Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Dacia tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 19-02-05, 20:25   #31
oache81

Stage 3
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 92
Default

Ma io asa am vazut era 90 pe bord (aproximativ 2200-2300 ture in treapta 5) si radarul ala clipea si arata 69.Depinde de cat de umflate sunt cauciucurile,jantele erau alea originale,nu eram eu la volan era un taximetrist,poate era si masina dereglata dar abaterea asta era.
__________________
C4 2.0 HDI Vtr Pack Rosu Lucifer
oache81 is offline   Reply With Quote
Old 19-02-05, 20:31   #32
daflyer_oradea

Stage 5
 
daflyer_oradea's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,901
Default

eu am testat zilele astea abaterea de la vitezometru meu-am o dacie 1310 din '98 (de fapt, taica meu).Si abaterea e de vreo 10 km maxim.Am mers paralel cu un peugeot 307, el avea 100 km/h si la mine la bord arata aproape 110.Tinand cont ca si pe el il poate fura vreo 2, 3 km, e maxim 10.
Deci nu se poate sa fie abaterea asa mare.Si ci Solenza (cu varu-meu) am mers si eu cu 180...si dupa decor cel putin 170 banuiesc ca era...
__________________
My wide E36
daflyer_oradea is offline   Reply With Quote
Old 19-02-05, 20:32   #33
oache81

Stage 3
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 92
Default

Nu io am inceput si am incercat sa dau cateva exemple de ce dacia e altfel fata de restul masinilor.Astea mai noi sunt mai reusite dar nu se ridica la nivelul nici unei masini produsa de alte marci.Evident ca si pretul este mai mic dar nu se poate compara o masina de 4000 de euro sau 7000 cat sunt solenza si logan cu masini de 9000 cat sunt cele mai ieftine modele.Mai este si problema service-urilor unde toti mecanicii dau cu ciocanu ca sa indrepte in loc sa schimbe cum se face la celelalte marci.Mai e mult de lucrat la capitolul finisaje,relatii cu clientii,acordare de garantii si chestii de genul asta,iar fiabilitatea lasa de dorit.Nu ma astept la cine stie ce confort dar daca dai un ban macar sa sti ca esti tratat cum se cuvine cand te duci cu o problema la dealer,si daca e sa se defecteze sa inlocuiasca piesa nu sa se chinuie cu ciocanu sa o repare.Eu la renault la reprezentanta am comandat niste capace de boxe,oamenii au adus altceva dar macar mi-au dat banii inapoi si si-au cerut scuze,si am mai fost la ei sa cumpar piese chiar la cel care gresise comanda si nu a mai gresit de data asta ,dar daca era la dacia sigur nu se intampla asa ceva si trebuia sa ma cert cu ei ca sa rezolv problema.
oache81 is offline   Reply With Quote
Old 20-02-05, 01:32   #34
Gsx_18

Stage 3
 
Gsx_18's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 110
Default

cateva loganuri tunarite pe calc
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	t_logan_4_300_171.jpg
Views:	215
Size:	11.0 KB
ID:	18828   Click image for larger version

Name:	t_logan_3_236_202.jpg
Views:	153
Size:	9.4 KB
ID:	18829  
Gsx_18 is offline   Reply With Quote
Old 20-02-05, 06:49   #35
oache81

Stage 3
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 92
Default

E daca s-ar gasi un super meserias sa lucreze cu fibra si sa le faca asa ar iesi ceva frumos,dar nu cred ca o sa arate asa alea tunate.Am vazut pe strada un logan cu geamurile ionizate si arata ceva mai bine decat modelul de serie.
oache81 is offline   Reply With Quote
Old 20-02-05, 06:50   #36
oache81

Stage 3
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 92
Default

Acu am vazut ca din pozele astea lipsesc oglinzile.Care totusi trebuie sa fie ca altfel nu prea se poate conduce.
oache81 is offline   Reply With Quote
Old 20-02-05, 10:28   #37
Gsx_18

Stage 3
 
Gsx_18's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 110
Default

pai oglinziile s-au demontat pentru a obtine performante maxime
(mai aerodinamica, mai usoara)
Gsx_18 is offline   Reply With Quote
Old 20-02-05, 12:13   #38
teddy

Stage 5
 
teddy's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,804
Default

aha, si are camere video instead
teddy is offline   Reply With Quote
Old 20-02-05, 13:27   #39
Toto - BOD

Presedinte Insane Racers

Stage 5
 
Toto - BOD's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 843
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"CT-05-DGP\"
Pt baiatu care are renault-ul ala BOD ...clio symbol e cea mai urata masina de pe piata la ora actuala si vrei sa-ti mai zic ceva ..unde lucrez eu imi trec prin mana dacia solenza sau logan pt export si toate renault-uril de import...stii unde fabricata masina ta ...in turcia fratioare si solenza merge mai bine k symbol te intele k fiecare isi lauda masina ...turcu oricum nu face treaba buna

Hai ca incepe sa se abereze la greu pe forumul asta! Asa e... symbolul este facut in turcia! Dar te-ai urcat in el sa vezi cum are finisajul? sa te uiti la motor? sa te uiti in portbagaj? Nu s-or pricepe turcii ca francezii dar romanii sunt mult mai varza decat turcii! Iar daca tu crezi ca romanul lucreaza mai bine decat turcul inseamna ca ai o problema cu aprecierile!
Iti dau un exemplu: si firma Nike fabrica adidasi in Vietnam! asta nu inseamna ca sunt de calitate inferioara adidasii! Atata timp cat este firma Nike pe ei poti sa ai incredere in ce cumperi.
La fel si la mine! Atata timp cat scrie Renault si nu Dacia... pot sa zic ca am masina, nu roaba!!

ps: Domnule DGP, sa inteleg ca tu ai Dacie... si probabil vrei sa-ti cumperi Logan, nu? (asta in cazul in care nu-l ai deja) Lasa-ma sa-ti dau un sfat! ia-ti masina nu Logan!!!
__________________
Proud driver of Renault Clio and Mazda Mx5

www.rensit.ro
www.clubclio.ro
Toto - BOD is offline   Reply With Quote
Old 20-02-05, 20:02   #40
MMihai

Stage 5
 
MMihai's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 1,796
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[FullSpeed Racing]
Default

Wiechers ADAC Clubsport Logan a presentat astazi primul Logan de raliu 1.6 MPI la un pret de 10 000 de €uro.
Pina la sfirsitul luni mai vor fi echipate 50 de logan uri pentru curse prin zone de deal & munte, slalom si ralui pe circuit.
Costul unui sezon a 10 curse va fi de 7000 de €uro pro echipaj
PS . ureaza sa pun si filmulete
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	logan-renn-version-3_174.jpg
Views:	120
Size:	62.5 KB
ID:	18906   Click image for larger version

Name:	logan-renn-version-2_277.jpg
Views:	200
Size:	72.7 KB
ID:	18907   Click image for larger version

Name:	logan-renn-version-1_292.jpg
Views:	154
Size:	76.4 KB
ID:	18908  

Attached Images
 
MMihai is offline   Reply With Quote
Old 20-02-05, 20:43   #41
Toto - BOD

Presedinte Insane Racers

Stage 5
 
Toto - BOD's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 843
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
Default

frumoase jantele... n-arata rau la exterior! dar nu imi plac patratelele alea! in rest e ok!
Ramane de vazut cum se va descurca..........
Toto - BOD is offline   Reply With Quote
Old 21-02-05, 16:20   #42
CT-05-DGP

Stage 2
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 63
Default

Domnu BOD nu stiu care dintre noi abereaza ..si vad k te ataci ..ai clio symbol ..eu am dacia berlina asta e atat am putut eu sa fac.....e din banii mei cumparata si de din dec 99 .... nu stiu cum ti-ai cumparat tu masina ...poate taticul ..si daca te intereseaza ..nu numai ca m-am urcat in clio dar am condus toate motorizarile disponibile la noi ...si sincer sa fiu eee super naspa dci-ul e super zgomotos fata de solenza diesel in care vreau sa spun k am dormit la munca in una toata noaptea cu motoru' prornit ...k era frig si m-am trezit ud leoarca ca sa nu mai vorbesc despre performante ...puturoase ...si oricum designul interior e super nasol ...mie nu-mi place....si nu te mai basica atat ca sunt aceleasi motoare ..numai k solenza e mai usoara ...si oricum loganu al luat premiul international best auto pe 2005 nu clio ...avand in vedere k a avut in concurenta octavia si astra ...poti sa verificisi pe de lta parte sunt roman...poate tu esti alta natie...neamt pote
CT-05-DGP is offline   Reply With Quote
Old 21-02-05, 22:41   #43
Toto - BOD

Presedinte Insane Racers

Stage 5
 
Toto - BOD's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 843
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
Default

Complet de acord cu tine in ceea ce priveste dci... zgomotos si puturos... Dar am observat eu cum se aude si solenza (care apropo are alt motor diesel decat clio)...
Nu stiu ce Solenze ai condus dumneata (sau poate aia de am condus-o eu era mai speciala)! dar eu am mers cu una noua (n-avea nici rodajul bine facut) si se auzea motorul in interior de ziceai ca se rupe... sa nu mai zic de vibratii!
Cu loganul ce-i drept nu am mers la viteze mari, deci am facut o greseala ca m-am afirmat!
Nu stiu cum au facut ei de au luat best auto pe 2005!! Nu e treaba mea pe cine au platit... sau poate chiar o fi best auto si nu vad eu!

ps: nu vad ce legatura are natia in discutia asta! ce-i drept nu sunt roman, nici tigan si nici neamt!
Toto - BOD is offline   Reply With Quote
Old 22-02-05, 07:01   #44
oache81

Stage 3
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 92
Default

Fiecare isi lauda masina pe care o are.Dar uneori trebuie sa iti dai seama ca solnitza 1.9D 65 CP n-are treaba cu clio 1.5 dCI 80/100 CP.Sa fim seriosi Dacia 1310 avea mai mult loc in fatza si avea si ea vreo 58 CP parca.Asa ca mare progres tehnologic intre 1310 si solnitza nu prea s-a facut.
oache81 is offline   Reply With Quote
Old 22-02-05, 08:54   #45
GolfuletzS
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
GolfuletzS's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 5,385
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Design Team]
Default

Frate daca aveti chef de discuti Logan vs Clio faceti alt topic aici se discuta despre un tuning al Daciei
GolfuletzS is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -