Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Daewoo tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 07-02-11, 22:52   #1
Snapy_xxl
4Tuning International Member


Stage 5
 
Snapy_xxl's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 2,438
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[DAEWOO]
Exclamation DIY - Tutorial - Inlocuire material fata de usa Cielo

Instrument necesare:
- cutter
- superglue
- prenandez
- feon
- rabdare + rabdare

Se dau fetele de usi jos, se demonteaza partea de mijloc, se indeparteaza materialul original. Este posibil sa iti mai ramana niste burete. Eu l-am curatat cu diluant.
(am incercat sa pun "pielea" peste vechea fata dar absoarbe prenandezul si nu se mai lipeste).
Se estimeaza provizoriu si brut suprafata de material pe care urmeaza sa o folosesti (nu te zgarcii, lasa destul material pe margini. o sa ai nevoie de el mai tarziu).
Se incepe din partea cea mai plata si se continua spre gaura de la clanta. Nu aplica prenandez pe tot plasticul. Rezuma-te doar in zona in care urmeaza sa aplici pielea.
Dupa ce aplici prenandezul, lasa-l 30 sec dupa care pui materialul. Nu-ti bate capul cu marginile acum, ne vom ocupa de ele mai tarziu - la final mai precis.
Acum am ajuns la zonele mai "curbate". Incepe cu partea inferioara a "buzei". Acum intra in scene feonul. Foloseste-l din plin pentru a "dilata" materialul. Dupa ce l-ai incalzit destul, aplica prenandezul dupa care forteaza materialul sa urmeze curbura plasticului. Vezi ca nu merge, mai incalzeste-l. Sunt sanse mari ca sa nu o sa iti iasa din prima dar cu fiecare incercare o sa fie din ce in ce mai bine pentru ca materialul o sa isi retina cat de cat forma pe plastic.
Abia acum, dupa ce ai aplicat tot materialul pe plastic o sa ne apucam de decupat/taiat gaurile pentru clanta, consola geamurilor electrice etc.
Urmatorul pas il poti vedea in poza nr. 2. In partea de sus unde este unghiul mai ascutit poti folosii superglue-ul pentru a avea siguranta ca materialul nu se va dezlipi de pe plastic.


Sfat personal: Nu te grabii! Mergi pe zicala "masoara de 3 ori, taie o data". Nu de descuraja cand nu o sa iti iasa perfect din prima. Gandeste-te la rezultatul final

Spor la munca

Daca aveti nelamuriri, stiti unde sa intrebati Si imi cer scuze daca in unele cazuri formularea unei fraze este cam "greoaie".
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	1.jpg
Views:	551
Size:	437.6 KB
ID:	1862820   Click image for larger version

Name:	2.jpg
Views:	553
Size:	549.4 KB
ID:	1862821   Click image for larger version

Name:	3.jpg
Views:	840
Size:	503.7 KB
ID:	1862822  

Snapy_xxl is offline   Reply With Quote
Old 08-02-11, 01:40   #2
aikman

Stage 5
 
aikman's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 995
Member of:
[DAEWOO]
[VW]
[Opel]
Default Re: DIY - Tutorial - Inlocuire material fata de usa Cielo

ai folosit piele sau inlocuitor ? merg amandoua ? ai folosit feon sau pistol de aer cald ? eu am incercat ceva de genu la usile de tico ... dar acolo e simplu ,sunt drepte
__________________
aikman is offline   Reply With Quote
Old 08-02-11, 01:45   #3
Snapy_xxl
4Tuning International Member


Stage 5
 
Snapy_xxl's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 2,438
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[DAEWOO]
Default Re: DIY - Tutorial - Inlocuire material fata de usa Cielo

Inlocuitor. Feon de casa, iti faci treaba cu el
Snapy_xxl is offline   Reply With Quote
Old 26-07-11, 10:26   #4
diesel_IQ
Daewoo Driver

Stage 4
 
diesel_IQ's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 281
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: DIY - Tutorial - Inlocuire material fata de usa Cielo

Salut. Poftim : https://forum.4tuning.ro/392-discutii...si-capace.html
Asa Au iesit ale mele si se aud ok, dar daca ai neste bani de boxe mai bine mergi pe cele din bord. Recmandare : Herz sau nokia(cele originale suedeze nu taiwan)
__________________
SUFAR DE SINDROMUL COPILULUI CARE NU AVUT JUCARII !!!!! SUNT SIGUR CA TOTUL SE POATE DEMONTA SI IMBUNATATZI !!
diesel_IQ is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -