Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Dacia tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 02-02-13, 09:29   #166
amce

Stage 4
 
amce's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 232
Default Re: Suspensii sport pt dacia 1310 si bare intre amortizoare

Quote:
Originally Posted by perfinox View Post
Bara stabilizatoare fata de camioneta diesel imbunatateste mult tinuta de drum. Iar bara de torsiune(rigidizare) isi face treaba cand masina este solicitata in curbe dar nu la capitolul stabilitate, ci impiedica torsionarea caroseriei. Se monteaza pe oalele amortizoarelor fata, nu pe tijele filetate ale amortizoarelor. Bara de torsiune este alcatuita din mai multe piese, nu este doar o simpla bara cu doua gauri la capete.
Bara de torsiune e de fapt bara antiruliu. Ea nu are rol in torsionarea caroseriei (caroseria nu trebuie sa torsioneze din proiectarea ei)
ruliu- balans stanga drepata
tangaj- balans fata spate
Bara de rigidizare de pe oale nu este supusa torsiuni, deci nu se cheama bara de torsiune.
__________________
amce is offline   Reply With Quote
Old 07-02-13, 22:39   #167
tuner-man

Stage 5
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,441
Default Re: Suspensii sport pentru Dacia 1310 si bare intre amortizoare

Salutare am si eu o mica intrebare :
Mi-am montat jante pe dacie totul bine , totusi am o problema. Pe spate arcurile sunt ft moi , amortizoarele sunt noi dar arcurile dezastru. Sa iau si arcuri de spate noi sau de fata eu doresc aceiasi garda nu intarita nu nimic , doar sa nu se mai lase atat spatele ce sfaturi imi dati?


p.s atasez o poza cu masina
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	10.jpg
Views:	232
Size:	2.20 MB
ID:	2683004  
__________________
Dacia power
tuner-man is offline   Reply With Quote
Old 08-02-13, 16:41   #168
b08ygs
Dacia Driver

Stage 5
 
b08ygs's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 5,180
Member of:
[DACIA]
[Old School Cars]
Default Re: Suspensii sport pentru Dacia 1310 si bare intre amortizoare

Pune arcuri de fata daca o inalta prea mult le dai jos si tai cate jumatate de arc, nu taia prea mult dupaia o sa-ti para rau

Eu asa am pe masina mea
__________________

Pasionat de fiarele vechi care merg mai spectaculos ca plasticele de ultima generatie....
O batrana din '76
b08ygs is offline   Reply With Quote
Old 08-02-13, 19:08   #169
bv58bar

Stage 5
 
bv58bar's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 1,804
Default Re: Suspensii sport pentru Dacia 1310 si bare intre amortizoare

Quote:
Originally Posted by b08ygs View Post
tai cate jumatate de arc
jumatate de spira poate

tai jumate de spira, pui sus, faci o tura.....si tot asa pana obti rezultatul dorit
pe spate e chiar usor sa dai arcul jos
bv58bar is offline   Reply With Quote
Old 08-02-13, 19:56   #170
tuner-man

Stage 5
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,441
Default Re: Suspensii sport pentru Dacia 1310 si bare intre amortizoare

Mersi frumos , e foarte bine daca e asa ca tocmai mi-am cumparat si niste prese !
Bafta tuturor !
tuner-man is offline   Reply With Quote
Old 08-02-13, 20:10   #171
cheluakame

Stage 5
 
cheluakame's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 370
Default Re: Suspensii sport pentru Dacia 1310 si bare intre amortizoare

Poti incerca cu arcuri de break ca sa nu zdruncine prea rau, si in plus, o ridica putin mai mult decat acum, fara sa mai fii nevoit sa tai din ele.
__________________
A four dimension person trapped in a three dimension world
cheluakame is offline   Reply With Quote
Old 08-02-13, 20:26   #172
IULY-CLA

Stage 5
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 943
Default Re: Suspensii sport pentru Dacia 1310 si bare intre amortizoare

Arcurile de breack sunt o panarama cind e masina goala garda e inalta si cind ai 3 persoane in spate da ci fundul de asfalt ,obtiunea cea mai buna e arcul de fata cu spire taiare cu o spira ,o spira si jumatate, sau doua spire
IULY-CLA is offline   Reply With Quote
Old 08-02-13, 21:27   #173
tuner-man

Stage 5
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,441
Default Re: Suspensii sport pentru Dacia 1310 si bare intre amortizoare

Quote:
Originally Posted by IULY-CLA View Post
Arcurile de breack sunt o panarama cind e masina goala garda e inalta si cind ai 3 persoane in spate da ci fundul de asfalt ,obtiunea cea mai buna e arcul de fata cu spire taiare cu o spira ,o spira si jumatate, sau doua spire
Asa m-a sfatuit toata lumea , si asa voi face va tin la curent exact cu ceea ce va iesi poate e un ajutor pentru altii. Multumesc frumos pentru atatea raspunsuri bafta !
tuner-man is offline   Reply With Quote
Old 22-06-13, 09:06   #174
perfinox

Stage 2
 
perfinox's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 68
Default Re: Suspensii sport pentru Dacia 1310 si bare intre amortizoare

salutare,am pus arcuri de nova spate pe fata si amortizoare gaz-ulei sachs super touring, masina sta foarte bine pe curbe, si la drum dar cand iau o denivelare e jale, se ridica de bot si apoi revine violent, de la ce ar putea fi ? e normal sa se comporte asa, mai are cineva puse arcuri de nova spate pe fata ? ca sa-mi spuna daca face la fel. Ar mai fi ceva, am schimbat si bucsele la brate si au fost stranse bratele in zona de lucru dar cea pentru arcuri normale, cu arcurile de nov a zona de lucru e ceva mai sus.E posibil sa fie din vina bucselor de la brate sa arunce asa de bot la o denivelare ???? Ma gandesc ca ele cum stau acuma sunt deja solicitate, iar la o denivelare ele arunca masina de bot in sus. Bafta si drumuri bune sa aveti. Astept raspunsurile voastre.
__________________
Dacia 1310 Li 2001 https://forum.4tuning.ro/109-masina-m...3-nt07gpz.html
perfinox is offline   Reply With Quote
Old 24-06-13, 18:40   #175
valy1233
Dacia Driver

Stage 5
 
valy1233's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,590
Member of:
[DACIA]
Default Re: Suspensii sport pentru Dacia 1310 si bare intre amortizoare

Quote:
Originally Posted by perfinox View Post
salutare,am pus arcuri de nova spate pe fata si amortizoare gaz-ulei sachs super touring, masina sta foarte bine pe curbe, si la drum dar cand iau o denivelare e jale, se ridica de bot si apoi revine violent, de la ce ar putea fi ? e normal sa se comporte asa, mai are cineva puse arcuri de nova spate pe fata ? ca sa-mi spuna daca face la fel. Ar mai fi ceva, am schimbat si bucsele la brate si au fost stranse bratele in zona de lucru dar cea pentru arcuri normale, cu arcurile de nov a zona de lucru e ceva mai sus.E posibil sa fie din vina bucselor de la brate sa arunce asa de bot la o denivelare ???? Ma gandesc ca ele cum stau acuma sunt deja solicitate, iar la o denivelare ele arunca masina de bot in sus. Bafta si drumuri bune sa aveti. Astept raspunsurile voastre.
pai cred ca suspensia ta era prea panarama inainte,iar acum ai o suspensie prea buna
valy1233 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -