Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Daewoo tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 14-11-10, 21:17   #3211
sebastyan2001

Stage 5
 
sebastyan2001's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,185
Member of:
[DAEWOO]
[Opel]
Default Re: Club TICO

Cum vi dinspre baba novac spre muncii, intri in pasaju de la muncii si cum iesi din el imediat pe dreapta vezi ca e un magazin numai cu piese daewoo.
__________________
Powered by GSi !
sebastyan2001 is offline   Reply With Quote
Old 14-11-10, 21:46   #3212
dany_pkt

Stage 4
 
dany_pkt's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 259
Cool Re: Club TICO

Eu am non-euro si are 35 kw putere si ai euro 2 si ai 31 kw daca nu ma insel, plus ca difera metoda de alimentare, non-euro este carburatie simpla, iar euro 2 are carburatie asistata electronic prin acea cutie neagra cu leduri. Masina fiind euro 2 evacuarea trece prin niste filtre sau filtru ceea ce insemna ca motorul depune un pic, o idee mai mult efort pentru evacuare. Din cate am auzit eu acel calc de amesc vine din fabrica setat sa consume mult( amestec imbogatit) deci trebuie reglat. Mie personal mi se pare ca cei de la Daewoo o perioada au mers in regres.. de la tico 95" ( gen tank( bec benzina) )pana la matiz gen mai instabila, consum mai mare,demaraj mai lent, forma urata, fiabilitate scazuta, costuri intretinere mai mari pentru un spatiu cu putin mai mare decat tico. Intradevar Matiz= airbag, abs, servo, aer conditionat( clima bizonica )), euro 3, injectie, iar Tico aer conditionat, servofrana si clubul tico.
O perioada am mers cu ambele(tico 98", matiz 08"sau 07") si in paralel cu Polo 1,4 benzina 08": Matiz consum apropiat de Polo dar mai mic un pic, Tico campion la consum cu carburatorul lui hitech pt perioada fabricatiei si multiplele sisteme mecanice si un reglaj corespunzator ( nu de fuga, Nu de consum ci in parametrii normali)
__________________
Ex Love,
dany_pkt is offline   Reply With Quote
Old 14-11-10, 22:20   #3213
yneedlove

Stage 5
 
yneedlove's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 770
Default

Quote:
Originally Posted by sebastyan2001 View Post
Cum vi dinspre baba novac spre muncii, intri in pasaju de la muncii si cum iesi din el imediat pe dreapta vezi ca e un magazin numai cu piese daewoo.
Ms bro

Quote:
Originally Posted by dany_pkt View Post
Eu am non-euro si are 35 kw putere si ai euro 2 si ai 31 kw daca nu ma insel, plus ca difera metoda de alimentare, non-euro este carburatie simpla, iar euro 2 are carburatie asistata electronic prin acea cutie neagra cu leduri. Masina fiind euro 2 evacuarea trece prin niste filtre sau filtru ceea ce insemna ca motorul depune un pic, o idee mai mult efort pentru evacuare. Din cate am auzit eu acel calc de amesc vine din fabrica setat sa consume mult( amestec imbogatit) deci trebuie reglat. Mie personal mi se pare ca cei de la Daewoo o perioada au mers in regres.. de la tico 95" ( gen tank( bec benzina) )pana la matiz gen mai instabila, consum mai mare,demaraj mai lent, forma urata, fiabilitate scazuta, costuri intretinere mai mari pentru un spatiu cu putin mai mare decat tico. Intradevar Matiz= airbag, abs, servo, aer conditionat( clima bizonica )), euro 3, injectie, iar Tico aer conditionat, servofrana si clubul tico.
O perioada am mers cu ambele(tico 98", matiz 08"sau 07") si in paralel cu Polo 1,4 benzina 08": Matiz consum apropiat de Polo dar mai mic un pic, Tico campion la consum cu carburatorul lui hitech pt perioada fabricatiei si multiplele sisteme mecanice si un reglaj corespunzator ( nu de fuga, Nu de consum ci in parametrii normali)
Da man ...aici ai dreptate eu am mers cu matiz 2006 ... si consumul este mare...pt o masina cu motor asa mic.... nu stiu ce sa zic... eu am anulat instalatia aia... o sa vad ce si cum ai fac ca sa o anulez de tot ...acum insa tre sa ma duc la nenea ala sa vad ce spune....ce parere are... si daca nu ai dau de cap...alta solutie decat sa o vand nu am... sau sa o dau la schimb cu ceva mai vechi + diferentza.... sau cine stie ce alta masina....insa chiar asa cum e ea....m-am indragostit de ea si m-am obisnuit cu ea..... cine stie....ramane de vazut ce se mai intampla.... momentan imi fac treaba cu ea asa cum e..... ms oricum de lamurire.... uite ca nu stiam de diferentele astea... deh...asa cum am zis....am pikat si eu ca multi alti ....
__________________
Desteptul cedeaza primul , are ceva mai bun de facut....

