Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Daewoo tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 21-09-09, 12:58   #4036
Genghis.Khan

Stage 3
 
Genghis.Khan's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 115
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club CIELO

Quote:
Originally Posted by mike-fullspeed View Post
presupune multe... pai tre sa cumperi cam multe... pompa frana, ABS, toate conductele, jambel+ planetare, punte spate, calculator care sa aiba si functia de ABS.... sunt cam multe....
Aoleo!!!
Atunci o sa iau etrieri si discuri si placute de Lanos ca am citit pe-aci ca merg foarte bine.
Genghis.Khan is offline   Reply With Quote
Old 21-09-09, 14:13   #4037
RaZVaN_17_06

Stage 4
 
RaZVaN_17_06's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 225
Default Re: Club CIELO

Quote:
Originally Posted by nt98adu View Post
Posibil sa se desfaca la cald, nu am incercat. Eu am spart un set si le-am facut cum mi-a trecut prin cap. Set triple am eu insa sunt in stare foarte buna si e pacat sa le spargi.

Apropos, alea de la RXM nici nu au dublura pe interior, asa ca nu ai ce face cu ele.

Astea's triplele ce le am de vanzare.
Pai eu sincer cam asta vreau sa fac, sa elimin dublura interioara care are hasuratile respective si sa las doar rosul acela si cu alb, pe langa led-uri.
Triplele cat ceri pe ele?

Si altcineva nu are idee cum se desfac, pentru ca m-am uitat la ale mele si par lipite bine de tot nu ca la far cu un silicon.
RaZVaN_17_06 is offline   Reply With Quote
Old 21-09-09, 15:26   #4038
ALEX_BZN

Stage 5
 
ALEX_BZN's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,456
Member of:
[DAEWOO]
[VW]
Default Re: Club CIELO

Quote:
Originally Posted by IONUTZje View Post
Am mai intrebat si intreb iarasi
Arcurile de Calibra fata se potrivesc la cielo ? Si se mai coboara ceva fata de cum e stock ?
de potrivit se potrivesc.......de pe calibra,astra f,kadett e,vectra a,calibra inclusiv de la nexia alea scurte.....
daca pui arcuri de calibra originale nu o sa sesizezi mare diferenta..in schimb daca ai noroc sa gasesti la dezmembrari o calibra cu arcuri sport at o sa se vada diferenta...arcurile sport pot cobora masina intre 2 si 8 cm depinde de ele...daca iti iei arcuri care coboara peste 4 cm at trebuie sa iti iei amortizoare sport ca cele normale iti stau in tija,sau daca ai pe cineva sa iti scurteze telescoapele la cele normale dar e cam dificil.

Last edited by ALEX_BZN; 21-09-09 at 15:28.
ALEX_BZN is offline   Reply With Quote
Old 21-09-09, 19:26   #4039
Lucian MC

Stage 5
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 446
Member of:
[DACIA]
Default Re: Club CIELO

Al meu e din 2006 si arata cam ca sohcul care lai aratat tu,Fiind versiunea fara imbunatatiri cred ca e 8 valve desi simt ca are cuplu prea mare ptr 8 valve la greutatea cieloului...
Mersi de poze,Vazusem pe internet unul care vindea un motor de cielo din 2003 si se lauda ca are 16 v desi avea capac de aluminiu de asta am intrebat...
Mersi inca odata
Lucian MC is offline   Reply With Quote
Old 21-09-09, 19:58   #4040
IONUTZje

Stage 2
 
IONUTZje's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 73
Default Re: Club CIELO

Quote:
Originally Posted by ALEX_BZN View Post
de potrivit se potrivesc.......de pe calibra,astra f,kadett e,vectra a,calibra inclusiv de la nexia alea scurte.....
daca pui arcuri de calibra originale nu o sa sesizezi mare diferenta..in schimb daca ai noroc sa gasesti la dezmembrari o calibra cu arcuri sport at o sa se vada diferenta...arcurile sport pot cobora masina intre 2 si 8 cm depinde de ele...daca iti iei arcuri care coboara peste 4 cm at trebuie sa iti iei amortizoare sport ca cele normale iti stau in tija,sau daca ai pe cineva sa iti scurteze telescoapele la cele normale dar e cam dificil.
ok ms mult pt informatie
ma gandeam sa scot cauciucurile alea care vin la capetele arcului si poate o sa se mai coboare putin
IONUTZje is offline   Reply With Quote
Old 21-09-09, 21:12   #4041
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,819
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Club CIELO

Quote:
Originally Posted by Lucian MC View Post
Al meu e din 2006 si arata cam ca sohcul care lai aratat tu,Fiind versiunea fara imbunatatiri cred ca e 8 valve desi simt ca are cuplu prea mare ptr 8 valve la greutatea cieloului...
Mersi de poze,Vazusem pe internet unul care vindea un motor de cielo din 2003 si se lauda ca are 16 v desi avea capac de aluminiu de asta am intrebat...
Mersi inca odata
Din 2006 ai capac de plastic... exact ce am zis eu mai sus, motor de Lanos, euro 3.
Cel din 2003 nu se "lauda", chiar are 16v. Ai 2 poze sus... cel din dreapta este dohc-ul cu 16v si are capac de aluminiu, dar se vede clar ca este mai mare.
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 21-09-09, 21:37   #4042
mike-fullspeed

Stage 5
 
mike-fullspeed's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,606
Default Re: Club CIELO

Quote:
Originally Posted by Lucian MC View Post
Al meu e din 2006 si arata cam ca sohcul care lai aratat tu,Fiind versiunea fara imbunatatiri cred ca e 8 valve desi simt ca are cuplu prea mare ptr 8 valve la greutatea cieloului...
Mersi de poze,Vazusem pe internet unul care vindea un motor de cielo din 2003 si se lauda ca are 16 v desi avea capac de aluminiu de asta am intrebat...
Mersi inca odata
Daca tu spui ca trage motorul de Cielo in 8v, ai mers cu un Cielo in 16v??? sa vezi dupa diferenta... sa nu mai zic de 2,0 16v...
mike-fullspeed is offline   Reply With Quote
Old 22-09-09, 21:01   #4043
nt98adu

Stage 5
 
nt98adu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,820
Default Re: Club CIELO

Depine si de motorul de 8v. Inca nu am mers cu un 16v care sa ma convinga.
nt98adu is offline   Reply With Quote
Old 22-09-09, 21:56   #4044
ALEX_BZN

Stage 5
 
ALEX_BZN's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,456
Member of:
[DAEWOO]
[VW]
Default Re: Club CIELO

ai dreptate...de multe ori cele coreene de 8v trag la fel de bine ca cele de 16v...si dupa parerea mea zic ca cel coream este cel mai rezistent...

Last edited by Snapy_xxl; 22-09-09 at 22:06.
ALEX_BZN is offline   Reply With Quote
Old 23-09-09, 08:05   #4045
mike-fullspeed

Stage 5
 
mike-fullspeed's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,606
Default Re: Club CIELO

Quote:
Originally Posted by nt98adu View Post
Depine si de motorul de 8v. Inca nu am mers cu un 16v care sa ma convinga.

totusi... e un pic de diferenta.
mike-fullspeed is offline   Reply With Quote
Old 23-09-09, 08:33   #4046
D o n n

Stage 5
 
D o n n's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,971
Default Re: Club CIELO

singura diferenta...care chiar sa arata la mine,avand ambele motoare pe aceeasi masina,a fost ca cel de 16v urca mai repede in ture...si ia viteza mai repede...
__________________
All the way up..
D o n n is offline   Reply With Quote
Old 23-09-09, 08:38   #4047
Genghis.Khan

Stage 3
 
Genghis.Khan's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 115
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club CIELO

Iata poze cu masina mea cu xenon 4300k 35w.

Uleiul de motor GM 5w30 este ok?
Daca am bagat asa ceva merge sa schimb pe castrol 10 w 40 fara spal motorul???

Ms
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC02168.JPG
Views:	87
Size:	2.11 MB
ID:	1097427   Click image for larger version

Name:	DSC02170.JPG
Views:	102
Size:	2.00 MB
ID:	1097428  
__________________
Nu stiu multe, dar invat repede ... pfoai, niciodata nu-i destul ...
Genghis.Khan is offline   Reply With Quote
Old 23-09-09, 09:47   #4048
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,819
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Club CIELO

Multumit de xenon? Ti-ai facut singur montajul pana la urma, sau ai ajuns tot in service?
Cred ca 5w30 e cam "subtire" pt motorul tau, cred ca are ceva km... 10w40 ar fi mai indicat. Eu nu am fost multumit de 5w30 Daewoo-GM, acum folosesc Castrol Magnatec.
Da, nu e nevoie sa "speli" motorul... il dai afara pe cel vechi, lasi sa se scurga bine si il pui pe cel nou. Sa schimbi si filtrul de ulei, ramane si in el ceva ulei vechi.
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 23-09-09, 10:06   #4049
Genghis.Khan

Stage 3
 
Genghis.Khan's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 115
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club CIELO

Foarte multumit!
In sfarsit vad pe unde merg, plus ca masina mea e mai frumoasa - oricum vezi si tu ca nu arata deloc rau , pentru o babaciune de 9 ani

Cum adica nu ai fost multumit de uleiul ala?
Mie in 7000 de km mi-a luat 1,3 litri de ulei.
Maine ma duc la un test de compresie.
Consumul meu acum o luna era de 7.3/100 in afara si 8.93/100 in oras consum facut plin-rulaj 130 km, plin, calculat cu regula de 3 simpa :P, deci daca nu ar manca ulei, ar consuma si mai putin??? )
Vreau sa vad ce zic aia maine, apoi o sa incerc sa schimb uleiul!
Daca problema persista, voi face o segmentare.

Ma deranjeaza mult chestia asta, aveam in plan jenti faine si gume de 195/50/R15.
Saptamana asta o sa ii pun plasa la grila!
In iarna schimb parbrizul, cand ajung la parinti in Craiova, caci acolo e mult mai ieftin.

Last edited by Genghis.Khan; 23-09-09 at 10:09.
Genghis.Khan is offline   Reply With Quote
Old 23-09-09, 10:43   #4050
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,819
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Club CIELO

Nu am fost multumit in sensul ca, de cand am pus uleiul GM, motorul a inceput sa sune mai urat, sa se auda un tacanit. Cum am pus Castrol, a disparut sunetul ala.
Pune 10w40 si vezi daca mai mananca ulei... nu prea are legatura consumul de benzina cu "mancatul" uleiului.
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
- Copyright 2026 4Tuning -