26-08-09, 00:55
|
#3811
|
 Stage 4
Join Date: Nov 2008
Posts: 225
|
Re: Club CIELO
Quote:
Originally Posted by ing3r
Pai nu prea, la ce autostrada avem noi...Mai ales A2 ...
|
da corect, nu sunt cu adevarat autostrade dar sa mergi cu 130 legal hai un 140 e destul de bine.
A2 din punctul meu de vedere e rea la capatul dinspre bucuresti, asfaltul ala parca sunt placile de ciment de pe un aeroport vechi
|
|
|
26-08-09, 05:01
|
#3812
|
|
Daewoo Driver
 Stage 5
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,573
Member of: [DAEWOO] [Fiat]
|
Re: Club CIELO
Da, si pe langa asta mai sunt si podurile alea pe care daca le iei cu 160 sari ca in NFS!
|
|
|
26-08-09, 08:18
|
#3813
|
Stage 3
Join Date: Aug 2009
Posts: 115
Member of: [DAEWOO]
|
Re: Club CIELO
Fratilor eu ma uit si la consum si la 120 km/h constant sunt absolut in regula.
In plus in afara e super ok sa mergi cu atata!
Am condus un KIA CEED wagon de curand in afara si cu 120 noaptea nu aveam treaba.
Condusul de Cielo pe autostrada mi-a pus un semn de intrebare dupa ce am vazut inainte de Szeghed un accident pe sensul meu de mers, la 5 minute inaintea mea, intre un Passat si un BMW, cu baterii si motoare sarite, masini taiate, dar fara morti, numai cu vreo 3-4 salvari.
Daca nu se activau airbag-urile, venea si popa, clar!
Am stat 2 ore acolo si ma gandeam ca daca era un Cielo in locul alora erau ingerasi deja pasagerii.
Oricum autostrazile noastre sunt ca niste portiuni nereusite de prin Austria, nu am avut tupeu sa ii dau 160 pe aci pe la noi, mi-era ca vine cainele sa ma vada fata in fata si sar de pe shushea!!!
|
|
|
26-08-09, 08:25
|
#3814
|
|
Daewoo Driver
 Stage 5
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,819
Member of: [Moderators] [DAEWOO]
|
Re: Club CIELO
Cielo e o masina de conceptie veche, copiata dupa Opel Kadett... e depasita si tehnic si moral, dar astea sunt masinile pe care le avem si ne adaptam.
Mergi in limita vitezei legale, esti atent, franezi din timp...
Daca vrei siguranta sporita pui punte spate cu discuri, discuri si etrieri fata mai mari (in cazul in care e model mai vechi, cu jante pe 13), anvelope bune si mai late (195/50/15), bara antiroliu de nexia, strut-bar intre oalele amortizoarelor, suspensie sport (masina nu se mai inclina in curbe sau la franare brusca).
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine"  (Ion Creanga)
|
|
|
26-08-09, 08:38
|
#3815
|
Stage 3
Join Date: Aug 2009
Posts: 115
Member of: [DAEWOO]
|
Re: Club CIELO
Ms Geo!!!
Vorbesc cu mecanicul meu de astea! Ala are tot Cielo, a fost specializat in Korea si cred ca mai imi zice niste d-astea! Ce aflu nou va impartasesc aici!
O intrebare o sa urmeze pentru voi cunoscatorii legat de faruri si iluminare.
1. Ce anume sa imi pun pe farurilea astea stock sa am o lumina buna noaptea?
2. Cu ce alte faruri as putea schimba pe cele existente.
Am innebunit citind mai pe sus si am vazut multe pareri contradictorii. Unul din voi poate are deja problema rezolvata!
Ms
|
|
|
26-08-09, 08:45
|
#3816
|
 Stage 5
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,571
|
Re: Club CIELO
Quote:
Originally Posted by Genghis.Khan
1. Ce anume sa imi pun pe farurilea astea stock sa am o lumina buna noaptea?
|
Xenon!!!
Quote:
Originally Posted by Genghis.Khan
2. Cu ce alte faruri as putea schimba pe cele existente
|
Alte faruri cu lupa, insa nu garantez o vizibilitate mai buna.
poate KTL sa impartaseasca impresii. dar mai intai xenon pe actulalele faruri...
|
|
|
26-08-09, 08:50
|
#3817
|
|
Daewoo Driver
 Stage 5
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,819
Member of: [Moderators] [DAEWOO]
|
Re: Club CIELO
1. xenon / bi-xenon. Iti recomand sa vorbesti cu Serban_pc, foarte multi de pe sectiunea Daewoo am luat kit-uri xenon de la el.
2. exista varianta farurilor clare (dar nu se mai gasesc, poate doar la mana a 2a, sau sa mai aduca pe vitor cineva) sau a celor cu lupa. Farurile clare sunt proaste calitativ, se ingalbenesc semnalele, sunt foarte greu de reglat (nu au reglaj electric, dar poti pune oglinda si sticla pe carcasa celor stock... bataie de cap, dar atunci ies ok). Farurile cu lupa sunt cam scumpe si, din cate am vazut si inteles, tot cam "chioare" sunt fara xenon.
Recomandarea mea: lasa-le pe astea stock, eventual cumpara unele noi daca ale tale sunt ingalbenite sau zgariate rau, si pune bi-xenon de 4300k sau 5000k pe ele. Regleaza-le bine si o sa fi multumit.
p.s: neatza Dany
|
|
|
26-08-09, 08:56
|
#3818
|
Stage 3
Join Date: Aug 2009
Posts: 115
Member of: [DAEWOO]
|
Re: Club CIELO
Quote:
Originally Posted by Geo_ZGA
Recomandarea mea: lasa-le pe astea stock, eventual cumpara unele noi daca ale tale sunt ingalbenite sau zgariate rau, si pune bi-xenon de 4300k sau 5000k pe ele. Regleaza-le bine si o sa fi multumit.
|
Nu sunt ingalbenite, sunt super ok, masina mea am luat-o de la un doctor la 68.000 de km, super intretinuta.
Am intrebari legate de aceste xenoane, am vorbit alalatieri deja cu serban, dar vreau si parerea ta:
1. Confirmi ca e o lumina clara noaptea?
2. Pe ceata cums e comporta?
3. Nu se arde instalatia? Sau sunt de 55w???
4. Ii orbesc pe cei din sens opus?
5. Vorbim de instalatia de 330 Ron de la serbam, da?
Ms
|
|
|
26-08-09, 08:57
|
#3819
|
Stage 3
Join Date: Aug 2009
Posts: 115
Member of: [DAEWOO]
|
Re: Club CIELO
Geo, ce zici de halogenele alea cu +80% de la Philips???
|
|
|
26-08-09, 09:04
|
#3820
|
 Stage 5
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,571
|
Re: Club CIELO
Quote:
Originally Posted by Genghis.Khan
Geo, ce zici de halogenele alea cu +80% de la Philips???
|
lasa-le draq de halogene.. ti s-a mai spus ca lumina becurilor halogen
nu se compara cu ce a instalatiei xenon!!
Quote:
Originally Posted by Genghis.Khan
Nu sunt ingalbenite, sunt super ok, masina 2. Pe ceata cums e comporta?
|
Pt ceata temp de culoare recomandate 3000-4300k
Quote:
Originally Posted by Genghis.Khan
3. Nu se arde instalatia? Sau sunt de 55w????
|
N-am auzit pana acum de vreao instalatie arsa... si 55W pui doar daca ai lupe in faruri, altfel nu sesizei diferenta fata de cea de 35W
Quote:
Originally Posted by Genghis.Khan
4. Ii orbesc pe cei din sens opus?????
|
Daca sunt reglate bine farurile nu ai cum sa-i orbesti...
automat dupa montarea instalatiei mergi in service pt reglare..
__________________
Quench my thirst with GASOLINE! 
Multa lume, putini oameni... restu' populatie 
|
|
|
26-08-09, 09:20
|
#3821
|
|
Daewoo Driver
 Stage 5
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,819
Member of: [Moderators] [DAEWOO]
|
Re: Club CIELO
Quote:
Originally Posted by Genghis.Khan
Nu sunt ingalbenite, sunt super ok, masina mea am luat-o de la un doctor la 68.000 de km, super intretinuta.
Am intrebari legate de aceste xenoane, am vorbit alalatieri deja cu serban, dar vreau si parerea ta:
1. Confirmi ca e o lumina clara noaptea?
2. Pe ceata cums e comporta?
3. Nu se arde instalatia? Sau sunt de 55w???
4. Ii orbesc pe cei din sens opus?
5. Vorbim de instalatia de 330 Ron de la serbam, da?
Ms
|
In primul rand... nu exista comparatie intre halogen si xenon.
1. da, o sa fac cateva poze in seara asta, ca oricum vroiam sa mai reglez putin un far, si o sa vezi cum e lumina.
2. pe ceata nici un far nu bate bine. Pt ceata exista farurile de ceata, sau proiectoare, care pt asta sunt. Oricum bat mai bine decat halogenul si pe ceata.
3. nu, nu se arde absolut nimic. Sunt de 35w sau de 55w. Am inteles ca cele de 55w ar fi si mai puternice ca luminozitate, dar eu am de 35w. Oricum, instalatia xenon are si siguranta ei. Nu are cum sa se arda instalatia masinii.
4. daca sunt reglate bine farurile, nu.
5. cred ca da, e instalatie bi-xenon, nu mai stiu ce preturi are Serban acum.
p.s: montajul e relativ usor, mufele nu ai cum sa le incurci intre ele, fiind diferite toate.
p.p.s: eu am xenon de la Serban de mai mult de 1 an si nu am avut probleme.
|
|
|
26-08-09, 09:48
|
#3822
|
Stage 3
Join Date: Aug 2009
Posts: 115
Member of: [DAEWOO]
|
Re: Club CIELO
Mosu' ms, esti foarte amabil si m-ai convins, cand iau salariul il caut pe serban!
De montat o sa ma duc la service, stau cu ochii cascati la ala si apoi ma bag eu! Cam asta e filozofia mea la reparat si umblat la masina, prima data vad, apoi ma bag eu!
Astept pozele tale, sa dai un quote ... ceva ...
Ca si proiectoare trebuie sa imi soseasca azi sau maine prin curier!
Last edited by Snapy_xxl; 26-08-09 at 11:28.
|
|
|
26-08-09, 09:55
|
#3823
|
|
Daewoo Driver
 Stage 5
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,819
Member of: [Moderators] [DAEWOO]
|
Re: Club CIELO
Am montat kit-ul xenon pt prima data pe masina mea... dupa care la inca 3-4 masini. Montajul este usor si eu zic ca dai banii degeaba la service.
Eu sunt cam paralel cu electrica si totusi m-am descurcat fara probleme. Bine, cu mici indicatii telefonice de la un prieten, prima data cand am montat.
E alegerea ta unde faci montajul  daca crezi ca nu te poti descurca, mai bine atunci sa o faci in service.
O sa pun pozele diseara, sau cel tarziu maine dimineata si o sa pun poze si cu instalatia montata, ca sa vezi ce mare "inginerie" e
|
|
|
26-08-09, 09:58
|
#3824
|
Stage 3
Join Date: Aug 2009
Posts: 115
Member of: [DAEWOO]
|
Re: Club CIELO
Marfa!
Eu ma gandeam la faptul ca oricum merg sa reglez apoi farurile la service si cum il stiu pe meserias ii spun ca montatul face parte din reglaj  si sper ca va zice da!
Oricum, banii si-i face la astia cu masini noi, cu Passate, Lagune, etc-uri d-astea!
Dar oricum astept pozele, man, ma bucur ca am intrat aici inca o data spun, pasionatii de Cielo sunt oameni de treaba!
Last edited by Snapy_xxl; 26-08-09 at 11:28.
|
|
|
26-08-09, 10:04
|
#3825
|
|
Daewoo Driver
 Stage 5
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,819
Member of: [Moderators] [DAEWOO]
|
Re: Club CIELO
Reglajul farurilor tot eu mi l-am facut, noaptea in fata blocului  Pe traversa de deasupra radiatorului ai niste gauri rotunde, pe unde se baga o surubelnita in cruce si se ajunge la reglajele farului. Unul este pt reglaj sus/jos, unul pt dreapta/stanga. De obicei nu este nevoie de reglaj lateral, doar sus/jos. Tot in poze o sa ai vezi ce si cum...
Nu zic ca este reglajul ideal, dar este ok si nu costa nimic 
Daca meseriasul ti-e prieten... da, poti vorbi cu el.
|
|
|
|
|