
Rob3rt_espero's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 932
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club ESPERO

Quote:
Originally Posted by ^^Splash^^ View Post
Nici la mine nu face mereu .Are ea perioadele ei . Daca ajungi la service sa imi zici si mie care era problema te rog.

Da, trebuie ....e naspa ca e service de stat si au program de femei gravide...de la 8:30 la 16:30 si sambata si duminica liber...si nu vreau sa ma duc in alta parte decat la ei ca daca au facut ceva nasol pe acolo sa ma cert cu ei.
M-am interesat de manopera , ar fi cam 3 mil ca nu trebuie data cutia de viteze jos...si ambreiajul cam tot in banii astia il cumperi kit complet pe Luk sau Sachs.

Last edited by Rob3rt_espero; 25-01-10 at 19:05.
Rob3rt_espero is offline   Reply With Quote
Old 25-01-10, 21:13   #1866
^^Splash^^
Daewoo Driver

Stage 3
 
^^Splash^^'s Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 161
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club ESPERO

ehee .deci cam 600 ron in mare asa ca sa mai astepte ca nu "e" bani ) . mersi de informatii
^^Splash^^ is offline   Reply With Quote
Old 25-01-10, 21:35   #1867
mike-fullspeed

Stage 5
 
mike-fullspeed's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,608
Default Re: Club ESPERO

Eu recomand Valeo pentru ambreiaj! 220 lei tot kitu', adica placa, disc, rulment si levier! nu e scump si eu zic ca e bun.... Din ala am eu pe masina!
mike-fullspeed is offline   Reply With Quote
Old 25-01-10, 22:00   #1868
ALEX_BZN

Stage 5
 
ALEX_BZN's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,456
Member of:
[DAEWOO]
[VW]
Default Re: Club ESPERO

si eu am avut probleme cu cilindrul si pompa si am schimbat kitu de ambreiaj degeaba...dupa calcari repetate ale pedalei de ambreiaj la semafor incepea sa patineze..eu am zis ca e discu dus si ca patineaza cand se incinde..am luat un kit nou valeo si cand l-am demontat pe cel vechi surpriza(era uzat la jumate)..l-am pus pe cel nou si tot facea..apoi am luat pistonasu care impinge furca(cel de la motor) si treaba s-a mai imbunatatit dar tot facea si apoi i-am luat si pompa de ambreiaj si furtunu si le-am schimbat si pe alea si a mers fara probleme.din ce era acolo a mai ramas conducata metalica si borcanasu de lichid.daca vrei sa schimbi pompa de ambreiaj se gaseste sub borcanu de apa..il dai jos si are 2 piulite de prindere de 12 sau 13 parca....bagi mana sub bord pe interior si scoti boltu care leaga pedaua de tija pompei si iese usor..nu e nevoie sa te duci la mecanic.

Last edited by ALEX_BZN; 25-01-10 at 22:02.
ALEX_BZN is offline   Reply With Quote
Old 26-01-10, 08:06   #1869
87-bob

Stage 3
 
87-bob's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 166
Default Re: Club ESPERO

Quote:
Originally Posted by Rob3rt_espero View Post
@87-BOB, ca te interesai de un Body-kit pt masina ta, am gasit aici pe site niste baieti care fac modificari din fibra si vroiam sa-mi fac eu si ma ducea undeva pana in 10 mil (prelungire la bara fata si spate si praguri), ceva obisnuit nu iesit din comun...dar pe langa kitul asta trebuie sa intre obligatoriu niste jante si o suspensie cel putin...

@Ing3r....am vazut ca ai avut probleme cu cilindrul de la ambreiaj, ce simptome avea masina, cum se comporta ?
pai robert eu am vazut acolo ca o vinzi,ii mai faci body?si m am interesat dar prima data vreau sa mi fac masca asa ca a ta si farurile negre pe interior dar prima si prima data vreau niste faruri ca ale mele s au matuit...am treaba multa cu ea...as fi vrut sa iau de la NDY astea dar m am trezit dupa 15ani
care ati schimbat tampoanele de la motor?cam cat costa daca stiti asa?
87-bob is offline   Reply With Quote
Old 26-01-10, 16:40   #1870
Rob3rt_espero

Stage 5
 
Rob3rt_espero's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 932
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club ESPERO

Quote:
Originally Posted by 87-bob View Post
pai robert eu am vazut acolo ca o vinzi,ii mai faci body?si m am interesat dar prima data vreau sa mi fac masca asa ca a ta si farurile negre pe interior dar prima si prima data vreau niste faruri ca ale mele s au matuit...am treaba multa cu ea...as fi vrut sa iau de la NDY astea dar m am trezit dupa 15ani
care ati schimbat tampoanele de la motor?cam cat costa daca stiti asa?

In principiu as vrea sa o vand, dar sa vedem...daca nu imi iau banii care mi-am propus pe ea nu o mai dau, si asa pierd o groaza ! As vrea sa imi iau un Vectra B facelift model sport ca mai mult de atat nu am bani. Si daca nu se va vinde o voi pastra pana o duc la fiare vechi si o aranjez frumos pt mine si gata. Este o masina buna, n-am probleme cu ea doar ca m-am cam plictisit de ea, as vrea ceva mai nou.
Rob3rt_espero is offline   Reply With Quote
Old 26-01-10, 17:22   #1871
johnsonxxl

Stage 5
 
johnsonxxl's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 2,014
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club ESPERO

fratilor..am avut o surpriza azi cand am coborat la masina..a incercat cineva sa''imprumute'' oglinda dreapta..si a spart-o..care stie cum se schimba?ca am luat alta noua
johnsonxxl is offline   Reply With Quote
Old 26-01-10, 17:30   #1872
Sonny™
BMW Driver

Stage 5
 
Sonny™'s Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 4,864
Member of:
[2 Roti]
[Old School Cars]
[DreamWorks Club]
[Competitor CNCA]
[BMW]
[SKODA]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Club ESPERO

numai belele pe capu tau ce naiba se intampla.../?
Sonny™ is offline   Reply With Quote
Old 26-01-10, 17:37   #1873
mike-fullspeed

Stage 5
 
mike-fullspeed's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,608
Default Re: Club ESPERO

Quote:
Originally Posted by johnsonxxl View Post
fratilor..am avut o surpriza azi cand am coborat la masina..a incercat cineva sa''imprumute'' oglinda dreapta..si a spart-o..care stie cum se schimba?ca am luat alta noua
E pe interior plasticul acela negru in dreptul oglinzii... il dai jos i acolo sunt suruburile! sa ai bafta... "norocosule"
mike-fullspeed is offline   Reply With Quote
Old 26-01-10, 17:38   #1874
johnsonxxl

Stage 5
 
johnsonxxl's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 2,014
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club ESPERO

deci tre sa dau toata oglinda jos?
johnsonxxl is offline   Reply With Quote
Old 26-01-10, 18:00   #1875
mike-fullspeed

Stage 5
 
mike-fullspeed's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,608
Default Re: Club ESPERO

aaa... am crezut ca trebuie sa o schimbi pe toata... Daca nu trebuie sa dai cumva jos geamul(oglinda) si plasticul e prins cu 2-3 suruburi e jos in sus.... Sper ca m-am facut inteles
mike-fullspeed is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -