Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FORD > Masina mea Ford

Reply
 
Thread Tools
Old 13-11-09, 15:48   #61
claudiu lucian
Ford Driver

Stage 5
 
claudiu lucian's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 2,523
Member of:
[FORD]
[VW]
[Street Zone]
Default Re: Ford Probe 2.0 16v - (Pink Probe Story)

Te cred ca drumul a fost lung, dar nici nu ai venit la volanul masinii, cu stresul ca spargi ceva la ea si nici nu se compara distanta dintre buc si cluj, la fel am avut si eu 2 nopti nedormite si tot am putut raspunde intrebarilor! in fine... iti apreciez munca si investitia si iti urez multa bafta in continuare!

P.S. nu prea mai e la moda sa faci interiorul in aceeasi culoare cu cea exteriora si mai ales ca nu ai gasit piele roz...incearca o alta culoare, poate una care sa intre in contrast puternic cu rozul de la exterior!

P.S.2 ne-ai zis ca ai facut-o pe bucati si ai refacut exteriorul de mai multe ori, nu te-ai descutajat la un moment dat?

Last edited by NWZeu; 14-11-09 at 12:02.
claudiu lucian is offline   Reply With Quote
Old 13-11-09, 18:41   #62
PinkProbeLady
Ford Driver

Stage 5
 
PinkProbeLady's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 914
Member of:
[FORD]
Default Re: Ford Probe 2.0 16v - (Pink Probe Story)

Quote:
Originally Posted by claudiu lucian View Post

P.S. nu prea mai e la moda sa faci interiorul in aceeasi culoare cu cea exteriora si mai ales k nu ai gasit piele roz...incearca o alta culkoare, poate una care sa intre in contrast puternic cu rozul de la exterior!

P.S.2 ne-ai zis k ai facuto pe bucati si ai refacut exteriorul de mai multe ori, nu te-ai descutajat la un momdat?
Nici nu am spus ca vreau sa fac interiorul ROZ, voiam doar interiorul la scaune sa fie roz, atata tot. Daca ai vazut am pus cateva poze unde se vede ca este deja inceput in alb.

P.S 2 -ul La ce te referi sa ma fi descurajat? Ca o dau in bara? Daca la asta te refereai.... am dat-o de multe ori, impreuna cu baiatul de la Kid tuning am dus mai multe matrite spatelui... iar cand sa ducem masina la vopsitor ne-am dat seama ca toata munca era oarecum gresita...linia aripii spate nu era bine rotunjita asa ca a trebuit tot taiat jos si rematritat.

Nu am facut-o pentru expozitii am facut-o pentru si dupa gustul personal. Dar totusi ascult si am facut multe modificari dupa sfaturile primite de la baietii care au vechime in acest domeniu.
Imi este frica de greseli, crede-ma, dar nu pot invata doar din greselile mele si criticile altora.
__________________

The winner ain't the one with the fastest car it's the one who refuses to lose! Pinky
Ford Probe (Pinky)
Mazda MX5 (Mia)
PinkProbeLady is offline   Reply With Quote
Old 13-11-09, 21:49   #63
capricosti

Stage 5
 
capricosti's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,190
Member of:
[FORD]
Default Re: Ford Probe 2.0 16v - (Pink Probe Story)

Arata foarte bine Pink Probe, e de inteles de ce a si primit o multime de premii si in mod sigur va mai primi in continuare. Merita respect si admiratie atat masina cat si proprietara Mult succes in continuare !
Nu pot sa inteleg insa cum te poti relaxa la volan cand iesi in trafic cu asemenea masina . Eu cred ca as fi stresat si ingrijorat permanent ca nu cumva vreun idiot sa ma acroseze sau -mai rau, sa ma tamponeze . Si eu am un Ford, o vechitura reconditionata la repezeala (eram nerabdator sa ies cu ea pe strada cat mai repede ), si cand o las parcata pe undeva, imi fac griji sa n-o gasesc zgariata sau lovita, iar in trafic merg repede ca sa nu ma tamponeze careva : ...
capricosti is offline   Reply With Quote
Old 13-11-09, 22:19   #64
PinkProbeLady
Ford Driver

Stage 5
 
PinkProbeLady's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 914
Member of:
[FORD]
Default Re: Ford Probe 2.0 16v - (Pink Probe Story)

Quote:
Originally Posted by capricosti View Post
Arata foarte bine Pink Probe, e de inteles de ce a si primit o multime de premii si in mod sigur va mai primi in continuare. Merita respect si admiratie atat masina cat si proprietara Mult succes in continuare !
Nu pot sa inteleg insa cum te poti relaxa la volan cand iesi in trafic cu asemenea masina . Eu cred ca as fi stresat si ingrijorat permanent ca nu cumva vreun idiot sa ma acroseze sau -mai rau, sa ma tamponeze . Si eu am un Ford, o vechitura reconditionata la repezeala (eram nerabdator sa ies cu ea pe strada cat mai repede ), si cand o las parcata pe undeva, imi fac griji sa n-o gasesc zgariata sau lovita, iar in trafic merg repede ca sa nu ma tamponeze careva : ...
Eiiiii de ai sti tu cum rad prietenii de mine, cum din minut in minut ma uit dupa masina, in timp ce stau cu ei la un suc ... ce sa mai zic cand nu o pot parca undeva vizibil ochiului. Imi este tare draga, vad ca la fel si tie masina ta dupa cum povesteti. Ce Ford e?
In trafic imi este si mie frica uneori din faptul ca am patit-o, chiar de 2 ori + ca mai gresesc si eu nu doar restul conducatorilor. Dar poate stiti si voi acel sentiment: Cand inchidem portiera din interiorul masinii noastre, invartim cheia in contact parca pasim in alta lume, nu mai conteaza ce este in jur.
Iti multumesc pentru aprecieri si ne vedem in trafic! ... off sau nu in trafic ca vei merge prea repede!

Last edited by PinkProbeLady; 13-11-09 at 22:24.
PinkProbeLady is offline   Reply With Quote
Old 14-11-09, 16:29   #65
capricosti

Stage 5
 
capricosti's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,190
Member of:
[FORD]
Default Re: Ford Probe 2.0 16v - (Pink Probe Story)

Este un Ford Capri mk3 din 1981 pe care l-am cumparat si reconditionat acum 4-5 ani, i-am schimbat motorul vechi si uzat cu altul mai nou, mai performant, si mult mai sanatos tehnic. I-am facut si un tuninig de amator la caroserie, dar in viziunea mea e ok, chiar foarte ok . Adevarul este ca masina este lipsita de rafinament si din cauza asta nu place unor persoane mai 'mofturoase', insa pe strada sau in trafic am vazut ca sunt destui admiratori (de vreo 2-3 ori am fost clacsonat dar nu ca sa fiu admonestat ci pt mi se face semne de simpatie pt felul in care arata si merge Forduletu'). Pe de alta parte, inchipuieti ca altii vad atat de urate modificarile pe care le-am facut la Capri, incat nu au vrut sa ma primeasca intrun club de vechituri din cauza eleronului --cica e prea mare ...(e vorba de User group de masini retro, sau cam asa ceva). Ma pufneste rasul cand imi aduc aminte chestia asta ! Da, e adevarat, eleronul e mare, dar pe net am vazut foarte multe Capri-uri cu eleron asemanator, probabil si aia se gandesc ca la o masina cu bot disproportionat de lung 'merge' un eleron exagerat . Cineva zicea ca masina ta e ca o gheisa japoneza; Capri meu se poate zice ca e un cowboy mai badaran (vacar cum ar veni pe romaneste ). Sau poate mai potrivit ar fi 'Lady and the tramp'
Tinand cont de gustul tau si al prietenilor tai, nu cred ca o sa-ti placa felul in care arata Fordul meu; il poti vedea in albumul din semnatura Capricosti.
capricosti is offline   Reply With Quote
Old 15-11-09, 00:33   #66
PinkProbeLady
Ford Driver

Stage 5
 
PinkProbeLady's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 914
Member of:
[FORD]
Default Re: Ford Probe 2.0 16v - (Pink Probe Story)

Pun si cateva poze de asta seara cu noua achizitie a Probelui, "neoane" albe.
Astept pareri

Se vad putin altfel in poza, aparatul meu nu stie sa focalizeze prea bine ...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC01569.JPG
Views:	189
Size:	1.90 MB
ID:	1176359   Click image for larger version

Name:	DSC01572.JPG
Views:	145
Size:	2.13 MB
ID:	1176360   Click image for larger version

Name:	DSC01574.JPG
Views:	100
Size:	1.87 MB
ID:	1176361  

Click image for larger version

Name:	DSC01576.JPG
Views:	144
Size:	2.14 MB
ID:	1176362   Click image for larger version

Name:	DSC01588.JPG
Views:	135
Size:	2.01 MB
ID:	1176363   Click image for larger version

Name:	DSC01592.JPG
Views:	160
Size:	1.75 MB
ID:	1176364  

Click image for larger version

Name:	DSC01584.JPG
Views:	241
Size:	1.76 MB
ID:	1176365  
PinkProbeLady is offline   Reply With Quote
Old 15-11-09, 00:35   #67
bogddanel

Stage 5
 
bogddanel's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 394
Default Re: Ford Probe 2.0 16v - (Pink Probe Story)

Trebuia sa faci fara blitz
Se vedeau decat neoanele si silueta masinii
Ce aparat ai?
bogddanel is offline   Reply With Quote
Old 15-11-09, 00:39   #68
PinkProbeLady
Ford Driver

Stage 5
 
PinkProbeLady's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 914
Member of:
[FORD]
Default Re: Ford Probe 2.0 16v - (Pink Probe Story)

M-am gandit si eu la asta...am si facut-o, ultima poza e fara blitz si au iesit albastre! S-a asortat cu luminitele de craciun din oras...

Aparatul..un Sony mai vechi, el netunat
PinkProbeLady is offline   Reply With Quote
Old 15-11-09, 00:44   #69
bogddanel

Stage 5
 
bogddanel's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 394
Default Re: Ford Probe 2.0 16v - (Pink Probe Story)

Offff... Sony...
Pozele sunt ok, si masinuta chiar arata bine cu ele.
Felicitari pt a... ma rog, felictari inca odata

P.S. Sony si tunat face poze de ... chestia aia care cica vine de la turci
__________________
Visez mult, dar este visul meu...
bogddanel is offline   Reply With Quote
Old 15-11-09, 00:51   #70
PinkProbeLady
Ford Driver

Stage 5
 
PinkProbeLady's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 914
Member of:
[FORD]
Default Re: Ford Probe 2.0 16v - (Pink Probe Story)

Multumesc!
Masina saraca e destul de murdara, a facut drumuri lungi azi, asta ca sa nu uite cum e pe strazi, in scurt timp va intra iar la modificari.
PinkProbeLady is offline   Reply With Quote
Old 15-11-09, 00:52   #71
bogddanel

Stage 5
 
bogddanel's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 394
Default Re: Ford Probe 2.0 16v - (Pink Probe Story)

Uuuuuuuuu, asta suna bine
E ceva secret, sau poti sa ne dezvalui si noua?:>
bogddanel is offline   Reply With Quote
Old 15-11-09, 01:07   #72
PinkProbeLady
Ford Driver

Stage 5
 
PinkProbeLady's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 914
Member of:
[FORD]
Default

Nu este secret, chiar m-as bucura pentru unele sfaturi!

In prima faza vreau sa fac toate retusurile posibile:
- locul pentru halogene este unul haotic si as vrea sa fie perfect conturat dupa circumferinta halogenelor.
- vreau sa schimb plasa deoarece s-a decolorat destul de urat.
- semnalizatoarele as vrea sa le inlocuiesc cu unele mai clare.
- as vrea sa ii pun si un front lip (carbon alb) foarte subtirel si finut (ca sa atinga soseaua), ceva custom, in viziunea mea ar da bine...acum sa vedem si real.
- ma tot gandesc la o capota de carbon alba (nu vreau sa o stric pe asta, mai am una pe care vreau sa lucrez, in caz ca nu arata bine) la mine farurile nu fac parte din capota si nu stiu cum ar arata doar partial.
-ialele de la usi, vor disparea.
Cam atat deocamdata planificat pe iarna asta... sper ca astea sa reuseasca.

Last edited by NWZeu; 15-11-09 at 11:08.
PinkProbeLady is offline   Reply With Quote
Old 15-11-09, 01:17   #73
bogddanel

Stage 5
 
bogddanel's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 394
Default Re: Ford Probe 2.0 16v - (Pink Probe Story)

Poate ca nu sunt yow cel mai in masura sa dau sfaturi, dar stiu ca tu chiar lasi oamenii sa-si exprime parerea...
Deci:
- Semnalizatoarele le vrei mai clare, dar ce zici de unele sinchise, astfel s-ar potrivi si cu restul elementelor negre din fata... adica masina roz, semnalizatorele albe si plasa neagra... avand in vedere ca nu mai ai si alte elemente albe, parca e ceva gen curcubeu
La fel si cu capota si front lip-ul...
Roaga pe cineva sa-tzi faca un model in photo shop sau genu si vezi apoi
Cred ca asta e cea mai buna solutie, pentru orice alta modificare ai vrea sa faci
Dupa cum am spus, e doar o parere
bogddanel is offline   Reply With Quote
Old 15-11-09, 01:30   #74
PinkProbeLady
Ford Driver

Stage 5
 
PinkProbeLady's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 914
Member of:
[FORD]
Default Re: Ford Probe 2.0 16v - (Pink Probe Story)

Semnalizatoare am si negre, am sa le pun si fac cateva poze, mie nu mi-a placut cum da cu ele, am mers pe roz si alb, incerc sa continui tot asa, ma gandeam ca daca mai bag si negru o sa fie prea mult. + ca in fata mai am accesorii albe (sigla Ford, farurile sunt clare)
Am luat si semnalizatoare negre pentru viitor in caz ca vreau sa ii schimb culoarea si sa merg pe negru ca accesorii.

Mi-a facut cineva un model de front lip in fotoshop, imformativ...dar va fi fara telescoape si mult mai funut.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	untitled 1.JPG
Views:	249
Size:	81.2 KB
ID:	1176387  

Last edited by PinkProbeLady; 15-11-09 at 01:49.
PinkProbeLady is offline   Reply With Quote
Old 15-11-09, 01:41   #75
bogddanel

Stage 5
 
bogddanel's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 394
Default Re: Ford Probe 2.0 16v - (Pink Probe Story)

Deci cred ca am gresit... my mistake
Sunt curios cum ar arata stopurile pe negru... parca ar continua linia...
Dar referitor la capota alba gen carbon?
bogddanel is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -