Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FORD > Masina mea Ford

Reply
 
Thread Tools
Old 19-01-12, 13:37   #46
gbrheaton

Stage 5
 
gbrheaton's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 852
Member of:
[FORD]
[VW]
Default Re: Ford Mondeo mk1 1.8 16V

Ruffy RUF: Adevarat daca erau pe 15 alea de pe audi le luam sigur!

ASR Sanchez: imi place la nebunie cum se aude, dar am probleme cu garda m-a oprit de doua ori ptr evacuare...pana la urma am pus silencerul si asta e
Sunt vreo 4 filmulete pe youtube cu mine am sa caut link-urile sa le pun si o sa vezi ca se aude bine

Nu e legal dar...pasiunea nu se discuta )
__________________
MEMBRU STREET PHANTOMS


->>Imi plac fiarele vechi ce bat plasticele noi<<-
gbrheaton is offline   Reply With Quote
Old 19-01-12, 20:10   #47
gbrheaton

Stage 5
 
gbrheaton's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 852
Member of:
[FORD]
[VW]
Default Re: Ford Mondeo mk1 1.8 16V

Astazi am primit de la un prieten 2 leduri albastre si le-am pus la ceasul care indica ora. Si un led alb la aeroterma, mai trebuie schimba un singur bec sambata ma apuc de treaba!

http://imageshack.us/g/692/dscn0953y.jpg/
gbrheaton is offline   Reply With Quote
Old 19-01-12, 20:28   #48
Ruffy RUF

Stage 5
 
Ruffy RUF's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 1,643
Member of:
[FORD]
[VW]
[BMW]
Default Re: Ford Mondeo mk1 1.8 16V

Si eu mi-am schimbat lumina la geamurile electrice am pus albe, la dezaburire pe geamul spate am pus rosu, si la ventilatie am pus albe dar mai merge unul doar si ala slab, la ceas am pus dar s-a ars ceva...) aaa si mi-am pus si lumini la picioare si plafoniera cu spoturi si lumina de pe mijloc rosu cam asta la capitloul lumini interior la mine... da-o in mama ei de treaba cu legalitatea, nu mai retin unde am citit exact era vorba ca iti da de la primarie nu stiu ce certificat pentru decibeli produsi de masina (ceva de genu omologare pentru toba) adica decibeli produsi de toba ceva de genu . Intreaba pe la primarie poate poate!!!
Ruffy RUF is offline   Reply With Quote
Old 20-01-12, 11:35   #49
gbrheaton

Stage 5
 
gbrheaton's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 852
Member of:
[FORD]
[VW]
Default Re: Ford Mondeo mk1 1.8 16V

Si eu am leduri la picioare, in torpedou in plafoniera etc :d ...nu e sorcova clar, doar putina lumina prin interior

Nu stiu ce sa zic de omologarea aia, nu cred ca se poate dar am sa incerc!
gbrheaton is offline   Reply With Quote
Old 20-01-12, 13:42   #50
Ruffy RUF

Stage 5
 
Ruffy RUF's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 1,643
Member of:
[FORD]
[VW]
[BMW]
Default Re: Ford Mondeo mk1 1.8 16V

Quote:
Originally Posted by gbrheaton View Post
Si eu am leduri la picioare, in torpedou in plafoniera etc :d ...nu e sorcova clar, doar putina lumina prin interior

Nu stiu ce sa zic de omologarea aia, nu cred ca se poate dar am sa incerc!
Da da si eu am in torpedou normal ca nu-i sorcova ...
Incearca ca poate poate reusesti ceva, acum daca eu am citit gresit si am fost mintit prin ceea ce am citit imi cer scuze insa na...merita incercat totusi!!!
Ruffy RUF is offline   Reply With Quote
Old 20-01-12, 15:35   #51
gbrheaton

Stage 5
 
gbrheaton's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 852
Member of:
[FORD]
[VW]
Default Re: Ford Mondeo mk1 1.8 16V

Vorbele se duc iti dai seama!
ideea e asa: orice modificare adusa masinii,altele decat cele din fabrica, nu pot si omologate dupa achizitie!
Ar mai fi o cale:
Sunt anumite tobe sport omologate dar sunt apropiate de cele din fabrica dar nu afecteaza masina! adica fara zgomot si fara noxe in exces..aaa si inca ceva: costa o caruta de bani!

Cat despre autorizatia asta care o iei de la primarie ptr zgomot, nu prea cred ptr ca asa poti lua un burlan de la casa si il pui pe masina si mergi legal dupa... cand pui toba sport ai zgomot dar si elimin noxe mai multe, si nu iti da nimeni autorizatie ptr asta!

Am o cunostinta care a adus o masina din Germania cu jante 9j si toba sport, dar avea silencer....nici nu l-a primit la RAR pana nu a venit cu toba din fabrica si jante corespunzatoare
gbrheaton is offline   Reply With Quote
Old 20-01-12, 16:03   #52
Ruffy RUF

Stage 5
 
Ruffy RUF's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 1,643
Member of:
[FORD]
[VW]
[BMW]
Default Re: Ford Mondeo mk1 1.8 16V

Quote:
Originally Posted by gbrheaton View Post
Vorbele se duc iti dai seama!
ideea e asa: orice modificare adusa masinii,altele decat cele din fabrica, nu pot si omologate dupa achizitie!
Ar mai fi o cale:
Sunt anumite tobe sport omologate dar sunt apropiate de cele din fabrica dar nu afecteaza masina! adica fara zgomot si fara noxe in exces..aaa si inca ceva: costa o caruta de bani!

Cat despre autorizatia asta care o iei de la primarie ptr zgomot, nu prea cred ptr ca asa poti lua un burlan de la casa si il pui pe masina si mergi legal dupa... cand pui toba sport ai zgomot dar si elimin noxe mai multe, si nu iti da nimeni autorizatie ptr asta!

Am o cunostinta care a adus o masina din Germania cu jante 9j si toba sport, dar avea silencer....nici nu l-a primit la RAR pana nu a venit cu toba din fabrica si jante corespunzatoare
Pai la jante banuiesc ca erau mai mari decat cele trecute in cartea masini, nu J-ul conteaza ca poti sa ai de ex: ca in carte la mine 205/55/16" la ford si sa am 10 j ... dar na tara lu papura voda!!!
Ruffy RUF is offline   Reply With Quote
Old 20-01-12, 17:52   #53
Popescu Ionel

Stage 4
 
Popescu Ionel's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 229
Member of:
[FORD]
Default Re: Ford Mondeo mk1 1.8 16V

Eu cand am luat masina asta am luat-o cu numere ro.Masina a fost cumparata cu 2 luni inainte din germania cu jante pe 15 si toba sport. In carte cand am luat-o eu nu scria nimic de jante pe 15,ci de 13. Am fost la autentificare (RAR) si-mi zice ala ca sa schimb jantele ca nu-s omologate pe 15 la masina asta,i-am zis ok cat costa omologarea?? La care el: 1700 ron ca trebuie facuta artizanal si numai stiu ce,pana la urma mi-a dat omologarea pe 14 gratuit. De toba n-a spus nimik.Culmea e ca pe afara sunt omologate pentru masina mea 4 tipuri de jante,dar la noi in tara decat 2 si alea cele mai mici (13 si 14). Numai la noi in Romania se poate,deci de ce sa nu se intample??

P.S. la mine cele mai mari 205 r16 zr45.

Last edited by Popescu Ionel; 20-01-12 at 17:55.
Popescu Ionel is offline   Reply With Quote
Old 20-01-12, 17:52   #54
gbrheaton

Stage 5
 
gbrheaton's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 852
Member of:
[FORD]
[VW]
Default Re: Ford Mondeo mk1 1.8 16V

La nicio masina de clasa medie n-o sa vezi din fabrica 9j la jante, in fine!
Ai dreptate e tara lui baSHescu si cam pute...o tara de ..cacao ..
gbrheaton is offline   Reply With Quote
Old 20-01-12, 23:26   #55
Ruffy RUF

Stage 5
 
Ruffy RUF's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 1,643
Member of:
[FORD]
[VW]
[BMW]
Default Re: Ford Mondeo mk1 1.8 16V

Quote:
Originally Posted by Popescu Ionel View Post
Eu cand am luat masina asta am luat-o cu numere ro.Masina a fost cumparata cu 2 luni inainte din germania cu jante pe 15 si toba sport. In carte cand am luat-o eu nu scria nimic de jante pe 15,ci de 13. Am fost la autentificare (RAR) si-mi zice ala ca sa schimb jantele ca nu-s omologate pe 15 la masina asta,i-am zis ok cat costa omologarea?? La care el: 1700 ron ca trebuie facuta artizanal si numai stiu ce,pana la urma mi-a dat omologarea pe 14 gratuit. De toba n-a spus nimik.Culmea e ca pe afara sunt omologate pentru masina mea 4 tipuri de jante,dar la noi in tara decat 2 si alea cele mai mici (13 si 14). Numai la noi in Romania se poate,deci de ce sa nu se intample??

P.S. la mine cele mai mari 205 r16 zr45.
Eu am in talon 185/65/14 ( acum spre rusinea mea am 175/65/14 de iarna kumho zici ca is roti de bicicleta dar isi fac treaba exemplar) si mai am 205/55/16

Quote:
Originally Posted by gbrheaton View Post
La nicio masina de clasa medie n-o sa vezi din fabrica 9j la jante, in fine!
Ai dreptate e tara lui baSHescu si cam pute...o tara de ..cacao ..
Da nu o sa vezi jante de 9j pe o masina de clasa medie insa asta cu siguranta nu are vreo relevanta la rar...doar daca omu a pus sa zicem un 225 pe acel 9j si el in talon sa zicem avea 195 ... daca mergea cu 195 pe jantele de 9j streetch iti zic eu ca nu au cum sa comenteze si nici de ce pentru ca nu ii depasit cu nimica. Parerea mea ii ca vroiau de o ciorbica)
Ruffy RUF is offline   Reply With Quote
Old 21-01-12, 00:44   #56
gbrheaton

Stage 5
 
gbrheaton's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 852
Member of:
[FORD]
[VW]
Default Re: Ford Mondeo mk1 1.8 16V

Eu zic ca vrea de mai multe ciorbite )
gbrheaton is offline   Reply With Quote
Old 21-01-12, 07:11   #57
ASR Sanchez
Ford Driver

Stage 3
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 92
Member of:
[FORD]
Default Re: Ford Mondeo mk1 1.8 16V

Am vorbit cu cnv care se ocupa cu inmatriculari si stie mai multe despre fenomenul RAR. El mi-a zis ca cu toba nu prea au nimic cei de la RAR, in schimb la jante sa am grija. Se poate rezolva omologarea daca diametrul total a rotii nu depaseste cu mai mult de aprox 3-5% diametrul dat de fabrica. Eu am pt iarna 185-65-r14 si pe vara 205-55-15. El a zis ca ma rezolva cu aprox 100RON. nici vorba de zeci de milioane. Care ti-a cerut atatia bani, probabli s-a gandit ca poate a gasit pe cel mai pasionat, care plateste oricat pentru a obtine rezultatul dorit . Orice ar fi, nu renunt la toba, ca daca as pune ceva refabricate m-ar costa aproape atat ca si asta din inox, in schimb durabilitatea nu se compara. Am gasit si eu niste sismteme de evacuare din inox, care seamana foarte mult cu cele din fabrica. Problema este ca ii in Anglia, costa cam 500 de lire, si transportul cam 100-150 . Asa ca ramanem la planul original. Si daca chiar se leaga de toba, includem una intermediara, si cu asta basta. Eu cand am decis ca fac din inox, in primul rand m-am gandit la durabilitate, si abia apoi la look, si la sunet, performanta, deci nu mi se rupe inima daca trebuie sa montam ulterior un intermediar. Un weekend fain domnilor, si sa aveti grija de voi, si de Mondeo's Salutari din Aradul inghetat
__________________



ASR Sanchez is offline   Reply With Quote
Old 21-01-12, 15:26   #58
gbrheaton

Stage 5
 
gbrheaton's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 852
Member of:
[FORD]
[VW]
Default Re: Ford Mondeo mk1 1.8 16V

Foarte bine, nici sa nu renunti la idee!
Salutari si tie de la Bucuresti, prima zi cu ninsoare )
gbrheaton is offline   Reply With Quote
Old 26-01-12, 14:07   #59
gbrheaton

Stage 5
 
gbrheaton's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 852
Member of:
[FORD]
[VW]
Default Re: Ford Mondeo mk1 1.8 16V

Va salut!

Am o problema mai veche: nu mi se ridica acul de la termperatura cat trebuie! Chiar si cu masina foarte incalzita se misca foarte putin! Atasez niste poze cu masina rece si cu masina incalzita!

De la termostat nu cred ca poate fi ptr ca baga caldura constant, stau in tricou in masina iarna!

http://imageshack.us/g/864/dscn0891l.jpg/
gbrheaton is offline   Reply With Quote
Old 26-01-12, 18:11   #60
Ruffy RUF

Stage 5
 
Ruffy RUF's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 1,643
Member of:
[FORD]
[VW]
[BMW]
Default Re: Ford Mondeo mk1 1.8 16V

Quote:
Originally Posted by gbrheaton View Post
Va salut!

Am o problema mai veche: nu mi se ridica acul de la termperatura cat trebuie! Chiar si cu masina foarte incalzita se misca foarte putin! Atasez niste poze cu masina rece si cu masina incalzita!

De la termostat nu cred ca poate fi ptr ca baga caldura constant, stau in tricou in masina iarna!

http://imageshack.us/g/864/dscn0891l.jpg/
Si eu am avut ceva de genu problema insa la mine a fost termostatu ca mie mi se ridica mai mult acu... si da baga caldura si mie.
La tine cel mai probabil sa dus sistemu ala din bord cu acu de temperatura...
Daca ai un prieten cu un mondeo cu motor 1,6-1,8-2,0 poti incerca cu bordu lui sa vezi daca iti merge!!!
Ruffy RUF is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -