Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Dacia tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 14-06-08, 01:05   #76
Sirius
Dacia Driver

Stage 5
 
Sirius's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,953
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
Default Re: Suspensii sport pt dacia 1310 si bare intre amortizoare

Quote:
Originally Posted by daman View Post
stie careva daca amortizoarele de dacie nova se potrivesc la dacia 1310? si arcurile de nova se potrivesc la dacie?
io cred k tu nu te-ai uitat niciodata sub o dacie. da pai nova!
un rasp pt ceea ce ai intrebat este... NU!
Sirius is offline   Reply With Quote
Old 14-06-08, 02:56   #77
yntisar24

Stage 4
 
yntisar24's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 278
Default Re: Suspensii sport pt dacia 1310 si bare intre amortizoare

Quote:
Originally Posted by sirius View Post
io Cred K Tu Nu Te-ai Uitat Niciodata Sub O Dacie. Da Pai Nova!
Un Rasp Pt Ceea Ce Ai Intrebat Este... Nu!:d
ia....altu Care Le Stie Pe Toate Esti U Sigur Ca Arcurile De Nova Nu Se Potrivesc Pe Berlina???
yntisar24 is offline   Reply With Quote
Old 14-06-08, 03:14   #78
RobertRFG
Dacia Driver

Stage 5
 
RobertRFG's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,604
Member of:
[DACIA]
Default Re: Suspensii sport pt dacia 1310 si bare intre amortizoare

iulica mai mult ca sigur a zis de amortizoare ca nu se potrivesc...arcurile in mod sigur stie ca se potrivesc deoarece am stat de vorba cu el si stia deci cred ca a omis sa zica ca amortizoarele nu se potrivesc...
RobertRFG is offline   Reply With Quote
Old 14-06-08, 09:48   #79
daman

Stage 5
 
daman's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,372
Default Re: Suspensii sport pt dacia 1310 si bare intre amortizoare

intradevar nu m-am uitat niciodata sub o nova pt ca nu m-a interesat dar la dacie stai linistit ca m-am uitat destul.eu am pus o intrebare pe acest forum deoarece nu stiam daca se potrivesc sau nu amortizoarele si arcurile de nova pe berlina.

Last edited by Ja_Rule; 16-06-08 at 00:12.
daman is offline   Reply With Quote
Old 14-06-08, 12:02   #80
RobertRFG
Dacia Driver

Stage 5
 
RobertRFG's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,604
Member of:
[DACIA]
Default Re: Suspensii sport pt dacia 1310 si bare intre amortizoare

deci arcurile de nova se potrivesc pe dacie berlina...
daman tu vrei sa lasi mai jos dacioara???

Last edited by Ja_Rule; 16-06-08 at 00:12.
RobertRFG is offline   Reply With Quote
Old 14-06-08, 15:55   #81
gyde
Banned

Stage 5
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 468
Member of:
[DACIA]
Default Re: Suspensii sport pt dacia 1310 si bare intre amortizoare

va spun eu un secret pe dacie 13xx merg urmatoarele arcuri testate de mine bmw e30 de fata sport e ca si cum ai taia 3 spire pe fata si 2 juma pe spate nu ai probleme la gropi sa sara arcul si daca mai intaresti si amortizoarele iese ca cele sport ROMANII CEI MAI INVENTIVI)
gyde is offline   Reply With Quote
Old 14-06-08, 19:03   #82
daman

Stage 5
 
daman's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,372
Default Re: Suspensii sport pt dacia 1310 si bare intre amortizoare

Quote:
Originally Posted by RobertRFG View Post
deci arcurile de nova se potrivesc pe dacie berlina...asa ca baieti terminati cu certurile...
daman tu vrei sa lasi mai jos dacioara???
as dori sa o las un pic mai jos ,sa fac o suspensie mai rigida pt o mai buna stabilitate in viraje( si aici nu vreau sa zica lumea ca ma cred mare sofer si merg numai in forja cu masina... dar cand merg in afara bucurestiului ,in special la munte,imi place sa abordez virajele cu viteza mai mare iar starea actuala a masinii nu imi permite acest lucru ) .am zis sa ii schimb amortizoarele si arcurile pt ca sunt facute varza si ma gandeam ca in loc sa ii pun unele normale as putea sa o fac putin mai sportiva,cu o grada la sol mai joasa si putin mai rigida.am intrebat de amortizoarele de nova deoarece am gasit la o firma amortizoare si arcuri sport de nova( pentru berlina nu fabrica ) si de aia am pus intrebarea aceea.nu inteleg de ce firmele de tuning nu fabrica si suspensii sport pt dacia berlina .
daman is offline   Reply With Quote
Old 14-06-08, 19:22   #83
f@n3.18

Stage 5
 
f@n3.18's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 575
Default Re: Suspensii sport pt dacia 1310 si bare intre amortizoare

si cat o lasi daca ii pui arcuri de nova ?
f@n3.18 is offline   Reply With Quote
Old 14-06-08, 20:46   #84
RobertRFG
Dacia Driver

Stage 5
 
RobertRFG's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,604
Member of:
[DACIA]
Default Re: Suspensii sport pt dacia 1310 si bare intre amortizoare

Quote:
Originally Posted by daman View Post
as dori sa o las un pic mai jos ,sa fac o suspensie mai rigida pt o mai buna stabilitate in viraje( si aici nu vreau sa zica lumea ca ma cred mare sofer si merg numai in forja cu masina... dar cand merg in afara bucurestiului ,in special la munte,imi place sa abordez virajele cu viteza mai mare iar starea actuala a masinii nu imi permite acest lucru ) .am zis sa ii schimb amortizoarele si arcurile pt ca sunt facute varza si ma gandeam ca in loc sa ii pun unele normale as putea sa o fac putin mai sportiva,cu o grada la sol mai joasa si putin mai rigida.am intrebat de amortizoarele de nova deoarece am gasit la o firma amortizoare si arcuri sport de nova( pentru berlina nu fabrica ) si de aia am pus intrebarea aceea.nu inteleg de ce firmele de tuning nu fabrica si suspensii sport pt dacia berlina .
sunt mai multe posibilitati:
1 iei arcurile de pe nova fata si spate si le pui pe berlina
2 arcuri de spate de nova puse pe fata la berlina si cele de fata de berlina puse pe spate si taiat 2 sau 3 spire(ramane la aprecierea ta plus ca faza asta au facuto majoritatea)
la cele zise mai sus ai mai putea sa intaresti si amortizoarele plus pe fata puse 2 bari stabilizatoare sau una mai groasa de exemplu de papuc diesel care este de 22mm si pe spate la fel 2 bari stabilizatoare si asa masina va fi si mai joasa si in plus va arata si mai bine si va sta mult mai bine pe viraje...
RobertRFG is offline   Reply With Quote
Old 14-06-08, 22:40   #85
cannavaro

Stage 5
 
cannavaro's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,238
Member of:
[DACIA]
Default Re: Suspensii sport pt dacia 1310 si bare intre amortizoare

Quote:
Originally Posted by gyde View Post
va spun eu un secret pe dacie 13xx merg urmatoarele arcuri testate de mine bmw e30 de fata sport e ca si cum ai taia 3 spire pe fata si 2 juma pe spate nu ai probleme la gropi sa sara arcul si daca mai intaresti si amortizoarele iese ca cele sport ROMANII CEI MAI INVENTIVI)
o dacie din ploiesti cu arcuri de bmw
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	dacia_club 049.jpg
Views:	1346
Size:	3.14 MB
ID:	563065  
cannavaro is offline   Reply With Quote
Old 24-06-08, 00:05   #86
PH 33 RNR

Stage 5
 
PH 33 RNR's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 692
Member of:
[DACIA]
[VW]
Default Re: Suspensii sport pt dacia 1310 si bare intre amortizoare

saptamana trecuta am fost la un prieten mecanic la care ma duceam cu dacia la el ori de cate ori aveam nevoie...iam zis ca vreau sa imi montez arcurile de pe fara pe spate taiate 1-2 spire...in fine a fost de acord.si iam spus ca me fata vreau sa cumpar 2 arcuri noi de papuc diesel taiate 2 spire.a zis ca daca pun arcuri de papuc pe fata mi se strica oalele la amortizoare...am ramas pe ganduri.zicetimi si mie cnv care a pus arcuri de papuc diesel pe fara pls sau ce recomandati???????
PH 33 RNR is offline   Reply With Quote
Old 24-06-08, 11:18   #87
cannavaro

Stage 5
 
cannavaro's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,238
Member of:
[DACIA]
Default Re: Suspensii sport pt dacia 1310 si bare intre amortizoare

am fost si yo ... ))

Am fost la cineva care se pricepe asa la tuning ( avea dacie 1310 motor 1.7 volvo injectie etc) si mi-a spus ptr fata sa folosesc amortizoare de aro 10 si arcuri de diesel taiate 2 spire, iar pe spate arcuri fata taiate 2 spire + inaltatoare de cauciuc. E bine?
__________________
Dacia 1300 1979 / Dacia 1300 1979 / Dacia 1300 1981 / Golf III GTI / Golf III VR6
cannavaro is offline   Reply With Quote
Old 24-06-08, 13:28   #88
Bolo_BCD

Stage 5
 
Bolo_BCD's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 459
Member of:
[Dacia Rally Team]
Default Re: Suspensii sport pt dacia 1310 si bare intre amortizoare

Quote:
Originally Posted by cannavaro View Post
o dacie din ploiesti cu arcuri de bmw
de 5 rechin
Bolo_BCD is offline   Reply With Quote
Old 25-06-08, 22:40   #89
PH 33 RNR

Stage 5
 
PH 33 RNR's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 692
Member of:
[DACIA]
[VW]
Default Re: Suspensii sport pt dacia 1310 si bare intre amortizoare

pai nu stiu mai dati cu parerea ca sambata trebuie sa o rezolv ca imi sta lasata intro parte pe spate am arcul mai moale........spatele nu e problema,amortizoarele sun originale din 99 si sunt bune,dar mie frica daca pun arcuri de diesel sa nu imi strice oalele amortizoarelor.........
PH 33 RNR is offline   Reply With Quote
Old 25-06-08, 23:58   #90
deniel
Dacia Driver

Stage 5
 
deniel's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 677
Member of:
[DACIA]
[FORD]
Default Re: Suspensii sport pt dacia 1310 si bare intre amortizoare

inainte sa montezi arcuri treci pe la un tinichigiu sa iti intareasca oalele alfel o sa ai surprize k daca te uiti mai atent o sa vezi mult noroi sub iele , asta inseamna k sta multa udatura in zona aia si nu face bine la tabla
deniel is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -