Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Daewoo tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 28-08-09, 07:46   #3856
Genghis.Khan

Stage 3
 
Genghis.Khan's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 115
Member of:
[DAEWOO]
Default

Quote:
Originally Posted by Geo_ZGA View Post
Tot in prima poza se vad si firele de la bornele bateriei, trase pt instalatia de xenon, plus unul din startere (balast) intre goarna de la alarma si aripa.
In poza 2 e capacul de la far, care trebuie gaurit cat sa iasa mufele din far si dupa aceea astupata cu o banda izolier mai lata (chestia galbena).
Ms mult pentru indicatii!
1. Geo, sa inteleg ca trebuie sa dau gaura in capacul farului cand pun instalatia de la serban_pc?
Cu ce ai dat gaura?

2. Cat despre reglaj la faruri, eu am problema cu faza lunga, lumineaza in sus, ca la prosti! Aia stiu ca nu se regleaza, oricum, imediat ce cumpar instalatia de la serban merg la service sa mi-o instaleze mecanicul meu!
Oare serban iti da instructiuni de montare ca electric e ok, mecanic vad ca sunt niste chichite?

Quote:
Originally Posted by ArG3nT0 View Post
geo daca poti sa explici si tu mai detaliat cu reglaju farurilor...mi s-a ars un bec si am fost cu el sa-l schimb si de atunci se vede o diferenta la faru pe stanga noaptea...ms

Mosu', ce jenti ai pe masina? Si gume???
Sunt R13 cumva?
Ce latime?
__________________
Nu stiu multe, dar invat repede ... pfoai, niciodata nu-i destul ...

Last edited by Snapy_xxl; 28-08-09 at 09:04.
Genghis.Khan is offline   Reply With Quote
Old 28-08-09, 08:21   #3857
RaZVaN_17_06

Stage 4
 
RaZVaN_17_06's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 225
Default Re: Club CIELO

Quote:
Originally Posted by Genghis.Khan View Post
Mosu', ce jenti ai pe masina? Si gume???
Sunt R13 cumva?
Ce latime?
Gaura dai in capac cu o freza de 20 -25mm din cate tin eu minte si are serban deja un cheder pus pe fire.
Iar faza lunga trebuie sa bata deasupra dungi de despartire creata de faza scurta, oricum nu pe acoperisul caselor cum am patit eu odata
RaZVaN_17_06 is offline   Reply With Quote
Old 28-08-09, 08:24   #3858
Genghis.Khan

Stage 3
 
Genghis.Khan's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 115
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club CIELO

Quote:
Originally Posted by RaZVaN_17_06 View Post
Gaura dai in capac cu o freza de 20 -25mm din cate tin eu minte si are serban deja un cheder pus pe fire.
Iar faza lunga trebuie sa bata deasupra dungi de despartire creata de faza scurta, oricum nu pe acoperisul caselor cum am patit eu odata
Da mha, la mine bate pe case, ii vanez pe aia de pe Luna!!!
Cum reglez asta, de unde zice Geo? Eu stiu ca de acolo reglezi doar faza scurta! ???
Genghis.Khan is offline   Reply With Quote
Old 28-08-09, 09:02   #3859
RaZVaN_17_06

Stage 4
 
RaZVaN_17_06's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 225
Default Re: Club CIELO

Quote:
Originally Posted by Genghis.Khan View Post
Da mha, la mine bate pe case, ii vanez pe aia de pe Luna!!!
Cum reglez asta, de unde zice Geo? Eu stiu ca de acolo reglezi doar faza scurta! ???
La mine batea pe case din cauza ca am scos motorasul de reglaj iar cand l-am introdus din nou nu l-am impins pana la capat.
Tu mai bine verifici daca ai nuca aceea de la motoras intrata pana la capat, reglezi faza scurta si apoi vezi cum bate si lunga.
RaZVaN_17_06 is offline   Reply With Quote
Old 28-08-09, 09:12   #3860
Genghis.Khan

Stage 3
 
Genghis.Khan's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 115
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club CIELO

Multam!
Genghis.Khan is offline   Reply With Quote
Old 28-08-09, 10:29   #3861
Genghis.Khan

Stage 3
 
Genghis.Khan's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 115
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club CIELO

Tocmai ce am comandat 4 jante x 68 Euro pe R13:
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	jante_ejante.jpg
Views:	63
Size:	75.7 KB
ID:	1062144  
Genghis.Khan is offline   Reply With Quote
Old 28-08-09, 11:07   #3862
ArG3nT0

Stage 5
 
ArG3nT0's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 385
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club CIELO

Mosu', ce jenti ai pe masina? Si gume???
Sunt R13 cumva?
Ce latime?[/QUOTE]

Jantele sunt BBs si gumele 185-60-R14


frumoase jantele sa le stapanesti sanatos dar pt 10-15 euro in plus la janta cred ca era mai bine pe 14???parerea mea
__________________
ArG3nT0 is offline   Reply With Quote
Old 28-08-09, 11:10   #3863
ArG3nT0

Stage 5
 
ArG3nT0's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 385
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club CIELO

aaa si apropo mai spuneti si voi odata sa scot ciuperca din fara ???
ArG3nT0 is offline   Reply With Quote
Old 28-08-09, 11:16   #3864
Genghis.Khan

Stage 3
 
Genghis.Khan's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 115
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club CIELO

Quote:
Originally Posted by ArG3nT0 View Post
Mosu', ce jenti ai pe masina? Si gume???
Sunt R13 cumva?
Ce latime?
Jantele sunt BBs si gumele 185-60-R14


frumoase jantele sa le stapanesti sanatos dar pt 10-15 euro in plus la janta cred ca era mai bine pe 14???parerea mea[/QUOTE]

Ma duc cu consumul mai sus la R14, etc si in plus aveam anvelope noi deja de 185/70/R13.

Dupa 12 vin xenoanele de la al meu serban si incet incet ... lasa mai vbim
Genghis.Khan is offline   Reply With Quote
Old 28-08-09, 11:17   #3865
Snapy_xxl
4Tuning International Member


Stage 5
 
Snapy_xxl's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 2,437
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[DAEWOO]
Default Re: Club CIELO

@ ArG3nT0: foloseste omule functia Search. Iti este asa de greu?

@Genghis.Khan: draga domnule, vad ca in ultimele pagini ai dezgropat unele subiecte care s-au discutat de cel putin 3 ori pe forum si ai facut din topicul Cielo Club unul propriu. Daca vrei sa vorbesti mai multe despre masina personala si sa ceri sfaturi te invit sa iti deschizi un topic separat.

Last edited by Snapy_xxl; 28-08-09 at 12:34.
Snapy_xxl is offline   Reply With Quote
Old 28-08-09, 11:49   #3866
Genghis.Khan

Stage 3
 
Genghis.Khan's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 115
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club CIELO

Ai dreptate, am cam exagerat!
Genghis.Khan is offline   Reply With Quote
Old 28-08-09, 11:51   #3867
mike-fullspeed

Stage 5
 
mike-fullspeed's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,606
Default Re: Club CIELO

Ma duc cu consumul mai sus la R14, etc si in plus aveam anvelope noi deja de 185/70/R13.

Dupa 12 vin xenoanele de la al meu serban si incet incet ... lasa mai vbim[/QUOTE]


)) cum sa iti creasca consumul daca ai jantele mai mari??? Daca ai rotile mai mari tu faci aceiasi km reali, dar ceasu inregistreaza mai putin... Spere exemplu daca faci un drum de 30 de km pe ceas iti v-a arata ca ai facut 27-28... Si nici vitezometru nu mai indica exact viteza cu care mergi....
Deci mai intereseaza-te ca nu creste consumul...
mike-fullspeed is offline   Reply With Quote
Old 28-08-09, 11:54   #3868
Genghis.Khan

Stage 3
 
Genghis.Khan's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 115
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club CIELO

)

Consumul la bani man, ca am deja anvelopele!
Oricum m-am exprimat de toata jena!
Am avut o noapte grea ...
Genghis.Khan is offline   Reply With Quote
Old 28-08-09, 14:08   #3869
mike-fullspeed

Stage 5
 
mike-fullspeed's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,606
Default Re: Club CIELO

asa mai da....
mike-fullspeed is offline   Reply With Quote
Old 28-08-09, 14:17   #3870
RD-Woo

Stage 5
 
RD-Woo's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,571
Default Re: Club CIELO

Quote:
Originally Posted by mike-fullspeed View Post
... Si nici vitezometru nu mai indica exact viteza cu care mergi....
Se poate rezolva si asta.. din talonul anvelopei..
daca cresti dimensiunea jantei, scazi din talonul anvelopei
si-ti va indica km aproximativ la fel anterior modificarii..
RD-Woo is offline   Reply With Quote
- Copyright 2026 4Tuning -