Nu te pune cu mintea prostului pt ca te va rapune , el are mintea odihnita !!!

Last edited by Snapy_xxl; 15-11-10 at 15:30.
yneedlove is offline   Reply With Quote
Old 15-11-10, 09:48   #3214
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club TICO

Quote:
Originally Posted by aXXo View Post
Baieti, cum sunt becurile?
Alea cu lamela sunt albastre... nu albe... iar ale mele nu le-am montat inca, o sa-ti spun.
Quote:
Originally Posted by sorin_maican20 View Post
Salut,

Imi cer scuze ca am intarziat cu pozele dar am plecat pe la 7 dimineata pe traseul Buc - Pitesti - Dambovicioara - Brasov - Ploiesti -Bucuresti (460 km cu jantele noi). Abia acum am venit.

Sa incepem:
Multumim pentru poze. Ma bucur ca esti multumit de jante, ti-am zis ca e doar estetic de rezolvat, in rest nu au nimic! Sa le invarti sanatos.
Quote:
Originally Posted by aXXo View Post
Ia uite nene si buburuzele )
Si ce-mi plac jantele lu' Liviu ! )
Da ma ce sa fac si eu... Vine iarna, etc... Strangem bani si in primavara intram tare in ea (masina), o fac cap-coada!
Quote:
Originally Posted by sorin_maican20 View Post
Si din ciclul "Jantele lui SAA pe Cheile Dambovicioarei", va prezint:
Sunt ale tale acuma man
Quote:
Originally Posted by sorin_maican20 View Post
Nope. Doar spalate cu apa calduta (cu axion), dupa care un "tratament" cu Tyre Dressing de la Turtle Wax (pana la 01:00 am stat aseara).
Rezultatul:
Rezultatul e.... Felicitari pentru munca! Eu n-am avut rabdare
Quote:
Originally Posted by yneedlove View Post
Dc te plangi... nici a mea nu era spalata a stat zile in shir sub un copac... atzi vazut ce frunze erau sub capota .... si app marian...poate data viitoare imi aduci si mie fishele.... daca nu imi iau eu unele noi pana ne re'vedem.... oricum a fost frumos... mie unu mi-a placut... voua?

App Liviu ti-ai montat becele ...ca eu inca nu....
Nici a mea nu era spalata!!!! Recomand cand reglezi masina, sa iei fise+bujii noi, altfel nu faci nici o smecherie! Cel mai mirific moment a fost cand am terminat de pus jantele pe masina, si am mancat hot-dog!!! N-am montat alea inca, urmeaza azi.
Quote:
Originally Posted by aXXo View Post
Baieti, maine sunt in Bucuresti, in zona Aviatorilor, la deGaulle, cu job-ul... poate ne intalnim maine
Depinde de ora.... Da si tu un telefon
Quote:
Originally Posted by yneedlove View Post
Ms man dar ala de peste drum de la HD nu mai este...s-a mutat in PTM ... parca

O sa ma duc maine pana la king... sau sa vad ca am mai vazut si dinspre obor spre victoriei un magazin mare de tot pe dreapta cu piese multe ....import...alea alea...sa vad ce calitate si ce scoruri au ...
Nu s-a mutat, nu are cum, are depozit acolo! Cand vii de la iancului spre obor, faci dreapta la hasdeu, si opresti imediat (e parcare in spic). Magazinu e pe partea stanga, langa BCR!
Quote:
Originally Posted by sebastyan2001 View Post
Cum vi dinspre baba novac spre muncii, intri in pasaju de la muncii si cum iesi din el imediat pe dreapta vezi ca e un magazin numai cu piese daewoo.
Mersi de info, de ala nu stiam... mi-a mai zis cineva de muuuult, dar uitasem!
__________________
Ex: '98 Daewoo Tico SX -> sold!
Ex: '00 Daewoo Cielo Hatchback -> sold!

Now: '01 VW Golf variant -> no topic
B-99-SAA is offline   Reply With Quote
Old 15-11-10, 13:39   #3215
Fireburn_03

Stage 5
 
Fireburn_03's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 538
Default Re: Club TICO

Quote:
Originally Posted by yneedlove View Post
Ms man dar ala de peste drum de la HD nu mai este...s-a mutat in PTM ... parca

O sa ma duc maine pana la king... sau sa vad ca am mai vazut si dinspre obor spre victoriei un magazin mare de tot pe dreapta cu piese multe ....import...alea alea...sa vad ce calitate si ce scoruri au ...
eu mi-am cumparat fisele de acolo sapt trecuta ... nu s-a desfiintat stai linistit
Fireburn_03 is offline   Reply With Quote
Old 15-11-10, 15:23   #3216
yneedlove

Stage 5
 
yneedlove's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 770
Default Re: Club TICO

OK my mistake.... sorrryyyyyy stiu ca mai era un magazin... de la munci spre obor...parca la hd acolo...faceai la intersectie dreapta spre PTM.., morarilor... de la intersectie mergeai 2....3...sute metrii si parcare pe dreapta.... insa nu mai e ala acolo...eu pe ala il stiam... dar s-a mutat...:-s
yneedlove is offline   Reply With Quote
Old 15-11-10, 18:52   #3217
TM32CIP

Stage 5
 
TM32CIP's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,446
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club TICO

Un parbriz ieftin stie careva ?
TM32CIP is offline   Reply With Quote
Old 15-11-10, 19:40   #3218
yneedlove

Stage 5
 
yneedlove's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 770
Default Re: Club TICO

Si eu vreau unu...offtopic...ca e pt matiz...stie careva cineva undeva cumva ieftin???
yneedlove is offline   Reply With Quote
Old 15-11-10, 20:30   #3219
mar1an2005

Stage 3
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 89
Default Re: Club TICO

doua parbrize ieftine stie careva ? unu pentru mine si unu pentru TM32CIP
asteptam ofertele
mar1an2005 is offline   Reply With Quote
Old 15-11-10, 21:40   #3220
tico mid

Stage 2
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 35
Default Re: Club TICO

SALUT! ...
tico mid is offline   Reply With Quote
Old 15-11-10, 23:36   #3221
Fireburn_03

Stage 5
 
Fireburn_03's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 538
Default Re: Club TICO

Quote:
Originally Posted by mar1an2005 View Post
doua parbrize ieftine stie careva ? unu pentru mine si unu pentru TM32CIP
asteptam ofertele
hai 3 ca imi trebuie si mie unul ca vine iarna peste noi )
Fireburn_03 is offline   Reply With Quote
Old 16-11-10, 09:20   #3222
Tank

Stage 5
 
Tank's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 695
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club TICO

langa dedeman pe valea cascadelor e o firma (nu mai tin minte numele firmei) care se ocupa cu parbrize... parbrizul de tico era undeva la 120lei si montajul vro 70 lei
__________________


My Tank >>> https://forum.4tuning.ro/111-masina-m...tico-95-a.html
Tank Custom Audio >>> https://m.facebook.com/TankCustomAudio
Stickere si Cadouri personalizate >>> https://m.facebook.com/runlexdesign

Vand Kituri Xenon/BiXenon Philips, LED-uri pt pozitii, plafoniere, stopuri etc; angel eyes, LAMBO DOORS, pleoape, faruri, stopuri... raport PRET/CALITATE excelent... pt detalii add idu_lui_alex

Vand PLEOAPE TICO la comanda. Pt detalii PM
Tank is offline   Reply With Quote
Old 16-11-10, 09:38   #3223
yneedlove

Stage 5
 
yneedlove's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 770
Default Re: Club TICO

Tank ,4 matiz don't hawe?
yneedlove is offline   Reply With Quote
Old 16-11-10, 09:41   #3224
yneedlove

Stage 5
 
yneedlove's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 770
Default Re: Club TICO

Quote:
Originally Posted by tico mid View Post
SALUT! ...
Salut
yneedlove is offline   Reply With Quote
Old 16-11-10, 09:48   #3225
Tank

Stage 5
 
Tank's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 695
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club TICO

au pt orice masina
Tank is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -